اصلاحیه بک لایت تلویزیون در برندها و مدل‌های مختلف

اصلاحیه بک لایت

در مجموعه تعمیرات بک لایت تلویزیون به تغییرات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری که باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون می‌شود اصلاحیه بک لایت گفته می‌شود. در ادامه ضمن بررسی تاثیر انواع اصلاحیه بک لایت در برندها و مدل‌های مختلف، مجموعه اصلاحیه کاهش ولتاژ بک لایت برد پاور در برندها و مدل‌های مختلف را گردآوری می‌کنیم تا به طور رایگان در اختیار همکاران تعمیر تلویزیون و مصرف کنندگان قرار گیرد.

موارد مختلف اصلاحیه بک لایت در برندها و مدل‌های مختلف تلویزیون‌های LED و LCD عبارتند از :

 1. استفاده از بک لایت‌ های پشت فلزی بجای بک لایت‌ های مسی و پشت استخوانی
 2. استفاده از چسب حرارتی بک لایت و یا بهبود کیفیت آن
 3. تنظیم نور بک لایت نسبت به محیط با استفاده از منوی تنظیمات تلویزیون
 4. اصلاحیه برد پاور و کاهش ولتاژ بک لایت برد پاور

 

استفاده از بک لایت پشت فلزی در تعویض بک لایت تلویزیون

این مورد از موارد اصلاحیه ویژه بک لایت های شاخه ای است. در بک لایت شاخه ای برد PCB زیر لامپ ها وظیفه انتقال حرارت به شاسی اصلی تلویزیون بعنوانخنک کننده اصلی لامپ ها را بعهده دارد. این PCB در اکثر مدل ها و برندها از نوع استخوانی و یا دارای لایه های مس انتخاب شده است. تغییر جنس آن به فلزی باعث افزایش ضریب انتقال حرارت و کاهش گرمای لامپ ها می شود.

 

بیشتر بخوانید : بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون

 

در تعمیر بک لایت تلویزیون چسب حرارتی با کیفیت استفاده کنید

از چسب حرارتی برای اتصال لامپ های بک لایت به شاسی اصلی تلویزیون استفاده می ‌شود. استفاده از چسب های بی کیفیت باعث می‌شود بعد از مدتی اتصال مدار PCB با شاسی اصلی تلویزیون در اثر گرم و سرد شدن قطعات از بین برود. تجربه تعمیر بک لایت تلویزیون ثابت کرده در بک لایت های شاخه ای در اغلب موارد لامپ های سوخته لامپ هایی هستند که با خرابی و از بین رفتن چسبندگی چسب حرارتی بک لایت، از سطح فلزی اصلی دستگاه فاصله گرفته اند. با کاهش انتقال حرارت عمر مفید لامپ های بک لایت تلویزیون کاهش پیدا می کند.

 

اصلاحیه بک لایت تلویزیون ال جی

Hisilicon Balong

تنظیم نور بک لایت تلویزیون متناسب با محیط

میزان بک لایت تلویزیون یا همان نور زمینه در منوی تنظیمات (اکثر برندها و مدل ها) قابل تنظیم است. نور زمینه تلویزیون در نقطه مقابل نور محیطی قرار دارد. هر چقدر نور محیط بیشتر باشد باید میزان نور بک لایت هم بیشتر شود تا تصویر کیفیت مطلوبی داشته باشد. اما در اغلب موارد استفاده در منازل لازم نیست نور مینه در حالت حداکثر یا 100% باشد.

مقدار بک لایت در منوی تنظیمات اغلب تلویزیون‌ها در دو بخش کنترل می‌شود : گزینه تنظیم مستقیم نور زمینه و گزینه صرفه جویی در انرژی تلویزیون. گزینه تنظیم نور زمینه معمولا در منوی تنظیمات تصویر قرار دارد. مقدار عددی گزینه بک لایت در بعضی تلویزیونها مانند سامسونگ 0 تا 20 و در بعضی دیگر مانند ال جی بین 0 تا 100 انتخاب می‌شود. مقدار این اعداد با میزان نور زمینه تلویزیون رابطه مستقیم دارد، با بالا بردن عدد مقدار نور بک لایت افزایش و با کم کردن آن مقدار بک لایت تلویزیون گاهش پیدا می کند. در گزینه صرفه جویی در انرژی اما این رابطه برعکس است. با افزایش میزان صرفه جویی میزان نور بک لایت تلویزیون کم می‌شود و بالعکس. بخش بک لایت بعنوان بزرگترین مصرف کننده انرژی در بین بخش های تلویزیون است و مدیریت آن و متناسب سازی نسبت به محیط ضمن کاهش مصرف انرژی و صرفه جویی در آن باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون و کاهش استهلاک عمومی دستگاه خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید : تعمیر بک لایت تلویزیون ; کارکرد و عیوب مختلف آن

 

اصلاحیه برد پاور جهت کاهش ولتاژ بک لایت برد پاور در برندها و مدل‌های مختلف

مهمترین اقدامی که در مجموعه تعمیرات تلویزیون و در بخش تعمیر و یا تعویض بک لایت انجام می‌شود کاهش ولتاژ بک لایت برد پاور است. در عموم تلویزیون های ال ای دی ولتاژ بک لایت در برد پاور ساخته می‌شود. مقدار این ولتاژ نسبت به تعداد و ولتاژ لامپ ها متغیر است. لامپ های بک لایت معمولا با ولتاژ 3 یا 6 ولت بکار برده می شوند. لامپ های بک لایت در واقع دیودهای نورانی هستند و افزایش و کاهش چند دهم ولتاژ تاثیر زیادی در عملکرد آنها دارد.

بعنوان مثال بک لایت تلویزیون ال جی 32 اینچ مدل LN را در نظر بگیرید که از 21 عدد لامپ 3 ولت دارد. ولتاژ تغذیه بک لایت باید حدود 63 ولت باشد. این ولتاژ در عمل بین 56 تا 76 ولت متغیر است. کاهش ولتاژ بک لایت به مقدار حدود 6 ولت باعث کاهش ولتاژ هر لامپ به مقدار 0.3 ولت می‌شود. این مقدار کم کاهش در عمل باعث کاهش مقدار زیادی از گرمای بخش بک لایت تلویزیون می‌شود. در ادامه مجموعه‌ای از کاهش ولتاژ بک لایت در برندها و مدل‌های مختلف در اختیار شما قرار می‌گیرد. از همکاران عزیز درخواست می‌شود در صورت دسترسی به اصلاحیه دستگاههایی که در این لیست موجود نیست با ارسال آنها کمک کنند که این مجموعه تکمیل و به رایگان در اختیار همگان قرار گیرد.

 

اصلاحیه بک لایت ال جی سری LB

اصلاحیه بک لایت ال جی سری LB به روش زیر در چندین مدل مانند 42LB56100 – 42LB5610 – 42LB552 – 42LB62300 که از برد پاور مشابه استفاده می‌کنند قابل اجراست. هر 2 مقاومت با هم به صورت سری و 4 دسته ایجاد شده با هم سری شده‌اند. پس حذف هر مقاومت عمودی در واقع 2 مقاومت را از مدار خارج می‌کند.

 

 

برد پاور تلویزیون ال جی

اصلاحیه بک لایت ال جی سری LN

سری LN دارای چند ورزن ساخت متفاوت است. در یکی از این مدل‌ها ساختار بخش راه‌انداز بک لایت شباهت زیادی به مدل LB دارد. کاهش ولتاژ بک لایت در این مدل هم با روش حذف مقاومت انجام می‌شود.

 

بیشتر بخوانید : تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی

 

برد پاور تلویزیون ال جی سری LN

اصلاحیه بک لایت ال جی سری LN

اصلاحیه بک لایت ال جی 42LF550T

در تلویزیون‌ ال ای دی ال جی مدل42LF550T کاهش ولتاژ بک لایت با تغییر مقاومت R816 انجام می‌شود. تغییر مقدار این مقاومت از 4.3 تا حدود 10 اهم باعث کاهش ولتاژ از 200 به حدود 180 ولت خواهد شد.

اصلاحیه بک لایت تلویزیون ال جی مدل 42LF550

 

 

16 دیدگاه ها

 1. محمد گفت:

  سلام استاد به نطر شما از مقاومت هایی که تو عکس بالا 45 ال ان فرمودید تا چهار تا مقاومت میتونید بردارید برای اصلاحیه به نطر شما چند تا مقاومت حذف کنیم بهتره مثلا دوتا کم کنیم یا چهارتا

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، هشت مقاومت دو به دو با هم سری هستند و چهار لاین موازی را تشکیل می‌دهند. حذف هر خط یک سطح از مقدار ولتاز بک لایت خروجی را کاهش می‌دهد. نسبت به سلیقه مشتری و نور محیطی و کیفیت تعمیر بک لایت مقدار ولتاژ بک لایت را تنظیم کنید. بعنوان نمونه : اگر لامپ‌ها به طور کامل با قطعه یدکی با کیفیت تعویض شود نیازی به اصلاحیه نیست و مصرف کننده می‌تواند با بالاترین کیفیت تصویر از دستگاه استفاده کند.

 2. کرامت گفت:

  سلام وقت بخیر
  تلویزیون ۳۲ln ال جی هستش تعویض یک لایت انجام دادم نیاز هست که اصلاح ولتاژ انجام بدم و اینکه بدون اصلاح ولتاژ چند وقت کار میدن؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، اصلاحیه بک لایت تلویزیون ال جی 32 ln شما با چند روش قابل اجرا است. یکی از متداولترین روش‌ها در این مدل حذف دو مقاومت از 8 مقاومت smd است که در پشت برد پاور و نزدیک سوکت بک لایت قرار دارد.

 3. محمد جواد مظفری گفت:

  خیلی ساده و مفید بود .تشکر فراوان .در مدل های چینی ۳۲ با کم کردن مقاومت های خروجی ولتاژ موثر بود .به همین ترتیب در مدل ۴۲نیز کارا است تشکر

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، اصولا انجام اصلاحیه بک لایت و یا تغییرات مشابه دیگر براساس نوع طراحی انجام می‌شود. همه بردهایی که یک ساختار دارند و از قطعات مشابه در ساخت آنها استفاده شده است به یک شکل اصلاح می‌شوند. در اکثر بردهای پاور فیدبک ولتاژ بک لایت با تغییر مقدار مقاومت روی یک پایه آی سی راه‌انداز بک لایت تعیین می‌شود. به همین دلیل در همه بردهایی که به این شکل طراحی شده‌اند می‌توان با تغییر مقدار این مقاومت مقدار ولتاژ خروجی بک لایت را تغییر داد.

 4. حسین گفت:

  سلام و وقت بخیر سوالی که داشتم این هست که آیا با حذف هرمقاومت باید محل نصب دوسر آن مقاومت را با لحیم به هم وصل کنیم یا نباید بهم وصل کرد؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، در هر اصلاحیه بک لایت در متن آن دقت کنید. حذف یک مقاومت یعنی خارج کردن آن از مدار. مطمئن ترین روش انجام این کار اینست که با هویه آن مقاومت را از مدار جدا کنید. اگر دو سر مقاومت را به هم اتصال دهید در واقع آن مقاومت را اتصال کوتاه کرده‌اید. با این کار آن مقاومت صفر می‌شود. در اصلاحیه بک لایت تلویزیون ال جی 42lb می‌توانید تا 4 مقاومت را خارج کنید. توصیه اخر این که اگر تجربه کافی در تعمیرات تلویزیون ندارید در انجام اصلاحیه بک لایت خیلی دقت کنید. کوچکترین اشتباه می‌تواند باعث آسیب دیدگی قطعات برد پاور و بک لایت شده و هزینه تعمیرا تلویزیون شما را افزایش دهد.

 5. حسین گفت:

  سلام
  اصلاحیه پاور تلویزیون ال جی 49lb552v-tb به چه صورته؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، در این مدل می‌توانید از روش حذف مقاومت‌های SMD و یا افزایش مقدار مقاومت فیدبک مدار اینورتر استفاده کنید. در موارد اصلاحیه نوشته بالا هر دو مورد وجود دارد.

 6. مسعود خالقی گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید وتشکر ازراهنماییهای مفید وصادقانه شما واقعا خدا قوت .استادبزرگوار من ال ای دی ۴۲ ال جی دارم که به مرور تصویر تاریک خیلی کم نورشده بک لایتها را چک کردم همه ال ای دیها روشن میشوند اماتاحدودی به جای نور سفید نورشان آبی است این امر میتواند دلیل این مشکل باشد .اگر راهنمایی بفرمائید بینهایت ممنون میشوم .. بازهم خدا قوت وسپاس فروان

 7. مرتضی گفت:

  سلام. ال ای دی ایکس ویژن ۴۹ اینچ، صفحه هر چند دقیقه یک بار سیاه شده و لی صدا هست، وقتی دوباره خاموش روشن میکنم تصویر داره باز بعداز چند دقیقه تصویر سیاه ولی صدا هست، ایراد کجاست، علت قطع و وصلی بک لایت از چیه.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، ابتدا مطمئن شوید که نشانه‌های خرابی تلویزیون مربوط به بک لایت است. به دلیل شایع شدن ایراد بک لایت اکثر جستجوهایی که در اینترنت انجام می‌شود شما را به سمت خرابی بک لایت هدایت می‌کند در حالی که ممکن است ایراد تلویزیون در جای دیگری باشد. خرابی بک لایت با توجه به ساختار و نوع لامپ‌ها، همچنین مداربندی آنها متفاوت است. در عین حال قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون می‌تواند یکی از علائم خرابی بک لایت تلویزیون شما باشد که با فاصله زمانی بیشتر اتفاق می‌افتد.

 8. یوسف گفت:

  باسلام و خسته نباشید بابت پاسخگویی.
  جهت اصلاحیه بک لایت lg 42ln54400 حذف چند مقاومت از مدار رو پیشنهاد میکنید؟
  مین برد شبیه سری lb هست که درتصویر قرار دادید.
  (محیط مورد استفاده ال سی دی تقریبا پر نور و روشن است)
  ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، حذف هر مقاومت افقی در واقع دو مقاومت را خارج می‌کند چون هر دو مقاموت سری هستند. اما در مورد جواب سوال شما: معمولا برای انجام اصلاحیه ال جی مدل ln معمولا 2 مقاومت حذف می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ