افزایش عمر بک لایت تلویزیون

افزایش عمر بک لایت تلویزیون

آنچه در این نوشته خواهید خواند

با نگاهی کوتاه به آمار دستگاههای ورودی در مجموعه تعمیرات تلویزیون متوجه می‌شویم که یکی از دلایل مراجعه به مراکز خدمات، خرابی بک لایت در تلویزیون‌های ال ای دی است. این آمار بالای که با فاصله در صدر جدول عیب یابی قرار دارد اهمیت روش‌های جلوگیری از خرابی بک لایت تلویزیون را مشخص می‌کند. این در ادامه مهمترین نکاتی که از نظر متخصصین بخش تعمیر تلویزیون باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون های ال ای دی می شود را ذکر می کنیم.

تبدیل تلویزیون های ال سی دی به ال ای دی در واقع، تغییر در نحوه تولید نور زمینه یا همان بک لایت در این تلویزیون‌ها بود. این تغییر با این ایده و تئوری آغاز شد که با توجه به توان مصرفی پایین‌تر و عمر طولانی‌تر لامپ‌های ال ای دی نسبت به لامپ‌های فلورسنت، غیر از بهبود کیفیت تصویر، افزایش طول عمر قابل توجهی در این تلویزیون‌ها ایجاد می‌شود.اما در عمل، نتیجه به دست آمده مخالف این پیش بینی از آب درآمد به نحوی که امروز بیش از 50% ورودی مراکز تعمیر تلویزیون به خرابی بک لایت تعلق دارد.

عوامل موثر در افزایش عمر مفید بک لایت تلویزیون

اگر با ساختار و نحوه عملکرد بک لایت تلویزیون آشنا شویم بهتر می‌توانیم روش‌های جلوگیری از خرابی آن را درک کنیم. مهمترین این عوامل عبارتند از:

  1. تنظیم بک لایت تلویزیون
  2. خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت

تنظیم بک لایت تلویزیون

در عموم دستگاههای مراجعه کننده به بخش تعمیرات بک لایت متوجه می‌شویم که میزان بک لایت تلویزیون در منوی تنظیمات، در بالاترین حد ممکن قرار دارد. این گزینه معمولا در حالت پیش فرض تنظیمات در حالت حداکثر قرار داده می‌شود و باید بر اساس نور محیطف دوباره تنظیم شود. اما بدلایل مختلفی مانند اطلاع نداشتن مصرف کنندگان از وجود این تنظیم و همچنین عدم آموزش مصرف کنندگان از طرف فروشندگان، این تنظیم به فراموشی سپرده می شود. این در حالیست که ساختار لامپ های ال ای دی بگونه ای است که تولید نور در حالت حداکثری، به میزان قابل توجهی باعث افزایش استهلاک آنها می‌شود.

برای تنظیم نور بک لایت از دو گزینه می توانید استفاده کنید :

  1. گزینه کنترل نور بک لایت که معمولا در منوها به صورت عددی است.
  2. گزینه صرفه جویی در انرژی که اثر مستقیم روی نور بک لایت دارد و معمولا چند گزینه ای است.

 

افزایش عمر بک لایت تلویزیون

خاموش کردن تلویزیون (استراحت دادن به تلویزیون)

استفاده تلویزیون در ساعات متوالی و بدون وقفه عامل دیگری است که باعث کاهش طول عمر لامپ های ال ای دی می شود. عموم مصرف کنندگان عادت دارند تلویزیون های خود را در ساعات طولانی روشن بگذارند در حالیکه یکی از توصیه های اصلی بخش تعمیرات تلویزیون اینست که خاموش کردن تلویزیون به مدت 10 تا 15 دقیقه در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت باعث افزایش طول عمر آن می شود.

 

 

بیشتر بخوانید : چگونه بک لایت تلویزیون را تنظیم کنیم؟

 

یکی از مراحل تعمیر بک لایت بخصوص در تلویزیون های ال جی و سامسونگ انجام اصلاحیه بک لایت است. مفهوم کلی این اصلاحیه کاهش ولتاژ بک لایت برای کاهش استهلاک قطعات این بخش و افزایش عمر بک لایت تلویزیون است. هر چند عموم مشتریان تمایلی به مراجعه به بخش تعمیرات ندارند اما انجام این اصلاحیه می‌تواند یکی از خدمات بخش تعمیر تلویزیون در منزل باشد کمک زیادی به کاهش استهلاک قطعات این بخش کند.

4 پاسخ

  1. با سلام تلویزیون ال جی کار کرد ۴ سال، تصویر قطع و وصل میشود عیبش چیست و چکار باید کرد به تعمیر گاه مجاز برده شود؟ یا اینکه قطعه تهیه گردد و در منزل تعویض بشود لطفا راهنمایی فرمایید

    1. با سلام ، یکی از دلایل قطع و صل شدن تصویر می تواند خرابی بخش بک لایت تلویزیون باشد. بک لایت تلویزیون مجموعه ای از قطعات است که شامل بخش تامین ولتاژ در برد پاور و لامپ های ال ای دی داخل پنل است. برای تعمیر تلویزیون ال جی شما ابتدا باید عیب یابی صورت گیرد و در صورت مشخص شدن خرابی بخش بک لایت مشخص شود کدام بخش معیوب است. یکی از موارد محتمل در دستگاه شما نیمه خراب شدن بخشی از لامپ های داخل پنل است که برای باز کردن و عیب یابی و تعمیر آن مهارت کافی نیاز است. توصیه می کنیم برای انجام تعمیر صحیح دستگاه از متخصصین بخش تعمیرات تلویزیون کمک بگیرید.

  2. سلام ببخشید رنگ تلویزیون ال‌ جی 49 انج رنگش آبی مانند شده نمیدونم شاید از تنظیمات باشه ولی هر کاری کردم آبی بودنش کم نمیشه

    1. با سلام، آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی یکی از ایرادهایی است که در مدل هایی مانند lj و uj به صورت اپیدمی ایجاد می‌شود. ظاهر این ایراد به صورت آبی شدن زیمنه تصویر ظاهر می شود. یعنی تصویر به طور کامل وجود دارد اما تم رنگ تصویر آبی است. دقت کنید که رنگ نور لامپ های بک لایت در واقع از سفید به بنفش تغییر می کند. نور بنفش با نور سفید لامپ های سالم بک لایت مخلوط شده و به صورت آبی دیده می شود. با افزایش تعداد لامپ های خراب مقدار آبی بودن تصویر تلویزیون ال جی شما هم اضافه خواهد شد. در صورت نیاز با ارسال عکس به بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون رایان اطلاعات کامل تری دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط