علت آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی و نحوه برطرف کردن آن

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی به یکی از ایرادهای شایع در بین تلویزیون ‌های ال ای دی ال جی ال جی تبدیل شده است.  معمولا در ابتدا لکه‌ای در تصویر ایجاد می‌شود که تنها در برخی تصاویر قابل مشاهده است. به مرور زمان ایراد پیشرفت کرده و تمام قسمت‌های تصویر تلویزیون ال جی با زمینه آبی دیده می‌شود. در ادامه همراه متخصصین تعمیر تلویزیون رایان تی وی به بررسی علت آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی و نحوه برطرف کردن آن می‌پردازیم.

علت آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

برای شروع مراحل تعمیر تلویزیون ال جی ابتدا باید ایراد را شناسایی کرده و علت ایجاد آن را مشخص کنیم. همانطور که می‌دانیم در تلویزیون‌های ال ای دی، نور زمینه یا همان بک لایت در پشت صفحه نمایش تولید می‌شود. روشنایی بک لایت باعث دیده شدن تصویر تلویزیون شده و کیفیت آن به طور مستقیم در کیفیت تصویر تاثیر دارد. مقدار و کیفیت بک لایت پارامترهایی است که در کیفیت تصویر موثر هستند.

اگر نگاهی به تغییرات تلویزیون های ال ای دی نسبت به تلویزیون های ال سی دی داشته باشیم متوجه می‌شویم که تنها تغییر، استفاده از لامپ‌های ال ای دی به جای لامپ‌های فلورسنت است. تلویزیون‌های LED تصویر بهتری نسبت به تلویزیون‌های LCD دارند که اصلی‌ترین دلیل آن بهبود کیفیت نور زمینه یا همان بک لایت تلویزیون است. لامپ‌های ال ای دی نسبت به لامپ‌های فلورسنت نور با کیفیت‌تر و به اصطلاح زنده‌تری تولید می‌کنند که باعث افزایش کیفیت تصویر می‌شود. در عین حال گرمای کمتری هم تولید می‌شود که باعث افزایش طول عمر تلویزیون خواهد شد. خلاصه این که هر نوع تغییر در کیفیت بک لایت به طور مستقیم در کیفیت تصویر تلویزیون اثر می‌گذارد.

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

علت اصلی آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی تغییر رنگ نور زمینه تلویزیون از سفید به آبی است. در نور لامپ‌های بک لایت از طیف سفید به بنفش تغییر می‌کند. نور بنفش با مخلوط شدن با نور سفید لامپ‌های سالم طیف رنگ آبی را ایجاد می‌کند.

آبی شدن تصویر یکی از ایرادهایی است که در مدل‌های LJ و UJ ال جی دیده می‌شود. بک لایت استفاده شده در تلویزیون های ال جی مدل UJ و LJ دارای ویژگی‌های خاصی هستند. این بک لایت‌ها که از نوع شاخه‌ای (DIRECT) هستند، وقتی جریان مصرفی لامپ‌ها کاهش پیدا می‌کند نور ساتع شده از آنها از سفید به رنگ آبی متمایل به بنفش تغییر می‌کند. این تغییر نور باعث آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی می‌شود.

حتما بخوانید : سه روش ساده برای جلوگیری از خرابی بک لایت تلویزیون ال جی

بهترین روش تعمیر آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

در صورت خرابی لامپ‌های بک لایت تعویض کامل لامپ‌های بک لایت، بهترین راه حل تعمیر تلویزیون ال جی در ایراد آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی خواهد بود. خرابی لامپ‌های بک لایت به تدریج اتفاق می‌افتد. ممکن است ایراد آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی ابتدا به صورت یک لکه آبی در گوشه ای از تصویر دیده شود و به تدریج با گسترش ایراد لکه آبی به همه تصویر گسترش پیدا کند. همانطور که گفتیم ایراد آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی بیشتر در مدل های LJ و UJ دیده می‌شود. تراکم تعداد لامپ‌ها در بک لایت این مدل‌ها نسبت به سایز تصویر پایین است. در این حالت لازم است که لامپ‌ها نور بیشتری تولید کنند. این بار اضافه روی لامپ ها باعث کاهش عمر مفید آنها می‌شود.

ایراد دیگری که می‌تواند باعث آبی شدن صفحه ال ای دی ال جی شما شود خرابی بخش برد پاور و نوسان ولتاژ خروجی بخش بک لایت است. ولتاژ تغذیه لامپ‌های بک لایت در سایزهای مختلف متفاوت است و نسبت به تعداد لامپها افزایش پیدا می کند. لامپ‌های بک لایت به طور مستقیم و توسط برد پاور تغذیه می‌شوند. با نوجه به پایین بودن ولتاژ تعذیه هر لامپ حتی تغییر اندک ولتاژ تغذیه می‌تواند باعث آسیب دیدگی آنها شود.

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی

علت آبی شدن تصویر تلویزیون قدیمی ال جی (CRT)

هر چند تلویزیون های LED امروز به طور کامل جای همه تلویزیون های دیگر مانند ال سی دی، پروجکشن و لامپی (CRT) را گرفته است. اما هنوز مصرف کنندگانی هستند که از تلویزیون های CRT استفاده می‌کنند و ممکن است با ایراد سبز شدن تصویر تلویزیون ال جی خود مواجه شوند.

برای آشنایی و بررسی علت سبز شدن تصویر تلویزیون ال جی (CRT) ابتدا باید روش کار لامپ تصویر را بدانیم. در تکنولوژی CRT 3 کاتد سبز، آبی و قرمز سه تصویر مختلف را به سه رنگ سبز، آبی و قرمز به صفحه داخلی تلویزیون پرتاب می کنند. اگر هر یک از کاتدهای سه گانه ضعیف شوند، تصویر ایجاد شده بوسیله آن کاتد ضعیف می‌شود. در این حالت رنگ های دیگر به صورت غالب در تصویر دیده می‌شوند. بعبارت دیگر با ضعیف شدن یک رنگ، رنگ‌های دیگر بیشتر دیده می‌شوند و زمینه تصویر به آن رنگ درمی‌آید. مثلا وقتی کاتد قرمز و آبی ضعیف ضود تصویر به صورت سبز رنگ و یا با زمینه سبز دیده می‌شود.

قرمز شدن تصویر تلویزیون سونی

علت قرمز شدن تصویر تلویزیون ال جی پروجکشن (PROJECTION)

در تلویزیون های پروجکشن هم به مانند تلویزیون CRT از لامپ تصویر کاتدی برای ایجاد و نمایش تصویر استفاده می‌شود. با این تفاوت که بجای اینکه سه رنگ اصلی سبز،آبی و قرمز در یک لامپ تصویر و توسط 3 کاتد ساخته شوند، در سه لامپ تصویر مجزا که هر یک دارای یک کاتد است ساخته و پرداخته می‌شود. به بیان ساده‌تر در تلویزیون پروجکشن سه لامپ تصویر داریم که هر یک از آنها یک تصویر به یکی از رنگهای اصلی (سبز،آبی و قرمز) می‌سازد. تصویر ایجاد شده در لامپ تصویر به روی یک آینه تابانده و به پشت صفحه نمایش تابانده می‌شود.

حالا که متوجه شدیم تصویر تلویزیون پروجکشن از مخلوط شدن سه تصویر آبی،سبز و قرمز تشکیل می‌شود می‌دانیم که اگر یکی از این رنگها از بقیه قویتر باشد روی زمینه تصویر تاثیر می‌گذارد و رنگ زمینه تصویر را تغییر می‌دهد. اما دلیل کاهش قدرت این سه رنگ چه می‌تواند باشد؟

هر یک از کاتدهای سه گانه در سه لامپ تصویر تلویزیون پروجکشن می‌تواند به مرور زمان و با پایان یافتن عمر مفید، ضعیف شده و کیفیت پرتاب اشعه (EMISSION) آنها کاهش پیدا کند. کاهش پرتاب یک رنگ باعث غالب شدن رنگ های دیگر در تصویر تلویزیون پروجکشن خواهد شد. در این حالت تصویر تلویزیون پروجکشن ال جی به رنگ قرمز،سبز و در موارد محدودی به زمینه آبی تغییر پیدا می‌کند.

لامپ تصویر تلویزیون ال جی

بهم ریختگی رنگ تلویزیون ال جی

یکی دیگر از ایرادهایی که می تواند تصویر تلویزیون ال جی شما را تحت تاثیر قرار دهد بهم ریختگی رنگ تلویزیون است. رنگهای مختلف تصویر تلویزیون شما ممکن است در اثر اختلال در اجزاء پنل تلویزیون بهم ریختگی پیدا کند. مهمترین مشکلاتی که می‌تواند باعث بهم ریختگی تصویر تلویزیون ال ای دی شما شود عبارتند از :

 1. بهم ریختگی اجزاء پیکسل‌ها

 2. ضربه خوردن صفحه نمایش تلویزیون

 3. آبخوردگی پنل تلویزیون

 4. ایجاد اشکال در بخش پردازش گرافیکی سیگنال تصویر

شکستگی صفحه تلویزیون

بهمر ریختگی رنگ تلویزیون در اثر ضربه خوردن

 

6 دیدگاه ها

 1. یحیی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید ال ای دی ما مدلش lj610v هستش
  الان یک سالی هست که تصویرش آبی شده
  میشه بفرمایید متخصصین شما تعمیر میکنند و در صورت تعمیر هزینه درست کردنش چقدره؟؟؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، هزینه تعمیر تلویزیون ال جی شما نسبت به سایز دستگاه که قید نشده است بین 1.200 تا حدود 1.800 متفاوت است.

 2. Mehdi گفت:

  سلام من اسپری آب رو مستقیم زدم رو صفحه تلویزیون و یه خط باریک رو صفحه اومده باید چکار کنم؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، تلویزیون شما دچار ایراد آبخوردگی صفحه نمایش شده است. از روشن گذاشتن تلویزیون در این حالت خودداری کنید : ایراد ایجاد شده در تلویزیون شما می‌تواند به سرعت گسترش پیدا کند و هزینه تعمیر تلویزیون شما به سرعت تغییر دهد. می‌توانید با ارسال مدل کد دقیق دستگاه و همچنین ارسال عکس از ایراد ایجاد شده با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان مشاوره داشته باشید.

 3. غریب شفیعی گفت:

  سلام متاسفانه تلویزیون LG ما ضمینه رنگی آن آبی است و تماشای تلویزیون را بد کرده است تازه هر مهمانی که به خانه ما میاید میگوید رنگ تلویزیون شما خیلی بد است . لطفا در این ضمینه اگه میشود تلویزیون ما را تعمیر کنید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، در مورد ایراد آبی شدن تصویر تلویزیون ال جی در نوشته‌های متعددی توضیح داده‌ایم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا ثبت انجام سرویس و تعمیر تلویزیون با بخش پشتیبانی و با شماره‌های 66593629 – 66942697 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ