علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

 علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون یکی از سوالاتی است که مخصوصا در بخش تعمیر تلویزیون ال جی و سامسونگ زیاد شنیده می شود. در ادامه همراه با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان تی وی نشانه‌های مختلف خرابی بک لایت و از جمله علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون را بررسی کرده و راههای رفع آن را بررسی می‌کنیم.

خرابی بک لایت تلویزیون و نشانه‌های ظاهری آن

نور زمینه یا بک لایت، نوری است که از پشت به صفحه نمایش تلویزیون می‌تابد، در واقع این بک لایت است که باعث روشن شدن تصویر می‌شود. تصویر تلویزیون بدون وجود این نور تاریک بوده و قابل دیده شدن نیست. مهمترین نکته بک لایت که در مجموعه تعمیر تلویزیون باید مورد توجه قرار گیرد اینست که: هر ایراد و نقصی که در بک لایت تلویزیون شما ایجاد شود به طور مستقیم در کیفیت تصویر تلویزیون ال ای دی شما اثر خواهد گذاشت.

نشانه‌های خرابی بک لایت تلویزیون ال جی عبارتند از:

 1. قطع شدن تصویر

 2. قطع و وصل شدن تصویر هر چند ثانیه یکبار

 3. ایجاد سیاهی در قسمتی از صفحه تلویزیون

 4. ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

 

ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی (1)

بیشتر بخوانید : جلوگیری از خرابی بک لایت تلویزیون

لکه سفید روی صفحه نمایش تلویزیون

نور زمینه یا همان بک لایت در تلویزیون های ال ای دی بوسیله لامپ های ال ای دی تولید می شود. نور تولید شده بوسیله لامپ‌های ال ای دی کیفیت بالایی دارد اما متمرکز به روبرو می‌تابد. در تلویزیون های ال ای دی ما نیازمند نور یکدست و ملایمی هستیم که در تمام سطح تلویزیون یکنواخت دیده شود. برای شکست نور و پخش ملایم آن در سطح تصویر در بک لایت (Direct) از منشورهایی که روی لامپ‌های بک لایت نصب می‌شود و در بک لایت‌های (Edge) از صفحه‌ای به نام دیفیوزر استفاده می‌شود.

منشورها و صفحه دیفیوزر با فاصله کمی از لامپ‌ها قرار می‌گیرند و به نحوی تنظیم می‌شوند که نور تولید شده توسط لامپ را پخش و به جای تمرکز نور به روبرو آن را در محیط اطراف پخش کنند. اگر به هر دلیل فاصله کانونی بین منشور و لامپ بک لایت و یا صفحه دیفیوزر و یا دیگر المان‌های پخش کننده بک لایت ایجاد شود، باعث نشت نور در تصویر تلویزیون می‌شود.

این ایراد به صورت‌های مختلف ماننند ایجاد هاله سفید، نقاط نورانی، لکه سفید، نشت نور و سایه روشن شدن، در تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود.

 

علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

بیشتر بخوانید : تعمیر تلویزیون ال جی

علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی

یکی از ایرادهایی که در مجموعه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی شنیده می‌شود ایجاد نقطه نورانی در صفحه نمایش تلویزیون است. نور این نقاط که معمولا کمی بزرگتر از یک سکه هستند بیشتر از بقیه تصویر است شبیه این که با چراغ قوه از پشت به تصویر نور بتابانید.

علت اصلی ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی جدا شدن منشور لامپ‌های بک لایت است. منشورها بوسیله چسب حرارتی خاص در محل خود چسبیده است، به مرور زمان و با گرم شدن قطعات مختلف بک لایت تلویزیون چسب‌ها هم کیفیت خود را از دست داده و منشور از محل خود جدا می‌شود. در این حالت نور لامپ به صورت مستقیم به صفحات پولاریزه و دیفیوزر تلویزیون تابیده و باعث دیده شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی می‌شود.

ایراد ایجاد نقاط سفید و نورانی در تصویر تلویزیون ال جی در مدل‌هایی  مانند LB – LN – LY – LF که بک لایت آنها از نوع (Direct) یا همان شاخه‌ای است بیشتر دیده می‌شود.

 

علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی

بیشتر بخوانید : تعمیر تلویزیون سامسونگ

تعمیر نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

برای تعمیر تلویزیون ال جی در این ایراد ابتدا باید وضعیت سلامت لامپ‌های بک لایت تلویزیون بررسی شود. اگر وضعیت ظاهری مجموعه لامپ‌ها در وضعیت نرمال قرار داشته باشد می‌توان منشورهای جدا شده را مجددا نصب کرد اما اگر شرایط لامپ‌ها به گونه‌ای باشد که احتمال خرابی مجدد وجود داشته باشد بهتر است بک لایت تلویزیون به طور کامل تعویض شود.

توضیح بیشتر این که مجموعه بک لایت تلویزیون ال ای دی در واقع از تعدادی لامپ تشکیل شده است. همه این لامپ‌ها دارای عمر یکسان هستند و به یک اندازه کار کرده‌اند. پس اگر یکی از آنها خراب شده است بقیه هم در معرض همین خرابی قرار دارند.

اگر می‌خواهید بجای تعویض بک لایت، آن را تعمیر کنید باید چند اقدام مختلف را انجام دهید: استفاده از اصلاحیه کاهش ولتاژ برد پاور، تعویض چسب حرارتی بک لایت و تنظیم مقدار نور زمینه تصویر. این اقدامات باعث کاهش گرمای تولید شده در این بخش و باعث انتقال بهتر آن می‌شود و کاهش استهلاک کلی تلویزیون را در پی دارد.

هاله سفید در تصویر تلویزیون

نشت نور در تلویزیون سامسونگ

یکی از ایرادهایی که در تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل NU7100 و چند مدل مشابه زیاد دیده می‌شود ایجاد هاله پرنور، سفید شدن تصویر و یا تعبیر دیگرنشت نور در صفحه نمایش تلویزیون است. متاسفانه با خارج شدن سامسونگ از بازار ایران نظارت کافی روی کیفیت تلویزیون‌های وارداتی صورت نمی‌گیرد. نتیجه این موضوع وارد شدن مدل‌هایی است که قطعات آنها کیفیت لازم را ندارد.

اکثر این مدل‌ها مانند NU7100 – NU7300 – TU7000 و … ساختار داخلی خاصی دارند. در ساخت پنل این مدل‌ها که از بک لایت لبه استفاده شده است، کیفیت پایین قطعات، باعث خرابی بک لایت تلویزیون به همراه دیفیوزر می‌شود. همانطور که گفتیم دیفیوزر در بک لایت لبه به صفحه‌ای گفته می‌شود که باعث شکست و پخش شدن نور در سطح صفحه نمایش و تصویر می‌شود. با خرابی دیفیوزر در تلویزیون سامسونگ، بک لایت به طور نامساوی در سطح تصویر پخش می‌شود.

ایجاد لکه نورانی در کناره‌های تصویر تلویزیون سامسونگ مهمترین نشانه خرابی دیفیوزر تلویزیون سامسونگ است. متاسفانه به دلیل کمبود قطعات بسیاری از تلویزیون‌های سامسونگ در این بخش با مشکل تعمیر تلویزیون مواجه می‌شوند. قطعه دیفیوزر تلویزیون سامسونگ کمیاب است و بسیاری از تلویزیون‌های سامسونگ بعلت عدم دسترسی به دیفیوزر غیر قابل تعمیر می‌شوند. بعنوان مثال در تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل

 

 

علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

81 دیدگاه ها

 1. Arshia گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  تلویزیون ما در چهار نقطه نور سفید معلوم هست .
  ممنونم دلیلشو بگید و به من کمک کنید.
  بازم ممنونم از شما.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، بک لایت تلویزیون شما معیوب است و شرایط تعمیر دستگاه نسبت به میزان استهلاک قطعات دستگاه تعیین می شود.

 2. گروه تخصصی رایان گفت:

  با سلام ، نزدیکترین ایراد به توضیحات شما پیکسل سوختگی پنل تلویزیون شماست که در صورت صحیح بودن قبابل تعمیر نیست و نیاز به تعویض کامل پنل وجود دارد.

 3. داريوش گفت:

  با سلام تلويزيون من سامسنوگ ٦٥ اينچ منحني هستش در دو طرف ال ئي دي تو خط نوري به انداز يك الي دو سانتيمتر وجود دارد لازم به توضيح ميباشد آيا دو باند سينماي خانگي در دو طرف تلويزيون باعث اين ايراد شده ممنون مي شوم راهنمايي بفرمائيد

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، ایراد طراحی در تعدادی از مدل های تلویزیون سامسونگ باعث ذوب شدن صفحات رفلکتور می شه و تغییر زاویه نور بک لایت باعث ایجاد ایرادهایی میشه که ممکنه در ظاهر با هم تفاوت زیادی داشته باشن ولی در واقع از خرابی یک بخش ایجاد شدن. یک راه تعمیر تلویزیون شما تعویض کامل پنل است که حدود 15 میلیون تومان هزینه خواهد داشت. راه دوم تعمیر بک لایت است اما سایز و نوع ایراد دستگاه شما و قطعات معیوب تعمیر تلویزیون سامسونگ شما رو سخت می کنه چرا که در اولین قدم باید باید صفحه نمایش 65 اینچی دستگاه که ضخامت 1 میلی متری داره برداشته بشه. اگر تلویزیون در حال حاضر قابل استفاده است اولین توصیه اینه که بک لایت رو کم کنید تا ایراد با سرعت کتری پیشرفت کنه. راه دوم این که با مشورت با مراکز تعمیر مختلف تعمیرکار خوب پیدا کنید و جزئیات کار رو بزارین براتون انجام بدن.

 4. الهام گفت:

  سلام ما ال ای دیون رو یکماهه خریدار کردیم پسرم با تل فلزی یک زخم کوچولو در حد دوتا پایه تل در صفحه اش ایجاد شده که متاسفانه سفید رنگ و در تصاویر سیاه کاملا مشخصه آیا این ایراد ادامه پیدا میکنه؟و لکه بزرگتر میشه؟؟هم نگرانم هم عصبی لطفا پاسخ میدین

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، تنها راه تعمیر تلویزیون شما تعویض کامل صفحه نمایش دستگاه است. این تعویض با توجه به مدل و برند دستگاه بین 60 تا 80 درصد ارزش تلویزیون هزینه خواهد داشت.

 5. کیانا گفت:

  سلام ببخشید من تلویزیون 32 اینچ سامسونگ دارم نقاطی سبز رنگ که با عوض شدن رنگ تصویر به قرمز هم تغییر میکنند مشاهده کردم نقطه ای حلالی هم وجود دارد البته همه ان ها خیلی ریزن مشکل چیه

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، تغییر رنگی که گفتین فقط در پیکسل سوختگی ظاهر میشه که قابل تعمیر نیست. اما چون از روی توضیح شما نمیشه خیلی دقیق اظهار نظر کرد در صورت نیاز با بخش مشاوره تماس و عکس ارسال کنید.

   • تاک گفت:

    باسلام و وقت بخیر
    بعد از تعویض بک لایت رنگ سیاه یه کم به قرمز تغییر کرده تو رنگهای تیره به شکل نگاتیو پخش میشه .توشیبا 47

    • گروه تخصصی رایان گفت:

     با سلام، طیف نور بک لایت در کیفیت رنگ‌های تلویزیون تاثیر گذار هست اما نه به شکلی که در تلویزیون شما ایجاد شده است. لامپ‌های بک لایت با کیفیت پایین ممکن است بجای نور سفید، دارای نور متمایل به زرد باشند که در تصویر به صورت زرد شدن زمینه تصویر ظاهر می‌شود. برای تعمیر تلویزیون توشیبا شما باید در اولین اقدام فلت‌های ارتباطی بین مین برد و تیکان و تیکان به پنل را چک و بررسی کنید. اگر فلت‌ها و سوکت‌ها را شستشو دهید بهتر است.

     • علی گفت:

      سلام من چن روز پیش یک دستگاه سامسونگ ۵۵ خریدم الان که دقت کردم بالای صحفه نمایش نشت نور سفید جزیی داره و فقط وقتی بالای صحفه سیاه باشه دیده میشه،آیا این به مورور بیشتر میشه به نمایندگی گفتم جواب درستی ندادن اگر لطف کنید راهنمایی بفرمایید

     • گروه تخصصی رایان گفت:

      با سلام، بیشترین احتمال ایجاد اشکال در بخش بک لایت تلویزیون سامسونگ شما است. تغییر و یا پیشرفت ایراد و خرابی تلویزیون نسبت به مدل و ساختار بک لایت می‌تواند متفاوت باشد. البته راههایی برای جلوگیری از پیشرفت خرابی و یا افزایش عمر مفید بک لایت وجود دارد اما در صورت عیب یابی دقیق تلویزیون شما بهتر می‌توانید از ماهیت ایراد و روش مواجهه با آن مطلع شوید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با بخش مشاوره تعمیرات تماس بگیرید: 66942697

 6. سجاد گفت:

  سلام یک لکه دایره ی کوچک نورانی دروسط تلویزیون ۴۲ال ای دی ال جی ظاهرشده درزمان زمینه سیاه باشد اصلا مشخص نیست ولی صفحه سفید باشد خیلی مشخصه لفطا منو راهنمایی کنید علتش چیه هزنیه اش چقدراست

 7. وحید گفت:

  باسلام
  یک خط رنگی گاهی ظاهر میشه در گوشه صفحه تلویزیون.
  عکسش رو در لینک زیر آپلود کردم

  https://s17.picofile.com/file/8416579476/photo_2020_12_06_18_55_56.jpg

  مثلا شبکه 3 هستش بزنی هر شبکه دیگه ای نیست این خط. بعدشم خودبه خود میره.
  در طول روز شاید 4-5 مرتبه ظاهر شه این خط.
  جاشم همونجاس فقط یعنی جابه جایی نداره.
  ایا پنل تی وی آسیب دیده؟
  یا مشکلی نیست؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، خیر مشکلی نیست. این ایراد مربوط به فرستنده است. در بسیاری از شبکه‌ها و دستگاههای دیجیتال مختلف دیده می‌شود و بعلت دیده نشدن در برخی موارد مصرف کننده را به اشتباه می‌اندازد

 8. پریسان گفت:

  با سلام خدمت شما و خداقوت .ما یک ای ای دی ۴۸ سامسونگ داریم ک مدتی درپایین صفحه و بالای صفحه و در نقاط زیادی از صفحه نور شبیه مهتابی پخش میشود ک حالت سایه روشن در صفحه ایجاد میکنه ک باعث کم نور شدن صفحه میشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید و بهم بگید راه حلش چیه؟
  ما زیاد تلویزیون نمیبینیم اما در همین مدت ب علت ابگرفتگی منطقه خونمون دچار نم شدید شد.ایا علتش میتونه این قضیه باشه؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، مدل تلویزیون خود را قید نکرده‌اید اما با توجه به شکل ایراد باید گفت که این ایراد در مدلهای h و eh و مدلهای مشابه از نظر ساختار ایجاد می‌شود. خرابی و نیمه خرابی لامپهای بک لایت باعث ایجاد این ایراد می‌شود. تعویض بک لایت در این مدل ها لازم است و تعمیر بک لایت به هیچ وجه نتیجه کامل و مطمئنی ایجاد نخواهد کرد. میزان هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون شما بر اساس مدل بین 800 تا 1.400 هزار تومان متفاوت است.

 9. عارف هادی زاده گفت:

  سلام‌ تلوزیون من مدل سامسونگ ۵۰ اینچ منحنی 4k هستش العا نزدیکه یک هفته هستش که دقیقا بالای مارک سامسونگ تلوزیون دوتا هاله روشن به اندازه یکی دو سانتی متر ایجاد شده میخواستم بدونم مشکل از چی میتونه باشه لازم به ذکره که من سه ساله این تلوزیون رو دارم

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، خرابی بک لایت ، در برخی از مدل های منحنی خرابی بک لایت به صفحات پولاریزه آسیب می‌زند.

 10. غلام رضا گفت:

  با سلام
  خدمت ادمین محترم
  امروز هنگام دیدن تلوزیون سه نقطه روی پنل هاله ای سفید رنگ دیدم که هنگامی که صفه سفید رنگه خیلی خودش را نشان میده ولی در هنگامی که رنگ زمینه مشکی هست اصلا معلوم نیس خیلی میترسم که از پنل باشه چون با اوصاف گرانی نمیتونم تعویض پنل کنم
  در ضمن ال ای دی من ال جی ۴۲ اینچی ریسیور داره
  ممنون میشم رهنمائی کنید و منو از نگرانی در بیارین

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، مدل دستگاه را قید نکرده‌اید. احتمال ایجاد ایراد بک لایت در مدل‌هایی که در آنها از بک لایت شاخه‌ای استفاده شده و در عین حال دارای رسیور هم هستند مانند سری LB یا LN زیاد است. برای مشخص شدن کامل و از بین رفتن نگرانی می‌توانید با بخش مشاوره تعمیرات ارتباط آنلاین داشته و با ارسال عکس نظر متخصصین تعمیر تلویزیون رایان را جویا شوید.

 11. میلاد فتوحی گفت:

  سلام تلویزیون من سام هستش تازه خریدم ۵۵اینچ در کناره صفحه نمایش هاله هایه سفید هستش چیکار کنم تا درست بشن درضمن گارانتی هم داره

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، به سرعت با بخش نمایندگی تعمیرات مربوطه تماس بگیرید. ایراد بک لایت یکی از ایرادهایی است که در مدل‌های آخری که از تلویزیون‌های سامسونگ تولید شده دردسر زیادی برای خریداران ایجاد کرده است. ظاهرا محصولات سام هم همین مشکلات را دارند.

 12. مجتبی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  تلویزیون آکبند ال جی مدل نانوسل86 پس از نصب به اندازه ی سر سوزن نقطه ی سبز رنگ در صفحه داره،آیا این مشکل هست یا رفع میشه؟چون امکان مرجوعی برام وجود داره،ممنون میشم توضیح بدین،تشکر

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، احتمالا تلویزیون شما دارای پیکسل معیوب است. هر شرکت سازنده استاندارد خاصی در این بخش دارد. بعنوان مثال شرکت سامسونگ تعداد تا 7 پیکسل در یک صفحه نمایش را طبیعی و جزئی از ساختار پنل تلویزیون به شمار می‌آورد. این نکات مواردی است که از اطلاع فروشنده هم خارج است. اگر امکان مرجوعی وجود دارد دستگاه را برگشت دهید. البته امکان زیاد شدن نقاط توضیح داده شده بسیار کم است اما برگشت دستگاه و دقت بیشتر در هنگام خرید و تست پنل تلویزیون روش مناسب تری است.

 13. الیاسی گفت:

  سلام
  بک لایت تلویزیون ال‌جی رو تازه عوض کردم وقتی که داشتم تو خونه چک میکردم متوجه یک لکه روشن تو تصویر شدم که شکل هندسی خاصی هم نداره که بگم از بک لایته،از روبرو هم مشخص نمیشه فقط از زاویه کنار تلویزیون مشخص میشه. لطفا بفرمایید مشکل از چیه؟ ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، طبیعتا ایراد دیده شده مربوط به نقص در بخش بک لایت تلویزیون است. اما در نظر داشته باشید که بخش بک لایت در تلویزیون‌های مختلف ساختار مختلفی دارد. مثلا در یک تلویزیون با بک لالیت شاخه‌ای این ایراد می تواند مربوط به زاویه شکست نور در منشورها باشد اما در یک تلویزیون دارای بک لایت لبه این ایراد می تواند به دلیل وجئود یک لکه در دیفیوزر دستگاه باشد. با توجه به توضیحی که داده‌اید نمی دانیم آیا می توانید از اشکال تلویزیون عکس بگیرید یا خیر؟
   در صورتی که امکان ارسال عکس داشتید با بخش مشاوره رایان در واتساپ تماس بگیرید
   09124705009

 14. sepideh گفت:

  سلام تلویزیونم 50 سامسونگ هست چند وقت میشه یک نقطه کوچک رو صفحش هست اولش صورتی بود الان ابی شده علتش از چبه؟ ممکنه بیشتر بشه؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، با توجه به توضیحات شما قطعا در بخش پنل تلویزیون مشکل دارید. نقطه کوچکی که نام برده‌اید به تناسب اندازه می‌تواند یک یا چند پیکسل باشد که به طور صحیح فعال نمی‌شوند. با توجه به ساختار پنل ممکن است به مرور زمان این نقطه افزایش داشته باشد. برای آگاهی بیشتر به نوشته روش‌های جلوگیری از زیاد شدن پییکسل سوخته تلویزیون مراجعه کنید

 15. مصطفی گفت:

  سلام تلویزیون 55nu7100 بک لایت عوض کردیم پایین تصویر پرنورتر از بقیه صفحه به نظر میرسه آیا مجددا باید بک لایت تعمیر بشه؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، بک لایت تلویزیون شما از نوع لبه است. در بک لایت‌های لبه نور بک لایت از لبه تصویر در سطح آن پخش می‌شود اما به دلیل وجود دیفیوزر این پخش ملایم و یکدست می‌شود. از متخصص تعمیر تلویزیون سامسونگ بخواهید دوباره اسمبل بخش بک لایت تلویزیون را بررسی کند. قطعا در جاگذاری یکی از قطعات اشتباه داشته‌اید.

 16. امیر گفت:

  سلام خسته نباشید من حدود سه روزی هست که تلویزیون پاناسونیک مدل 65 اینچ رو خریداری کردم بعد از سه روز در تصاویر سیاه در زیر صفحه تلویزیون حاله هایی با رنگ سفید ایجاد شده میخواستم بدونم مشکل از کجاست

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، قطعا یکی از ایرادهای محتما خرابی بک لایت تلویزیون است. بخش بک لایت در تلویزیون‌های led و lcd احتمال بالایی برای ایجاد ایرادهای مختلف دارد. اما به دلیل نو بودن دستگاه نمی توان بدون عیب یابی دقیق اظهار نظر کرد و برای تعمیر تلویزیون پاناسونیک شما راهکار تعیین کرد. از متخصصین تعمیرات تلویزیون به صورت حضوری و یا حداقل اگر در عکس و فیلم ایراد قابل تشخیص است از طریق واتس اپ مشاوره انجام دهید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

 17. محمدجواد قاسمی گفت:

  باسلام تلویزیون ما ۴۲ اینچ ال جی هستش ک تازگی دو‌لکه نور سفید ظاهر شده است علت چیست؟ ایا میتوان تعمیر کرد یا خیر؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، در مطلبی که خوانده‌اید جزئیات ایراد ظاهری ایجاد لکه‌ها و نقاط نورانی در تصویر تلویزیون توضیح داده شده است. این ایراد به دلیل ساختار بک لایت های استفاده شده در چند مدل از تلویزیون‌های ال جی دیده می‌شود. راه حل صحیح رفع ایراد تعویض کامل بک لایت است. همه لامپ‌های بک لایت دارای عمر یکسان هستند و در عمل همه منشورها شل هستند و با یک فشار بسیار کم از محل خود جدا می‌شوند.

 18. محمود گفت:

  سلام تلوزیونم ال ای دی 40 اینچ رسیور دار سامسونگه که حدود 6ساله داره کار میکنه موردی که واسش پیش اومده اینه که سه تا لکه به قطر 5سانت یکم روشنتر از بقیه جاهاست بیشتر توی صفحه روشن مشخص میشه

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، خرابی بک لایت یکی از مشکلات شایع در بین مدل های مختلی از تلویزیون سامسونگ است که به صورت های مختلفی ظاهر می شود. نشت نور و سفید شدن تصویر و افزایش نور تصویر یکی از این صورت ها است. توصیه می کنیم در این حالت تلویزیون را استفاده نکنید تا مبادا صفحه دیفیوزر تلویزیون آسیب ببیند.

 19. محمد گفت:

  با سلام
  ما یه تلویزیون ال ای دی ال جی داریم که یه لکه نور داخلش ایجاد شده
  با خوندن مقاله شما متوجه شدم که مربوط به بک لایته
  میخواستم ببینم اگر فعلا بک لایت تعویض نشه برای تلویزیون مشکل ساز میشه و اینکه تعویض بک لایت چقدر هزینه بر هست، ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، علت اصلی ایجاد نقطه نورانی کهنه شدن بک لایت است. طبیعی است که بهترین روش تعمیر تلویزیون در این حالت تعویض کامل بک لایت است اما اگر به هر دلیل فعلا قصد تعمیر تلویزیون خود را ندارید حداقل مقدار نور زمینه را با استفاده از منوی تنظیمات یا با استفاده از گزینه صرفه جویی در انرژی کاهش دهید.

 20. Parsa گفت:

  سلام تلویزیون ما ال جی در ۴ نقطه نور سفید هست دلیلش میشه بگید و آیا درست میشه یا نه
  و هزینه اش چقدر میشه
  ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، ایجاد نقاط سفید در تصویر تلویزیون چند علت می‌تواند داشته باشد که یکی از آنها خرابی بخش بک لایت است. برای اطمینان از خرابی بک لایت و یا ایجاد سایر ایرادها از متخصصین تعمیرات تلویزیون ال جی با ارسال عکس و فیلم و یا به صورت حضوری کمک بگیرید. معمولا ایرادهایی که در این بخش ایجاد می شود به غیر خرابی پنل تلویزیون به راحتی قابل تعمیر است.

 21. پیام صید احمد کرمانی گفت:

  با سلام ما tv7660 ال جی داریم الان یه نطقه اندازه ستاره خیلی ریز در کنار صفحه هست البته وقتی زمینه سیاه هست آیا این بزرگ تر میشه یا خیر و مشکلی نیست جهت کار کردن با اون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، معمولا دو حالت وجود دارد : خرابی بک لایت یا اشکال در صفحه نمایش تلویزیون. اما توصیه فعلی اینست که بدون حساسیت به استفاده از تلویزیون خود ادامه دهید. در صورتی که در آینده نیاز به تعمیر تلویزیون ال جی خود پیدا کردید می‌توانید این موضوع را هم بررسی کنید و در صورت نیاز برای تعمیر آن اقدام کنید.

 22. کامران گفت:

  سلام وقتتون بخیر در صفحه تلویزیون سامسونگ مدل (ua55tu7000u)ما دایره های نوری بسیار کمرنگ دیده می شه که وقتی صفحه تیره باشه دیده نمیشه و ازتوضیحات شما به نظر میادمشکل از بک لایته ،ممنون میشم بگید با توجه به اینکه کمتر از دو سال از خرید تلویزیون میگذره و کارکرد زیادی نداره آیا فقط مشکل از از افتادن منشوره یا نیاز به تعویض بک لایته؟و هزینه تعمیر اون چقدره؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، تقریبا به طور قطع می‌توان گفت که بخش بک لایت تلویزیون شما معیوب است. متاسفانه سری TU با مشکلات مختلفی مواجه می‌شود. خرابی مین برد، خرابی پنل، خرابی بک لایت و… . بعید است مشکل تلویزیون شما به دلیل افتادن منشور لامپ‌ها باشد و احتمال بیشتر به بهم خوردن فاصله کانونی منشور با صفحه دیفیوزر است. بریا رفع مشکل در تلویزیون سامسونگ شما بهترین روش تعویض کامل بک لایت است. اما اگر ایراد فعلا حاد نیست می‌توانید از تلویزیون استفاده کنید و با پیشرفت بیشتر ایراد اقدام به تعمیر تلویزیون کنید.

 23. مجید گفت:

  سلام
  من یه تلویزیون سامسونگ مدل ua43ru7100k خریدم (دسته دوم) حالا که نگاه می کنم می بینم پایین تلویزیون به اندازه یک سانت البته تیکه تیکه سرتا سر تلویزین یه حاله سفید رنگی داره و نورش از بقیه صفحه بیشتر هستش وقتی تصویر کوچیک هست و پایین تلویزیون خاموش اصلا هیچ مشکلی نداره ولی وقتی تمام تصویر باشه پایین صفحه فکر می. کنی یه مهتابی اون پشت روشن هستش.
  چقدر هزینه تعمیرش می شه؟
  آیا بدترم می شه؟
  آیا باید پنل تعویض بشه؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، به طور کلی بخش بک لایت تلویزیون شما معیوب است. در نوشته‌های مربوط به تعمیر بک لایت تلویزیون توضیح دادیم که بک لایت باید به طور یکنواخت و ملایم در سطح مساحت تصویر تلویزیون پخش شود تا تصویر یکدست دیده شود. همانطور که کمبود نور در یک بخش از تصویر باعث تاریک شدن قسمتی از تصویر تلویزیون می‌شود، زیاد بودن نور هم باعث روشن شدن تصویر می‌شود. مشابه آنچه در تلویزیون سامسونگ شما اتفاق افتاده است. در صورت امکان دستگاه را مرجوع کنید چون هم ایراد پیشرفت خواهد کرد و هم اینکه از نظر تامین قطعه با مشکل مواجه خواهید شد.

 24. امیرعلی گفت:

  سلام
  تلویزیون ال جی مدل رسیور دار
  به اثر ضربه ناگاه به سر تلویزیون
  سه دایره نوری عمودی در یک راستا پیدا شده است
  مشکلش چیست؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، علت ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون را در نوشته‌های مختلف به طور کامل توضیح داده‌ایم. خرابی بک لایت و جدا شدن منشور مهمترین علت این ایراد است.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، در نوشته بالا به طور کامل به سوال شما جواب داده شده است و خاصه آن اینکه: علت اصلی ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی جدا شدن منشور لامپ های بک لایت است. مدل کد تلویزیون را به متخصصین تعمیر تلویزیون ال جی ارائه دهید تا بتوانند شما را راهنمایی کنند که آیا باید بک لایت تلویزیون را تعویض کنید یا تعمیر بک لایت کفایت می کند.

 25. اسماعیل گفت:

  سلام
  ببخشید تلویزیون من الجی نانوسل ۸۶ هستش تازه متوجه شدم که یه لکه سفید خیلی خیلی کوپیک که از فاصله نزدیک حتی تو دید نیست رو تلویزیون وجود داره کلا بهتر بگم یک پیکسلش سفید شده ایا مشکلی هست چون پرسیدم گفتن که هیج جای نگرانی نیست
  با تشکر

 26. علی نظری گفت:

  سلام .
  بنده یک تلویزیون ۵۰ اینچ سامسونگ مدل mu7970 دارم که مدتیه در قسمت سمت چپ صفحه یک دایره نورانی به قطر یک اینچ ایجاد شده انگار که با پرگار رسم کرده باشی و فقط تو پس زمینه روشن معلومه یک هاله نورانی

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، قویترین احتمال خرابی بک لایت است. در نوشته‌ای که زیر آن کامنت گذاشته‌اید علت دقیق ایجاد این ایراد و روش تعمیر را توضیح داده‌ایم.

 27. Torabi گفت:

  سلام خسته نباشید.
  تلویزیون ما ۴۸اینچ هست
  و یک هاله ی سفید اندازه یک گردد نسبتا وسط تلویزیون افتاده
  دلیلش چیه و تعمیر میشه؟!

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، در بررسی علت ایجاد نقاط نورانی، نشت نور، هاله سفید و موارد مشابه، بیشترین احتمال خرابی مربوط به بک لایت است. اما به دلیل نزدیکی نشانه های خرابی بک لایت به ایرادهای دیگر حتما قبل از اقدام به تعمیر تلویزیون از ایراد اصلی و روش برطرف کردن آن مطمئن شوید. در جواب ادامه سوالات شما باید گفت که هر ایرادی در هر تلویزیونی در صورت تامین قطعه یدکی قابل تعمیر است اما چون مدل دقیق تلویزیون را قید نکرده اید تنها می توان از روی 48 اینچ، حدس زد که برند تلویزیون شما سامسونگ است. مدل کد تلویزیون را چک کنید. یکی از بیشترین مدل هایی که برای تعمیر سایز 48 اینچ سامسونگ مراجعه می کنند مدل H است که به دارا بودن بک لایت دایرکت امکان ایجاد نقاط نورانی در اثر خرابی بک لایت وجود دارد.

 28. حجت صفایی فر گفت:

  سلام من تلویزیون ال ای دی پنجاه سامسونگ دارم الان حدود دوهفته هست بالای صفحه دولامپ داخلش روشن شده علت چیست

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، نسبت به مدل دستگاه علت ظاهر شدن نقاط سفید و روشن در تلویزیون متفاوت است اما همن طور که در نوشته مرتبط خواندید بیشترین علت خرابی بک لایت و به طور دقیق تر جدا شدن منشور لامپ های بک لایت است.

 29. نعمت اله عظیمی گفت:

  سلام خسته نباشید من چند روز قبل بک لایت تلویزیون هایسنس ۵۵ فورکی رو توسط تعمیرکار نمایندگی عوض کردم و علیرغم تاکید به ایشان جهت استفاده از جنس مرغوب حالا در زمان دیدن صحنه هایی مانند محیط کاملاً برفی لامپهای بک لایت بصورت نقاط نورانی مشخص میشه …آیا این طبیعیه یا مشکل داره و راه حلش چیه؟؟؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، اگر در ساختار بسیاری از تلویزیون‌ها دقت کنید ممکن است بتوانید مشکلات کوچکی را تشخیص دهید. مثلا در بک لایت‌های دایرکت می‌توانید خطوط لامپ‌ها را ببینید. در این حالت مرز بین ایراد و ساختار طبیعی تلویزیون ممکن است تا حد زیادی به هم نزدیک باشد اما نباید نور لامپ‌ها به صورت هاله دیده شود. اگر از مشکل ایجاد شده می‌توانید عکس بگیرید با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان تی وی به صورت تلفنی مشاوره کنید تا با ارسال عکس بهتر بتوانند راهنمایی کنند.66942697

 30. رضا گفت:

  سلام استاد تلوزیون ما الجی50اینج پلاسماهست الان چندمدته وقتی بیشتراز2ساعت روشن هست بعضی جاهایه صفحه نقطه هایه ریزقرمز دیده میشه که هرموقع جاهاش متفاوت هست واگرهمون موقع تلوزیون روخاموش کنم ودوباره روشن کنم درست میشه ودوباره بعدازنیم ساعت دوباره بعضی جاها ظاهرمیشن لطفاراهنمایی کنیدعیبش چیه وایادرست میشه. باتشکر

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، سوال شما ربطی به نوشته علت ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون که به علت خرابی بک لایت است ندارد. مشکل شما نویز در تصویر تلویزیون پلاسما استو معمولا به دلیل خرابی بردهای x – y و یا پنل تلویزیون شماست.

 31. رضامحمدپور گفت:

  سلام تلویزیون ما lg42اینچ هست الان ۲روزه نقطه نورانی به قطر تقریباً ۲سانت ایجاد شده
  دلیلش چی می تونه باشه؟؟؟؟
  تعمیر می شه؟؟؟
  ارزش تعمیر داره؟؟هزینه اش چقدر می شه؟؟
  ممنون می شم راهنمایی کنید

 32. محمد هادی گفت:

  با سلام تلوزیون ما ال جی 50 اینچ هستش و وقتی تلوزیون را روشن میکنیم نقطه های آبی روش هست و صفه تلوزیون فاصله افتاده آیا قابل تعمیر هست

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، ایرادهای مربوط به بک لایت تلویزیون اغلب نتایج گوگل را شامل می شود مثلا اگر سرچ کنید قطع شدن تصویر تلویزیون تقریبا همه نتایج مرتبط با خرابی بک لایت است. اما دقت کنید که قطع شدن تصویر تلویزیون تنها به دلیل خرابی بک لایت نیست. توصیه اصولی در مورد اشکال تلویزیون شما این است که مدل دقیق تلویزیون به همراه عکس از ایراد را با متخصصین تعمیر تلویزیون درمیان بگذارید. با شماره زیر می توانید از طریق واتساپ با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان در ارتباط باشید: 09124705009

 33. امید گفت:

  سلام خسته نباشیدمن تلویزیون ۴۹ ایکس ویژن است چند وقت پیش پسرم با یه اسباب بازی فلزی تیزی به سمت چپ پایینش خط کشیده وقتی روشنش کردم متوجه شدم که وقتی صفحه تیره میشه سه تا نقطه خیلی ریز هست که اگه کسی نگاه تلویزین بکنه متوجه نمیشه ازتون خواهش میکن که این مشکل چگونه بر طرف میشه لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، نوشته هایی که نمونه آن را خواندید مربوط به خرابی بک لایت تلویزیون است. دقت کنید که به دلیل اپیدمی شدن مشکلات بک لایت تلویزیون وقتی مشکلات تلویزیون را در اینترنت جستجو می کنید اغلب نتایج مربوط به تعمیر بک لایت تلویزیون و نشانه های ظاهری خرابی این بخش است که البته به ایراد تلویزیون شما هیچ ارتباطی ندارد. در یک جمله بدانید که مشکلات فیزیکی صفحه نمایش مانند خط و خش را تنها و تنها با تعویض پنل تلویزیون می توان برطرف کرد و بال وجود ارائه راه حل های متفاوت ( حتی مالیدن خمیر پولیش و خمیر دندان که در بعضی سایت ها ارائه شده) هیچ راه حل عملی وجود ندارد.

 34. صفایی گفت:

  سلام تلوزیون ما ال‌جی ۴۲ اینچ است مدت مورد استفاده نبوده الان ک روشنش کردیم وقتی ک صفحه سیاهه چیزی نیس اما تصویر ک میاد انگار ی موج از نطقه های ریز در حال حرکت ب این سمت و اون سمت تلوزیون هستن و حاشیه درست میکنن برای تصویر مشکل چیه

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، مدل تلویزیون ال جی خود را قید نکرده‌اید. ممکن است تلویزیون شما پلاسما باشد. ساختار تلویزیون پلاسما با تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی کاملا متفاوت است و این اختلاف ریشه در ویژگی های پنل تلویزیون دارد. اگر تلویزیون شما پلاسما باشد ممکن است بردهای Y و X مشکل داشته باشد. البته رفع ایرادهایی که به این شکل ظاهر می‌شوند مشکل است و در ابتدا بهتر است بردهای مختلف تلویزیون به صورت آزمون و خطا تعویض شود تا برد معیوب تلویزیون مشخص شود.

 35. leilaa7781@gmail.com گفت:

  سلام .
  تلوزیون ال ای دی ما امروز از طرف صفحه از روی میز افتاد زمین . روشن که کردیم دو سه تا هاله ی روشن روی صفحه هست . درست میشه ایا؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، ضربه خوردن تلویزیون معمولا باعث شکستن صفحه نمایش یا همان پنل تلویزیون میشود اما ممکن است و امیدواریم که این مشکل برای شما ایجاد نشده باشد. با مقایسه شکل ظاهری ایراد با عکس هایی که در مورد شکسگی پنل تلویزیون وجود دارد، مطمئن شوید که پنل شما از نظر فیزکی سالم است. در این حالت ممکن است بک لایت تلویزیون شما جابجا شده و باعث ایجاد نقاط نورانی در صفحه نمایش تلویزیون شده باشد.

 36. Afshin گفت:

  سلام تلویزیون سامسونگ را که چند سال خریدم یک نقطه نوارانی در وسط اش داره مشکل چیه؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، ایجاد لکه و نقطه نورانی به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود که یکی از آنها خرابی بک لایت است. اگر خواستید در یک پست جدید مدل و ایراد تلویزیون را قید کنید. چون سوالات قبلی شما دیده نمی شود. اگر هم بخواهید جواب دقیق تر داشته باشید، باید با یکی از متخصصین تعمیرات تلویزیون سامسونگ از طریق ارسال عکس کمک بگیرید.

 37. محمد رضا اکبری پور گفت:

  سلام برای خرید تلویزیون.چه برندی و مدلی پیشنهآد میکنید با تجربه و اطلاعات بسیآر خوبی که دارید
  باتشکر

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، مشاوره خرید تلویزیون شامل بخش‌های مختلفی است مانند مقدار هزینه ای که برای آن می‌خواهید انجام دهید و یا اینچ مورد نیاز شما که ممکن است با سلیقه شما یکسان نباشد. در مجموعه رایان امکان مشاوره فنی خرید تلویزیون وجود دارد. می‌توانید با واتساپ و با شماره 09124705009 درخواست مشاوره خود را مطرح کنید.

 38. محمد رضا اکبری پور گفت:

  سلام برای خرید تلویزیون ال ای دی 50اینچ چه برندی را پیشنهاد میکنید که دارای ریسک کمتری از لحاظ عیبهای رایج باشد با تشکر.

 39. طآهره مجیدی گفت:

  سلام تلویزیون جی پلآس50lu721s 4k شش ماه بعد از نصب خطهای افقی در تصویر ظاهر شد ریست کردم دو هفته خوب بود مجدد همونطور شد که با ریست رفع نشد همینجور استفاده کردیم تا اینکه متوجه شدم لبه سمت راست اندازه یه ساچمه به شدت داغ شده که دست میسوزه یه نقطه ریز لبه تلویزیون هم از داغی حالت سوختگی مثل پلاستیک داغ میشه ایجآد شده.عیبش چیه.و چقد هزینه تعمیرشه.با تشکر.چند بار سوالمو مطرح کردم نه انعکاس دآدید نه جوآب

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   سلام، پنل معیوب است و با توضیحی که دادید به احتمال زیاد قابل تعمیر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ