افزایش عمر بک لایت تلویزیون

افزایش عمر بک لایت تلویزیون

با نگاهی کوتاه به آمار دستگاه های ورودی مجموعه تعمیرات تلویزیون متوجه می شویم که یکی از موارد با مراجعه زیاد در این بخش خرابی بک لایت در تلویزیون های ال ای دی است. در ادامه مهمترین نکاتی که از نظر متخصصین بخش تعمیر تلویزیون باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون های ال ای دی می شود را ذکر می کنیم.

تغییر و تبدیل تلویزیون های ال سی دی به تلویزیون های ال ای دی در واقع تغییر در نحوه تولید نور بک لایت در این تلویزیون ها بود. این تغییر با این ایده و تئوری آغاز شد که با توجه به توان مصرفی پایین تر ، تولید گرمای کمتر و عمر طولانی تر لامپ های ال ای دی نسبت به لامپ های فلورسنت، غیر از بهبود کیفیت تصویر، افزایش طول عمر قابل توجهی در آنها دیده شود. اما نتیجه چیز دیگری بود و با توجه به آمار نزدیک به 40% موارد مراجعه بعلت ایراد در بخش بک لایت و ایراد ظاهری قطع شدن تصویر است.

عوامل موثر در افزایش عمر بک لایت تلویزیون از دید متخصصین تعمیرات تلویزیون عبارتند از :

 • در عموم دستگاه های مراجعه کننده در این بخش دیده می شود که میزان نور بک لایت تلویزیون در بالاترین حد ممکن قرار دارد. این گزینه معمولا در حالت پیش فرض تنظیمات تلویزیون در حالت حداکثر قرار دارد و باید بر اساس نور محیط تنظیم شود اما بدلایل مختلفی مانند عدم اطلاع مصرف کنندگان از این کارکرد و عدم آموزش مصرف کنندگان از طرف فروشندگان ، افزایش کیفیت تصویر در این حالت که باعث رضایت بیننده می شود این تنظیم به فراموشی سپرده می شود، اما ساختار لامپ های ال ای دی بگونه ای است که تولید نور بک لایت در حالت حداکثری باعث افزایش استهلاک لامپ های ال ای دی به میزان قابل توجهی می شود.

برای تنظیم نور بک لایت از دو گزینه می توانید استفاده کنید :

 1. گزینه کنترل نور بک لایت که معمولا در منوها به صورت عددی است.
 2. گزینه صرفه جویی در انرژی که اثر مستقیم روی نور بک لایت دارد و معمولا چند گزینه ای است.

 

افزایش عمر بک لایت تلویزیون

 

 • استفاده تلویزیون در ساعات متوالی و بدون وقفه عامل دیگری است که باعث کاهش طول عمر لامپ های ال ای دی می شود. عموم مصرف کنندگان عادت دارند تلویزیون های خود را در ساعات طولانی روشن بگذارند در حالیکه یکی از توصیه های اصلی بخش تعمیرات تلویزیون اینست که خاموش کردن تلویزیون به مدت 10 تا 15 دقیقه در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت باعث افزایش طول عمر آن می شود.

 

 

بیشتر بخوانید : چگونه بک لایت تلویزیون را تنظیم کنیم؟

 

 • یکی از مراحل تعمیر بک لایت بخصوص در تلویزیون های ال جی و سامسونگ انجام اصلاحیه بک لایت است. مفهوم کلی این اصلاحیه کاهش ولتاژ بک لایت برای کاهش استهلاک قطعات این بخش و افزایش عمر بک لایت تلویزیون است. هر چند عموم مشتریان تمایلی به مراجعه به بخش تعمیرات ندارند اما انجام این اصلاحیه که می تواند یکی از خدمات بخش تعمیر تلویزیون در منزل باشد کمک زیادی به کاهش استهلاک قطعات این بخش کند.

4 دیدگاه ها

 1. محمد یعقوب گفت:

  با سلام تلویزیون ال جی کار کرد ۴ سال، تصویر قطع و وصل میشود عیبش چیست و چکار باید کرد به تعمیر گاه مجاز برده شود؟ یا اینکه قطعه تهیه گردد و در منزل تعویض بشود لطفا راهنمایی فرمایید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، یکی از دلایل قطع و صل شدن تصویر می تواند خرابی بخش بک لایت تلویزیون باشد. بک لایت تلویزیون مجموعه ای از قطعات است که شامل بخش تامین ولتاژ در برد پاور و لامپ های ال ای دی داخل پنل است. برای تعمیر تلویزیون ال جی شما ابتدا باید عیب یابی صورت گیرد و در صورت مشخص شدن خرابی بخش بک لایت مشخص شود کدام بخش معیوب است. یکی از موارد محتمل در دستگاه شما نیمه خراب شدن بخشی از لامپ های داخل پنل است که برای باز کردن و عیب یابی و تعمیر آن مهارت کافی نیاز است. توصیه می کنیم برای انجام تعمیر صحیح دستگاه از متخصصین بخش تعمیرات تلویزیون کمک بگیرید.

 2. زهرا گفت:

  سلام ببخشید رنگ تلویزیون ال‌ جی 49 انج رنگش آبی مانند شده نمیدونم شاید از تنظیمات باشه ولی هر کاری کردم آبی بودنش کم نمیشه

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی یکی از ایرادهایی است که در مدل هایی مانند lj و uj به صورت اپیدمی ایجاد می‌شود. ظاهر این ایراد به صورت آبی شدن زیمنه تصویر ظاهر می شود. یعنی تصویر به طور کامل وجود دارد اما تم رنگ تصویر آبی است. دقت کنید که رنگ نور لامپ های بک لایت در واقع از سفید به بنفش تغییر می کند. نور بنفش با نور سفید لامپ های سالم بک لایت مخلوط شده و به صورت آبی دیده می شود. با افزایش تعداد لامپ های خراب مقدار آبی بودن تصویر تلویزیون ال جی شما هم اضافه خواهد شد. در صورت نیاز با ارسال عکس به بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون رایان اطلاعات کامل تری دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ