تعمیر تلویزیون سونی از خدمات ویژه گروه رایان است. کیفیت برتر، شاخص‌ترین ویژگی محصولات سونی است که قبل از ورود به بحث تعمیر تلویزیون سونی باید کمی درباره آن توضیح دهیم.

ده ها سال است که سونی بعنوان تولید کننده برتر لوازم صوتی و مخصوصا تصویری شناخته می‌شود. عموم خریداران سونی، مشتریان ثابتی هستند که همیشه لوازم صوتی و تصویری خود را از بین تولیدات این کمپانی انتخاب می کنند. اکثر محصولات سونی نسبت به اقلام مشابه خود در سایر برندها بین 20 تا 50 درصد گرانتر هستند اما اصالت و کیفیتی که در طراحی و تولید دستگاه های این غول ژاپنی وجود دارد باعث می شود که خریداران به راحتی این اختلاف را پرداخت کنند.

 

تعمیر تلویزیون سونی

مشکلات شایع در تعمیر تلویزیون سونی

اصلی‌ترین ویژگی تلویزیون‌های سونی در بخش تعمیرات وجود سیستم عیب یاب داخلی (Self Diagnostic) است. این سیستم عیب یابی از حدود سال 1990 در تلویزیون‌های (CRT) سونی استفاده شد. سیستم عیب یاب بر عملکرد بخش‌های مختلف تلویزیون نظارت می‌کند و زمانی که یکی از آنها دچار ضعف و یا خرابی شود فعال می‌شود.

در نتیجه فعال شدن سیستم عیب یاب در تلویزیون سونی دو اتفاق در تلویزیون ایجاد می‌شود :

  1. خاموش شدن تلویزیون
  2. چشمک زدن ل

چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون سونی برای هر ایراد یک تعداد ثابت است که پشت سر هم تکرار می‌شود. در واقع تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی قطعات معیوب تلویزیون را مشخص می‌کند.

چشمک زدن تلویزیون سونی

همانطور که گفتیم وجود سیستم عیب یاب باعث شده است که نحوه ظاهر شدن ایرادهای مختلف در تلویزیون‌های سونی متفاوت باشد. زمانی که یکی از قطعات تلویزیون سونی دچار خرابی می‌شود بجای ظاهر شدن نشانه‌های ظاهری مثل سیاه شدن تصویر ، بهم ریختگی رنگ و یا قطع شدن صدا با خاموش شدن و چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی مواجه می‌شویم.

به بیان ساده‌تر زمانی که یکی از قطعات تلویزیون خراب شده و یا به درستی وظیفه خود را انجام نمی‌دهد، مدار محافظ (سیستم عیب یاب) فعال می‌شود و تلویزیون را خاموش می‌کند. با خاموش شدن تلویزیون لامپ پاور شروع به چشمک زدن می کند. لامپ پاور تلویزیون چند بار چشمک می‌زند سپس 2 ثانیه مکث کرده و مجدد همان تعداد چشمک را تکرار می‌کند. تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی قطعات معیوب تلویزیون را مشخص می‌کند.

تعدادی از چشمک‌ها به صورت مشترک بین مدل‌های مختلف استفاده شده است اما برخی دیگر فقط مختص همان مدل هستند. مثلا 6 چشمک در عموم مدل‌های تلویزیون سونی نشان دهنده خرابی بک لایت است اما 13 چشمک تنها در چند مدل خاص استفاده شده است.

در واقع چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون سونی یک رابط کاربری اختصاصی برای ارتباط با متخصصین تعمیر تلویزیون سونی و دریافت مشاوره تعمیرات است.

جدول ارور تلویزیون سونی

در نقشه فنی هر مدل از تلویزیون‌های سونی جدولی طراحی شده است که تعداد چشمک‌ها و ایرادهای معادل آنها در آن درج شده است. در جدول ارور تلویزیون سونی در یک طرف تعداد چشمک‌ها و ایراد معادل آنها درج شده است. در سمت دیگر جدول شمارشگر چشمک ‌ها قرار دارد. این شمارشگر در حالت عادی شامل تعدادی عدد صفر است(000000000). در صورتی که سیستم عیب یاب فعال شود این شمارگر تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی را شمارش می‌کند.

جدول ارور تلویزیون سونی برای هر مدل به صورت مجزا طراحی شده است. اما اگر به این جدول عیب یابی در مدل‌های مختلف تلویزیون سونی نگاه کنیم متوجه می‌شویم که تعدادی از ایرادها و در نتیجه تعداد چشمک‌ها مشترک است. مثلا تعداد 5 چشمک در عموم مدل‌های تلویزیون‌های led و lcd سونی مربوط به خرابی برد تیکان و صفحه نمایش تلویزیون است.

جدول ارور تلویزیون سونی یا همان منوی عیب یابی در حافظه تلویزیون سونی ضبط می‌شود و قابل دسترسی است. برای دسترسی به منوی عیب یابی در تلویزیون سونی (البته در حالت سلامت تلویزیون) می‌توانید از کنترل معمولی تلویزیون استفاده کنید. برای ظاهر شدن منوی عیب یابی تلویزیون سونی ابتدا تلویزیون را در حالت استندبای قرار دهید. سپس کلیدهای زیر را به ترتیب و پشت سرهم فشار دهید :

Display  +  5  +  (-vol)  +  Power On

اگر این کار را درست انجام داده باشید تلویزیون روشن می‌شود و جدول ارور نمایش داده می‌شود.

 

2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

اولین تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی 2 بار است. 2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی در عموم مدل‌ها مشخص کننده ایراد در برد پاور تلویزیون است. معمولا وقتی یکی از ولتاژهای خروجی برد پاور (غیر از ولتاژ استندبای) قطع و یا دچار نقص شود، چراغ جلوی تلویزیون سونی 2 بار چشمک می‌زند.

بخش پاور در تلویزیون‌های سونی به دو صورت کلی طراحی شده است. به صورت داخلی که به نام برد پاور شناخته می‌شود و به صورت خارجی که در اکثر مدل‌ها یک آداپتور با ولتاژ خروجی حدود 19 ولت است. اکثر ورژن‌های تلویزیون سونی در سری W مانند W800B و یا W800C به صورت آداپتوری طراحی شده‌اند.

برد پاور تلویزیون دارای دو بخش اصلی اولیه و ثانویه است. ورودی بخش اولیه ولتاژ برق شهری و خروجی ثانویه چند ولتاژ برای تغذیه بخش‌های مختلف تلویزیون است. معمولا وقتی یکی از این ولتاژها قطع می‌شود تلویزیون سونی خاموش شده و 2 بار چشمک می‌زند.

3 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

3 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی در اغلب موارد نشان دهنده خرابی مین برد تلویزیون است. البته در تعداد معدودی از مدل‌ها برای خرابی برد پاور هم بکار برده شده است.

ایرادهایی که در مین برد تلویزیون سونی ایجاد می شود می تواند به صورت نرم افزاری و یا سخت افزاری باشد. یکی از ویژگی‌های خاص تلویزیون سونی در بخش مین برد شباهت اینچ‌های مختلف به یکدیگر است. مثلا در سری W800B یا C در سایزهای مختلف مین برد از یک نوع شکل ظاهری برخوردار است و فقط در نرم‌افزار با هم تفاوت دارند.

4 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

4 بار چشمک زدن تلویزیون سونی در تعدادی از مدل‌های خاص تلویزیون سونی بکار رفته است. در این مدل‌ها 4 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون، نشان دهنده خرابی بک لایت و یا برد بک لایت است. در این مدل‌ها برد بک لایت یا همان LD Board به صورت یک برد مجزا طراحی شده است.

توضیح بیشتر این که در عموم تلویزیون‌های ال ای دی ولتاژ کار لامپ‌های بک لایت در برد پاور تهیه می‌شود. در برخی از مدل های تلویزیون سونی این بخش به صورت یک برد جداگانه ساخته می‌شود. در این حالت معمولا نور بک لایت در چند بخش کنترل می شود و باعث ایجاد کیفیت در تصویر تلویزیون می شود.

5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

5 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی معمولا برای قطعات مربوط به بخش نمایش تصویر به کار رفته است.

در تلویزیون‌های لامپی (CRT) نشان دهنده خرابی برد RGB (پردازشگر و تقویت کننده سیگنال تصویر) و لامپ تصویر تلویزیون استفاده شده است. در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی سونی 5 بار چشمک زدن برای نمایش خرابی برد تی کان و صفحه نمایش تلویزیون بکار می‌رود.

دلایل اصلی ایجاد 5 مرتبه چشمک زدن تلویزیون سونی عبارتند از :

  • خرابی برد تیکان (T Con)
  • خرابی پنل تلویزیون
  • آبخوردگی پنل تلویزیون
  • خرابی فلت های پنل تلویزیون

 

 

6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

6 بار چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی در عموم تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی سونی بعلت ایجاد خرابی در بخش بک لایت دستگاه نشان داده می شود. بک لایت ، نوری است که در پشت صفحه نمایش تلویزیون تولید می‌شود و باعث روشن شدن تصویر می‌شود.

وقتی بک لایت تلویزیون قطع می‌شود، تصویر تلویزیون تاریک شده و قابل مشاهده نیست. در این حالت تلویزیون سونی بعد از روشن شدن مجددا خاموش شده و لامپ پاور 6 بار چشمک می‌زند.

لامپ‌های بک لایت در تلویزیون های ال سی دی از نوع فلورسنت و در تلویزیون های ال ای دی از نوع لامپهای ال ای دی هستند. در بعضی از مدل‌های تلویزیون سونی تعداد 4 چشمک برای خرابی بخش بک لایت انتخاب شده است.

6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی عموما برای نشان دادن ایراد بخش صدا بکار رفته است، هر چند که به دلیل کیفیت عمومی تلویزیون های سونی در این بخش بسیار کم دیده می شود. بخش تقویت صدا در عموم تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی و در همه برندها معمولا بعنوان بخشی از مین برد تلویزیون طراحی می‌شود. اما در عیب یابی تلویزیون سونی بعنوان یک بخش مجزا در نظر گرفته می شود.

در تعمیر تلویزیون سونی با 8 بار چشمک زدن چراغ پاور باید حتما بلندگوها را هم بخشی از مدار تقویت صدای تلویزیون در نظر گرفت که ممکن است خرابی آنها باعث ایجاد 8 چشمک در تلویزیون سونی شود.

13 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در تلویزیون های ال سی دی سونی بعلت ایجاد خرابی در لامپ های فلورسنت بخش بک لایت استفاده شده اما در تلویزیون‌های ال ای دی و نسل جدید سونی کمتر کاربرد دارد.

در ادامه نمونه ای از جدول عیب یاب سونی را هم می آوریم اما در نظر داشته باشید که این جدول در مدلهای مختلف متفاوت است و در بخش تعمیر تلویزیون سونی در هر مورد تعمیر از نقشه فنی دستگاه چک می شود.

دسترسی به منوی عیب یابی در تعمیر تلویزیون سونی

منوی عیب یابی تلویزیون سونی با وارد کردن کد خاصی قابل دسترسی است. با مراجعه به آن می توان فهمید تلویزیون قبلا دچار چه ایرادهایی شده است. برای ورود به منوی عیب یابی در تلویزیون های سونی دکمه های زیر را پشت سرهم و بدون فاصله  درحالی که تلویزیون در حالت استندبای است فشار دهید :

Display + 5 + ( +Volume ) + Power on

در این حالت تلویزیون روشن می شود و منوی عیب یابی تلویزیون ظاهر می شود. همانطور که در عکس زیر می بینید اعداد سمت چپ تعداد چشمک ها و عبارات مقابل آنها نام قطعات معیوب است. اعداد بعد از نقطه چین هم تعداد دفعات چشمک زدن است. اگر دقت کنید یکی از ایرادهای ایجاد شده در منوی زیر 4 چشمک است که قطعه خراب احتمالی برد بالانسر دستگاه است. در این تلویزیون تعداد 4 چشمک دوبار زده شده است.

 

پاک کردن منوی عیب یابی در تعمیر تلویزیون سونی

منوی عیب یابی در تلویزیون های سونی قابلیت ریست و بازگشت به حالت اولیه را هم دارد. برای ریست کردن تلویزیون سونی در عموم تلویزیون های سونی باید دکمه های 8 و سپس 0 را روی کنترل دستگاه و پشت سر فشار دهید. با انجام عملیات اعداد تغییر کرده مجددا صفر شده و منوی عیب یابی ریست می شود.عکس زیر منوی بالا بعد از انجام عملیات ریست کردن منوی عیب یابی در همان تلویزیون را نشان می دهد.

تعمیر بک لایت تلویزیون سونی

همانطور که در نوشته های دیگر گفتیم ایراد و خرابی بخش بک لایت به یکی از ایرادهای متداول و شایع در بین تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی تبدیل شده است. در ادامه به بررسی ایراد بک لایت در بین تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی سونی می‌پردازیم:

بخش بک لایت در تلویزیون ال سی دی سونی از دو بخش برد بک لایت و لامپ‌های فلورسنت تشکیل شده است. وجود عیب یاب در تلویزیون های سونی باعث می شود که ایراد بخش بک لایت تلویزیون با 6 چشمک نشان داده می شود. در صورت خرابی برد بک لایت و یا خرابی و یا ضعف لامپ های بک لایت مدار محافظ تلویزیون سونی فعال شده و پس از به استندبای رفتن تلویزیون 6 بار چشمک می زند.

در تعمیر تلویزیون سونی ال سی دی و در صورت خرابی بک لایت ابتدا باید مشخص شود که برد بک لایت خراب است و یا لامپ های فلورسنت بک لایت. پس از مشخص شدن محدوده خرابی بهتر می توان برای تعمیر و یا تعویض قطعات معیوب تصمیم گیری کرد.

در برند سونی نسبت به سایر برندها ایراد بخش بک لایت تلویزیون در موارد بسیار کمتری دیده می شود. تلویزیون های ال ای دی سونی با توجه به استفاده از قطعات با کیفیت در بخش بک لایت به ندرت دچار این ایراد می شوند و تنها چند مدل وجود دارد که دچار ایراد بک لایت می شوند و لازم است که تحت تعمیر بک لایت تلویزیون قرار گیرند.

تعمیر بک لایت تلویزیون سونی

تلویزیون های ال ای دی سونی اغلب دارای بک لایت لبه هستند و همانطور که گفتیم به علت استفاده از قطعات با کیفیت ایراد بخش بک لایت به نسبت یسایر برندها در تلویزیون های سونی کمتر ایجاد می‌شود.

خرابی بک لایت در تلویزیون های ال ای دی سونی با تعداد 4 و 6 چشمک مشخص می‌شود. تعداد 4 چشمک برای خرابی برد راه‌انداز و 6 برای نشان دادن خرابی لامپ‌های بک لایت استفاده می‌شود.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ