2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در نوشته چشمک زدن تلویزیون سونی با سیستم عیب یابی تلویزیون های سونی و نحوه عملکرد آن آشنا شدیم. این سامانه که نقطه تفاوت و برتری تلویزیون های سونی در بخش خدمات و سرویس و تعمیر تلویزیون سونی بر سایر برندها است، وقتی یکی از قطعات تلویزیون معیوب می‌شود، تلویزیون را خاموش کرده و با چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون به ما می‌گوید که کدامیک از قطعات معیوب شده است. در این نوشته به طور اختصاص راجع به 2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی و پروسه تعمیر آن می‌پردازیم.

چرا تلویزیون سونی چشمک می‌زند؟

روشن نشدن و چشمک زدن تلویزیون سونی یکی از مشکلاتی است که خریداران تلویزیون سونی باید با آن آشنا شوند. این حالت در واقع یک روش حفاظتی و عیب یابی داخلی است تا زمانی که تلویزیون معیوب می‌شود، قطعه خراب مشخص شود.

طراحان شرکت سونی از حدود سال 1990 اقدام به طراحی یک سیستم عیب یابی داخلی در تلویزیون‌های این شرکت کردند. اساس کار این سیستم عیب یابی به این شکل است که زمانی که یکی از قطعات تلویزیون خراب می‌شود، تلویزیون خاموش می‌شود و نسبت به محدوده خرابی، چراغ جلوی تلویزیون شروع به چشمک زدن می‌کند. اگر در این حالت به روشن و خاموش شدن لامپ پاور دقت کنیم، متوجه می‌شویم که چند بار چشمک می‌زند و سپس مکث کوتاهی کرده و مجدد همان تعداد چشمک را تکرار می‌کند.

به بیان ساده: تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی به ما می‌گوید که کدامیک از قطعات تلویزیون معیوب شده است. برای عیب یابی تلویزیون سونی کافی است تعداد چشمک زدن تلویزیون را شمارش کرده و به جدول عیب یابی تلویزیون سونی مراجعه کنیم.

علت 2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی چیست؟

نشانه ظاهری این ایراد در تلویزیون سونی به این شکل ایجاد می‌شود که وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم، مجددا خاموش شده و لامپ پاور تلویزیون 2 مرتبه خاموش و روشن شده و با یک مکث حدود دو ثانیه‌ای، مجددا دو بار چشمک می‌زند.

با بررسی جدول عیب یابی تلویزیون‌ سونی متوجه می‌شویم 2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی در اکثر مدل‌ها، نشان دهنده ایجاد خرابی در برد پاور تلویزیون (Main Power) است.

وظیفه برد پاور تامین ولتاژ تغیه برای بخشهای مختلف است. ورودی این برد، ولتاژ متناوب شهری (220 ولت در ایران و 110 ولت در کشورهایی مثل ژاپن و آمریکا) است و خروجی آن نسبت به طراحی تلویزیون، چند ولتاژ با دامنه و آمپر متفاوت.

علت خرابی برد پاور تلویزیون سونی چیست؟

استفاده از قطعات با کیفیت در ساخت برد پاور تلویزیون اهیمت بیشتری نسبت به سایر قطعات تلویزیون دارد. تجربه نشان داده خرابی برد پاور در برندهای معتبر که از قطعات با کیفیت بالاتر در طراحی و ساخت برد پاور تلویزیون‌های خود استفاده می‌کنند به مراتب کمتر از برندهای دیگر اتفاق می‌افتد.

مهمترین دلایل خرابی برد پاور تلویزیون سونی عبارتند از:

  • اتصال دائم تلویزیون به پریز برق
  • بروز نوسانات شدید در برق ورودی و یا وارد شدن ولتاژ زیاد به تلویزیون
  • فرسودگی قطعات بخاطر استفاده از تلویزیون در مدت زمان طولانی و بدون وقفه

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ