اگر تلویزیون ال جی شما خراب شده است یا نمی‌توانید از آن استفاده کنید باید بدانید اولین قدم برای رفع اشکال دریافت مشاوره دقیق از یک متخصص تعمیر تلویزیون ال جی است. در این نوشته ابتدا ایرادهای مختلفی که ممکن است در تلویزیون ال جی با آنها مواجه شوید را بررسی می‌کنیم و راه حل مناسب برای هر ایراد را توضیح می‌دهیم. با متخصصین تعمیر تلویزیون ال جی گروه رایان همراه باشید.

 

شایع‌ترین علل خرابی تلویزیون ال جی چیست؟

با توجه به آمار تعمیر تلویزیون ال جی شایع‌ترین ایرادهایی که ممکن است در تلویزیون ال جی با آنها مواجه شوید عبارتند از :

 1. روشن نشدن تلویزیون ال جی

 2. تلویزیون ال جی یک لحظه تصویر می‌آید و خاموش می‌شود

 3. قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون ال جی

 4. تیره شدن قسمتی از صفحه نمایش تلویزیون ال جی

 5. تلویزیون ال جی روشن و خاموش می‌شود

 6. چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون و روشن نشدن تلویزیون

 7. آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

 8. فراموشی رمز تلویزیون ال جی

 9. ایجاد خطوط عمودی و افقی در تصویر تلویزیون ال جی

 10. شکستن صفحه نمایش تلویزیون ال جی

علت روشن نشدن تلویزیون ال جی

روشن نشدن تلویزیون یک معنای کلی است که علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد. اگر با روشن نشدن تلویزیون ال جی خود مواجه شدید قبل از آنکه برای تعمیر تلویزیون اقدام کنید ابتدا تلویزیون را به دقت بررسی کنید. ممکن است ایراد به شکلی باشد که خودتان بتوانید آن را رفع کنید.

 • در مواجهه با روشن نشدن تلویزیون ابتدا باید دقت کنید که وقتی تلویزیون را به برق می‌زنید لامپ پاور آن روشن می‌شود یا خیر؟
 • اگر لامپ پاور تلویزیون هم روشن نمی‌شود پریز و یا محافظ برق را چک کنید. در صورت نیاز تلویزیون را به صورت مستقیم به پریز دیگری وصل کنید.
 • روشن شدن لامپ پاور تلویزیون نشان دهنده این است که برق وارد تلویزیون می‌شود. در این حالت لازم نیست اتصالات برق ورودی تلویزیون را بررسی کنید.
 • قدم بعدی بررسی عکس‌العمل تلویزیون موقع فرمان روشن شدن است. ممکن است وقتی دکمه پاور تلویزیون را فشار می‌دهید لامپ پاور شروع به چشمک زدن کند اما تلویزیون روشن نشود. اگر در زمان روشن کردن تلویزیون چراغ پاور چشمک نزتد ممکن است دکمه پاور و یا کنترل تلویزیون معیوب شده باشد.

اگر با وجود بررسی همه این موارد باز هم تلویزیون شما روشن نمی‌شود، تلویزیون شما دچار خرابی شده است. در این حالت باید با متخصصین تعمیر تلویزیون ال جی تماس بگیرید.

روشن و خاموش شدن تلویزیون ال جی

منظور از روشن و خاموش شدن تلویزیون تکرار این حالت بدون دخالت ماست. این ایراد به این شکل ظاهر می‌شود که وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم لوگوی ابتدایی نمایش داده می‌شود اما به جای این که پس از آن تصویر ظاهر شود تلویزیون خودبخود خاموش می‌شود و مجددا بعد از چند ثانیه روشن می‌شود. این چرخه تا زمانی که تلویزیون را از برق بکشیم ادامه پیدا می‌کند. در مجموعه تعمیرات تلویزیون این ایراد با نام ریبوت شدن شناخته می‌شود.

ریبوت شدن تلویزیون در اغلب موارد به دلیل اشکالات نرم افزاری در مین برد تلویزیون ایجاد می‌شود. هر تلویزیون نسبت به قطعات سخت افزاری و نوع طراحی آن دارای یک نرم افزار و یا سیستم عامل داخلی است. این سیستم عامل بخش سخت افزار تلویزیون را مدیریت و قابلیت‌های مختلفی در آن ایجاد می‌کند.

 • اگر با مشکل روشن و خاموش شدن تلویزیون ال جی خود مواجه شدید ابتدا به مدت حداقل 15 دقیقه تلویزیون را خاموش کنید.
 • ابتدا ورودی برق تلویزیون را چک کنید تا مشکلی در پریز برق و یا محافظ نداشته باشید.
 • همه وروردی و خروجی ها را از تلویزیون جدا کنید. مخصوصا اگر حافظه فلش به پورت USB تلویزیون متصل کرده‌اید حتما آن را جدا کنید.
 • تلویزیون را مجدد روشن کنید. اگر تلویزیون همچنان روشن و خاموش می‌شود باید با متخصصین تعمیر تلویزیون ال جی تماس بگیرد.

 قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی

ایراد دیگری به به صورت شایع در آمار تعمیر تلویزیون ال جی دیده می‌شود، ایرادهای مرتبط با قطع شدن تصویر تلویزیون است. قبل از آنکه بخواهیم به این ایرادها، نشانه‌های ظاهری و روش برطرف کردن آنها بپردازیم ابتدا باید با بخش بک لایت و وظیفه آن در تلویزیون آشنا شویم.

ایجاد اشکال و خرابی در بخش بک لایت به یکی از ایرادهای شایع در مجموعه تعمیرات تلویزیون تبدیل شده است. برند ال جی هم با توجه به فروش بالای تلویزیون بالاترین آمار مجموعه تعمیر بک لایت تلویزیون را دارد.

ساختار تلویزیون های ال ای دی به این صورت است که نور بک لایت یا زمینه در پشت صفحه نمایش تولید شده و باعث دیده شدن تصویر می شود. نور بک لایت بوسیله لامپ های ال ای دی تولید و صفحات فیلتر که روی لامپ ها قرار می گیرند باعث می شود تا نور لامپ‌ها به صورت ملایم یکنواخت دیده شود.

بدیهی است که هر نوع ایراد در تولید نور بک لایت به تصویر منتقل می شود مثلا خاموشی تعدادی از لامپ ها باعث قطع شدن نور بک لایت در آن بخش شده و به تناسب میزان تاریکی همان بخش از تصویر تلویزیون هم تاریک تر (نسبت به بخش های سالم تصویر) دیده خواهد شد.

نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون ال جی

اولین قدم در مواجهه با خرابی بک لایت تلویزیون ال جی برای تعمیر آن تشخیص دقیق ایراد است. بهترین راهنمایی برای تشخیص ایراد بک لایت، آشنایی با نحوه کارکرد آن است.

همانطور که گفتیم بک لایت در پشت تصویر ایجاد می شود و باعث قابل دیده شدن تصویر می شود. پس تصویر وجود دارد حتی وقتی بک لایت تلویزیون قطع می‌شود. وقتی بک لایت تلویزیون قطع می شود تصویر سیاه و صفحه تلویزیون تاریک می شود اما تصویر وجود دارد. در این حالت اگر نور دستی (با استفاده از چراغ قوه گوشی) به صفحه تلویزیون تابانده شود، تصویر به صورت ضعیف قابل دیدن است.

بک لایت تلویزیون اگر به طور کامل قطع شود، تصویر به طور کامل سیاه می شود اما اگر بخشی از لامپ‌های بک لایت خاموش شوند در همان بخش از تصویر تاریکی و سیاهی ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است لامپ‌های بک لایت نیمه خراب شوند. در این حالت هر چند لحظه یک بار نور بک لایت قطع و وصل می‌شود. در این حالت خرابی بک لایت تصویر به صورت چشمک زن یا پرپر زدن درمی‌آید.

متداولترین نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون ال جی عبارتند از :

 1. قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه صدا دارد

 2. ظاهر شدن لوگوی اولیه و سپ قطع شدن تصویر

 3. تاریک شدن بخشی از تصویر تلویزیون

 4. قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون و یا به اصطلاح پرپر زدن یا چشمک زدن تصویر تلویزیون

 5. ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

 6. ایجاد نقاط تاریک در تصویر تلویزیون

 7. آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

علت قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی در حالیکه صدا دارد چیست؟

شایع‌ترین نشانه ظاهری خرابی بک لایت که در مجموعه تعمیر تلویزیون ال جی با آن مواجه می‌شویم قطع شدن تصویر تلویزیون است. در این حالت سایر عملکردهای تلویزیون مانند پخش صدا و یا تعویض شبکه‌ها به درستی انجام می‌شود.

قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی می‌تواند دلایل دیگری غیر از خرابی بک لایت داشته باشد. اگر با قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی مواجه شدید برای اطمینان از خرابی بک لایت می‌توانید از روش‌های آزمایش بک لایت استفاده کنید.

ساده‌ترین روش در این بخش ایجاد نور مصنوعی بک لایت است. می‌توانید نور اتاق را کم کنید. سپس با استفاده از چراغ قوه موبایل به صفحه نمایش تلویزیون نور بتابانید. در این حالت باید یک تصویر ضعیف دیده شود. در صورت دیده شدن این تصویر ضعیف می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بک لایت تلویزیون شما معیوب شده است.

علت ظاهر شدن لوگوی اولیه و قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

ایراد ظاهری دیگری که در بخش تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی دیده می‌شود ظاهر شدن لوگوی اولیه و سپس قطع شدن تصویر است. در این ایراد وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم برای یک تا چند ثانیه لوگوی الجی نمایش داده می‌شود. اما پس از آن بجای این که تصویر اصلی تلویزیون ظاهر شود، صفحه نماش سیاه می‌شود.

حالا که با نحوه عملکرد بک لایت تلویزیون آشنا شده‌اید می‌توانید تشخیص دهید که این حالت یکی از نشانه‌های خرابی بک لایت است. وقتی تعدادی از لامپ‌های بک لایت تلویزیون میسوزد باعث می‌شود که بک لایت به صورت ناقص روشن شود. در این حالت پس از استارت اولیه، بک لایت قطع می‌شود.

علت تاریک شدن بخشی از تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

تاریک شدن بخشی از تصویر تلویزیون نشانه ظاهری دیگری است که بعلت خرابی بک لایت تلویزیون ظاهر می‌شود. وقتی تعدادی از لامپ‌های بک لایت می‌سوزد اما باقی لامپ‌ها روشن می‌شوداین حالت ایجاد می‌شود. معمولا در بک لایت‌های شاخه‌ای تاریکی به صورت پراکنده و در بک لایت‌های با ساختار لبه تاریک شدن تصویر به صورت دو نیمه شدن تصویر ظاهر می‌شود.

سوختن تعدادی از لامپ‌های بک لایت تلویزیون باعث می‌شود که فشار بیشتری به برد پاور تلویزیون وارد شود. در صورت مواجهه با این ایراد برای جلوگیری از پیشرفت خرابی و افزایش هزینه تعمیر تلویزیون در اولین فرصت با متخصصین تعمیر تلویزیون ال جی تماس بگیرید.

روشن نشدن بخشی از بک لایت تلویزیون ال جی

علت قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

قطع و وصل شدن تصویر و یا بعبارت دیگر چشمک زدن تصویر تلویزیون ال جی نشانه ظاهری خرابی بک لایت در تلویزیون ال جی است. در این ایراد هر چند لحظه یکبار تصویر وصل و سپس به سرعت قطع می‌شود.

قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون ال جی به علت نیمه خراب شدن تعدادی از لامپ‌های بک لایت تلویزیون ایجاد می‌شود. این ایراد یکی از ایرادهای کلاسیک در تلویزیون ال جی 47 LB اینچ است.

دلیل ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون چیست؟

نور تولید شده بوسیله لامپ‌های بک لایت تلویزیون متمرکز و مستقیم است. برای این که این نور به صورت ملایم و یکنواخت در سطح تصویر پخش شود از منشورهای خاصی استفاده می‌شود. این منشورها روی لامپ‌ها قرار می‌گیرد و با چسب در محل خود چسبانده می‌شود.

به مرور زمان و در اثر عواملی مانند گرم و سرد شدن تلویزیون، چسب منشورها خاصیت چسبندگی خود را از دست می‌دهد و منشورها جدا می‌شود. در این حالت نور لامپ‌ها به صورت فوکوس و مستقیم به صفحه نمایش تلویزیون می‌تابد و به صورت نقاط نورانی در تصویر دیده می‌شود.

ایجاد نقاط نورانی ایراد خاص بک لایت‌های شاخه‌ای است. در بک لایت لبه از صفحه‌ای به نام دیفیوزر برای پخش یکنواخت و ملایم بک لایت استفاده می‌شود. خرابی صفحه دیفیوزر تلویزیون ایرادهایی مانند نشت نور در تصویر تلویزیون و یا سفید شدن کناره‌های تصویر تلویزیون را ایجاد می‌کند.

ایجاد لکه سفید و نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

آبی شدن تصویر را باید یکی از نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون ال جی دانست. این ایراد بیشتر در مدل‌های UJ – LJ و UK ظاهر می‌شود. لکه‌های آبی رنگ از یک نقطه شروع شده و به تدریج در تمام سطح تصویر پخش می‌شود. دلیل اصلی آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی تغییر طیف نور لامپ‌های بک لایت تلویزیون از سفید به آبی است.

لامپ‌های بک لایت در حالت عادی نور سفید تولید می‌کنند. در این نوع بک لایت که فقط در تلویزیون‌های ال جی استفاده شده است وقتی لامپ‌های بک لایت نیمه معیوب می‌شوند رنگ نور تولید شده توسط آنها به آبی تغییر می‌کند. با افزایش تعداد لامپ‌های معیوب به تدریج زمینه تصویر به رنگ آبی در خواهد آمد و باعث آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی خواهد شد.

بهترین روش تعمیر تلویزیون ال جی در ایراد آبی شدن تصویر تعویض کامل بک لایت است. قطعه یدکی باید از نوع اصلاح شده و با کیفیت انتخاب شود تا باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون ال جی شود.

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون

گفتیم که خرابی بک لایت یکی از ایرادهای شایع در بخش تعمیر تلویزیون ال جی است. در اینجا این سوال پیش می آید که آیا راهی برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون وجود دارد؟ در جواب این سوال باید گفت که بله، برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون می توان به مجموعه‌ای از اقدامات اشاره کرد.

این اقدامات به طور کلی ابتدا باعث جلوگیری از تولید گرما در بخش بک لایت تلویزیون شده و در مرحله بعد گرمای محدود ایجاد شده را دفع می‌کند. به طور کل همه آنها به پایین آمدن استهلاک بخش بک لایت منتهی می شود.

برای افزایش عمر بک لایت و جلوگیری از سوختن آن می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد :

 1. تنظیم و متناسب سازی مقدار بک لایت تلویزیون نسبت به نور محیط
 2. روشن کردن گزینه صرفه جویی در انرژی (energy saving)
 3. خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه

شکستن صفحه نمایش تلویزیون ال جی

شکستگی صفحه نمایش تلویزیون ال جی را در حالی بعنوان آخرین ایراد بررسی می‌کنیم که بیشترین دلیل مراجعه به مراکز تعمیر تلویزیون ال جی است. شکستگی صفحه نمایش تلویزیون به دلایلی مانند ضربه خوردن و یا تحت فشار قرار گرفتن ایجاد می‌شود. تنها راه حل تعمیر تلویزیون ال جی پنل شکسته تعویض کامل صفحه نمایش است.

صفحه نمایش در تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی آسیب‌پذیرترین و در عین حال گران‌ترین قطعه تلویزیون است. متاسفانه تبلیغات نادرستی که در بخش فروش تلویزیون در مورد مقاوم بودن این قطعه انجام می‌شود باعث شده تا بسیاری از خریداران مواظبت لازم را در مورد آن بکار نبرند. ضربه خوردن توسط کودکان و یا در زمان جابجایی بیشترین دلیل شکستگی صفحه نمایش تلویزیون در برندهای مختلف است. ایجاد خطوط عمودی و افقی اصلی‌ترین نشانه ظاهری شکستگی صفحه نمایش تلویزیون است چرا که از داخل اتفاق می‌افتد و در اغلب موارد حتی زمانی که تلویزیون خاموش است قابل تشخیص نیست.

برای مراقبت از صفحه نمایش تلویزیون از روش‌هایی مانند نصب محافظ و یا قرار دادن تلویزیون در محل مناسب و استفاده از کمربندهای ایمنی استفاده کنید. چون قیمت صفحه نمایش تلویزیون در مدل‌هایی که دسترسی به قطعه یدیکی وجود دارد بین 60 تا 80 درصد ارزش کلی تلویزیون را شامل می‌شود. شاید به همین دلیل است که اغلب مراجعین این بخش بعد از مدتی تحقیق در مورد تعویض پنل شکسته تلویزیون به فکر خرید تلویزیون جدید می‌افتند.

ایجاد خطوط عمودی و افقی به علت شکستگی صفحه نمایش تلویزیون

خاموش و روشن شدن تلویزیون ال جی مدل LED 4600 ، LED 5600

ریبوت (reboot) شدن که در تعمیرات تلویزیون به معنای روشن شدن و خاموش شدن متوالی تلویزیون است یکی از ایرادهای اپیدمی در این سری است که معمولا تلویزیون پس از نمایش لوگوی ال جی مجددا خاموش و دوباره روشن می شود و پی در پی این روال ادامه پیدا می کند. علت این ایراد خرابی مین برد تلویزیون است که در صورت عدم دستکاری و انجام تعمیرات اشتباه مین برد این تلویزیون ها که کمیاب هم هست، قابل تعمیر است.

ایراد دیگری که در این سری زیاد دیده می شود مربوط به افزایش جریان مصرفی بخش بک لایت تلویزیون است و باعث فعال شدن مدار حفاظتی دستگاه شده و نور تلویزیون قطع می شود. بخش بک لایت این تلویزیون ها از چهار بخش تشکیل می شود که پس از عیب یابی می توان برای تعدیل هزینه تعمیر تلویزیون ال جی فقط بخش معیوب را تعویض کرد.

تعمیر مین برد تلویزیون ال جی مدل LW57000

شایع‌ترین ایرادی که در سری LW دیده می‌شود، خرابی مین برد تلویزیون است.مدل LW در دو سایز 42 و 47 تولید شده است.

نشانه‌های خرابی مین برد تلویزیون ال جی مدل LW عبارتنست از :

 1. روشن نشدن تلویزیون
 2. چشمک زدن لامپ پاور و روشن نشدن تلویزیون ال جی
 3. ماندن تصویر روی لوگوی اولیه ال جی
 4. بهم ریختگی رنگها
 5. قطع شدن ورودی HDMI

مهمترین علت خرابی مین برد مدل LW، بالا بودن حرارت آی سی CPU در مین برد است. قطعه سی پی یو در مین برد این مدل از تلویزیون های ال جی حرارت زیادی تولید می کند و متناسب نبودن خنک کنندگی آن نیز مزید بر علت شده و باعث خرابی مین برد تلویزیون می‌شود.

کیفیت بالای تصویر در این مدل باعث شده که صاحبان این مدل تلویزیون ال جی تمایل زیادی به تعمیر دستگاه داشته باشند اما مین برد مدل LW بسیار کمیاب است. در این حالت تعمیر مین برد تنها راه حل تعمیر تلویزیون ال جی مدل LW خواهد بود.

مهمترین نکته در بخش تعمیر مین برد تلویزیون ال جی مدل LW دفع حرارت است.  اگر تعمیر مین برد به طور اصولی انجام شود و در کنار آن از موارد اصلاحی دفع حرارت به درستی و با دقت استفاده شود، میتوان از دستگاه با کیفیت اصلی استفاده کرد.

مین برد تلویزیون ال جی 42LW57000

تعمیر تلویزیون ال جی مدل LN

معروفترین تلویزیون در بخش تعمیر تلویزیون ال جی است که عمدتا با ایراد در بخش بک لایت و قطع شدن تصویر که مشخصه اصلی این ایراد است شناخته می شود.

سوختن تعدادی از لامپهای ال ای دی در بخش بک لایت این تلویزیون باعث قطع شدن تصویر و در واقع دیده نشدن تصویر می شود و همانطور که در بخش تعمیر تلویزیون ال جی سری ln مفصل به آن پرداخته ایم مراحل تعمیر آن شامل تعویض لامپ های خراب و نیمه خراب این مجموعه و تنظیمات ظریف و مهم آن و همچنین انجام اصلاحیه در برد پاور تلویزیون برای جلوگیری از ایجاد مجدد ایراد است.

بک لایت تلویزیون ال جی مدل LN

قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی مدل LB

این سری از تلویزیون های ال جی هم در تمامی ورژن ها دارای ایراد در بخش بک لایت است و به مانند سری LN باید پروسه تعمیر بک لایت تلویزیون روی آن انجام شود.

لامپ های ال ای دی بخش بک لایت این سری دارای ظرافت بیشتری نسبت به سری LN است و در هنگام تعمیر تلویزیون ال جی دقت بیشتری را برای انجام صحیح کار طلب می کند. در برخی از مدل های این مجموعه مانند سری LB69000 بطور ویژه از قطعات بسیار با کیفیت تری نسبت به سایر ورژن ها استفاده شده و در کنار آن پنل  frameless دستگاه زیبایی آن را دوچندان کرده است.

تعمیر روشن نشدن تلویزیون ال جی مدل LA

در این سری از تلویزیون های ال جی از قطعات بخش بک لایت سری LN استفاده شده که باعث می شود ایراد اپیدمی مجموعه LN در این سری هم تکرار شود و طبیعتا شرایط تعمیر تلویزیون ال جی در سری هم به مانند سری LN شامل تعویض قطعات معیوب بخش بک لایت به همراه انجام اصلاحیه در برد پاور تلویزیون است.

تعمیر تلویزیون ال جی مدل LM

در تمام ورژن های این سری مانند LM66100 ، LM76100 از بک لایت edge یکطرفه که در پایین دستگاه قرار گرفته استفاده شده است که در صورت خرابی بخش بک لایت که در این تلویزیون ها گاها ایجاد می شود باعث می شود برای انجام تعمیر تلویزیون نیاز به تعویض کلی این قطعه باشد.

آبخوردگی پنل تلویزیون یکی دیگر ایرادهایی است که هر چند ایرادی است که توسز مصرف کننده ایجاد می شود اما بعلت تعدد آن در این مجموعه به آن اشاره می کنیم.

اهمیت آبخوردگی پنل تلویزیون در این سری بیشتر به آن علت است که از برد t con در این تلویزیون استفاده نشده و قطعات این برد به مین برد تلویزیون منتقل شده که باعث می شود در اثر آبخوردگی این تلویزیون ها مین برد آسیب دیده و در بیشتر موارد نیاز به تعویض داشته باشد.

قطع شدن تصویر تلویزیون ال جی مدل LS بعد از مدتی کارکردن

در میان مدل‌های مختلف تلویزیون ال جی تنها در مدل LS از بک لایت لبه یک طرفه استفاده شده است. قرار گرفتن لامپ های ال ای دی به صورت متراکم روی یک صفحه آلومینیومی که نقش خنک کننده را دارد ویژگی اصلی ساختاری این نوع از بک لایت ها است. در این نوع بک لایت‌ها گرمای زیادی تولید می‌شود که باعث کاهش عمر مفید بک لایت می‌شود.

معمولا خرابی بخش بک لایت در این مدل با قطع شدن تصویر پس از مدتی کارکردن تلویزیون شروع شده و به تدریج این زمان کاهش می یابد.

عموم تعمیرکاران تعویض کامل بک لایت را تنها راه حل تعمیر تلویزیون الجی در این ایراد می دانند اما گاها با بررسی دقیق ایراد و ایجاد شرایط لازم می توان جهت تعمیر قطعه معیوب و جایگزینی آن با قطعه فابریک اقدام نمود.

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی مدل LJ – UJ

با توجه به کوتاه بودن عمر تلویزیون ال جی در مدل‌های LJ و UJ شاید هنوز زود باشد که بخواهیم راجع به ایرادهای متداول در این دو مدل صحبت کنیم. اما با توجه به عمر کوتاه یک ایراد خاص به طور عمومی در این دو مدل از تلویزیون‌های ال جی دیده می‌شود : آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

طبق اظهار نظر مصرف کنندگان ابتدا لکه‌های آبی در تلویزیون ایجاد می‌شود و به مرور زمان و با استفاده این لکه ها به تمام سطح تصویرز پخش می‌شود. بعد از مدتی تصویر تلویزیون ال جی به طور کامل دارای زمینه آبی می‌شود.

ایراد آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی به دلیل خرابی لامپ‌های بخش بک لایت تلویزیون ایجاد می‌شود. نوع خاصی از لامپ‌های بک لایت در این دو مدل استفاده شده است. وقتی جریان مصرفی این لامپ‌ها تغییر می کند تغییر رنگ داده و بجای تولید نور سفید، نوری به رنگ آبی متمایل به بنفش تولید می‌کنند.

تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی

تلویزیون پلاسما همیشه جزء تولیدات ال جی بوده است و به همین دلیل تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی از شاخه‌های مهم در بخش تعمیر تلویزیون ال جی بشمار می رود. ساختار و تکنولوژی تلویزیون های پلاسما با تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی متفاوت است و به موازات آن تعمیرات تلویزیون پلاسما هم اسلوب و پروسه کاملا متفاوتی نسبت به آنها دارد.

اصلی‌ترین تفاوت تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای را باید در ساختار پنل و عدم وجود نور زمینه در تلویزیون پلاسما دانست. عدم وجود بک لایت در تلویزیون پلاسما باعث می‌شود که سطح سیاهی بالاتری در تصویر ایجاد شود اما ساختار پنل تلویزیون پلاسما و نوع عملکرد آن باعث ایجاد توان تلفاتی بالا و تولید گرمای بسیار زیاد نسبت به تلویزیون‌های ال سی دی و مخصوصا ال ای دی در آنها می‌شود. این حرارت اصلی‌ترین دلیل استهلاک بالاتر تلویزیون پلاسما نسبت به سایر تلویزیون‌ها است.

در تلویزیون پلاسما دو برد Y Main و X Main وظیفه شارژ و دشارژ پنل را بعهده دارند. توان تلفاتی بالای قطعات آنها باعث می‌شود که گرمای بیشتری در آنها تولید شود و معمولا اولین خرابی در تلویزیون پلاسما در این دو قطعه ایجاد می‌شود. ساختار عمومی تلویزیون‌های پلاسما به شکلی است که با خرابی قطعات دو برد Y و X تلویزیون روشن نمی‌شود.

روشن نشدن تلویزیون پلاسما ال جی

در تلویزیون پلاسما دو برد Y Main و X Main وظیفه شارژ و دشارژ پنل را بعهده دارند. توان تلفاتی بالای قطعات آنها باعث می‌شود که گرمای بیشتری در آنها تولید شود و معمولا اولین خرابی در تلویزیون پلاسما در این دو قطعه ایجاد می‌شود. ساختار عمومی تلویزیون‌های پلاسما به شکلی است که با خرابی قطعات دو برد Y و X تلویزیون روشن نمی‌شود.به همین دلیل است که شایع‌ترین خرابی تلویزیون‌های پلاسما، روشن نشدن تلویزیون است.

زمانی که تلویزیون پلاسما را روشن می‌کنیم لامپ پاور شروع به چشمک زدن می‌کند. حتی از داخل تلویزیون صدای تیک‌تیک رله‌های برد پاور هم شنیده می‌شود. اما در ادامه به جای ظاهر شدن تصویر، مجددا تلویزیون خاموش شده و چراغ پاور تلویزیون ثابت می‌شود.

تعمیر برد Y و X تلویزیون پلاسما ال جی

در بیشتر تلویزیون های پلاسما خرابی دو برد X و Y که همراه با اتصال کوتاه قطعات و در واقع اتصال کوتاه ولتاژهای اصلی برد پاور همراه باشد و به همین دلیل است که در اکثر موارد خرابی این دو برد همراه با روشن نشدن تلویزیون پلاسما باشد.

معمولا در این حالت پس از استندبای دستگاه و اعمال فرمان روشن شدن برد پاور شروع به کار می کند که همراه با ایجاد صدای تیک تیک رله های راه انداز برد است اما همانطور که گفتیم بعلت اتصال کوتاه ولتاژهای اصلی دوباره دستگاه خاموش شده و به حالت استندبای بر می گردد.

انجام تعمیرات این تلویزیون ها از طرف نمایندگی ها فقط با تعویض چشم بسته هر دو برد انجام می شود که معمولا هزینه بالایی داشته و مقرون بصرفه نیست اما در مجموعه رایان با ایجاد بخش تعمیرات تخصصی این بردها هر چند که انجام این بخش از تعمیر تلویزیون در منزل امکانپذیر نیست اما در صورت انجام می توان به مقدار زیادی در هزینه تعمیرات تلویزیون صرفه جوئی کرد. در ادامه تعدادی از مدل های تلویزیون های پلاسمای الجی و ایرادهای متداول در آنها را نام می بریم :

 

جلوگیری از ایجاد خرابی در تلویزیون های پلاسما

همانطور که گفتیم خرابی بردهای Y Main و X Main همراه با نشانه ظاهری روشن نشدن تلویزیون شایع‌ترین ایرادی است که مجموعه تعمیر تلویزیون پلاسما ال جی دیده می‌شود. اگر مهمترین علت خرابی تلویزیون پلاسما را گرمای بیشتر آن بدانیم می‌توانیم با بکارگیری برخی نکات میزان حرارت تولید شده را کنترل و تا آنجا که می توانیم کاهش دهیم.

مجموعه مواردی که می تواند به جلوگیری از ایجاد خرابی در تلویزیون های پلاسما به ما کمک کند عبارتند از :

 1. انتخاب میزان پایین تر از روشنایی صفحه نمایش تلویزیون و تنظیم آن با میزان نور محیطی
 2. انتخاب حالت صرفه جویی انرژی (energy saving)
 3. خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه
 4. ایجاد تهویه مناسب برای تلویزیون

گروه تخصصی رایان نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی

مجموعه تخصصی رایان بعنوان نمایندگی رسمی سرویس و خدمات پس از فروش تلویزیون ال جی آمادگی دارد خدمات تعمیر تلویزیون ال جی در انواع مدل های LED ، LCD ، Plasma و انواع سیستم های صوتی، تعمیر سینمای خانگی، تعمیر دی وی دی پلیر ال جی را توسط متخصصین مجرب در کوتاهترین زمان ممکن در سراسر تهران بزرگ ارائه دهد.

خدمات ویژه رایان در بخش تعمیرات تلویزیون ال جی عبارتند از :

 • مشاوره با متخصصین تعمیرات و تعیین هزینه تقریبی تمیرات
 • اعزام کارشناس در کمتر از 2 ساعت سراسر تهران بزرگ
 • حمل و نقل دستگاه به کارگاه و برگشت، نصب و تنظیم دستگاه پس از تعمیر
 • ضمانت کتبی 6 ماهه خدمات

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ