علت آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی و نحوه برطرف کردن آن

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

آنچه در این نوشته خواهید خواند

 آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی به یکی از ایرادهای شایع در بین تلویزیون ‌های ال ای دی ال جی ال جی تبدیل شده است. اگر شما هم یکی از مدل‌های تلویزیون ال جی را دارید و متوجه تغییر رنگ صفحه آن به آبی و بنفش شده‌اید در ادامه این نوشته با ما همراه باشید تا بهترین روش رفع آن را با شما در میان بگذاریم. در ادامه همراه متخصصین تعمیر تلویزیون رایان تی وی به بررسی علت آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی و نحوه برطرف کردن آن می‌پردازیم.

علت آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی

بنفش یا آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی فرقی نمی‌کند! موضوع تغییر رنگ زمینه تصویر است که به علت خرابی یکی از قطعات داخلی تلویزیون شما به نام بک لایت ایجاد شده است. اما بک لایت چیست؟ در کجای تلویزیون قرار دارد و چه وظیفه‌ای دارد؟

همانطور که می‌دانیم در تلویزیون‌های ال ای دی، نور زمینه یا همان بک لایت در پشت صفحه نمایش تولید می‌شود. روشنایی بک لایت باعث دیده شدن تصویر تلویزیون شده و کیفیت آن به طور مستقیم در کیفیت تصویر تاثیر دارد. مقدار و کیفیت بک لایت پارامترهایی است که در کیفیت تصویر موثر هستند.

علت اصلی آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی تغییر رنگ نور زمینه تلویزیون (بک لایت) از سفید به طیف بنفش و آبی است. نور لامپ‌های بک لایت از طیف سفید به بنفش تغییر می‌کند. نور بنفش با مخلوط شدن با نور سفید لامپ‌های سالم طیف رنگ آبی را ایجاد می‌کند.

آمار تعمیر تلویزیون ال جی نشان می‌دهد آبی شدن تصویر یکی از ایرادهایی است که در تعدادی از مدل‌های تلویزیون ال جی مانند LJ – UJ – UK دیده می‌شود. معمولا در ابتدا لکه‌ای در تصویر ایجاد می‌شود که تنها در برخی تصاویر مثل صحنه‌های روشن و یا تک رنگ قابل مشاهده است. به مرور زمان ایراد پیشرفت کرده و تمام قسمت‌های تصویر تلویزیون ال جی با زمینه آبی دیده می‌شود.

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

تاثیر خرابی بک لایت در تعمیر تلویزیون ال جی

همانطور که گفتیم ایراد آبی شدن تصویر ال جی در مدل‌هایی مانند LJ – UJ – UK و LV ایجاد می‌شود.این ایراد تا به حال تنها در این چند مدل ایجاد شده و در برندهای دیگر مشاهده نشده است.

بک لایت‌ در این مدل‌ها از نوع شاخه‌ای (DIRECT) است و دارای ویژگی‌های خاص ساختاری و فنی است. وقتی جریان مصرفی لامپ‌ها کاهش پیدا می‌کند نور ساتع شده از آنها از سفید به رنگ آبی متمایل به بنفش تغییر کرده و باعث آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی می‌شود.

اگر نگاهی به تغییرات تلویزیون های ال ای دی نسبت به تلویزیون های ال سی دی داشته باشیم متوجه می‌شویم که تنها تغییر، استفاده از لامپ‌های ال ای دی به جای لامپ‌های فلورسنت است. تلویزیون‌های LED تصویر بهتری نسبت به تلویزیون‌های LCD دارند که اصلی‌ترین دلیل آن بهبود کیفیت نور زمینه یا همان بک لایت تلویزیون است.

لامپ‌های ال ای دی نسبت به لامپ‌های فلورسنت نور با کیفیت‌تر و به اصطلاح زنده‌تری تولید می‌کنند که باعث افزایش کیفیت تصویر می‌شود. در عین حال گرمای کمتری هم تولید می‌شود که باعث افزایش طول عمر تلویزیون خواهد شد. خلاصه این که هر نوع تغییر در کیفیت بک لایت به طور مستقیم در کیفیت تصویر تلویزیون اثر می‌گذارد.

بنفش شدن صفحه تلویزیون ال جی

 

 

 

حتما بخوانید : سه روش ساده برای جلوگیری از خرابی بک لایت تلویزیون ال جی

بهترین روش تعمیر آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

تا اینجا متوجه شدیم که تغییر رنگ بک لایت دلیل اصلی بنفش یا آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی است. اما راه حل چیست؟ چگونه تلویزیون را با بهترین کیفیت و کمترین هزینه تعمیر کنیم؟

جواب: بهترین راه حل تعمیر تلویزیون ال جی در ایراد آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی تعویض کامل بک لایت است.

در نظر داشته باشید که خرابی لامپ‌های بک لایت به تدریج اتفاق می‌افتد. ممکن است ایراد آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی ابتدا به صورت یک لکه آبی در گوشه ای از تصویر دیده شود و به تدریج با پیشرفت ایراد، لکه آبی به همه تصویر گسترش پیدا کند. همانطور که گفتیم ایراد آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی بیشتر در مدل‌هایی مانند LJ – UJ و UK دیده می‌شود. تراکم تعداد لامپ‌ها در بک لایت این مدل‌ها نسبت به سایز تصویر پایین است. در این حالت لازم است که لامپ‌ها نور بیشتری تولید کنند. این بار اضافه روی لامپ ها باعث کاهش عمر مفید آنها می‌شود.

ایراد دیگری که می‌تواند باعث آبی شدن صفحه ال ای دی ال جی شما شود خرابی بخش برد پاور و نوسان ولتاژ خروجی بخش بک لایت است. ولتاژ تغذیه لامپ‌های بک لایت در سایزهای مختلف متفاوت است و نسبت به تعداد لامپها افزایش پیدا می کند. لامپ‌های بک لایت به طور مستقیم و توسط برد پاور تغذیه می‌شوند. با نوجه به پایین بودن ولتاژ تعذیه هر لامپ حتی تغییر اندک ولتاژ تغذیه می‌تواند باعث آسیب دیدگی آنها شود.

بنفش شدن صفحه تلویزیون ال جی

 

جلوگیری از خرابی بک لایت تلویزیون ال جی

یکی از نکات مهم در ایراد آبی شدن صفحه تلویزیون ال جی این است که این ایراد به تدریج ایجاد شده و گسترش پیدا می‌کند. این موضوع یعنی عمر مفید قطعه بک لایت، در ایجاد آن موثر است و مهمهتر این که می‌توان با رعایت برخی نکات باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون و جلوگیری از خرابی آن شد.

اگر به نکاتی که بعنوان پیشنهاد جهت افزایش عمر بک لایت تلویزیون در ادامه ذکر می‌شود دقت کنید متوجه خواهید شد که همه آنها روی یک موضو متمرکز است و آن جلوگیری از تولد گرما و دفع بهتر آن است.

راهکارهای مهم جهت جلوگیری از خرابی بک لایت تلویزیون عبارتند از:

 1. متناسب سازی مقدار نور زمینه تصویر با نور محیطی و در صورت امکان کاهش آن
 2. استفاده از گزینه صرفه جویی در انرژی
 3. خاموش کردن تلویزیون و استراحت دادن به آن در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه

 

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

 

 

6 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید ال ای دی ما مدلش lj610v هستش
  الان یک سالی هست که تصویرش آبی شده
  میشه بفرمایید متخصصین شما تعمیر میکنند و در صورت تعمیر هزینه درست کردنش چقدره؟؟؟

  1. با سلام، هزینه تعمیر تلویزیون ال جی شما نسبت به سایز دستگاه که قید نشده است بین 1.200 تا حدود 1.800 متفاوت است.

  1. با سلام، تلویزیون شما دچار ایراد آبخوردگی صفحه نمایش شده است. از روشن گذاشتن تلویزیون در این حالت خودداری کنید : ایراد ایجاد شده در تلویزیون شما می‌تواند به سرعت گسترش پیدا کند و هزینه تعمیر تلویزیون شما به سرعت تغییر دهد. می‌توانید با ارسال مدل کد دقیق دستگاه و همچنین ارسال عکس از ایراد ایجاد شده با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان مشاوره داشته باشید.

 2. سلام متاسفانه تلویزیون LG ما ضمینه رنگی آن آبی است و تماشای تلویزیون را بد کرده است تازه هر مهمانی که به خانه ما میاید میگوید رنگ تلویزیون شما خیلی بد است . لطفا در این ضمینه اگه میشود تلویزیون ما را تعمیر کنید

  1. با سلام، در مورد ایراد آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی در نوشته‌های متعددی توضیح داده‌ایم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا ثبت انجام سرویس و تعمیر تلویزیون با بخش پشتیبانی و با شماره‌های 66593629 – 66942697 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط