تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی در بین برندهای مختلف تلویزیون پروجکشن که طی سالهای 2000 تا 2008 تولید آنها ادامه داشت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که مثل سایر محصولات سونی کیفیت بالایی در طراحی و ساختار دارند. این کیفیت در طی سالهای تولید، بر اساس سیاستهای تولید سونی مبنی بر اصلاح اشکالات و معایب طراحی، روند صعودی خوبی داشت. در ادامه به بررسی پروسه تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی می پردازیم.

 

 

تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی

عیوب متداول در تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی

ایرادهای شایع در بخش تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی عبارتند از :

 1. سایه دار شدن یا دو تایی شدن تصویر پروجکشن
 2. بی کیفیت شدن تصویر تلویزیون پروجکشن
 3. 10 بار چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون پروجکشن سونی
 4. 6 بار چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون پروجکشن سونی
 5. روشن نشدن تلویزیون پروجکشن سونی

در ادامه به بررسی این ایرادها در مدل‌های مختلف تلویزیون پروجکشن سونی می‌پردازیم :

سایه دار شدن و دو تایی شدن تصویر تلویزیون پروجکشن سونی

سایه دار شدن، دوتایی شدن تصویر یا بعبارت دیگر بهم رختگی رنگ های تصویر یکی از ایرادهای متداول در بین تلویزیون‌های پروجکشن است. این ایراد به علت خرابی در مدار convergence (همگرایی) دستگاه ایجاد و باعث می شود تصویر با سایه های قرمز، آبی و یا سبز دیده شود.

در تلویزیون پروجکشن، تصویر اصلی از منطبق شدن سه تصویر جداگانه روی هم شکل می‌گیرد. این سه تصویر از سه لامپ تصویر و به سه رنگ اصلی (سبز و آبی و قرمز) تولید می‌شود. تصاویر این سه لامپ روی آینه‌ای که در پشت دستگاه و در محل شیب آن قرار دارد تابیده می شود و انعکاس آینه از پشت به صفحه اصلی تابیده و قابل دیدن می شود.

برای اینکه سه تصویر سبز و آبی و قرمز کاملا روی هم منطبق شوند و به صورت یک تصویر واحد دیده شوند از سیم پیچ‌هایی به نام یوک استفاده می‌شود. جریان یوک‌ها بوسیله مدار کنورجانس کنترل می شود. هر ایرادی که باعث از کار افتادن و یا بد کار کردن مدار کنورجانس تلویزیون پروجکشن شود سبب عدم انطباق این سه تصویر و دو تایی دیده شدن تصویر و یا به عبارت دیگر سایه دار شدن تصویر تلویزیون پروجکشن می شود.

 

تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی

تنظیم رنگ تلویزیون پروجکشن سونی

کیفیت تصویر تلویزیون پروجکشن به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند و باید مجدد تنظیم شود. در واقع مدار کنورجانس تلویزیون پروجکشن دارای تنظیمات گسترده‌ای است. با توجه به تغییراتی که در قطعات مختلف این بخش اتفاق می‌افتد باید هر چند وقت یکبار این تنظیمات مجددا انجام شود.

معمولا زمانی که تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی توسط متخصصین خبره انجام می‌شود این تنظیمات چک می‌شود. البته شما بعنوان مصرف کننده می‌توانید از تنظیم خودکار کنورجانس تلویزیون پروجکشن سونی استفاده کنید. برای این تنظیم خودکار یک کلید میانبر روی کلیدهای روی پنل تلویزیون پروجکشن سونی در نظر گرفته شده است.

با فشار دادن این کلید یک علامت + در وسط تصویر ایجاد می‌شود. این + از سه رنگ اصلی سبز، قرمز و آبی تشکیل شده است. تلویزیون پروجکشن به صورت اتوماتیک مدار کنورجانس را تنظیم می‌کند. با تطابق سه رنگ تصویر تلویزیون در بهترین حالت قرار خواهد گرفت.

چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون پروجکشن سونی

تلویزیون‌های پروجکشن سونی دارای عیب یاب داخلی هستند. وجود این مدار عیب یابی باعث می‌شود وقتی یکی از بخش‌های تلویزیون پروجکشن سونی دچار خرابی می‌شود تلویزیون پس از روشن شدن مجددا خاموش می‌شود. در این حالت برای آگاهی مصرف کننده و تعمیرکار تلویزیون، چراغ پاور جلوی تلویزیون شروع به چشمک زدن می‌کند.

تعداد چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون سونی محدوده خرابی و قطعالت معیوب تلویزیون سونی را مشخص می‌کند. تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی یک تعداد ثابت است که پشت سرهم تکرار می‌شود. مثلا تعداد 10 چشمک و یا 6 چشمک و با مکث 2 ثانیه‌ای بین سیکل‌ها پشت سر هم تکرار می‌شود.

چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون پروجکشن سونی در موارد شایع عبارتند از :

 • مدل FX43M91 با 6 چشمک:                نشانه خرابی بخش کنورجانس و خرابی برد پاو
 • مدل FX432M91 با 6 چشمک:              نشانه خرابی بخش پاور ساپلای در برد اصلی دستگاه
 • مدل FX432M91 با 10 چشمک:             نشانه خرابی مدار HIGH VOLTAGE در برد اصلی

ویدئو زیر یک تلویزیون پروجکشن سونی مدل KP-FX432M91 را نشان می‌دهد. وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم ابتدا تلویزیون روشن شده و چراغ سبز رنگ در زمان روشن شدن اولیه شروع به چشمک زدن می‌کند. در طول این مدت زمان حتی صدای تلویزیون هم شنیده می‌شود. اما در ادامه تلویزیون خاموش شده و لامپ پاور تلویزیون 10 بار چشمک می‌زند.

بی کیفیت شدن تصویر تلویزیون پروجکشن

تار شدن تصویر و یا افت کنتراست ایراد دیگری است که در تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی دیده می‌شود. ویژگی اصلی این ایراد اینست که به مرور زمان ایجاد می‌شود و اغلب مصرف کنندگان با مقایسه با تصویر تلویزیون‌های دیگر متوجه آن می‌شوند.

عواملی که باعث کاهش کیفیت تصویر تلویزیون پروجکشن می‌شود عبارتند از :

 • افت کیفی لامپ‌های تصویر تلویزیون پروجکشن
 • بهم ریختگی تنظیمات مدار کنورجانس تلویزیون پروجکشن
 • ایجاد گرد و غبار روی قطعاتی که تصویر را منعکس می‌کنند

ایراد بی کیفیت شدن تصویر تلویزیون پروجکشن تا حدودی قابل رفع است. تنظیمات مدار کنورجانس و تنظیمات رنگ تلویزیون پروجکشن سونی را می‌توان انجام داد. همچنین بعلت الکتریسته ساکنی که داخل تلویزیون پروجکشن وجود دارد گرد و غبار زیادی داخل این تلویزیون‌ها جمع می‌شود. با رفع این گرد و غبار تصویر تا حدود زیادی احیا می‌شود. اما افت کیفیت تصویر اگر بعلت ضعیف شدن لامپ‌های تصویر تلویزیون باشد قابل تعمیر نخواهد بود.

 

تمیز کردن لامپ تصویر تلویزیون پروجکشن

در بخشی از پروسه پردازش تصویر در تلویزیون های پروجکشن، تصویر بوسیله سه لامپ تصویر که هر یک یکی از رنگهای اصلی یعنی سبز  ، آبی و قرمز را نمایش می دهند روی آینه خاصی تابانده می شود. به مرور زمان منشورهای روی این سه لامپ تصویر و آینه غبار گرفته و باعث تار شدن تصویر نهایی تلویزیون می شود. اگر تلویزیون پروجکشن دارید لازم است حداقل در سال یکبار این بخش غبار روبی شود.

در صورتی که قصد انجام این کار را دارید می توانید جزئیات آن را از متخصصین بخش تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی در مجموعه رایان جویا شوید.

 

تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی

تعمیرات تخصصی تلویزیون پروجکشن سونی در مجموعه رایان

اساسا تعمیر تلویزیون سونی در تمام بخش های بخش تعمیر تلویزیون از ساز و کار ویژه ای برخوردار است و اصول خاص خود را دارد. در تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی این امر تخصصی تر و مراحل تعمیر این تلویزیونها از تشخیص و عیب یابی تا تنظیمات بعد از تعمیر تلویزیون ویژگی های خود را دارد.

مجموعه تخصصی رایان با توجه به سابقه متخصصین خود خدمات ویژه‌ای را در بخش تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی ارائه داده است. متاسفانه این خدمات طی سالهای اخیر با توجه به محدودیت در تامین قطعات یدکی کمی کاهش یافته است. اما هنوز مدعی هستیم تخصصی‌ترین خدمات تعمیر تلویزیون پروجکشن سونی توسط مجموعه رایان ارائه می‌شود.

کلام آخر اینکه هر چند تلویزیون های پروجکشن در بازار مصرف خیلی دوام نیاوردند و تحولات تکنولوژی باعث جایگزینی تلویزیونهای باریک به جای آنها شد اما هر کس که یک بار تصویر این تلویزیونها  را دیده باشد اذعان می کند که نرم بودن تصویر تلویزیون پروجکشن با هیچ یک از تکنولوژی های بعد از آن قابل مقایسه نیست.

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ