تعمیر تلویزیون سامسونگ یکی از خدمات گروه تخصصی رایان است که نیاز به مهارتهای خاص و ویژه دارد. در ادامه همراه با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان ایرادهای متداول در مجموعه بزرگ تعمیرات تلویزیون سامسونگ شامل تلویزیون‌های ال سی دی، ال ای دی و پلاسما را بررسی کرده و مراحل تعمیر هر ایراد را بررسی می‌کنیم.

برای بررسی ایرادهای مختلف تلویزیون سامسونگ و نحوه تعمیر آنها ابتدا باید تعیین کنیم که تلویزیون ما دارای تکنولوژی ال سی دی – ال ای دی یا پلاسما است.

 • مدل کد تلویزیون‌های ال سی دی سامسونگ با پیشوند LA شروع می‌شود مانند : LA40B570 – LA40C530
 • مدل کد تلویزیون ال ای دی سامسونگ با پیشوند UA شروع می‌شود مانند : UA55KU7350 – UA40F5550
 • مدل کد تلویزیون پلاسما سامسونگ با پیشوند PS شروع می‌شود مانند : PS43D495 – PS51F4850

ایرادهای متداول در تعمیر تلویزیون ال سی دی سامسونگ

سامسونگ در زمان تولید تلویزیون های LCD در یکی از بهترین دوره های فروش محصولات خود بوده و تقریبا به مدت 10 سال رکورددار فروش تلویزیون های ال سی دی بود. همین مقدار کافی است تا اهمیت تعمیر تلویزیون ال سی دی سامسونگ را در مجموعه تعمیرات تلویزیون مشخص کند.

شایع ترین ایرادهایی که در بین تلویزیون های ال سی دی سامسونگ ایجاد می شود عبارتند از :

 1. روشن نشدن تلویزیون سامسونگ
 2. دیر روشن شدن یا بد روشن شدن تلویزیون سامسونگ
 3. چشمک زدن چراغ پاور و روشن نشدن تلویزیون سامسونگ
 4. قطع شدن تصویر تلویزیون سامسونگ
 5. سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ
 6. سفید شدن تصویر
 7. ایجاد خطوط عمودی در تصویر تلویزیون سامسونگ
 8. شکستگی صفحه نمایش
 9. آبخوردگی صفحه نمایش تلویزیون سامسونگ

 

علت روشن نشدن تلویزیون ال سی دی سامسونگ چیست؟

یکی از ایرادهایی که در تعمیر تلویزیون سامسونگ دیده می شود روشن نشدن تلویزیون است. روشن نشدن تلویزیون یک ایراد کلی است و برای شروع عیب یابی نیاز به اطلاعات بیشتر داریم.

اولین قدم در این بخش مشخص کردن این نکته است که آیا چراغ استندبای روشن می شود یا خیر؟

روشن شدن چراغ استندبای تلویزیون یعنی مسیر برق ورودی تلویزیون سالم است و برق شهری به برد پاور تلویزیون می‌رسد. پس در این حالت نیاز نیست که سیم برق تلویزیون و یا پریز را بررسی کنیم.  اما اگر لامپ پاور تلویزیون روشن نشود ابتدا باید مسیر برق ورودی تلویزیون و اتصالات آن را بررسی کنیم.

به طور کلی روشن نشدن یک تلویزیون به دلیل خرابی دو بخش می‌تواند ایجاد شود :

 1. خرابی برد پاور تلویزیون
 2. ایجاد اشکال در عملکرد مین برد

برد پاور تلویزیون وظیفه تامین ولتاژ بخش‌های مختلف را بعهده دارد. ورودی آن ولتاژ 220 ولت شهری است. خروجی برد پاور تلویزیون چند ولتاژ متفاوت برای تغذیه بخش‌های مختلف تلویزیون است. مین برد هم همانطور که از نام آن پیداست برد اصلی تلویزیون است. روشن و خاموش کردن کلی تلویزیون و کنترل بخش‌های مختلف، ایجاد و پردازش سیگنال صدا و تصویر، کنترل ورودی و خروجی‌های مختلف تلویزیون بخشی از وظایف مین برد است.

اگر با روشن نشدن تلویزیون سامسونگ مواجه شدید ابتدا تلویزیون را به مدت 30 دقیقه از برق جدا کنید. سپس با جدا کردن همه ورودی و خروجی‌های تلویزیون مجدد آن را روشن کنید. اگر تلویزیون روشن نشد دیگر باید مطمئن شوید که تلویزیون شما معیوب شده است. برای تعمیر آن باید به یکی از مراکز تعمیر تلویزیون سامسونگ مراجعه کنید.

دیر روشن شدن یا بد روشن شدن تلویزیون ال سی دی سامسونگ

بعد از روشن نشدن تلویزیون سامسونگ ایراد دیگری که معمولا در برد پاور تلویزیون های سامسونگ ایجاد می شود دیر روشن شدن یا بعبارت دیگر سخت روشن شدن تلویزیون سامسونگ است. وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم لامپ پاور چشمک می‌زند اما تلویزیون روشن نمی‌شود. لازم است که مدتی تلویزیون در این حالت باقی بماند تا روشن شود. گاهی لازم است چند بار برق تلویزیون را قطع و وصل کنیم تا روشن شود.

در ایراد دیر روشن شدن تلویزیون سامسونگ معمولا وقتی تلویزیون روشن می‌شود تا زمانی که روشن باشد دیگر مشکلی نخواهد داشت.

دیر روشن شدن تلویزیون سامسونگ معمولا به دلیل ایجاد ضعف در عملکرد برد پاور تلویزیون ایجاد می‌شود. بعضی از قطعات الکترونیکی با تغییرات دما ظرفیت و مقدار آنها تغییر می کند. در ابتدای روشن شدن تلویزیون این قطعات سرد هستند و ظرفیت آنها پایین است. بعد از چند دقیقه کارکرد تلویزیون کم کم گرم می شوند و ظرفیت آنها افزایش پیدا می کند و برد به حالت کار عادی برمی گردد. این ایراد در مدلهای A , C و D  (تلویزیون ال سی دی  سامسونگ) زیاد دیده می شود.

 

سفید شدن تصویر تلویزیون ال سی دی سامسونگ

سفید شدن تصویر یکی دیگر از ایرادهایی است که در تلویزیون LCD سامسونگ زیاد دیده می‌شود. در این ایراد تصویر وجود دارد اما میزان روشنایی تصویر به حدی افزایش پیدا می کند که تصویر تقریبا محو شده و قابل دیده شدن نیست.

این ایراد معمولا در برد تیکان و پنل تلویزیون های ال سی دی سامسونگ ایجاد می شود. برد تیکان وظیفه پردازش و زمان‌بندی سیگنال تصویر برای بخش های مختلف پنل (صفحه نمایش) را بعهده دارد. سفید شدن تصویر یکی از ایرادهای متداول در تلویزیون ال سی دی سامسونگ است.

در بخش تعمیر ایراد، لازم است که حتما بخش پنل تلویزیون را چک و سلامت آن را بررسی کنید. ممکن است در ظاهر برد تیکان آسیب دیده باشد. اما علت اصلی خرابی ایجاد اشکال در پنل تلویزیون باشد. در این حالت بعد از مدتی خرابی تلویزیون مجدد ظاهر می‌شود.

سفید شدن تصویر تلویزیون ال سی دی سامسونگ

ایرادهای شایع در تعمیر تلویزیون ال ای دی سامسونگ

 1. خاموش و روشن شدن تلویزیون سامسونگ
 2. قطع شدن تصویر تلویزیون
 3. ایجاد تاریکی و سیاه شدن بخشی از تصویر تلویزیون
 4. روشن نشدن تلویزیون ال ای دی سامسونگ
 5. ایجاد لکه های سفید در تصویر تلویزیون سامسونگ

خاموش و روشن شدن تلویزیون ال ای دی سامسونگ

خاموش و روشن شدن اولین ایرادی است که در تلویزیون ال ای دی سامسونگ بررسی می‌کنیم. ظاهر این ایراد به این شکل است که وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم خاموش شده و مجددا به صورت خودکار روشن می‌شود. در مجموعه تعمیرات تلویزیون این ایراد با نام ریبوت شدن شناخته می‌شود.

همانطور که گفتیم مجموعه ایرادهایی که در بخش روشن نشدن تلویزیون سامسونگ بررسی می‌کنیم معمولا به دلیل خرابی دو برد پاور و مین برد در تلویزیون سامسونگ ایجاد می‌شود. در تلویزیون‌های ال ای دی سامسونگ ایراد ریبوت شدن معمولا به دلیل خرابی مین برد ایجاد می‌شود.

تلویزیون سامسونگ سری D (مانند مدل‌های UA40D5000 – UA40D5500 – UA40D5950) یکی از مدل‌هایی است که ایراد روشن و خاموش شدن در آن زیاد دیده می‌شود. در این مدل به دلیل خرابی بخش نرم‌افزاری مین برد وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم لوگوی سامسونگ نمایش داده می‌شود اما پس از آن بجای ظاهر شدن تصویر، تلویزیون خاموش و روشن شده و مجددا لوگوی سامسونگ نمایش داده می‌شود. این روند تا زمانی که برق تلویزیون را قطع کنیم ادامه خواهد داشت.

قطع شدن تصویر تلویزیون ال ای دی سامسونگ

قطع شدن تصویر تلویزیون ال ای دی سامسونگ در اکثر موارد به دلیل خرابی بک لایت تلویزیون است. دامنه و شکل ظاهری خرابی بک لایت در تلویزیون‌های ال ای دی بسیار گسترده است  اما با توجه به آمار تعمیر تلویزیون سامسونگ بیشترین علت قطع شدن تصویر تلویزیون ال ای دی سامسونگ به دلیل خرابی بک لایت بوده است.

ساختار تلویزیون های ال ای دی به این صورت است که بک لایت یا همان نور زمینه در پشت صفحه نمایش تولید و باعث روشن و قابل دیده شدن تصویر می شود. منبع تولید بک لایت لامپ‌های ال ای دی است و صفحات پولاریزه که روی لامپ ها قرار می گیرد باعث می شود تا نور لامپ‌ها به صورت یکنواخت و ملایم در سطح تصویر پخش شود. بدیهی است که هر نوع ایراد در تولید بک لایت به صورت مستقیم به تصویر منتقل می شود. مثلا خاموشی تعدادی از لامپ ها باعث قطع شدن نور در آن بخش شده و به تناسب میزان تاریکی در بک لایت، همان بخش از تصویر تلویزیون هم تاریک تر (نسبت به بخش های سالم تصویر) دیده خواهد شد.

معمول‌ترین نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ عبارتند از :

 1. قطع شدن تصویر تلویزیون

 2. تاریک شدن نیمه بالایی یا پایینی تصویر

 3. قطع و وصل شدن تصویر یا پرپر زدن تصویر

 4. ایجاد نقاط یا لکه های تاریک در تصویر

 5. ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

ایجاد تاریکی و سیاه شدن بخشی از تصویر تلویزیون ال ای دی سامسونگ

همانطور که گفتیم تاریکی و سیاه شدن بخشی از تصویر یکی از نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت در تلویزیون ال ای دی سامسونگ است. سوختن تعدادی از لامپ‌ها باعث می‌شود که بخشی از بک لایت تلویزیون قطع شده و همان بخش از تصویر تلویزیون دچار تاریکی و سیاهی شود.

ایجاد تاریکی و لکه‌های سیاهی در مدل‌های مختلف تلویزیون سامسونگ به تناسب ساختار بک لایت و کیفیت طراحی تلویزیون در این بخش متفاوت است. در برخی از مدل‌ها که دارای بک لایت از نوع دایرکت یا شاخه‌ای هستند تاریکی به صورت ایجاد لکه‌های پراکنده دیده می‌شود. در مدل‌هایی که دارای بک لایت لبه (EDGE) هستند معولا تاریکی به صورت ایجاد ستونهای سیاه ظاهر می‌شود.

تاریکی نیمه بالای تصویر تلویزیون سامسونگ

ایجاد لکه های سفید در تصویر تلویزیون ال ای دی سامسونگ

نشت نور و ایجاد لکه‌های نورانی در تصویر تلویزیون سامسونگ یکی از ایرادهایی است که در تلویزیون‌های جدید سامسونگ به وفور دیده می‌شود. این ایراد مخصوا در مدل‌هایی که دارای بک لایت از نوع لبه (EDGE) هستند به دلیل آسیب دیدگی دیفیوزر و کمبود این قطعه مشکلات زیادی را در بخش تعمیر تلویزیون سامسونگ ایجاد کرده است.

وظیفه اصلی دیفیوزر در تلویزیون پخش ملایم نور لامپ‌های بک لایت در سطح مساحت تصویر است. در تلویزیون‌های ال ای دی سامسونگ، لامپ‌های بک لایت از المان خنک کننده (هیت سینک) خود جدا شده و گرمای آن باعث آسیب دیدگی دیفیوزر می‌شود. آسیب دیدگی دیفیوزر در تلویزیون سامسونگ باعث پخش نامناسب نور در سطح تصویر و ایجاد لکه‌های نورانی می‌شود.

هاله سفید در تصویر تلویزیون سامسونگ

جلوگیری از خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ

ایراد بخش بک لایت به یکی از عیوب متداول در چندین مدل از تلویزیون های (مخصوصا ال ای دی) سامسونگ تبدیل شده است. بخش بک لایت در تلویزیون های ال ای دی بیشترین توان مصرفی تلویزیون را به خود اختصاص می‌دهد و به همین دلیل بیشتر از سایر بخش های تلویزیون گرم می‌شود. این گرما و حرارت بیشتر به افزایش استهلاک تلویزیون کمک می کند.

در اینجا این سوال پیش می آید که آیا راهی برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون و عدم نیاز به تعمیر تلویزیون سامسونگ وجود دارد؟ در جواب این سوال باید گفت که بله، برای جلوگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون می توان به مجموعه ای از اقدامات اشاره کرد که موجب افزایش عمر بک لایت تلویزیون می‌شود.

مهمترین این اقدامات عبارتند از :

 • انجام اصلاحیه کاهش ولتاژ بک لایت در برد پاور تلویزیون
 • تنظیم مقدار بک لایت تلویزیون و متناسب سازی نسبت به نور محیطی
 • استفاده از گزینه صرفه جویی در انرژی تلویزیون
 • خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3  ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه

تنظیم بک لایت تلویزیون سامسونگ

اصلاحیه بک لایت تلویزیون سامسونگ

موثرترین اقدام در بخش پیشگیری از خرابی بخش بک لایت تلویزیون انجام اصلاحیه بخش بک لایت است، اصلاحیه بک لایت عبارتست از تغییرات مداری در بخش تامین ولتاژ بک لایت تلویزیون برای کاهش و تعدیل این ولتاژ.

در عموم موارد انجام اصلاحیه باعث کاهش حدود 5 تا 10 درصدی ولتاژ بک لایت می شود تا ضمن حفظ کیفیت تصویر عمر مفید لامپ ها افزایش یابد. عموم مصرف کنندگان بدلیل نیاز به صرف هزینه و باز شدن تلویزیون تمایل چندانی به انجام این اصلاحیه نشان نمی دهند در حالیکه هزینه انجام این اصلاحیه بسیار پایین تر از هزینه تعمیر تلویزیون سامسونگ در صورت ایجاد خرابی بخش بک لایت خواهد بود.

یکی دیگر از اقداماتی که باعث افزایش طول عمر بخش بک لایت تلویزیون می شود کاهش مقدار نور بک لایت در منوی تنظیمات است. این کاهش از طریق تغییر در دو گزینه قابل انجام است :

 1. کاهش نور زمینه (بک لایت) با کاهش گزینه مستقیم آن در منوی تنظیمات تصویر
 2. کاهش نور زمینه (بک لایت) با روشن کردن گزینه صرفه جویی در انرژی (energy saving)

نکته مهم : یکی از ایرادهای کاهش نور بک لایت در منوی تنظیمات، تغییر این تنظیمات به طور سهوی است. در بخش منوی مخفی برخی از تلویزیون های سامسونگ گزینه ای وجود دارد که می توان با تغییر آن میزان حداکثری نور بک لایت را تنظیم کرد به نحوی که حتی اگر در منوی تنظیمات حالت حداکثری نور بک لایت هم انتخاب شود از حد تعیین شده در منوی مخفی فراتر نرود. برای استفاده از این امکان توصیه می کنیم از متخصصین تعمیر تلویزیون سامسونگ کمک بگیرید. همچنین در ویدئو زیر نحوه انجام این کار توضیح داده شده است.

آموزش تصویری اصلاحیه بک لایت تلویزیون ال ای دی سامسونگ

شکستن صفحه نمایش تلویزیون سامسونگ

شکستگی صفحه نمایش تلویزیون سامسونگ را در حالی بعنوان آخرین ایراد در این نوشته بررسی می‌کنیم که بیشترین علت مراجعه به مراکز تعمیر تلویزیون سامسونگ است. شکستگی صفحه نمایش تلویزیون به علت‌های گوناگون مانند ضربه خوردن و یا تحت فشار قرار گرفتن ایجاد می‌شود. اما بدانید که تنها راه حل تعمیر تلویزیون سامسونگ پنل شکسته تعویض کامل صفحه نمایش است.

صفحه نمایش در مجموعه تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی آسیب‌پذیرترین و در عین حال گران‌ترین قطعه تلویزیون است. متاسفانه تبلیغات نادرستی که در بخش فروش تلویزیون در مورد مقاوم بودن این قطعه در مقابل ضربه انجام می‌شود باعث شده تا بسیاری از خریداران مراقبت لازم را در مورد آن بکار نبرند.

ضربه خوردن توسط کودکان و یا در زمان جابجایی و اثاث کشی بیشترین دلیل شکستگی صفحه نمایش تلویزیون در برندهای مختلف است. ایجاد خطوط عمودی و افقی اصلی‌ترین نشانه ظاهری شکستگی صفحه نمایش تلویزیون است. البته بسیاری از مصرف کنندگان متوجه شکستگی صفحه نمایش تلویزیون خود نمی‌شوند چرا که از داخل اتفاق می‌افتد و در اغلب موارد حتی زمانی که تلویزیون خاموش است قابل تشخیص نیست.

شکستگی صفحه نمایش تلویزیون سامسونگ

 

برای مراقبت از صفحه نمایش تلویزیون از روش‌هایی مانند نصب محافظ و یا قرار دادن تلویزیون در محل مناسب و استفاده از کمربندهای ایمنی استفاده کنید. چون قیمت صفحه نمایش تلویزیون در مدل‌هایی که دسترسی به قطعه یدیکی وجود دارد بین 60 تا 80 درصد ارزش کلی تلویزیون را شامل می‌شود. شاید به همین دلیل است که اغلب مراجعین این بخش بعد از مدتی تحقیق در مورد تعویض پنل شکسته تلویزیون به فکر خرید تلویزیون جدید می‌افتند.

تعمیر تلویزیون پلاسما سامسونگ

تلویزیون‌های پلاسما به دلیل کنتراست بالاتر نسبت به تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی همواره مشتریان خود را داشته و از سوی دیگر همیشه بخشی از تولیدات سامسونگ را به خود اختصاص داده است. همچنین قیمت پایین‌تر نسبت به سایر برندها و خدمات پس از فروش مناسب از نقاط قوت تلویزیون‌های پلاسما سامسونگ بوده است.

ساختار تلویزیون پلاسما با تلویزیون ال سی دی و ال ای دی کاملا متفاوت است. اصلی‌ترین تفاوت تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای را باید در ساختار پنل و عدم وجود نور زمینه در تلویزیون پلاسما جستجو کرد. عدم وجود بک لایت در تلویزیون پلاسما باعث می‌شد که سطح سیاهی بالاتری در تصویر ایجاد شود اما ساختار پنل تلویزیون پلاسما و نوع عملکرد آن باعث ایجاد توان تلفاتی بالا و تولید گرمای بسیار زیاد نسبت به تلویزیون‌های ال سی دی و مخصوصا ال ای دی در آنها می‌شود. این حرارت اصلی‌ترین دلیل استهلاک بالاتر تلویزیون پلاسما نسبت به سایر تلویزیون‌ها است.

علت روشن نشدن تلویزیون پلاسما سامسونگ

پرتکرار ترین ایرادی که در مجموعه تعمیر تلویزیون پلاسما سامسونگ دیده می‌شود روشن نشدن تلویزیون است. وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم چراغ پاور شروع به چشمک زدن می‌کند. در این حالت حتی رله‌های پاور عمل می‌کند و صدای تیک‌تیک شنیده می‌شود. اما پس از لحظاتی تلویزیون دوباره خاموش شده و چراغ پاور تلویزیون ثابت می‌شود.

در ساختار تلویزیون پلاسما دو برد Y و X وظیفه شارژ و دشارژ کردن پنل تلویزیون را بعهده دارند. در این دو برد که معمولا به وسیله ولتاژهای با دامنه بالا تغذیه می‌شوند گرمای زیادی تولید می‌شود. این گرمای زیاد باعث کوتاه شدن عمر مفید قطعات تلویزیون پلاسما می‌شود.

ایجاد خرابی در بردهای X و Y تلویزیون پلاسما معمولا باعث خرابی قطعات این بردها به صورت اتصال کوتاه و در نتیجه روشن نشدن تلویزیون پلاسما سامسونگ می‌شود.

نمایندگی تعمیر تلویزیون سامسونگ

گروه تخصصی رایان آمادگی دارد تعمیرات تخصصی انواع تلویزیون سامسونگ در مدل های مختلف LED – LCD – Plasma و انواع سیستم های صوتی و سینمای خانگی را توسط متخصصین مجرب در کوتاهترین زمان در سراسر تهران بزرگ بعهده بگیرد

خدمات ویژه گروه رایان در بخش خدمات و تعمیرات تلویزیون سامسونگ عبارتند از :

 • مشاوره با متخصصین تعمیرات تلویزیون سامسونگ در اولین تماس و دریافت اطلاعات لازم مانند عیب یابی و تعیین هزینه
 • اعزام کارشناس متخصص تعمیرات در کمتر از 2 ساعت
 • امکان حمل و نقل دستگاه به کارگاه تعمیرات و برگشت ، نصب و تنظیم دستگاه
 • گارانتی 6 ماهه خدمات و قطعات تعویض شده

ارائه خدمات تعمیر لوازم صوتی شامل تعمیر سینما خانگی سامسونگ ، تعمیر دی وی دی پلیر سامسونگ بخش دیگری از خدمات مجموعه تخصصی رایان است.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ