پروتکت ضبط خانگی چیست و چگونه باید آن را تعمیر کنیم؟

پروتکت ضبط های خانگی

سلام، من یک ضبط سونی مدل FL دارم که از ورودی صدای اون برای پخش موزیک استفاده می‌کنم. چند روز پیش اشتباها فیش برق گیتار رو به ورودی میکروفون دستگاه زدم. الان که روشن می‌کنم توی صفحه مینویسه PUSH POWER PROTECT و هیچ کاری انجام نمیده. آیا راه حلی برای تعمیر وجود داره؟

متن بالا سوال یکی از مراجعین بخش تعمیر ضبط خانگی سونی مجموعه تخصصی رایان است. در ادامه از متخصصین تعمیر سیستم‌های صوتی رایان می‌پرسیم:

 • معنی پروتکت چیست؟
 • پروتکت در ضبط خانگی چرا ایجاد می‌شود؟
 • ارور پروتکت در برندهای مختلف چگونه است؟
 • برای تعمیر پروتکت ضبط خانگی چه کنیم؟

پروتکت چیست و چه کارکردی در مدارات الکترونیکی دارد؟

پروتکت به معنی محفاظت و یکی از اصول اولیه در طراحی مدارات الکترونیکی است. مدار پروتکت در واقع قطعاتی هستند که بر کار صحیح مدارات اصلی دستگاه نظارت می‌کنند و اگر قطعه‌ای خراب شده و از حالت کار عادی خارج شود و امکان آسیب دیدگی قطعات بیشتر وجود داشته باشد، برای جلوگیری از سرایت ایراد و حفظ اصول ایمنی، مدار را از کار می‌اندازند. ساده‌ترین مثالی که برای قطعات پروتکتور می‌توان استفاده کرد که همه ما با آن برخورد داشته‌ایم، فیوز است. وقتی جریان مصرفی مدار از حد مجاز فیوز بالاتر برود، فیوز سوخته و باعث قطع جریان مدار و از کار افتادن آن می‌شود.

در مدارات پیشرفته پروتکتورها شکل کامل‌تری پیدا می‌کنند و به صورت مدارات دقیق طراحی می‌شوند. این سامانه وقتی مدار اصلی از حالت نرمال خارج شود، مدار را از کار می‌اندازد و اگر ایراد برطرف شود دوباره به حالت عادی برمی‌گردد. پروتکت در مداراتی که توان تلفاتی بالاتری دارند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. این مدارها معمولا با جریان و ولتاژ بالاتری کار می‌کنند و ایجاد اشکالاتی مانند اتصال کوتاه قطعات می‌تواند آسیب شدیدی در مدار ایجاد کند. در عین حال احتمال سرایت ایراد به قطعات دیگر و ایجاد خطرات بزرگتر وجود دارد.

پروتگت ضبط خانگی

پروتکت ضبط خانگی به چه دلیل ایجاد می‌شود؟

ایجاد اتصال کوتاه قطعات یکی از مشکلاتی است که می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های شدید در سیستم‌های صوتی شود. وقتی قطعه‌ای به صورت اتصال کوتاه در می‌آید، در واقع ورودی و خروجی آن یکی شده است و به بیان ساده‌تر شبیه یک تکه سیم عمل می‌کند. معمولا در این حالت

برای جلوگیری از این وضعیت، مدارات پروتکتور میزان جریان مصرفی ولتاژهای خروجی بخش پاور را کنترل می‌کنند. اگر مقدار جریان هر یک از ولتاژهای اصلی، بیش از حد مجاز شود، سیستم پروتکت روشن شده و برای جلوگیری از ایجاد خرابی و پیشرفت و سرایت آن به قطعات سالم، دستگاه را از کار می‌اندازد. معمولا در این حالت یک پیام ارور در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود.

بیشتر بخوانید : فلش خور کردن ضبط خانگی ، سینمای خانگی و دی وی دی پلیر

پروتکت ضبط خانگی

پروتکت ضبط خانگی در برندهای مختلف چگونه ظاهر می‌شود؟

در ابتدای استفاده از سیستم پروتکشن در ضبط‌های خانگی، ایجاد این حالت فقط با خاموش شدن دستگاه همراه بود. مثلا در وضعیت پروتکت ضبط‌خانگی آیوا، زمانی که کلید پاور را فشار می‌دهیم، دستگاه به سرعت روشن و مجدد خاموش می‌شود.

به تدریج و با پیشرفت الکترونیک، برندهای مختلف برای اعلان وضعیت پروتکت، پیام‌های خاصی در نظر گرفتند.

حالت پروتکت ضبط خانگی در برندهای مختلف با پیام های متفاوت نشان داده می‌شود

                       برند ضبط خانگی                                ارور پروتکت
                              سونی                        PUSH POWER PROTECT
                          سامسونگ                        PROTECT – PROTECTION
                           پاناسونیک                                   F61 – F76
                             ال جی                                   PROTECT

پروتکت ضبط خانگی

PROTECT در ضبط سامسونگ

پروتکت در مدل‌های مختلف ضبط خانگی سامسونگ معمولا به صورت خاموش شدن پس از مدتی کارکردن ایجاد می‌شود. در ابتدا زمانی که دستگاه را روشن می‌کنیم به درستی کار می‌کند اما پس از چند دقیقه و به اصطلاح پس از گرم شدن، با نمایش ارور PROTECT خاموش می‌شود. در دفعات بعدی، زمان کوتاه‌تر می‌شود.  ایجاد حالت پروتکت ضبط خانگی سامسونگ معمولا به دلیل خرابی بخش آمپلی فایر ایجاد می‌شود.

در سیستم‌های صوتی سامسونگ به غیر از حالت پروتکت، بر عملکرد صحیح فن هم نظارت می‌شود. اگر سرعت چرخش فن کاهش پیدا کند و یا از کار بیفتد، در ابتدا 3 بار پیام FAN CHECK نمایش داده می‌شود. پس از آن اگر تغییری ایجاد نشود، دستگاه خاموش خواهد شد.

بیشتر بخوانید : دستورالعمل تعویض تسمه ضبط خانگی

پروتکت ضبط خانگی

آموزش حل مشکل پروتکت

اگر با وضعیت پروتکت در یکی از سیستم‌های صوتی مواجه شدید، ابتدا دستگاه را خاموش کنید. اولین توصیه جدا کردن همه بلندگوها است. بلندگوها در واقع آخرین قطعه بخش تقویت صدا هستند، که به صورت خارجی طراحی می‌شوند. خرابی بلندگوها به اشکال مختلف می‌تواند باعث آسیب دیدگی قطعات بخش آمپلی فایر و یا ایجاد حالت پروتکت در ضبط خانگی شما شود.

اگر جدا کردن بلندگوها باعث رفع ایراد پروتکت ضبط خانگی شما شد، باید ابتدا خرابی بلندگوی معیوب را تشخیص داده و سپس برای تعمیر آن اقدام کنید. اما اگر ایراد پروتکشن سیستم صوتی شما باقی بود بهتر است از متخصصین تعمیر سیستم‌های صوتی کمک بگیرید. در صورتی که خواستید باز هم جلوتر بروید ابتدا باید سیستم پروتکت دستگاه را شناسایی کنید. قطعات اصلی را با ابزار تست عیب یابی و در صورت نیاز تعویض کنید تا به قطعه معیوب برسید.

10 دیدگاه ها

 1. جابر گفت:

  سلام خسته نباشید ودرود فراوان به عزیزان برای رفع این مشکل باید چکار کنیم

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، مشکل پروتکت یک ایراد سخت افزاری است. تعمیر مشکل پروتکت در ضبط و یا سینمای خانگی نیازمند تعویض قطعات و دانش فنی است. اگر در این مورد تخصص ندارید حداقل با دستکاری دستگاه مشکل را بیشتر نکنید.

 2. سبحان گفت:

  سلام خسته نباشید یک سوال داشتم. ایا وات تمام ظبط ها واقعی است بنده سامسونگ دارم درج شده 4600..سونی داشتم قبلا 3000بنظر میاد وات سامسونگ حقیقی نیست… ایا میشه دوتا باند جداگانه تهیه کنم اضاف کنم به این باندها سامسونگ.. 4600وات هست ممنون از توضیح شما.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، اعدادی که به این شکل ارائه می‌شود بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. توجه کنید که این وات‌ها بر اساس واحد PMPO ارائه می‌شود که تعریف خاصی دارد. وات واقعی دستگاهها بر اساس واحد RMS بیان می‌شود. بعنوان مصرف کننده غیر حرفه‌ای بیشتر روی کیفیت صدا و آنچه که می‌شنوید تمرکز کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

 3. Ehsan گفت:

  با سلام وعرض خسته نباشید
  خدمت شما
  من یه ضبط ال جی دارم باهمین
  مشکل رو برو شده
  و میخاستم ببینم میشه مشکل رو بر طرف
  کرد یا خیر

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، تعمیر ضبط خانگی ال جی شما صرفا با عیب یابی دقیق قابل اظهار نظر خواهد بود. برخی از قطعات این دستگاهها به صورا آی سی هستند و یا کمیاب و یا قیمت بالایی دارند. تعیین هزینه تعمیرات صرفا باید با بررسی دقیق انجام می شود.

 4. Gholshan گفت:

  سلام من یه ضبط ۸۵۰۰pmpoدارم بعد دو سه دقیقه کار خاموش میکرد یه بوی خیلی خفیف سوختگی میومد به یکی از همکاراتون نشون دادم گفتن بردش اشکال داره شما تعمیر میکنید ارسال کنم براتون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، خرابی برد پاور آمپلی فایر یکی از مشکلات متداول در تعمیر ضبط خانگی سامسونگ است. برای دریافت مشاوره تعمیر ضبط خانگی سامسونگ با بخش فنی تماس داشته باشید:66942697

 5. جعفر گفت:

  سلام خسته نباشید سیستم صوتی سونی مدل شیکx70دارم و جدیدا گزینه پروتکت ۰۱رونشون میده سیستم خاموش میشه علتش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، با طور کلی سیستم پروتکشن در دستگاههای صوتی سونی نشان دهنده ایجاد اضافه بار روی بخش پاور است. در مدل های قدیمی تر تنها یک پروتکت وجود داشت اما در نسل های بعدی با تفکیک بخش های مختلف مصرف کننده کدها دقیق‌تر و تفکیک شده نشان داده می‌شود. در دستگاه شما خرابی بخش آمپلی فایر و همچنین اتصال کوتاه در خروجی پاور دستگاه وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ