نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

آنچه در این نوشته خواهید خواند

لکه های سفید روی ال ای دی ، ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ، لکه های سفید روی تلویزیون ال ای دی ال جی تعابیر مختلف مصرف کنندگان از ایجاد ایرادی است که در ادامه این نوشته راجع به دلایل ایجاد و نحوه برطرف کردن آن بیشتر توضیح می دهیم:

در بخش های مختلف راجع به بکلایت تلویزیون های ال ای دی و نحوه عملکرد و معایب آن توضیحات زیادی دادیم که عموم آنها مربوط به مرحله خرابی و قبل از تعمیر تلویزیون است.

بدیهی است که هر مراجعه ای به بخش تعمیرات تلویزیون به منظور بازیابی و احیای یک دستگاه معیوب و استفاده مجدد از آن است به نحوی که علاوه بر عدم تغییر در وضعیت قبلی امید داریم که با تغییرات مثبت و به اصطلاح سرویس و بروزرسانی که روی دستگاه انجام می شود مجموعه ای بهتر از قبل به ما تحویل داده شود.

اما در برخی موارد تغییراتی در دستگاهها ایجاد می شود که باعث می شود نه تنها دستگاه عملکرد سابق خود را پیدا نکرده بلکه نقصی هم به آن اضافه می شود و این اصلا خوشایند نیست.

در ادامه به یکی از مواردی می پردازیم که خواسته و سوال تعدادی از مراجعینی است که برای تعمیر بک لایت تلویزیون به یکی از مراکز مربوطه مراجعه کرده و بعد از تعمیر تلویزیون و تحویل دستگاه و بعضا بعد از مدت زمانی کوتاه متوجه نقاط نورانی در تصویر تلویزیون می شوند که بعضا در صفحه های یک دست بیشتر دیده می شود.

 

نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

 

نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

 

اگر مطالب قبلی ما راخوانده و با نحوه کار و قطعات داخلی بخش بکلایت تلویزیون آشنایی مختصری هم داشته باشید می دانید که با تولید نور زمینه بوسیله مجموعه لامپ های بخش بک لایت که در فواصل چند سانتی متری نسبت بهم قرار دارند نور خام ابتدایی تولید می شود.

این نور ابتدا بوسیله منشورهای روی لامپها ملایم و پخش می شود و در واقع این منشورها حالت تمرکز نور که ویژگی اصلی لامپ های ال ای دی است را در مرحله اول خنثی کرده و باعث می شوند نور به جای اینکه مستقیم بتابد پخش شود.

در مرحله بعدی پردازش نور، صفحات پولاریزه باعث یکواختی نور سفید در تمام سطح پنل می شوند. بعبارت ساده تر این صفحات فاصله تاریک بین دو لامپ را با توزیع نور در آن بخش از بین می برد.

در بخش بک لایت فاصله ها بسیار مهم هستند از فاصله بین منشور ها با لامپ های ال ای دی تا فاصله صفحات پولاریزه نسبت به منشورها و لامپها. در واقع هر ایرادی که باعث شود این فاصله و تنظیم ان بهم بخورد باعث ایجاد اختلالی در نور بک لایت می شود.

 

لکه های سفید روی ال ای دی

بیشترین مشکلاتی که در بخش بک لایت تلویزیونها دیده می شود را در چند گزینه می توان تقسیم کرد:

 • افتادن منشور روی لامپها : باعث می شود نور لامپ بصورت فوکوس شده به صفحات پولاریزه بتابد و حالتی شبیه تمرکز نور ذره بین را در تصویر تلویزیون ایجاد می کند.
 • بهم خوردن فاصله بین لامپها با صفحات پولاریزه : به علتهای مختلفی می تواند اتفاق بیفتد مانند شکستن پایه های نگهدارنده صفحات ، عدم دقت لازم در تعمیر تلویزیون و عدم تنظیم درست این بخش ، کهنه شدن لاپهای ال ای دی که باعث می شود نور لامپها فوکوس لازمه را از دست داده و تنظیمات اولیه بهم بخورد.

 

نقاط نورانی در تصویر تلویزیون

البته در این میان مواردی که بعد از انجام تعمیر تلویزیون در منزل ایراد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون دیده شده است بیشتر است که از یکطرف می تواند بخاطر محدودیت های انجام کار در منزل و آسیب های ناخواسته به دستگاه باشد و از سوی دیگر ایراد پنهان و نهفته تلویزیون باشد که بعد از تعمیر دیده شده است چرا که در این زمان حساسیت مصرف کننده روی دستگاه بیشتر بوده و زوایای پنهانی را می بیند که ممکن است قبلا هم در دستگاه وجود داشته، اما دیده نمی شده است.

در هر حال از بخش تعمیرات تلویزیون انتظار می رود که بعنوان متخصص در این بخش تمام موارد و مسائل ایجاد شده در تلویزیون را با شفافیت کامل با مصرف کننده به اشتراک بگذارد تا هر دو طرف معامله بیشترین سود و رضایت را در کنار هم از این تعامل داشته باشند.

22 پاسخ

 1. سلام
  تلویزیون ما مدل ال جی 42LF560T-TB هست
  دو نقطه از صفحه اش لکه سفید رنگ داره که یکیش نورش کم و زیاد میشه و مشخصه
  مشکلش چیه و اینکه درست میشه؟؟

  1. با سلام، کهنه شدن قطعات بخش بک لایت و افتادن منشور لامپها علت اصلی ایجاد ایرادهای دیده شده در تلویزیون شماست. راه حل های متفاوتی برای تعمیر تلویزیون ال جی شما وجود دارد. با توجه به شرایط عمومی تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی مدل LF، بهترین راه حل تعویض کامل بک لایت با نمونه اصلاح شده است.

 2. وقت بخیر، تلویزیون من، سامسونگ مدل UA48ju6980ws, از دیروز یه لکه نور سفید که وقتی زمینه تیره تر هست کمتر مشخصه و وقتی زمینه سفید یا روشن هست، بیشتر نورانی تر هست..البته دو روز پیش چند باری برق رفت و اومد ، نمیدونم به این خاطره یا نه،…لکه خیلی بزرگ نیست شاید به شعاع چهار یا پنج سانتی متر باشه..سوالم اینه، اکه تعمیر نشه، این لکه بیشتر میشه؟ دقیقا چی رو باید تعمیر کنیم؟ و هزینه تقریبی تعمیرش چقد میشه؟ ممنون

  1. با سلام، ایراد تلویزیون سامسونگ شما به بخش بک لایت مربوط میشه. اما در نظر داشته باشید که بک لایت تلویزیون شما از نوع لبه است نه دایرکت (شاخه‌ای). احتمال خرابی صفحه دیفیوزر در تلویزیون شما وجود داره که شرایط تعمیر تلویزیون رو سخت میکنه. زودتر برای بررسی دقیق‌تر اقدام کنید تا اگر دیفیوزر سالم است دچار خرابی نشود.

   1. ممنون از راهنمایی تون، جناب هزینه تعمیر این مشکل در هر دو احتمال رو میفرمایید، حالا حدودی هم بگین ممنون میشم.?

    1. با سلام، نسبت به مدل تلویزیون و کیفیت تعمیر ، از حدود 300 هزار تومان الی 500 هزار تومان دستمزد تعمیر ایراد ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون است.

 3. سلام ببخشید تلویزیون ما ال ای دی سامسونگ هستش ۴۰ اینچ
  دوتا نور سفید در صفحه ایجاد شده میخاستم بدونم چیکار باید بکنیم و آیا اگه تعمیر بشه درست میشه؟ و هزینه ی تعمیرش چقدره؟؟؟

  1. با سلام، ساختار و قیمت بک لایت تلویزیون شما نسبت به مدل تلویزیون متغیر است. لازمه اظهار نظر و تعیین قیمت تعمیر تلویزیون در اولین قدم کد مدل تلویزیون است.

 4. درود….وقتتون بخیر….تلویزیون من ال ای دی 32 اینچ ال جی هست…..خیلی کم کارکرد هست …جمعا روی هم رفته شاید 20 ساعت هم روشن نشده اکثرا خاموش بوده… امروز وقتی بعد از چند وقت روشن کردم سمت راست تصویر یک هاله سفید و خیلی کمرنگ دیدم به اندازه یک عدسی که به صورت عادی قابل مشاهده نیست خصوصا موقع تصویر دادن ولی وقتی از نزدیک و با دقت چک میکنم دیده میشه خصوصا وقتی تصویر سیاه هست….میخواستم بدونم ایرادش برا چیه….ممنون

  1. با سلام، خرابی بک لایت تلویزیون و همچنین صفحه نمایش (پنل) می تواند ایرادهایی شبیه به توضیحات شما ایجاد کند. البته در نظر داشته باشید که قطعات این دو بخش و مخصوصا بک لایت دارای عمر مفید هستند و خرابی آنها بعد از تنها 20 ساعت کارکرد غیر طبیعی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت نظر کارشناسان بخش تعمیر تلویزیون می توانید با ارسال عکس نظر دقیق تر دریافت کنید.

 5. سلام تلویزیون ما ال جی هس‌ لکه های نورانی تو‌کل‌تلوزیون میبینم قبلاً هم پر پر میشد تو یک قسمتش الآنم اینطوری شده چیکار باید کرد هزینش چقد میشه تقریبا؟؟

  1. با سلام، بک لایت تلویزیون شما معیوب است. با توجه به تعداد لامپ های بک لایت و کیفیت مدار بندی آنها، نوع خرابی لامپ ها متفاوت است. به موازات خرابی نوع ایراد ظاهری هم در مدل های مختلف تلویزیون با هم فرق دارد. برای دریافت مشاوره دقیق در مورد ایراد تلویزیون ال جی شما و کیفیت مراحل تعمیر تلویزیون، مدل تلویزیون را با مشاورین ما در میان بگذارید.

 6. سلام. تلویزیون من TCLهستش.و یک نقطه دایره ای سفید ظاهر شده.مشکلش چیه؟ و اگه به زودی تعمیر نشود سفیدی بیشتر میشه یا نه؟
  ممنون میشم جواب بدید????

  1. با سلام، اشکالات ایجاد شده در تصویر تلویزیون علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد. از یک طرف آمار بالای خرابی بک لایت و از طرف دیگر حجم بالای اطلاعاتی که در این مورد وجود دارد باعث می‌شود جستجو در اینترنت بیشتر به این سمت خرابی بک لایت هدایت شود. قطعا خرابی بک لایت یکی از گزینه‌های تعمیر تلویزیون تی سی ال شما خواهد بود. اما برای دریافت نظر دقیق حتما از کمک مشاورین تعمیرات تلویزیون حداقل با ارسال عکس کمک بگیرید.
   هیچ خرابی در قطعات الکترونیکی رو به بهبود نمی‌رود و به مرور زمان بیشتر خواهد شد.

  1. با سلام، شاید بدون داشتن اطلاعات بیشتر بتوان بخش بک لایت تلویزیون شما را معیوب دانست. اما قطعا ارائه توضیح در مورد عیب یابی و نحوه تعمیر تلویزیون نیاز به اطلاعات بیشتر مانند مدل دقیق تلویزیون و یا عکس از ایراد ایجاد شده لازم است.

 7. سلام.
  مشکل تلوزیون من نور سفید چشمک زن هست. که در تاریکی دیده نمیشه فقط تصویر روشنه دیده میشه. مطالب رو خوندم . و حتی پرسش و پاسخ.
  من ساکن رشت هستم. ایا شما نمایندگی در رشت‌دارین؟
  راهی هست که تلوزیون رو برای تعمیر پیش شما بیاریم؟

  1. با سلام، مجموعه رایان هیچ شعبه‌ای ندارد. در مورد ایرادی که توضیح دادید دقت کنید که این ایراد مختص بک لایت ‌های دایرکت یا همان شاخه ای است و اگر بک لایت تلویزیون از این نوع نباشد مراحل تعمیر تلویزیون کاملا متفاوت است. توصیه اصلی این است که از ابتدا مدل کد دقیق تلویزیون به همراه عکس یا فیلم از ایراد ارسال کنید تا عیب یابی از ابتدا و به صورت اصولی انجام شود. ادامه مراحل تعمیر تلویزیون شما می تواند به سلیقه و محدوده سکونت شما تغییر کند.

 8. سلام
  من یک تلویزیون ۴۲ اینچ ال جی دارم که قبلا1نقطه نورانی روش ظاهر شده بود که الان بعد از مدتی 7 نقطه در جاهای مختلف ظاهر شده
  میشه قیمت حدودی تعمیر این مشکل رو بگید
  و اگه میشه بگید الان تعمیر کنم بهتره یا بزارم نقطه های بیشتری ظاهر بشه و بعد تعمیر کنم

  1. با سلام، کهنه شدن بک لایت تلویزیون باعث افزایش جرین مصرفی و بالا رفت حرارت تولید شده در بخش پنل تلویزیون خواهد شد. در مراحل اولیه ایجاد ایراد معمولا مشکلی برای تلویزیون ایجاد نمی شود اما وقتی حدود 10 نقطه نورانی در تصویر داشته باشید، موقع تماشای تلویزیون، تصویر کیفیت لازم را نخواهد داشت. البته توصیه می کنیم با توجه به تعدد قطعات یدکی در بک لایت تلویزیون ال جی 42 اینچ بسیار دقت کنید.

 9. سلام من تلویزیون سامسونگ Q65B اینچ 65 خریدم در سمت چپ پایین بالای مارک یک هاله نورانی وجود دارد که فقط در رنگ مشکی معلوم است و در رنگ های دیگر معلوم نیست این هاله نورانی بزرگتر می شود و یا در دیگر تلویزیون های سامسونگ وجود دارد

  1. با سلام، ابتدا در مشاوره و عیب یابی دقیق با یک تعمیرکار تلویزیون مشخص کنید که آیا مشکل ایجاد شده در تلویزیون سامسونگ شما هاله نورانی در تصویر است یا ایجاد پیکسل سوختگی. البته در نظر داشته باشید که پیکسل سوختگی تلویزیون انواع مختلفی دارد که یکی از آنها hot pixel است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط