تعمیر بک لایت تلویزیون ; کارکرد و عیوب مختلف آن

تعمیر بک لایت تلویزیون ; کارکرد و عیوب مختلف آنReviewed by علی بختیاری on Oct 10Rating: 4.5تعمیر بک لایت تلویزیون | تعمیر تلویزیون در منزل | گروه تخصصی رایانتعمیر بک لایت تلویزیون بیشترین آمار را در مجموعه تعمیرات تلویزیون دارد در این نوشته با روش تعمیر بک لایت تلویزیون در تلویزیون های LED و LCD آشنا می شویم

شما که هم اکنون در حال خواندن این نوشته هستید ممکن است یکی از مراجعین تعمیر بک لایت تلویزیون باشید که با یکی از عیوب مختلف این بخش مانند قطع شدن تصویر مواجه و با جستجوی کوتاهی در اینترنت متوجه شده اند که بخش بک لایت تلویزیون آنها دچار خرابی شده است و باید برای تعمیر آن اقدام کنند.

در این نوشته قصد داریم راجع به خرابی بخش بک لایت تلویزیون ، عیوب مختلف آن ، روش های تعمیر یا تعویض آن ، جلوگیری از خرابی مجدد به طور کامل توضیح دهیم اما در ابتدا باید با نحوه کارکرد این بخش و نقش آن در تولید تصویر در تلویزیون ها آشنا شویم :

 

بک لایت چیست :

تا قبل از تولید تلویزیون های ال سی دی عملا بخشی به نام بک لایت در تکنولوژی های مختلف تلویزیون وجود نداشت و با شروع تولید این تلویزیون ها این بخش هم متولد شد. روش کار تلویزیون های ال سی دی و تولید تصویر به این صورت است که سیگنال تصویر در بخش های مختلف پردازش شده و در آخر برای نمایش به صفحه نمایش منتقل می شود اما این تصویر به تنهایی قابل دیده شدن نیست چرا که نور سفید ندارد و این نور را بخش بک لایت برای دیده شدن تصویر تولید می کند. نور بک لایت در تکنولوژی های مختلف تلویزیون بوسیله انواع لامپ های مختلف تولید شده و از پشت به تصویر تابانده می شود و تصویر را قابل مشاهده می کند.مثال بسیار شاده ای که در توصیف نحوه عملکرد بک لایت تلویزیون می توانیم به آن اشاره کنیم نحوه دیدن عکس های رادیولوژی توسط پزشکان است که آن را در مقابل یک صفحه نوری سفید قرار می دهند تا اجزاء آن قابل دیدن باشد. در این روش دیدن عکس، تصویر وجود دارد و نور سفید آن را قابل دیدن می کند.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون

 

 

 

بک لایت در تلویزیون های ال سی دی :

در تلویزیون های ال سی دی نور بک لایت بوسیله لامپ های فلورسنت تولید می شود، این لامپ ها که معمولا به اندازه یک مداد ضخامت و به پهنای اینچ تلویزیون طول دارند به صورت افقی در پشت صفحه نمایش تلویزیون و معمولا بین 12 تا 20 ردیف را شامل می شوند. ولتاژ لازم برای روشن شدن لامپ های فلورسنت در برد بک لایت تولید می شود و همچنین نحوه عملکرد صحیح لامپ ها و میزان روشنایی آنها بوسیله قطعات این برد کنترل می شود.

لامپ های فلورسنت توان مصرفی بالایی داشته و در نتیجه کارکرد آنها حرارت زیادی تولید می شود و به همین دلیل بخش بک لایت در تلویزیون های ال سی دی استهلاک بیشتری نسبت به سایر قطعات دارد. عمومی ترین شکل ایراد بخش بک لایت در تلویزیون های ال سی دی قطع شدن تصویر تلویزیون پس از دقایقی کارکرد تلویزیون است که می تواند بدلایل مختلفی از جمله خرابی یک یا تعدادی از لامپ های فلورسنت و همچنین خرابی برد بک لایت ایجاد شود.

پایان عمر مفید لامپ های فلورسنت معمولا با تغییر رنگ نور ساتع شده و همچنین افزایش میزان مصرف انرژی آنها رخ می دهد که بوسیله مدارات محافظ دستگاه شناسایی شده و برای جلوگیری از گسترش ایراد بخش بک لایت تلویزیون از کار می افتد.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون

 

بک لایت در تلویزیون های ال ای دی :

لامپ های فلورسنت توان تلفاتی بالایی دارند و گرمای زیادی تولید می کنند و در مجموعه تعمیر تلویزیون های ال سی دی ، تعمیر بک لایت تلویزیون یکی از موارد پرمراجعه نسبت به سایر ایرادها به شمار می آمده است و از آنجا که طراحان همیشه روی نقاط ضعف دستگاه ها متمرکز شده و سعی در برطرف کردن آنها دارند لامپ های ال ای دی را جایگزین لامپ های فلورسنت کردند و به این ترتیب نسل جدیدی از تلویزیون های ال سی دی تولید شد که ما امروز آنها را با نام تلویزیون های ال ای دی می شناسیم.

در واقع تلویزیونهای ال ای دی که امروز در حال استفاده آنها هستیم همان تلویزیونهای ال سی دی هستند که در بخش بک لایت آنها به جای فلورسنت از لامپ های LED استفاده شده است و حتی در بسیاری از کاتالوگ هایی که در برندهای مختلف چاپ می شود همچنان می بینیم که از عنوان LCD برای این تلویزیون ها استفاده می شود و بهتر است که این تلویزیون ها را تلویزیون های ال سی دی دارای بک لایت ال ای دی بنامیم.

لامپهای LED با چند شیوه چینش در طراحیهای مختلف بکار برده می شود:

 1. قرار گرفتن لامپ های LED در لبه یا لبه های طولی تلویزیون. در تلویزیون ال جی سری LM لامپ های ال ای دی به صورت یک نوار متراکم و در طول پایینی تلویزیون قرار گرفته و در تلویزیون ال جی سری LED مانند مدل 42LED5600 لامپ های ال ای دی در 4 بخش و در 2 طول مستطیل پنل تلویزیون قرار گرفته اند.
 2. قرار گرفتن لامپ های LED در لبه عرضی یا لبه های عرضی تلویزیون. بعنوان نمونه در تلویزیون سامسونگ سری ES و یا تلویزیون ال جی سری LS لامپ های بک لایت به صورت متراکم و تنها در یکی از عرض های مستطیل صفحه نمایش تلویزیون جی گرفته است که البته در این نوع از طراحی بدلیل تامین تمام نور بک لایت تلویزیون از یک طرف پنل فشار بیشتری به بخش بک لایت وارد می شود و اتفاقا خرابی بخش بک لایت و نیاز به تعمیر بک لایت تلویزیون یکی از ایرادهای شایعی است که در هر دو مدل ذکر شده رایج است.
 3. قرار گرفتن لامپ های LED به صورت نواری و در چند شاخه در محیط پشت صفحه نمایش. طی چند سال گذشته استفاده از این نوع طراحی بک لایت بسیار رواج یافته است و از آنجا که شرکت های محدودی پنل تولید می کنند با گرایش آنها به سمت طراحی این نوع از بک لایت تلویزیون در بسیاری از برندها شاهد استفاده از این بک لایت هستیم. مثلا شرکت LG Display که یکی از زیر مجموعه های ال جی است و تولید کننده پنل، مدل های متعددی از پنل های تولیدی خود را مجهز به این نوع از بک لایت کرده است و در نتیجه در تعداد زیادی از دستگاههای برندهایی که از محصولات این شرکت استفاده کرده اند می توان این نوع طراحی را مشاهده کرد. مثلا شرکت ال جی در مدل های LN و LB شرکت سونی در مدل های W600 و W650 از پنل های LG Display با بک لایت نواری استفاده کرده اند.

 

 

تعمیر بک لایت تلویزیون

مزایای استفاده از لامپ های ال ای دی به جای لامپهای فلورسنت در بخش بک لایت تلویزیون :

 • ایجاد نور زنده و روشنایی متفاوت نسبت به لامپهای فلورسنت
 • مصرف انرژی پایین تر و توان تلفاتی کمتر
 • عدم نیاز به مدارات گسترده و قطعات با توان بالا برای تامین ولتاژ مورد نیاز
 • نیاز به فضای کمتر و کمک به کم شدن ضخامت تلویزیون که یکی از اهداف اصلی طراحان الکترونیک است.

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی :

در تلویزیون های ال سی دی با توجه به ساختار قطعات و بالا بودن استهلاک تعمیر بک لایت تلویزیون دامنه وسیعی از قطعات را در بر می گیرد که شامل لامپهای فلورسنت (که تعداد آنها بین 10 تا 18 عدد متغیر است) و مدارات و قطعات تامین کننده ولتاژ کار این لامپها می شود. لامپ های فلورسنت توان تلفاتی بالایی دارند و گرمای تولید شده در این بخش غیر از بخش بک لایت باعث بالا رفتن استهلاک صفحه نمایش تلویزیون هم می شوند و فلت های انتقال تصویر که با توجه به تکنولوژی ساخت این دستگاهها در بالا قرار دارند را تحت تاثیر قرار می دهند. خرابی لامپ های فلورسنت عموما با تغییر رنگ و یا شکستگی آنها همراه است و در هر دو حالت، در صورت افزایش میزان جریان مصرفی مدار، باعث فعال شدن مدارات محافظ بخش بک لایت می شود که عموما با قطع شدن نور زمینه تصویر و قطع شدن تصویر تلویزیون همراه است.

با فعال شدن مدارات پروتکتور (در اثر خراب و یا نیمه خراب شدن شدن قطعات بخش بک لایت) بخش بک لایت موقتا از کار می افتد و تصویر تلویزیون قطع می شود. در بسیاری از موارد خرابی بک لایت تلویزیون های ال سی دی بعد از مدتی کارکرد تلویزیون اتفاق می افتد بنحوی که نور بک لایت تلویزیون بعد از مدتی کار مثلا چند دقیقه قطع می شود. مثلا در تلویزیون سامسونگ مدل LA40B550 تصویر تلویزیون بدلیل خرابی برد بک لایت و لامپهای فلورسنت بعد از مدتی کارکردن دستگاه قطع می شود.

مراحل تعمیر بک لایت تلویزیون های ال سی دی شامل تعویض لامپ های خراب و نیمه خراب و یا تعمیر برد بک لایت تلویزیون است که معمولا شامل چوک های افزایش ولتاژ و قطعات درایور این چوک ها و همچنین مدارات پروتکتور است.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال ای دی :

همانطور که گفتیم استفاده از لامپهای ال ای دی بجای لامپهای فلورسنت اقدامی رو به جلو بوده که انتظار می رفت در بخش تعمیر تلویزیون تاثیر محسوسی داشته و تعداد کمتری از تلویزیون های LED برای تعمیر بک لایت تلویزیون مراجعه کنند اما بدلایل مختلفی این تغییر تاثیر زیادی در روند خرابی تلویزیونها نداشته و تلویزیونهای زیادی با ایراد بک لایت که بارز ترین مشخصه آن (تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد) به مراکز تعمیرات تلویزیون مراجعه می کنند. در واقع باید گفت که بعلت استفاده از قطعات با کیفیت پایین و ظرافت بیش از حد تلویزیون ها ایراد بک لایت حتی در برخی برندها به یک ایراد متداول و اپیدمی تبدیل شده است. تلویزیون های ال جی در سری  LN و  LB مثل LN5420 ، LN5400 ، LN57000 ، LB56100 ، LB5600 و تلویزیون های سامسونگ در سری F مانند  F5000 ، F5550 عموما به این مشکل دچار می شوند و ایراد ظاهری آنها به این شکل است که بعد از ظاهر شدن لوگوی اولیه تصویر قطع می شود اما صدا به صورت طبیعی پخش می شود و یا بهتر بگوییم تصویر دیده نمی شود.

قطعاتی که بعنوان لامپ در این بخش شناخته می شوند در واقع دیودهای نورانی هستند که به دو صورت اتصال کوتاه (short) و قطع شدن (open) خراب می شوند. وقتی یک لامپ اتصال کوتاه شود، روشن نمی شود اما جریان در مدار برقرار باقی می ماند و سایر لامپ ها روشن می شوند و محدوده لامپ خاموش به صورت تاریکی در تصویر تلویزیون دیده می شود. اما اگر لامپ قطع شود در عین حال که لامپ روشن نمی شود جریان کلی مدار و یا بخشی از مدار که به صورت سری بسته شده است قطع می شود و باعث می شود که جریان کلی لامپ های بک لایت و یا حداقل بخشی از مدار قطع شود که به صورت قطع شدن تصویر تلویزیون و یا تارکی بخشی از تصویر دیده خواهد شد.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون

مراحل تعمیر بک لایت تلویزیون در عموم مدل های ال جی و سامسونگ شامل تعویض لامپ های خراب و نیمه خراب و انجام اصصلاحیه یرد پاور (بخش تغذیه بک لایت) است که باعث می شود میزان ولتاز این بخش حدود 10% کاهش پیدا کند و از فشار روی لامپ های ال ای دی اندکی کاسته شود. توضیح اینکه میزان نور بک لایت در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی قابل تنظیم است و باید بر اساس نور محیط تنظیم شود اما بدلیل بهبود تصویر تلویزیون در حالت حداکثری این نور معمولا در حالت 100% مورد استفاده قرار می گیرد.

در تعمیر بک لایت تلویزیون ال ای دی اگر لامپها خراب شده باشند ابتدا باید بخش ماژور و صفحات پولاریزه برداشته شود و سپس لامپهای معیوب شناسایی و جایگزین شود که البته برداشتن صفحه ماژور بخاطر ضخامت پایین و خطر شکستن حساسیت بالایی دارد و به همین دلیل اکثر نمایندگی های تعمیرات تلویزیون  بجای تعمیر بخش معیوب اقدام به تعویض کامل پنل تلویزیون می کنند که هزینه بسیار بالایی را می طلبد.

در ایراد بک لایت تلویزیون آیا لازم است که همه لامپ ها تعویض شود یا فقط تعویض لامپ های خراب کافی است؟

یکی از سوالاتی است که بسیاری از مراجعین مطرح می کنند و در پاسخ باید گفت که این انتخاب کاملا بستگی به وضعیت کارکرد و شرایط استهلاک کلی دستگاه و علی الخصوص لامپ های سالم بک لایت دارد. در عموم تلویزیون هایی که دچار خرابی بخش بک لایت می شوند زیاد بودن ولتاژ راه انداز این بخش باعث ایجاد خرابی می شود و با اصلاحیه ای که در مورد این ولتاژ و کاهش آن صورت می گیرد در صورتی که سایر لامپ ها از سلامت نسبی برخوردار باشند هیچ لزومی به تعویض همه لامپ های بخش بک لایت و تحمیل هزینه اضافی برای تعمیر تلویزیون نیست. از طرف دیگر با وجود گارانتی و ضمانت تعمیرات و خدمات انجام شده (که در مجموعه رایان در مورد تعمیر بخش بک لایت به مدت بیشتری نسبت به سایر تعمیرات در نظر گرفته می شود) حتی در صورت خرابی مجدد این بخش می توان از خدمات رایگان تعمیرات استفاده کرد.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون در منزل :

تبدیل شدن ایراد بخش بک لایت به یک ایراد اپیدمی و به اصطلاح کارخانه ای در تلویزیون های ال ای دی که عموما عمر بالایی ندارند و اهمیت این بخش در مجموعه تعمیرات تلویزیون لزوم دقت نظر در انجام تعمیرات این دستگاهها را دوچندان می کند به نحوی که هر مورد تعمیر باید بعنوان یک پروژه جدید در نظر گرفته شده و بر اساس نیاز های لازم، اقدامات تعمیراتی و تعویض قطعه را انجام داد. اولین بخش این مجموعه تشخیص انجام تعمیرات در کارگاه و با ابزار کامل و لازم و یا انجام تعمیر تلویزیون در محل مشتری است. در حاشیه این نکته باید عرض کنیم که متاسفانه تعدادی از افراد بدون داشتن پایگاههای مشخص و تبحر و تعهد لازم برای انجام کار با اعلام مواردی که دلخواه مشتری است مانند قیمت های پایین و یا انجام تعمیر در کمتر از نیم ساعت در منزل و موارد مشابه اقدام به انجام تعمیر تلویزیون در منزل و محل مشتری می کنند و با انجام یک فرمول خاص برای تمام تلویزیون ها شاهد انجام تعمیراتی هستیم که در عین اینکه ممکن است اشکالات متعددی داشته باشد در زمان کوتاهی باعث خرابی مجدد و یا آسیب رسیدن به بخش های دیگر تلویزیون می شود.

در مجموعه رایان ضمن فراهم آوردن مجموعه ای از قطعات ارجینال و با کیفیت و دانش فنی و الزامات این بخش شرایطی را فراهم کرده ایم که در صورت نیاز شما به انجام کلیه امور تعمیراتی و از جمله تعمیر بک لایت تلویزیون، با بالاترین کیفیت در خدمت شما باشیم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با بخش مشاوره تعمیر تلویزیون تماس بگیرید.

11 دیدگاه ها

 1. korosh گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  ممنون از سایت خوب و اطلاعات مفیدی ک در اختیارمون گذاشتید

  من یک تلویزیون LED سامسونگ “32 دارم مدل UA32F5550AM که تصویر آن کاملا سیاه شده ولی صدا دارد.
  عیبش آیا مربوط ب قسمت بک لایتشه یا نه ؟
  درضمن خودم آشنایی کاملی با مدارات الکترونیکی و قطعات و نحوه تست آنها دارم و آیا میتوانم خودم اقدام به تعمیر آن کنم یا خیر و نیاز به متخصص و تعمیراکاران مجرب در این زمینه دارد؟

  متشکرم

 2. محمد طاهری گفت:

  سلام با تشکر از راهنمایی های خوب تان متشکرم

 3. Ghazaleh.zn گفت:

  سلام خسته نباشید .ال ای دی الجی 42lb692V است تصویر ندارد فقط صدا دارد که احتمالا مشکل از بک لایت است .یه حدود قیمت میخواستم که تصمیم به تعمیر بگیرم از چه مقدار هزینه شروع میشه تا سقف چقدر ممنون میشم

 4. Javad گفت:

  با سلام هزینه عوض کردن کامل بک لایت های تلویزیون سامسونگ ۴۲ اینچ مدل UA40F5000AW چند میشه ؟ ممنون .

 5. میثم گفت:

  باسلام و خسته نباشید یدونه تلویزیون الجی مدل lb5630دارم تو منطقه شرجی هستم دو تا از لامپ های بک لایتش افتاد خودم بازش کردم گذاشتم سرجاش درست شد فقط الان چنتا از لامپهای بک لایت تو صفحه سفید معلوم میشن مشکل کجاست راهنمایی کنین ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، عدم تنظیم فاصله کانونی لامپ های بخش بک لایت با منشورهای آنها و یا تغییر فاصله صفحات پولاریزه باعث می شود نقاط سفید در اثر نور لامپ ها دیده شود.

 6. محمد گفت:

  تلویزیون ال جی 4k مدل 43u f 6 4 0t بک لایت به نظر تغییر رنگ به ابی داده است مشکل از چی هستش به نظرتون و نوع بک لایت برای تعویض اگردلازم هسش چی هستش

 7. سعید گفت:

  سلام
  ال ای دی ال جی 47 دارم
  بعضی وقت ها نور بک لایت در قسمتی از صفحه چشمک میزنه
  تا حدودی آشنایی با برد های الکترونیک هم دارم
  به نظر شما راهکار تعمیرش چیه
  با تشکر

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، ساختار بک لایت در مدل های مختلف متفاوت است و در برخی خطی و در بعضی شاخه ای استفاده شده است. ایراد ایجاد شده با توجه به نوع چینش توضیحات متفاوتی دارد اما در کل می توان گفت بدلیل خرابی تعدادی از لامپ های بخش بک لایت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ