چشمک زدن تلویزیون سونی

چشمک زدن تلویزیون سونی

آنچه در این نوشته خواهید خواند

چشمک زدن تلویزیون سونی (چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی) نشان دهنده خرابی، و در واقع راهنمای تعمیر تلویزیون سونی است. زمانی که تلویزیون را روشن می‌کنیم، بعد از چند لحظه خودبخود خاموش شده و چراغ جلوی تلویزیون، خاموش و روشن می‌شود. دلیل اصلی چشمک زدن تلویزیون سونی وجود سیستم عیب یاب داخلی است که در ادامه به بررسی عملکرد آن در تلویزیون سونی می‌پردازیم.

آشنایی با سیستم عیب یابی تلویزیون سونی

یکی از تفاوت‌ها و نقاط برتری تلویزیون‌های ساخت شرکت سونی بر محصولات سایر برندها، وجود سامانه عیب‌یاب داخلی در آنهاست. به طور کلی عملکرد سیستم‌های عیب یابی در دستگاههای مختلف الکترونیکی به این شکل است که زمانی که ایرادی ایجاد می‌شود، دستگاه را غیر فعال کرده و با یک نشانه ظاهری، ایجاد ایراد را به مصرف کننده اعلام می‌کند. طراحان شرکت سونی، چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون را بعنوان رابط کاربری برای سیستم عیب یابی انتخاب کرده‌اند.

در صورت بروز هرگونه مشکل و معیوب شدن قطعات داخلی در تلویزیون های سونی، سیستم عیب یاب داخلی دستگاه فعال شده و تلویزیون را خاموش می‌کند. بعد از خاموش شدن تلویزیون سونی، لامپ پاور جلوی دستگاه شروع به چشمک زدن می‌کند. این چشمک زدن تلویزیون سونی دارای تعداد مشخص در یک ثابت زمانی است و تکرار می‌شود. در واقع تعداد چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون سونی، محدوده ایراد و قطعه معیوب تلویزیون را مشخص می‌کند.

به بیان ساده‌تر وقتی یکی از قسمت‌های تلویزیون سونی دچار مشکل می‌شود، سیستم عیب یابی فعال شده و تلویزیون را خاموش می‌کند. پس از آن، لامپ پاور جلوی تلویزیون شروع به چشمک زدن کرده و یک تعداد ثابت را پشت سرهم تکرار می‌کند. مثلا 5 بار روشن و خاموش شده و سپس یک مکث 2 ثانیه‌ای کرده و دوباره همان 5 بار چشمک زدن را تکرار می‌کند. این تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی، مشخص کننده محل و محدوده ایراد دستگاه است تا به پروسه تعمیر تلویزیون سونی کمک کند.

جدول عیب یابی تلویزیون سونی

پس از آشنایی با سیستم عیب یابی تلویزیون سونی و رابطه چشمک زدن تلویزیون سونی با ایراد ایجاد شده در آن، این سوال پیش می‌آید که از کجا می‌توانیم متوجه شویم هر تعداد چشمک با چه ایرادی رابطه دارد؟

 جواب: تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی در مدل‌های مختلف، بین 2 تا 22 چشمک متغیر است. در ابتدای سرویس منوال و نقشه فنی هر دستگاه که در اختیار بخش خدمات پس از فروش قرار می‌گیرد، جدول اختصاصی طراحی شده که در آن ایرادهای مختلفی که ممکن است در آن مدل ایجاد شود به همراه تعداد چشمک مرتبط با آن ایراد درج شده است. در مواجهه با چشمک زدن تلویزیون سونی باید پس از شمارش دقیق تعداد آنها به این جدول مراجعه کنیم.

روش استاندارد برای عیب یابی تلویزیون سونی با استفاده از راهنمای چشمک زدن تلویزیون سونی است که احتمال خطا را به کمترین حد ممکن کاهش می دهد تطابق تعداد چشمک ها با نقشه فنی دستگاه است.

 

چشمک زدن تلویزیون سونی
جدول عیب یابی تلویزیون سونی

دلیل چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون سونی کمک به پروسه تعمیر تلویزیون از مشاوره تا تعمیر تلویزیون است. در عموم موارد سیستم عیب یابی کمک زیادی به تعمیر تلویزیون سونی می کند. هر چند سیستم عیب یابی تلویزیون سونی در اغلب موارد ایراد دستگاه را درست تشخیص میدهد اما مواقعی هم هست که سیستم عیب یاب اشتباه میکند و محل ایراد را در بخش دیگری اعلام می کند در حالیکه تمام قطعات آن بخش سالم هستند. در این حالت بدلیل عدم روشن ماندن دستگاه و ندیدن ظاهر ایراد تعمیرتلویزیون سونی پیچیده و سخت می شود.

دسترسی به منوی عیب یابی تلویزیون سونی

جدول عیب‌ یابی تلویزیون سونی علاوه بر نقشه فنی دستگاه، از طریق خود تلویزیون هم قابل دسترسی است. این منو در واقع تاریخچه ایرادهایی است که ممکن است در تلویزیون شما ایجاد شود و در حافظه تلویزیون نگهداری شده و بعد از رفع ایراد، قابل دسترسی خواهد بود.

[highlight background=”” color=””]برای دسترسی به جدول یا همان منوی عیب یابی تلویزیون سونی باید به روش زیر عمل کنید:[/highlight]

تلویزیون را استندبای کنید یعنی با کنترل خاموش کنید. سپس کلید‌های زیر را روی کنترل تلویزیون، پشت سر هم فشار دهید :

 Display

 5

– Volume

Power On

اگر کلیدها رابه درستی و با فاصله لازم فشار دهید، تلویزیون سونی شما روشن و منوی عیب‌یابی نمایش داده خواهد شد. در سمت چپ تعداد چشمک هایی که ممکن است در تلویزیون ایجاد شود به صورت عددی درج شده و جلو آن قطعات مرتبط با هر تعداد چشمک نوشته شده است. در سمت راست منوی عیب یابی تلویزیون سونی هم شمارنده سیکل چشمک ها قید شده است. این شمارنده ابتدا  به صورت 00000 است و با ایجاد ایراد تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی را شمارش می‌کند.

برای خارج شدن از منوی عیب یابی باید کلید (HOME) را فشار دهید. در مدل‌های قدیمی تلویزیون سونی برای خارج شدن از منوی عیب یابی باید تلویزیون را خاموش کرده و بعد از چند دقیقه روشن کنید.

چشمک زدن تلویزیون سونی

در ادامه به تعدادی از متداولترین تعداد چشمک ها و ایرادهای معادل آنها در مجموعه تعمیر تلویزیون سونی اشاره می کنیم:

2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

کمترین تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی که در سیستم عیب یابی مدل‌های مختلف طراحی شده، دو مرتبه است و در عموم مدل‌های تلویزیون سونی مشخص کننده ایراد در برد پاور دستگاه است.

2 چشمک در تلویزیون ال سی دی و ال ای دی سونی بعنوان نشان دهنده خرابی main power در نظر گرفته شده است. معمولا وقتی یکی از ولتاژهای خروجی برد پاور (به جز ولتاژ استندبای) قطع می‌شود 2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی ظاهر می‌شود.

در بعضی از مدل‌های تلویزیون سونی، از آداپتور برای تغذیه تلویزیون استفاده شده است. ولتاژ استاندارد خروجی آداپتور تلویزیون سونی 19 ولت است و توان خروجی آن بر اساس وات مصرفی تلویزیون متغیر است.

3 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

بررسی جداول عیب یابی تلویزیون سونی نشان می‌دهد، برد پاور و مین برد بیشترین موارد خرابی در تعداد سه چشمک هستند. اما اگر نگاهی به آمار تعمیرات تلویزیون سونی بیندازیم متوجه می‌شویم که 3 بار چشمک زدن تلویزیون سونی بیشتر مربوط به خرابی مین برد است. از سوی دیگر، تجربه به همه تعمیرکاران تلویزیون می‌آموزد که هیچ گاه صرفا به تعداد چشمک‌ها توجه نکنند و عیب یابی دقیق را همراه آن به کار ببرند.

4 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

چهار چشمک در تعداد محدودی از مدل‌های تلویزیون سونی بکار رفته است. برد درایور بخش بک لایت که با نام LD Board شناخته می شود و مین برد تلویزیون مخصوصا در بخش نرم افزاری بیشترین موارد خرابی در تعداد 4 چشمک را شامل می شود.

4 بار چشمک زدن تلویزیون سونی در همه مدل‌ها استفاده نشده و معمولا این شاخص در آنهایی به کار رفته است که بخش تغذیه و راه‌انداز بک لایت به صورت جداگانه و با نام LD Board وجود داشته باشد.

5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

5 چشمک را باید عمومی ترین تعداد چشمک در تلویزیون های سونی دانست. 5 چشمک در عموم تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی سونی بعلت ایجاد خرابی در برد تی کان و پنل تلویزیون [صفحه نمایش] ایجاد می‌شود.

سونی از ابتدای شکل گیری عیب یاب داخلی تلویزیون های خود از 5 چشمک برای نمایش ایراد و خرابی در بخش نمایشگر تصویر استفاده کرده است. این بخش در تلویزیون های CRTو پروجکشن شامل برد RGB و لامپ تصویر و در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی شامل برد تی کان و صفحه نمایش تلویزیون یا همان لیکویید پنل است.

اصلی ترین دلیل ایجاد 5 چشمک در تلویزیون سونی ایجاد آبخوردگی پنل (صفحه نمایش) و آسیب دیدگی فلت های پنل (cof) و انتقال ایراد به برد t con دستگاه است.

6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در عموم مدل های تلویزیون LCD و LED سونی 6 چشمک نشان دهنده ایجاد خرابی در بخش بک لایت تلویزیون است.

همانطور که می‌دانیم در ساختار تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی، به نور پس زمینه یا بک لایت نیاز داریم. تصویر ایجاد شده در صفحه نمایش این تلویزیون‌ها تاریک بوده و قابل دیده شدن نیست. نور پس زمینه یا همان بک لایت در پشت صفحه نمایش، تولید شده و باعث روشن شدن و قابل دیده شدن تصویر تلویزیون می‌شود. بک لایت تلویزیون ال سی دی بوسیله لامپ های فلورسنت و در تلویزیون ال ای دی بوسیله دیودهای نورانی که با نام لامپ های ال ای دی هم شناخته می‌شود تولید می‌گردد.

هر ایرادی که در کیفیت تولید بک لایت تلویزیون ایجاد شود بطور مستقیم در تصویر تاثیر می‌گذارد. مثلا اگر نیمی از لامپ های بک لایت روشن نشود، ایراد ظاهری و نشانه خرابی بک لایت به صورت تاریک شدن نصف تصویر تلویزیون ظاهر خواهد شد.

در تلویزیون های دیگر مانند ال جی و یا سامسونگ و … علائم خرابی بک لایت به صورت قطع شدن تصویر، ایجاد لکه سیاهی و تاریک شدن قسمتی از تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود. اما در تلویزیون سونی مهمترین نشانه خرابی بک لایت، به دلیل وجود سیستم عیب یابی، به صورت 6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی نمایان می‌شود.

8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

هشت بار چشمک زدن در عموم تلویزیون های سونی برای نشان دادن ایراد در بخش تقویت صدا بکار رفته است. در عموم تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی بخش تقویت صوت (Amplifier) در مین برد تلویزیون قرار دارد و در واقع 8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی به معنای ایجاد خرابی در مین برد تلویزیون است.

13 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

13 چشمک تنها در چند مدل از تلویزیون‌های ال سی دی سونی برای عیب یابی بکار رفته و در مدل‌های جدید استفاده نشده است. در این مدل‌ها عیب یابی تلویزیون با تفکیک بیشتری انجام شده و 13 بار چشمک زدن تلویزیون سونی برای خرابی لامپ‌ های فلورسنت استفاده شده در بک لایت تلویزیون بکار رفته است.

تلویزیون سونی مدل X350 که یکی از مدل‌های شناخته شده در بین علاقمندان محصولات سونی محسوب می‌شود زمانی که در بخش بک لایت [لامپهای فلورسنت] دچار خرابی می‌شود 13 چشمک می‌زند.

 

چشمک زدن تلویزیون سونی
جدول عیب یابی تلویزیون سونی

 

80 پاسخ

 1. با سلام
  تلوزیون سونی w800c دارم وقتی خاموش کردم خود به خود روشن شد بعد وقتی خاموش کردم دیگه روشن نشد ترانس رو چک کردم مشکلی نداشت
  لطفاً راهنمایی کنید چون تلویزیون رو تازه خریده بودم
  با تشکر

 2. سلام
  خدا قوت
  تلویزیون ال ای دی سونی مدل Ex720 براویا
  بدون هیچ مشکل قبلی، الان تصویر نداره و خطوط عمودی رو صفحه نشون میده. صدا مشکلی نداره.
  بچه هام میگن داشتیم نگاه میکردیم که یهو وسط برنامه، اینجوری شده و چراغ قرمزش ۳بار چشمک زده.
  مشکل و هزینه ی تعميرش رو میخوام بدونم.
  و اینکه آیا با توجه به هزینه ش، ارزش تعمیر کردن داره؟
  ممنون میشم اگه سریعتر جواب بديد.

 3. سلام مجدد
  ببخشید، الان بعد از چند ساعت، صفحه کلا نوار عمودی رنگی شده، صدا نداره و شبکه هم عوض نميشه…
  ضمناً عمر تلویزیون ۵ ساله، که متوسط، تقریبا، روزانه ۸ساعت کار کرده.

 4. سلام من دستگاه w850 دارم .۴بار چشنک میزنه و دوباره بعد از ۲ ثانیه دوباره اتفاق میوفته .مشکل دستگاه از چیه؟

 5. با سلام تلویزیون ما مدل cx52هستش که 6تا چشمک میزنه بعد مکث داره و دوباره تکرار میشه این ایرادش از کجاست و هزینه تعمیرش چقدر میشه؟؟؟با تشکر

  1. با سلام ، ایراد 6 چشمک در تلویزیون سونی cx520 شما مربوط به خرابی مجموعه بک لایت است. هزینه تعمیر تلویزیون شما با توجه به اینکه ایراد مربوط به قطعات داخلی پنل باشد یا اینکه بدلیل خرابی برد بک لایت از حدود 200 تا 600 هزار تومان متغیر است.

   1. سلام تلوزیون سونی وگا پروجکشن دارم ده تا چشمک میزنه

    بعد روشنش ک میکنم ب سختی روشن میشه یا روشن نمیشه ی لحظه صدای برفکش میاد و دوباره استندبای میشه و خاموش میشه،مشکل و هزینه تعمیرش چقدر میشه ؟ممنون از راهنمایی

    1. با سلام ، تلویزیون پروجکشن شما در بخش HV ایراد دارد. قطعات اورجینال این بخش بسیار کمیاب است و به تناسب آن هزینه تعمیر تلویزیون شما هم بالا خواهد بود. مجموعه رایان خدمات تعمیرات تلویزیون های پروجکشن را به همین دلیل کنسل کرده است.

 6. سلام خسته نباشید من یک ال ای دی سونی 46EX702 دارم که اومدم شارژ گوشی بهش وصل کردم که دیگه جا فلش اش دیگه کار نکرد حالا چکار کنم راهنمایم کنید ممنون

  1. با سلام ، اگر آسیبی به تلویزیون شما وارد شده باشد مین برد دستگاه شما آسیب دیده است و معمولا در این حالت بدلیل سالم بودن باقی بخش های برد سعی می شود برد ابتدا تعمیر شود و در صورت عدم امکان تعمیر تعویض مین برد راه حل تعمیر تلویزیون سونی شما خواهد بود.

 7. سلام و خسته نباشید ما یک تلویزیون kp-fr43m91 داریم که تصویر اون خیلی کم نور است تا جایی که اصلا از یکی دو متری هیچی معلوم نیست ولی از فاصله بیشتر تصویر معلوم میشه ولی شفافیت تصویر خیلی پایینه.اینم بگم که تازه خریداری شده و اصلا نمیدونم این مدل tv قبلش چه کیفیتی داشته .ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  1. با سلام ، مجموعه رایان فعالیت خود را در بخش تعمیر تلویزیون پروجکشن محدود کرده است. در نوشته ای که لینک آن در زیر گذاشته شده می توانید مطالب مفیدی راجع به تعمیر دستگاه خود بیابید. در صورت کافی نبودن اطلاعات با بخش مشاوره تعمیر تلویزیون تماس بگیرید.
   تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی

 8. سلام مدل تلویزیون من kDL-46CX520امروز بی دلیل خاموش شد .چراغ عیب یابش 6 بار چشمک میزنه.لطفا راهنمایی کنید.و هزینه تعمیرش چقدره ممنونم

  1. با سلام ، تلویزیون شما در بخش بک لایت مشکل دارد. خرابی لامپ های فلورسنت و خرابی برد بک لایت دو ایرادی است که در ایراد 6 چشمک در مدل تلویزیون شما دیده می شود.

 9. سلام تلویزیون ما مدل ex520 سونی هست الان چند وقتی هست که زیر صفحه نوشته میاد که مربوط به خود تلویزیون هست آرم مدل و یو اس بی و غیره .. که وقتی میاد صفحه تلویزیون هم روشن تر میشه و چنددقیقه بعد باز میره کسی میدونه مشکل از چیه ؟ در ضمن از پشت بچه دستکاری کرده بعد از اون اینجوری شده؟؟

  1. با سلام ، تلویزیون شما در حالت استفاده فروشگاهی (shop mode) قرار گرفته است. برای رفع این حالت یا باید در منوی تنظیمات دستگاه را در حالت استفاده در منزل قرار دهید یا اگر نمی توانید گزینه مورد نظر را پیدا کنید دستگاه را ریست کرده و در تنظیمات اولیه راه اندازی مجدد گزینه استفاده در منزل را انتخاب کنید. نوشته زیر اطلاعات بیشتری به شما می دهد.
   shop mode,فعال شدن حالت shop mode در تلویزیون

 10. سلام مدل تلوزیون من 55w800c هستش
  تلوزیون روشن بود و داشت برنامه پخش میکرد که یکدفعه صفحه تلوزیون سبز راه راه شد و قفط صدا داره و دیگه تصویر نداریم.
  برق تلوزیون رو قطع کردم و بعد یک دقیقه مجددا وصل کردم و روشن کردم آرم سونی با وضوح اومد و بعدش توپ توپی هایی که بعد آرم سونی میاد اومدن و واضح بود ولی وقتی به برنامه تلوزیون وصل شد دوباره صفحه سبز شد.
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  تشکر.

  1. با سلام ، متداولترین ایراد در مدل دستگاه شما خرابی برد تی کان است که علائمی مشابه ایراد تلویزیون سونی شما دارد.

 11. باسلام تلوزیون ما مدل KDL-40EX520هست
  تلوزیون خاموش شد هر حدودا۲ثانیه ۲تا چشمک میزنه
  میشه لطفا ایراد وهزینه اش رو بگید؟

  1. با سلام ، محتمل ترین ایراد ایجاد ایراد در بخش برد پاور دستگاه است که معمولا هزینه تعمیر آن بین 200 تا 250 هزار تومان است.

 12. با سلام تلوزیون من سونی مدل 55x8500d هست که یه دفعه حین پخش خاموش شد چراغش ۷ بار چشمک میزنه.بردمش پیش تعمیر کار میگن برد اصلی باید تعمیر بشه. با توجه به قیمت زیاد برد اصلیش امکان داره خرابی از جای دیگه باشه و اشنباه به ما گفته باشن؟

  1. با سلام ، محتمل ترین ایراد در دستگاه شما خرابی مین برد است اما بررسی امکان تعمیر یا نیاز به تعویض برد نیاز به بررسی و عیب یابی برد دستگاه شما دارد.

 13. سلام مدل تلویزیون ما trinitron هست
  چشمک ۵ تایی میزنه و رنگش نمایش هم قرمز شده
  میخواستم علت و چگونگی تعمیرش رو بدونم.

  1. با سلام ، در تلویزیون های crt سونی 5 بار شمک زدن چراغ جلوی تلویزیون نشان دهنده ضعیف شدن لامپ تصویر دستگاه است. تغییر رنگ زمینه تصویر هم به همین دلیل است. تعویض و یا تعمیر لامپ تصویر راه حل تعمیر تلویزیون سونیتعمیر تلویزیون سونی شما است.

 14. باعرض سلام وخسته نباشيد خدمت تمامي دست اندركاران اين سايت
  از بابت زحماتي كه ميكشيد و بدون هيچ چشم داشتي مطالب آموزنده و ارزنده اي ارائه ميدهيد بي نهايت سپاسگذارم
  اميدوارم در تمامي مراحل كاري و زندگي موفق وسربلند باشيد

 15. سلام بنده یک دستگاه تلویزیون سونی 65 ال ایی دی سری7000 خریدم. مشکلی که داره یک دفعیی هنگ میکنه و با کنترل هیچ کاری نمی توان کنم و هیچ دکمه کنترل کار نمی کنه . حتی خاموش و روشن هم نمیش و باید برق اصلی را قطع کرد. لطفا راهنمایی کنید

  1. با سلام، ممکنه مین برد تلویزیون شما دچار اشکال شده باشه. تلویزیون را یکبار ریست کنید و مجددا تنظیمات را انجام دهید.

 16. سلام سونی w800c دارم الان رو آرم سونی وبعد رو ارم اندروید وبعد ریست مجدد همین حالت .ولی اصلا چراغ ال ای دی چشمک نمیزنه .لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. با سلام ، با توجه به آمار تعمیر تلویزیون سونی مدل w800c این ایراد مربوط به خرابی مین برد تلویزیون است و راه حل تعمیر از آپدیت نرم افزاری دستگاه تا تعویض مین برد را شامل می‌شود.

 17. سلام، تلویزیون سونی مدل KDL-32R330c دارم، بعد از یک دقیقه کار یهویی کم نور میشه و خاموش و روشن میشه و دیگه کار نمیکنه. لطفا رهنمایی ام کنید. ممنون.

  1. با سلام ، توضیح شما کافی نیست. دستگاه شما به مانند سایر تلویزیون های سونی دارای عیب یاب داخلی است اما ظاهرا این بخش فعال نمی شود. این مدل از ایرادها باید بررسی و عیب یابی دقیق انجام شود اما در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید عکس و یا فیلم ارسال کنید.

 18. سلام وقت بخير
  تلويزيون سوني w800
  50” دارم
  حين پخش تصوير
  تصوير تي وي راه راه رنگي شد
  ضمنا نزديك به سه ساله كه استفاده ميكنيم
  علت چي ميتونه باشه؟
  هيچ علامتي هم بابت چشمك زدن نداره

  1. با سلام ، یکی از راهکارهای ارائه اطلاعات در سایت رایان، توزیع اطلاعات بر اساس مدل دستگاهها است. احتمالا تلویزیون شما سری c است و خرابی برد تی کان یکی از یراهای شایع در این مدل است. نوشته زیر را مطالعه کنید
   http://rayantv.com/%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%B3%D9%88%D9%86%DB%8C/

  1. با سلام ، همانطور که در نوشته های مختلف توضیح داده‌ایم 6 چشمک در تلویزیون سونی در عموم مدل‌ها نشان دهنده خرابی بخش بک لایت است. با توجه به آمار تعمیر تلویزیون سونی مدل w650 این ایراد در اکثر موارد به دلیل خرابی لامپهای بک لایت تلویزیون است. تعمیر بک لایت به دو صورت کلی انجام می شود تعمیر بک لایت و تعویض کامل. با توجه به میزان سلامتی بخش بک لایت ، هزینه تعمیر تلویزیون و موارد مشابه بخش تعمیرات گزینه مناسب را به شما معرفی و انجام خواهد داد.

 19. تلویزیون در جای روشن کردن ۵ بار چشمک قرمز میزنه و وقتی تلویزیون رو روشن کردم یک چیزی مثل کاغذ سفید در صفحه نمیان شد و دوباره همین اتفاق چیکارکنم؟؟؟؟؟؟
  خواهشا رسیدگی کنید

  1. با سلام ، 5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی در مدل های مختلف بعلت خرابی قطعات بخش های متفاوت دستگاه است. در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی بعلت خرابی برد تی کان و در تلویزیون های crt بعلت خرابی برد RGB و لامپ تصویر. ابتدا مدل دقیق دستگاه را مشخص کنید تا مشاوره دقیق‌تری دریافت کنید.

 20. سلام.تلوزیون ما مدل 47r500a هست. 6تا چشمک میزنه بعد مکث داره و دوباره تکرار میشه ایرادش از کجاست و هزینه تعمیرش چقدر میشه؟

  1. با سلام ، با در نظر گرفتن عیب یابی داخلی تلویزیون سونی ایراد در بخش بک لایت است. تعمیر بک لایت تلویزیون سونی مدل r500در حدود 300 تا 500 هزار تومان هزینه خواهد داشت.

 21. سلام تلوزیون مدلKD_65X8500D راحدود سه سال خریدیم
  مدتی هست که یک دفعه تصویر خاموش میشه ولی صدا هست
  دو مرتبه هم خود بخود خاموش شده خیلی نگرانم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. با سلام ، قطع شدن تصویر تلویزیون در حالیکه صدا دارد در بیشترین احتمال مربوط به خرابی بک لایت است. در مورد سیستم عیب یابی تلویزیون سونی خود به نوشته‌های زیر مراجعه کنید تا در صورت تکرار ایراد بهتر بتوانید ایراد ایجاد شده را شناسایی کنید.

 22. سلام وقت بخیر فیض الهی هستم تلوزیون سونی مدلKDL24R500A روشن میکنیم فورا خاموش میشه ۶ تا چشمک میزنه بعد ۲ ثانیه دوباره تکرار میکنه مشکل کجاست وهزینش چقدره با تشکر

  1. با سلام، با توجه به تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی شما بخش بک لایت معیوب شده است. تعویض کامل بخش بک لایت تلویزیون شما در طرح تخفیف تعمیر بک لایت تلویزیون مجموعه رایان بین 1.100 تا 1.400 ممکن است هزینه آن متغیر باشد.

 23. باسلام
  باتوجه به علائمی که توضیح دادین احتمالا برد تیکان تلویزیون من ایراد داره. قیمت این برد برای تلویزیون w800c با دستمزد تعویض چقدر میشه؟

  1. با سلام، در نوشته دیگری به تفضیل تعمیر تلویزیون سونی مدل w800c را بررسی کرده‌ایم. برای خواندن این نوشته اینجا کلیک کنید. ضمنا کلیه قیمت‌های سایت بروزآوری شده است.

 24. سلام تلویزیون سونی 50w700A
  چند بار با نشان دادن لوگو سونی خاموش وروشن میشود بار آخر خاموش دیگر روشن نمیشود ۸بار چشمک می‌زند. چه قطعه ای لازم‌ دارد هزینه اش چقدر است باسپاس

 25. با سلام Sony kdl43w800c بعد از روشن کردن صفحه سفید و پنج چشمک قرمز . اگر احتمالا از برد Tcon باشه هزینه تعویض و تعمیر حدود چقدر است . تشکر

 26. عرض ادب. تلوزیون پروجکشن سونی 43اینچ مدل FR43M91 دارم و چراغ چشمک زنش به تعداد 10 بار چشمک میزنه. امکانش هست لطف کنیدبفرمایین مشکل از چی هست وآیا آن قطعات قسمت توبازار پیدامیشن یاخیر؟ممنون از سایت خوب ومعتبر شما.

  1. با سلام، تلویزیون پروجکشن سونی شما در بخش هورزنتال ایراد دارد. یکی از قطعاتی که در این بخش معمولا معیوب می‌شود آی سی MCZ3001DB است. معمولا خرابی این آی سی به صورت روشن نشدن تصادفی دستگاه شروع شده و به مرور زمان پیشرفت می‌کند. 10 بار چشمک زدن تلویزیون سونی اصلی‌ترین نشانه خرابی این قطعه است. این آی سی حتما باید به صورا اورجینال تهیه شود در غیر این صورت می‌تواند باعث آسیب دیدگی شدید قطعات تلویزیون شما شود.

 27. با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز

  من یک تلویزیون پروجکشن مدل fr-43m91 دارم
  قبلا مشکل ۱۰ بار چشمک زدن داشت که با تعویض آیسی mcz3001 مشکل حل شد

  الان یک مشکل دیگه بوجود اومده
  وقتی تلویزیون رو روشن میکنم بعد از ۲ ثانیه خود به خود خاموش میشه و ال ای دی دستگاه ۶بار چشمک میزنه
  باید ۲بار یا ۳بار تلویزیون رو پشت سره هم روشن کنی تا روشن بمونه و تصویر بالا بیاد
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید بگید مشکل دستگاه از کجاست
  ممنون

  1. با سلام، ایراد 6 چشمک در تلویزیون پروجکشن سونی شما در بیشترین احتمال مربوط به خرابی بخش پاور است. در بخش پاور هم آی سی mcz دیگری دارید که احتمال خرابی آن قویتر از سایر قطعات است. بعد از تعویض آی سی mcz3001db قطعات جانبی آنها را چک و کنترل کنید. خرابی برخی قطعات در کوتاه مدت می‌تواند باعث خرابی دوباره آی سی شود.

 28. سلام. تلویزیون من سونی مدل 46W670A – KDL هشت بار چشمک میزند. لطفا هزینه و مدت زمان تعمیرش را بفرمائید. وآیا تعمیر باید در تعمیرگاه انجام بگیره یا درمنزل؟ با تشکر .

  1. با سلام، 8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی شما در بیشترین احتمال مربوط به خرابی مین برد تلویزیون است. بررسی و عیب یابی اولیه میزان هزینه و مدت زمان لازم برای تعمیر تلویزیون سونی شما را مشخص خواهد کرد. در صورتی که بخواهیم مین برد فعلی تعمیر شود لازم است که تلویزیون شما در محیط کارگاهی تحت تعمیر قرار گیرد. اما اگر بخواهید با وجود هزینه تعمیر تلویزیون بالاتر مین برد را تعویض کنید این کار در منزل هم قابل انجام خواهد بود.

 29. درود عرض ادب خدمت شما.
  تلویزیون سونی مدل ۵۵x9300d دارم، پس از استفاده خاموش کردم،اما برای روشن کردن مجدد تصویر لگوی سونی نمایش داده میشود و پس از آن گوی های رنگی به چرخش در آمده و مجددا خاموش و این پروسه تکرار میشود،چراخ لایت هم به صورت پیوسته پس از روشن شدن مجدد روشن هستش،و چمک چیزی نمی‌زند.
  مشکل نرم‌افزار اندروید هستش،یا آسیب سخت افزاری دارد؟
  با تشکر،ممنم میشم اگر راهنمایی کنید.

  1. با سلام، این ایراد در بخش تعمیر تلویزیون با نام ریبوت شناخته می‌شود. روشن و خاموش شدن تلویزیون شما ممکن است بعلت ایجاد اشکال سخت افزاری و یا نرم افزاری باشد و بدون بررسی و عیب یابی دقیق نمی‌توان در مورد آن اظهار نظر دقیق کرد. در هر دو حالت شکل ظاهری ایراد ممکن است مشابه باشد.

 30. سلام
  سونی w800c
  دارم
  یکباره خاموش شد
  چراغ قرمز پایینش شروع کرد به چشمک زدن
  ۵ بار مداوم چشمک میزنه
  روشن نمیشه

  1. با سلام، بیشترین احتمال خرابی در تلویزیون شما مربوط به برد تیکان است. خرابی برد تیکان در تلویزیون سونی مدل w800c یکی از ایرادهای شایع است. تعمیر تلویزیون سونی مدل w800c یکی از خدمات رایان است که اطلاعات بیشتر راجع به مراحل عیب یابی و قیمت برد تیکان تلویزیون سونی را می‌توانید در نوشته زیر ببینید.
   https://rayantv.com/%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%B3%D9%88%D9%86%DB%8C-w800c/

 31. سلام بر شما
  تلویزیون ال ای دی kDl 42w دارم خود به خود خاموش میشه و ۸ بار چشمک قرمز میزنه ودیگه روشن نمیشه تا از برق دربیارم ‌ و دوباره بزنم
  بعضی مواقع هم خاموش میشه ولی دوباره خودش روشن میشه لطفا راهنمایی کنید مشکلش از چیه وهزینه تعمیرش تقریبا چقدر میشه
  ممنونم

  1. با سلام، بیشترین احتمال خرابی مین برد تلویزیون شماست. بر اساس جدول ارور در اکثر مدل‌های تلویزیون سونی 8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی مربوط به بخش تقویت صدا است. بخش تقویت صوت یا همان آمپلی فایر هم در مین برد تلویزیون طراحی می‌شود. البته در مواردی هم دیده شده که بخش صوت سالم است و ارور در ظاهر اشتباه است. خلاصه مطلب این که به احتمال قوی مین برد تلویزیون شما معیوب و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. مدل کد دستگاه را نصفه نوشته اید. با تعیین دقیق مدل کد می توان هزینه تعمیر تلویزیون سونی شما را دقیق‌تر مشخص کرد.

   1. سلام
    اولا بسیار سپاسگزارم از وقتی که گذاشتید و جواب دادید ، ممنونم از شما ، مدل دستگاه KDL_42W674A میباشد

    1. با سلام، توضیحات ارائه شده در مورد دستگاه شما هم صادق است. همانطور که گفته شد بیشترین احتمال خرابی مربوط به مین برد است. با توجه به محدوده سکونت خود می‌توانید از متخصصین تعمیر تلویزیون سونی کمک بگیرید.

 32. سلام
  KV_AR25 M80دارم چراغ پاور روشن میشه ولی تاروشنش میکنم ۲بارچشمک میزنه چند ثانیه مکث دوباره ۲بارچشمک میزنه!

  1. با سلام، 2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی شما به دلیل ایجاد خرابی در بخش horizental است. در این مدل معمولا شاهد سوختن و اتصال کوتاه ترانزیستور خروجی این بخش و سوختن مقاومت فیوزی حدود 1 اهم هستیم. به دلیل وجود ایراد سخت افزاری حتما باید از متخصصین تعمیر تلویزیون سونی کمک بگیرید.

 33. با عرض سلام مدل دستگاه
  KD65x8500Dمیباشد دستگاه خاموش شده و ۶ بار چراغ قرمز روشن و خاموش شده علتش چی میتونه باشه و هزینه اش چقدره . ممنون

  1. با سلام، 6 بار چشمک زدن، یکی از علائم اصلی خرابی بک لایت تلویزیون سونی است. با توجه به خاص بودن قطعه بک لایت نمی‌توان بدون بررسی دقیق حکم به تعویض کامل بک لایت تلویزیون و یا به طور کلی اظهار نظر در مورد مراحل تعمیر تلویزیون نمود. بک لایت تلویزیون سونی شما با قیمت 3.620 هزار تومان و موجود است. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون تماس بگیرید.

 34. با سلام. تلویزیون من KDL-EX720 است. بعد از مدتی که تلویزیون روشن است ناگهان خاموش می شود و چراغ پاور قرمزرنگ 4 بار چشمک می زند. وقتی دوشاخه را از برق میکشم و مججدا وصل می کنم دستگاه روشن می شود ولی بعد از گذشت بین 15 دقیقه تا چند ساعت مجدا خاموش و 4 بار چشمک میزند. لطفا عیب و هزینه تعمیرات رو بفرمایید. ممنون.

  1. با سلام، بک لایت تلویزیون شما معیوب است. البته اینچ دقیق تلویزیون را مشخص نکرده‌اید. مدل تلویزیون سونی شما در دو سایز 40 و 46 موجود است. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر با بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون رایان تماس بگیرید.

 35. سلام داداش تلویزیون سونی مدل Kv-sr252m89k دارم و دقیقا همین پنج چشمک الیدی رو میزنه دقیقا میشه بگین مشکلش از کجاست اگر ایسی یا خازنی مد نظر هست بهم بگید تا از روی کیت یا کیت لامپ تصویر عوضش کنم خودم فنی کار هستم با تشکر از سایت خوبتون

  1. با سلام، در این حالت تلویزیون شما روشن است و تصویر دارد. علت ایجاد 5 چشمک در تلویزیون شما ضعیف شدن لامپ تصویر تلویزیون است. راه حل استاندارد تعمیر تلویزیون سونی شما تعویض لامپ تصویر است. تعمیر لامپ تصویر هم راه حل دیگری است که با توجه به تخصصی بودن احتمالا خودتان قادر به انجام آن نخواهید بود.

 36. باسلام و ادب، KV-XA29M66/SE32 دارم بعداز روشن شدن چراغ پاور 2 بار چشمک می زند، لطفا راهنمایی وهزینه اش لطف کنید. باتشکر
  درصورت امکان آدرس سرویسکار شیراز مرقوم فرمایید.

  1. با سلام، 2 بار چشمک زدن تلویزیون سونی crt شما مربوط به خرابی بخش هموریزنتال است. معمولا در این تلویزیون‌ها با خرابی ترانزیستور، مقاومت 1 اهم سر راه ولتاژ 135 ولت قطع شده و دستگاه به حالت چشمک زدن درمی‌آید.
   مجموعه تخصصی رایان فقط در تهران ارائه خدمات دارد.

  2. با سلام، احتمالا خروجی بخش Horizental تلویزیون شما سوخته است. مقاومت محافظ به مقدار 1 اهم سر راه ولتاژ 135 ولت قرار دارد که با سوختن آن تلویزیون سونی crt 2 مرتبه چشمک می2زند.

 37. سلام،تلویزیون ما سونی مدلKD-55X7000E هست، یه مدته خود بخود خاموش و بلافاصله روشن میشه و چراغ ال دی پایینش هم اصلاً حالت چشمک زن نداره، فقط خود تلویزیون خاموش و روشن میشه. سلف چک تلویزیون رو فعال کردم، جلوی همه چی۰۰۰ هست فقط جلوی بک لایت۰۰۲نوشته، تصویر و صدا هم هیچ مشکلی نداره، خط عمودی و افقی هم نداره، رسیور و کابل اچ دی ام آی رو هم جدا کردم ولی مشکل حل نشد، در طول روز ممکنه اصلاً خاموش و روشن نشه، اما یهو از بعد از ظهر ممکنه اینجوری بشه، محافظ برق رو هم عوض کردم، حل نشد، ممکنه مشکل از کجا باشه؟ ما رشت هستیم ممکنه راهنمایی کنید کجا تلویزیون رو بدیم که مطمئن باشه؟

  1. با سلام، وقتی تلویزیون شما به طور معمول به حالت چشمک زدن وارد نمی شود، روی بررسی عیب یاب داخلی تلویزیون سونی خیلی حساب نکنید. در این نوع ایرادها بهتر است ابتدا تلویزیون را در محل دیگری تست کنید تا تمام شرایط حتی برق ورودی هم تغییر کند. باید ابتدا مشخص شود که این ایراد خارجی منبع داخلی دارد یا خیر؟
   اگر بخواهیم این ایراد را به دلیل اشکال داخلی تلویزیون بدانیم بهتر است در اولین قدم چک کنید که آیا برای نرم افزار تلویزیون شما آپدیت اعلام شده است یا خیر؟ آپدیت نرم افزاری تلویزیون می تواند اولین قدم در بخش تعمیر تلویزیون سونی شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط