تعمیر تلویزیون سونی در بین همه تلویزیونهای پروجکشن که طی سالهای 2000 تا 2008 تولید آنها ادامه داشت از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که مثل سایر محصولات سونی کیفیت بالایی در طراحی و ساختار دارند و این کیفیت در طی سالهای تولید ، بر اساس سیاستهای تولید سونی مبنی بر اصلاح اشکالات و معایب طراحی ، روند صعودی خوبی داشت. در ادامه به بررسی پروسه تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی می پردازیم :

 

 

تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی

 

 تلویزیونهای پروجکشن سونی به چهار مدل محدود می شوند :

سری ER که شامل دو سایز 43 و 53 اینچ می شود:
  • KP-ER43M91
  • KP-ER53M91
سری FX که شامل دو سایز 43 و 53 اینچ می شود:
  • KP-FX43M91
  • KP-FX53M91
ورژن دوم سری FX که باز هم در دو سایز 43 و 53 اینچ تولید شدند:
  • KP-FX432M91
  • KP-FX532M91

مدلهای بعدی تلویزیونهای سونی با تکنولوژی Projection در واقع ورژن های بعدی مدل FX   بودند که با تغییرات جزئی در بخش اسکن تصویر به عنوان مدلهای پایانی این نوع از ساختار تلویزیون روانه بازار مصرف گردید و پایان بخش تولید این فناوری خاص بود که هم از لحاظ ساختار فنی و هم در بخش تعمیرات تلویزیون دارای ویژگیهای منحصر به نوع خود بودند.

سیستم  self  Diagnostic   استفاده شده در تلویزیونهای سونی در تلویزیونهای پروجکشن سونی پیشرفت قابل توجهی کرد و معایب بیشتری در این سیستم نرم افزاری و سخت افزاری گنجانده شد که در بعضی از عیبهای ایجاد شده راهنمای دقیقی برای تعمیرکار تلویزیون سونی به حساب می آید.

تعمیر تلویزیون سونی

عیوب متداول در تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی

سایه دار شدن و دو تایی شدن تصویر تلویزیون :

مشابه آنچه در تعمیر سایر برندها اتفاق می افتد ، بهم ریختگی رنگها که باعث سایه دار شدن و دوتایی شدن تصویر می شود در تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی هم بعنوان متداولترین ایراد شناخته می شود. این ایراد به علت خرابی در مدار convergence (همگرایی) دستگاه ایجاد و باعث می شود تصویر با سایه های قرمز و آبی دیده شود.

در تلویزیون پروجکشن تصویر اصلی از سه تصویر جداگانه که از سه لامپ تصویر و به سه رنگ اصلی (سبز و آبی و قرمز) تولید می شود شکل می گیرد که تصاویر این سه لامپ روی آینه ای که در پشت دستگاه و در محل شیب آن قرار دارد تابیده می شود و انعکاس آینه از پشت به صفحه اصلی تابیده و قابل دیدن می شود.  برای اینکه سه تصویر سبز و آبی و قرمز کاملا روی هم منطبق شوند و به صورت یک تصویر واحد دیده شوند از بوسیله سیم پیچ هایی به نام یوک که بوسیله مدار کنورجانس کنترل می شوند این انطباق انجام و قابل تنظیم می شود و هر ایرادی که باعث کار نکردن و یا بد کار کردن این مدار شود سبب عدم انطباق این سه تصویر و دوتایی دیده شدن تصویر و یا سایه دار شدن تصویر تلویزیون پروجکشن می شود.

 

تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی

البته باید اشاره کنیم که گاهی مواقع سایه دار شدن تصویر بعلت خرابی سخت افزاری نیست و به مرور زمان و کارکرد، مجددا باید این بخش را تنظیم نمود. در صورت نیاز به راهنمای تنظیمات کنورجانس تلویزیون پروجکشن سونی اینجا کلیک کنید.

 

چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون سونی

این ایراد که در بخش دیگری به  اصول کلی و نحوه عملکرد آن پرداختیم از سری FX به بعد به پیشرفت لازم رسید و قابل اعتماد شد. همانطور که گفتیم عیب یاب داخلی دستگاه با تشخیص محدوده معیوب تعداد چشمک مشخصی را اعلام می کند که بر حسب تعداد چشمکها و کد خاصی که به ما می دهند می توانیم به ایراد دستگاه پی ببریم. بیشترین آمار خرابی در این بخش شامل موارد زیر می شود :

  • مدل FX43M91 با 6 چشمک:                نشانه خرابی بخش کنورجانس و خرابی برد پاور
  • مدل FX432M91 با 6 چشمک:              نشانه خرابی بخش پاور ساپلای در برد اصلی دستگاه
  • مدل FX432M91 با 10 چشمک:             نشانه خرابی مدار HIGH VOLTAGE در برد اصلی

بی کیفیت شدن تصویر تلویزیون پروجکشن :

به علت خرابی و معیوب شدن قطعات بخش اسکن تصویر ایجاد می شود. در این ایراد تصویر به مرور کیفیت اولیه خود را از دست می دهد و بدلیل انکه این امر در پروسه زمانی نسبتا طولانی اتفاق می افتد چشم بیننده کم کم به آن عادت کرده و یا در مقایسه با سایر تلویزیون ها و یا پس از آنکه تصویر کیفیت خود را بطور کامل از دست می دهد متوجه آن می شوند.

تمیز کردن لامپ تصویر تلویزیون پروجکشن :

در بخشی از پروسه پردازش تصویر در تلویزیون های پروجکشن ، تصویر بوسیله سه لامپ تصویر که هر یک یکی از رنگهای اصلی یعنی سبز  ، آبی و قرمز را نمایش می دهند روی آینه خاصی تابانده می شود. به مرور زمان منشورهای روی این سه لامپ تصویر و آینه غبار گرفته و باعث تار شدن تصویر نهایی تلویزیون می شود. اگر تلویزیون پروجکشن دارید لازم است حداقل در سال یکبار این بخش غبار روبی شود.

در صورتی که قصد انجام این کار را دارید می توانید جزئیات آن را از متخصصین بخش تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی در مجموعه رایان جویا شوید.

 

تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی

اساسا تعمیر تلویزیون سونی در تمام بخش های بخش تعمیر تلویزیون از ساز و کار ویژه ای برخوردار است و اصول خاص خود را دارد که در تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی این امر تخصصی تر و مراحل تعمیر این تلویزیونها از تشخیص و عیب یابی تا تنظیمات بعد از تعمیر تلویزیون ویژگی های خود را دارد. و کلام آخر اینکه هر چند تلویزیون های پروجکشن در بازار مصرف خیلی دوام نیاوردند و تحولات تکنولوژی باعث جایگزینی تلویزیونهای باریک به جای آنها شد اما هر کس که یک بار تصویر این تلویزیونها  را دیده باشد اذعان می کند که نرم بودن تصویر تلویزیون پروجکشن با هیچ یک از تکنولوژی های بعد از آن قابل مقایسه نیست.

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ