تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی

تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی در بین همه تلویزیونهای پروجکشن که طی سالهای 2000 تا 2008 تولید آنها ادامه داشت از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که مثل سایر محصولات سونی کیفیت بالایی در طراحی و ساختار دارند و این کیفیت در طی سالهای تولید ، بر اساس سیاستهای تولید سونی مبنی بر اصلاح اشکالات و معایب طراحی ، روند صعودی خوبی داشت.

 

کل تلویزیونهای پروجکشن سونی به چهار مدل محدود می شوند :

سری ER که شامل دو سایز 43 و 53 اینچ می شود:

  • KP-ER43M91

  • KP-ER53M91

سری FX که شامل دو سایز 43 و 53 اینچ می شود:

  • KP-FX43M91

  • KP-FX53M91

ورژن دوم سری FX که باز هم در دو سایز 43 و 53 اینچ تولید شدند:

  • KP-FX432M91

  • KP-FX532M91

مدلهای بعدی تلویزیونهای سونی با تکنولوژی Projection در واقع ورژن های بعدی مدل FX   بودند که با تغییرات جزئی در بخش اسکن تصویر به عنوان مدلهای پایانی این نوع از ساختار تلویزیون روانه بازار مصرف گردید و پایان بخش تولید این فناوری خاص بود که هم از لحاظ ساختار فنی و هم در بخش تعمیرات تلویزیون دارای ویژگیهای منحصر به نوع خود بودند.

سیستم  self  Diagnostic   استفاده شده در تلویزیونهای سونی در تلویزیونهای پروجکشن سونی پیشرفت قابل توجهی کرد و معایب بیشتری در این سیستم نرم افزاری و سخت افزاری گنجانده شد که در بعضی از عیبهای ایجاد شده راهنمای دقیقی برای تعمیرکار تلویزیون سونی به حساب می آید.

تعمیر تلویزیون سونی

عیوب متداول

سایه دار شدن و دو تایی شدن تصویر تلویزیون :

به علت خرابی در مدار convergence (همگرایی) دستگاه ایجاد میشود و باعث می شود تصویر با سایه های قرمز و آبی دیده شود. در تلویزیون پروجکشن تصویر اصلی از سه تصویر جداگانه که از سه لامپ تصویر و به سه رنگ اصلی (سبز و آبی و قرمز) تولید می شود شکل می گیرد که تصاویر این سه لامپ روی آینه ای که در پشت دستگاه و در محل شیب آن قرار دارد تابیده می شود و انعکاس آینه از پشت به صفحه اصلی تابیده و قابل دیدن می شود.  برای اینکه سه تصویر سبز و آبی و قرمز کاملا روی هم منطبق شوند و به صورت یک تصویر واحد دیده شوند از بوسیله سیم پیچ هایی به نام یوک که بوسیله مدار کنورجانس کنترل می شوند این انطباق انجام و قابل تنظیم می شود و هر ایرادی که باعث کار نکردن و یا بد کار کردن این مدار شود سبب عدم انطباق این سه تصویر و دوتایی دیده شدن تصویر و یا سایه دار شدن تصویر تلویزیون پروجکشن می شود.

 

تعمیرتلویزیون سونی

البته باید اشاره کنیم که گاهی مواقع سایه دار شدن تصویر بعلت خرابی سخت افزاری نیست و به مرور زمان و کارکرد، مجددا باید این بخش را تنظیم نمود. در صورت نیاز به راهنمای تنظیمات کنورجانس تلویزیون پروجکشن سونی اینجا کلیک کنید.

 

چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون سونی

این ایراد که در بخش دیگری به  اصول کلی و نحوه عملکرد آن پرداختیم از سری FX به بعد به پیشرفت لازم رسید و قابل اعتماد شد. همانطور که گفتیم عیب یاب داخلی دستگاه با تشخیص محدوده معیوب تعداد چشمک مشخصی را اعلام می کند که بر حسب تعداد چشمکها و کد خاصی که به ما می دهند می توانیم به ایراد دستگاه پی ببریم. بیشترین آمار خرابی در این بخش شامل موارد زیر می شود :

  • مدل FX43M91 با 6 چشمک:                نشانه خرابی بخش کنورجانس و خرابی برد پاور
  • مدل FX432M91 با 6 چشمک:              نشانه خرابی بخش پاور ساپلای در برد اصلی دستگاه
  • مدل FX432M91 با 10 چشمک:             نشانه خرابی مدار HIGH VOLTAGE در برد اصلی

کدر شدن تصویر و نداشتن کنتراست و روشنایی کافی:

به علت خرابی و معیوب شدن قطعات بخش اسکن تصویر ایجاد می شود.

تعمیر تلویزیون

اساسا تعمیر تلویزیون سونی در تمام بخش های بخش تعمیر تلویزیون از ساز و کار ویژه ای برخوردار است و اصول خاص خود را دارد که در تلویزیونهای پروجکشن این امر تخصصی تر و مراحل تعمیر این تلویزیونها از تشخیص و عیب یابی تا تنظیمات بعد از تعمیر تلویزیون ویژگی های خود را دارد. و کلام آخر اینکه هر چند تلویزیون های پروجکشن در بازار مصرف خیلی دوام نیاوردند و تحولات تکنولوژی باعث جایگزینی تلویزیونهای باریک به جای آنها شد اما هر کس که یک بار تصویر این تلویزیونها  را دیده باشد اذعان می کند که نرم بودن تصویر تلویزیون پروجکشن با هیچ یک از تکنولوژی های بعد از آن قابل مقایسه نیست.