آموزش تعمیر تلویزیون قدیمی CRT

تعمیر تلویزیون قدیمی

آنچه در این نوشته خواهید خواند

هنوز در بسیاری از منازل می توان یکی از آنها را پیدا کرد و جالب است که بیشتر افراد احترام و جایگاه خاصی برای آنها قائل هستند. در این نوشته بیشتر راجع به تعمیر تلویزیون قدیمی می خوانیم.

برای تعمیر تلویزیون قدیمی ابتدا باید عیب یابی تلویزیون به شیوه صحیح انجام شود. برای عیب یابی تلویزیون به دو گزینه نیاز داریم : مدل کد تلویزیون که از روی برچسب پشت دستگاه قابل خواندن است و دیگر توضیح نشانه ظاهری خرابی ایجاد شده. اعلام این دو مورد به متخصصین تعمیر تلویزیون قدیمی آنها را قادر می‌سازد توضیح کاملی از ایراد به مراجعه کننده ارائه داده و هزینه تقریبی تعمیرات را مشخص کنند.

اگر شما هم یکی از مراجعین مجموعه تعمیر تلویزیون هستید ابتدا عیب یابی تلویزیون خود را به درستی انجام دهید.

ایرادهای شایع در تعمیر تلویزیون قدیمی CRT

 1. روشن نشدن تلویزیون
 2. دیر روشن شدن یا بد روشن شدن
 3. ایجاد خطوط افقی در تصویر
 4. بهم ریختگی رنگ
 5. خرابی لامپ تصویر

در ادامه به توضیح هر ایراد و نحوه برطرف کردن آن در مجموعه تعمیرات تلویزیون قدیمی CRT می‌پردازیم.

علت روشن نشدن تلویزیون قدیمی

بیشترین تعداد مراجعه تعمیر تلویزیون قدیمی با ایراد ظاهری روشن نشدن تلویزیون انجام می شود.

روشن نشدن تلویزیون قدیمی به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد :

 • خرابی بخش پاور
 • خرابی در بخش هوریزنتال تلویزیون
 • خرابی در بخش سیستم کنترل تلویزیون

تعمیر تلویزیون قدیمی

 

دیر روشن شدن تلویزیون یا بد روشن شدن آن

یکی از ایرادهایی که در تلویزیون های قدیمی ایجاد می شود دیر روشن شدن تلویزیون یا بد روشن شدن دستگاه است.

در روزهای ابتدایی ایجاد این ایراد ، دستگاه لحظات و یا دقایقی بعد از روشن شدن ، روشن می شود و تصویر تلویزیون ظاهر می شود. ممکن است تلویزیون پس از روش کردن دستگاه چندین بار خاموش و روشن شود و یا چراغ جلوی تلویزیون سبز شود اما عکس العمل دیگری نشان ندهد. با گذشت دقایقی از روشن کردن تلویزیون و به اصطلاح گرم شدن ، دستگاه به حالت کار عادی خود برمی گردد و تا زمان خاموش کردن هیچ ایرادی در آن دیده نمی شود.

معمولا مصرف کنندگان در این حالت به استفاده از تلویزیون ادامه می دهند و زمان ابتدایی روشن نشدن تلویزیون به مرور افزایش پیدا می کند تا جاییکه دستگاه دیگر روشن نشود.

این ایراد عموما بخاطر خرابی خازن های بخش پاور تلویزیون ایجاد می شود.

خاصیت شیمیایی خازن های الکترولیت به گونه ای است که مواد داخلی آنها به مرور تغییر ماهیت می دهند و کاهش ظرفیت پیدا می کنند. در این حالت خازن وظیفه خود را به درستی انجالم نمی دهد.

بخشی از این کاهش ظرفیت با گرم شدن خازن از بین می رود. دقایق اولیه روشن کردن تلویزیون هم مجموعه قطعات دستگاه بعلت عبور جریان در حال گرم شدن هستند و قطعات معیوب مورد نظر ما در حال اصلاح ظرفیت.

تعمیر روشن نشدن تلویزیون قدیمی

اشکالات و راه حل های مختلف تعمیر تلویزیون قدیمی عبارتند از :

 1. سوختن فیوز ورودی بخش پاور : خرابی PTC ، خرابی آی سی STR ، خرابی قطعات بخش پاور به نجوی که باعث جریان کشیدن این بخش شود.
 2. خرابی PTC : در لحظه اول روشن شدن باعث سوختن فیوز ورودی دستگاه می شود
 3. سوختن ترانزیستور خروجی هوریزنتال : خرابی ترانس هایولتاژ ، لحیم سردی مدار هوریزنتال ، خرابی چوک درایور
 4. سوختن آی سی خروجی پاور STR : تعویض آی سی خراب و قطعات جانبی آن مانند خازن صافی

 

در تعمیر روشن نشدن تلویزیون وضعیت چراغ پاور دستگاه اهمیت زیادی دارد. روشن شدن این چراغ می تواند نشان دهنده بخش اولیه پاور و سلامت تقریبی بخش سیستم کنترل تلویزیون و قطعات جانبی آنها باشد. روشن نشدن چراغ پاور تلویزیون هم می تواند بدلیل ایجاد خرابی در بخش اولیه برد پاور و یا ایجاد خرابی در بخش سیستم کنترل تلویزیون باشد.

 

آشنایی با قطعه PTC و وظیفه آن در تلویزیون های قدیمی CRT

PTC در واقع یک مقاومت متغیر است. این مقاومت در لحظه ابتدایی عبور جریان مقدار کمی دارد و جریان بزرگی از آن عبور می کند. عبور جریان باعث گرم شدن و تغییر میزان مقاومت این قطه می شود تا جایی که جریانی از آن عبور نمی کند. ساختار لامپ تصویر در تلویزیون های قدیمی به گونه ای است که آخرین تصویر در آن باقی می ماند. در روشن شدن بعدی این تصویر که گاها به صورت لکه های رنگی ایجاد می شود از بین برود.

برای از بین بردن این لکه ها از سیم پیچ های بزرگی استفاده می شود که در اطراف لامپ تصویر قرار می گیرند و در لحظه اولیه روشن شدن تلویزیون بوسیله قطعه PTC جریان برزگی از آن عبور می کند و باعث از بین رفتن این لکه ها می شود. کارکرد صحیح مدار دگوسینگ با ایجاد صدای بلندی همراه است که همه ما در روشن شکردن تلویزیون های قدیمی شنیده ایم.

قطعه PTC به دو صورت خراب شود :

 1. قطع می شود و باعث ازکار افتادن مدار دگوسینگ می شود و لکه های رنگی در تصویر تلویزیون دیده می شود
 2. با عبور جریان مقاومت آن بالا نمی رود که باعث می شود جریان بیشتری از میزان مجاز از سیم پیچ ها عبور کند که عموما باعث سوختن فیوز ورودی دستگاه می شود.

بهم ریختگی رنگ تلویزیون قدیمی

ایجاد خط نورانی پررنگ در وسط تصویر تلویزیون قدیمی

یکی دیگر از ایرادهایی که در تلویزیون های CRT ایجاد می شود قطع شدن تصویر تلویزیون و ایجاد خط افقی پر رنگ و نورانی بجای تصویر است. در واقع این خط پر رنگ و نورانی همان تصویر خطوط تشکیل دهنده تصویر است که روی هم جمع شده است.

طبقه ورتیکال در تلویزیون های CRT وظیفه تبدیل این خط به تصویر و باز کردن خطوط افقی را دارد و در صورت از کار افتادن آن ایراد توضیح داده شده ایجاد می شود.

سایر ایرادهایی که در اثر خرابی بخش ورتیکال ایجاد می شود عبارتند از :

 • ایجاد خطوط سفید رنگ در بالای تصویر تلویزیون
 • کم شدن عرض تصویر

 

خط افقی در تلویزیون قدیمی

بهم ریختگی رنگ در تلویزیون قدیمی

بهم ریختگی رنگ در تلویزیون قدیمی معمولا به دو دلیل عمده ایجاد می‌شود : ضعیف شدن لامپ تصویر و یا از کار افتادن مدار degause. وظیفه این مدار پاک کردن لکه‌های رنگ باقی مانده آخرین تصویر نمایش داده شده در زمان روشن کردن تلویزیون است. ضعیف شدن لامپ تصویر معمولا با تغییر زمینه تصویر به یکی از سه رنگ اصلی ایجاد می‌شود. در تلویزیون های CRT با بالارفتن عمر دستگاه و مستهلک شدن لامپ تصویر تلویزیون به تدریج میزان قدرت کاتدهای آن کاهش پیدا می کند. هر یک از سه کاتد موجود در این تلویزیون ها وظیفه ایجاد یکی از سه رنگ اصلی یعنی سبز ، قرمز و آبی را دارند. میزان تشعشع این سه کاتد با هم تنظیم می شود و با ضعیف شدن یکی از آنها رنگ دیگری غالب می شود و بیشتر دیده می شود.

مثلا با ضعیف شدن کاتد قرمز رنگ سبز بیشتر دیده می شود. یکی از روش های تست کیفیت تصویر تلویزیون صفر کردن گزینه رنگ تصویر در منوی تنظیمات است، در این حالت تصویر باید کاملا سیاه و سفید دیده شود و زمینه تصویر به هیچ رنگی متمایل نباشد.

 

تعمیر تلویزیون قدیمی CRT سونی

کیفیت بالای محصولات سونی باعث می‌شود که دستگاههای تولیدی این شرکت عمر نسبتا بالاتری نسبت به سایر برندها داشته باشند. بسیاری از تلویزیون‌های CRT در حال استفاده ساخت شرکت سونی هستند. این تلویزیون‌ها عموما دارای سیستم عیب یاب داخلی هستند و برخی از ایرادهایی که در آنها ایجاد می‌شود باعث خاموش شدن و چشمک ردن لامپ پاور تلویزیون می‌شود. در نوشته چشمک زدن تلویزیون سونی اطلاعات تکمیلی در مورد این نوع عیب یابی می‌توانید بخوانید و در ادامه هم راجع به ان بیشتر توضیح می‌دهیم.

ایرادهای شایع در بین مدل‌های مختلف تلویزیون قدیمی (CRT)  سونی عبارتند از :

 1. روشن نشدن تلویزیون
 2. روشن نشدن و چشمک زدن تلویزیون قدیمی سونی
 3. جمع شدن تصویر تلویزیون سونی از کناره‌ها و هلالی شدن تصویر
 4. بهم ریختگی رنگ تصویر

چشمک زدن تلویزیون قدیمی CRT سونی

چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون سونی که در اکثر موارد همراه با خاموش شدن آن همراه است نشانه خرابی یکی از بخش‌های تلویزیون است. تعداد چشمک ها در یک ثابت زمانی مشخص کننده محدوده ایراد و قطعات معیوب تلویزیون است. مثلا 2 بار چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون سونی قدیمی نشان دهنده ایجاد خرابی در برد پاور تلویزیون است.

شایع‌ترین تعداد چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون سونی قدیمی عبارتند از :

                تعداد چشمک                قطعات معیوب                    مدل‌ها
                        2 پاور – خروجی هوریزنتال  اکثر مدل‌ها
                        4 ورتیکال (آی سی خروجی و قطعات جانبی) DZ29M81 – XJ29M81 – XA29M81 …
                        5 لامپ تصویر – مدار RGB  اکثر مدل‌ها
                        6 بخش پاور DA29M81 – DA34M81 – DB29M81 …
                        10 هوریزنتال – های‌ولتاژ DA29M81 – DA34M81 – DB29M81 …

در صورت مواجهه با چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی قدیمی می‌توانید با استفاده از این جدول تعداد چشمک‌ها را آنالیز و به قطعه معیوب تلویزیون آگاهی پیدا کنید.

5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی قدیمی

5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی قدیمی در اغلب موارد به دلیل ضعیف شدن لامپ تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود. نکته مهم در این ایراد اینست که معمولا در زمان ایجاد این خرابی تلویزیون روشن است و همزمان لامپ پاور تلویزیون چشمک می‌زند. نشانه دیگر خرابی لامپ تصویر تلویزیون سونی تغییر رنگ زمینه تصویر تلویزیون به رنگ صورتی – آبی و یا سبز است. در این حالت کاتدهای لامپ تصویر ضعیف شده‌اند.

جمع شدن تصویر تلویزیون سونی از کناره‌ها و هلالی شدن تصویر

یکی دیگر از ایرادهایی که در بخش تعمیر تلویزیون قدیمی سونی دیده می‌شود جمع شدن هلالی تصویر از کناره‌ها است. در این ایراد دو نیم دایره از سمت چپ و راست تصویر جمع می‌شود. خودمانی‌ترین توضیحی که برای توصیف نشانه خرابی این ایراد بیان می‌شود شباهت تصویر به استکان کمر باریک است. این ایراد یک خرابی کلاسیک در بین تلویزیون‌های CRT است و به نام ایراد EAST/WEST نامگذاری شده است.

جمع شدن تصویر تلویزیون سونی قدیمی

 

 

101 پاسخ

  1. با سلام، STR پیشوند نام آی سی بخش پاور سوئیچینگ است که دارای ماسفت داخلی است. آی سی STR از یک مدار PWM و یک ماسفت تشکیل می‌شود. در بخش پاور تلویزیون های CRT معمولا از STR استفاده شده است. STR66654 -STRF6307 – STR6308 از STRهای معروف هستند.

  1. با سلام، ابتدا باید از سلامت دستگاه مطمئن شوید. خرابی برخی از قطعات می تواند باعث باز شدن تصویر تلویزیون در جهات افقی و یا عمودی شود. در تلویزیون های crt برای باز شدن تصویر در جهات افقی یا عمودی کنترل هایی وجود دارد که در برخی به صورت دستی و برخی به صورت کد هستند. برای تغییر کدها باید وارد منوی مخفی تلویزیون شوید و در بخش تنظیمات ابعاد vertical size یا horizental size را تغییر دهید.

  2. درود.ptc تلويزيون ٢٩اينج بارس مدل آرو در بازار موجود هست?.مشخصات ptc اين مدل تلويزيون چیست?ممنون از سايت و محتواي بسيار پرفایده آن

   1. با سلام، PTC استفاده شده در تلویزیون‌های پارس از نوع خاصی استفاده شده است که با مدل‌های معمولی متفاوت است. از نظر امکان خرید حتما وجود دارد اما باید با توجه به تقاضای کم این قطعات بیشتر جستجو کنید.

 1. با سلام
  تلوزیون صفحه تصویر ان سیاه است ولی هم چراغ پاور روشن میشود هم صدا دارد مشکل میتونه از کدوم قسمت دستگاه باشه ( تلوزیون فلاترون الجی)

  1. با سلام، باید ببینید های ولتاز هست یا خیر؟ اگر وجود داشته باشد باید مسیر RGB دستگاه رو چک کنید. مسیر ولتازهای این بخش را باید از مدار های ولتاز تا رگولاتورها و سوکت لامپ تصویر چک کنید. به دلیل بالا بودن دامنه ولتاژها مراقب باشید چون خطر برق گرفتگی دارد.

    1. سلام، در مواجهه با ضعیف شدن لامپ تصویر در تلویزیون های قدیمی بهترین روش تعمیر، تعویض لامپ تصویر است. اما حتی در زمان رواج این تلویزیون ها هم این روش پرهزینه و سخت بود چه برسد به امروز … . تعویض گان روش دیگری بود که البته توسط افراد خاص و با شرایط ویژه انجام می‌شد و امروز دیگر منسوخ شده است. شارژ کردن لامپ تصویر و یا تنظیم RGB ا استفاده از پتانسیومترها و یا سرویس مد روش‌هایی هستند که از کیفیت نتیجه پایین‌تری برخوردارند اما ممکن است در جای خود بتواند به بازیافت تلویزیون کمک کند.

    2. سلام، ممنون ازلطف شما،کاش راجع به کم وزیاد شدن تصویر افقی هم توضیح میدادید درسامسونگKS16D
     وپاناسونیک 29 اینچ، باسپاس ویژه،
     موفق باشید.

     1. سلام و وقت بخیر: منظور شما از کم و زیاد شدن تصویر افقی اگر جمع شدن تصویر از کناره های افقی است مربوط به بخش Horizental است. اگر جمع شدن افقی تضویر تلویزیون زیاد نباشد و قطعه مشخصی خراب نشده باشد، میتوان از طریق تنظیمات این جمع شدگی تصویر تلویزیون را رفع کرد. اصلا خود تنظیم و باز و بسته کردن تصویر تلویزیون اگر به درستی انجام شود می‌تواند مشخص کند که دستگاه در چه شرایطی قرار دارد. در تلویزیون های سامسونگ معمولا خراب شدن خازن‌های سرامیکی در اطراف هایولتاژ باعث جمع شدن تصویر تلویزیون crt می‌شود.

   1. درود خدا قوت بشما
    تلویزیون ۲۹ اینچ سامسونگ 29007-CS
    ایراد EAST/WEST تصویرش از چپ و راست هلالی مانند جمع شده.مشابه تصویری که گذاشتید. کلید پاور هم بعضی مواقع با ضربه کوچک خاموش میشود.مشکل از کدوم قطعه میتونه باشه.ممنون از اطلاعات فنی که در اختیار گذاشتید.

    1. سلام، ایراد e/w که مشخصا به دلیل از کار افتادن مداری به همین نام ایجاد می‌شود. معمولا یک ترانزیستور mf را به گونه‌ای بایاس می‌کنند که این ضعف را برطرف کند. اما به دلیل بالا رفتن عمر تلویزیون احتمال خرابی قطعات مختلفی وجود دارد. خاموش شدن تلویزیون هم توضیح دادید می‌تواند به دلیل خرابی کنتاکت‌های داخلی کلید باشد. در حالت خاموش و بدون برق ورودی کلید را حدود 20 تا 30 بار با شدت خاموش و روشن کنید ممکن است کمی موثر باشد و اگر در دسترس دارید از اسپری خشک برای شستشوی کلید پاور تلویزیون استفاده کنید. (البته اگر مهارت کافی ندارید این کار را نکنید چون مستقیم با برق شهری سر و کار دارید)

  1. با سلام، روشن نشدن تلویزیون crt به دلیل طراحی خاص مدارات و قطعات می‌تواند به خرابی تعداد زیادی از قطعات مرتبط باشد. اما احتمل خرابی قطعات بخش پاور و هوریزنتال بیشتر است. ابتدا باید قطعات بخش پاور مانند خازن ها و آی سی str این بخش تست و عیب یابی شود. سپس به سراغ ترانزیستور خروجی هوریزنتال می رویم. باقی مراحل تعمیر تلویزیون crt شما نسبت به نتیجه این مراحل اولیه تغییر خواهد کرد.

 2. سلام
  یه تلوزیون فلت جی وی سی دارم
  صدا و تصویر نداره
  واقعیتش صدا نداشت ولی تصویر داشت
  اومدم ببینم چرا صدا نداره تصویرش هم رفت بعید میدونم از لامپش باشه احتمالا از جای دیگه است
  خواستم بدونم شما تعمیرات هم انجام میدید.

  1. با سلام، تعمیر تلویزیون قدیمی به دلایل مختلف باید با حداقل هزینه انجام شود. ایجاد دستکاری و سوختن قطعات بیشتر از حالت معمول تعمیر تلویزیون قدیمی را از نظر هزینه ریالی غیر منطقی می‌کند. وقتی یک ایراد مضاعف در دستگاهی ایجاد می‌شود به دلیل این که ایراد دوم به صورت دستی ایجاد شده است عیب یابی و پیدا کردن قطعه خراب مهارت و زمان بیشتری لازم دارد. بعد از رفع ایراد دوم تازه به ایراد اصلی میرسیم که به تنهایی هم ممکن است تعمیر آن هزینه منطقی نداشته باشد. در مواجهه با این مشکلات اما همچنان توصیه اصلی استفاده از متخصصین تعمیر تلویزیون است.

  1. با سلام، قطعا سوال شما در مورد گرمای غیر طبیعی قطعات است وگر نه همه قطعات الکترونیکی در هنگام کار گرما تولید می‌کنند و مقدار مجاز تولید گرما یعنی قطعه به درستی کار می‌کند. اما در مورد گرمای غیر طبیعی قطعات عوامل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد این گرما شود. اگر بخواهیم طبق اصول الکترونیک رفتار کنیم ابتدا باید ولتاژ تغذیه قطعات را اندازه‌گیری کنیم. در مرحله بعد پالس و یا سیگنال ورودی و کنترلر آنها را باید چک کنیم. مرحله آخر را هم می‌توان به قطعات مرتبط با این قطعات اصلی در نظر گرفت. مثلا در مورد آی سی ورتیکال یک تلویزیون ابتدا باید ولتاز تغذیه آی سی و قطعات مرتبط مثل ظرفیت خازن‌های صافی را اندازه گیری کنیم. سپس پالس ورتیکال را چک کنیم و در آخر قطعاتی مثل یوک که بوسیله آی سی ورتیکال بایاس می‌شوند. دقت کنید که گرمای غیر طبیعی معمولا غیر خطی بالا میرود.

  1. با سلام، عیب یابی تلویزیون‌های crt باید از منبع تغذیه شروع شود. سپس به سراغ قطعات بخش افقی تلویزیون می‌رویم. در مرحله بعد وجود هایولتاژ را باید بررسی کنیم. به همین صورت مراحل پشت سرهم باید چک شود تا به قطعات معیوب برسیم.

  1. با سلام، کاربران عزیز دقت بفرمایید عنوان این نوشته یعنی آموزش تعمیر تلویزیون قدیمی به این معنا نیست که صرفا با بیان یک ایراد مانند روشن نشدن تلویزیون و یا قطع شدن صدا و تصویر می توان یک راهکار بسیار ساده برای تعمیر تلویزیون تعیین کرد که بشود در منزل و بدون مراجعه به تعمیرکار تلویزیون آن را انجام داد.
   ساختار تلویزیون‌های crt قدیمی شده است اما این قدمت به معنای ساده شدن و یا بی خطر شدن آن نیست. دقت کنید که در ساختار تلویزیون قدیمی همه قطعات روی یک برد اصلی قرار دارد. قطعات پاور که با برق شهر به طور مسقیم ارتباط دارد تا قطعات بخش تیونر که با ولتاژ بسیار پایین کار می کند و قطعات هایولتاژ که چندین ده هزار ولت در آن جریان دارد. پس عیب یابی و تعمیر این تلویزیون‌ها به مهارت زیادی نیاز دارد.
   برای شروع تعمیرات باید از عیب یابی بخش پاور شروع کنید. سپس به سراغ بهش هوریزنتال و ورتیکال بروید. اگر تعمیر تلویزیون در این سه بخش به درستی انجام شود باید تا اینجا تلویزیون روشن شود. ادامه مسیر عیب یابی بردهای تیونینگ – RGB و …. را شامل می شود.

 3. سلام تلویزیون ۲۱ اینچ اکس ویژن دارم قطعه str و ایسی c6090 رو عوض کردم دکمه پاورش روشن میشه اول پر نور بعد ضعیف میشه اما خودش روشن نمیشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. با سلام، تعویض قطعات و تعمیر تلویزیون ابتدا باید براساس عیب یابی اصولی و اطمینان نسبی از خرابی قطعه باشد. به صرف این که چون تلویزیون روشن نمی شود، پس قطعات تغذیه که مهمترین آنها آی سی str … و خازن صافی تغذیه و بایا آی سی است ممکن است بعضی مواقع جواب دهد اما حتمی و قطعی نیست. روش های مختلفی برای عیب یابی و تعمیر پاور سوئیچینگ وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

    1. با سلام، ننوشتید که تلویزیون روشن می‌شود یا خیر؟ اما به طور کل معمولا سوت کشیدن به دلیل ایجاد اختلال در عملکرد بخش پاور و یا هوریزنتال ایجاد می‌شود. اختلال در عملکد قطعاتی که با فرکانس‌های بالا بایاس می‌شوند باعث ایجاد سوت در تلویزیون سی آر تی می‌شود. در اغلب مواقع قطعه مشخصی برای تعویض وجود ندارد و تنها باید از طریق آزمون و خطا به قطعه معیوب برسید.

  1. با سلام، روند تعمیر تلویزیون crt از برد پاور شروع شده و سپس مدار افقی و عمودی و سپس مدار rgb و در آخر لامپ تصویر. بدون بررسی و چک کردن مدار از نظر اهم و ولتاژ نمی توان راجع به ایرادهای کلی مانند روشن نشدن تلویزیون یا قطع شدن تصویر اظهار نظر کرد. البته که به تریتیب احتمال خرابی برد پاور – هوریزنتال و ورتیکال در تعمیر تلویزیون crt بیشتر از سایر قسمت ها است.

 4. با عرض سلام من یکدستگاه تلوزیون سامسونگ اسلیم دارم که با جرقه زیر یکی از قرقره های سیم پیچ وار کنار هایولتاژ تصویر از کنار حلالی یا یه قول خودتون استکان کمر باریک شد ممنون میشم قطعاتی که باید تعویض کنن رو بهم بگید

  1. با سلام، برای تعمیر تلویزیون قدیمی شم در این حالت باید عیب یابی انجام بشود. وقتی جرقه یا اتصالی در دستگاه ایجاد می‌شود قطعاتی در معرض آسیب هستند که در حالت عادی و به علت کارکرد طبیعی کمتر خراب می‌شوند. ترانزیستور خروجی بخش east/west و قطعات جانبی آن و مقاومت‌های فیوزی از جمله قطعاتی هستند که باید تست و در صورت خرابی تعویض شوند.

 5. سلام ودرود خدمت عزیزان این برنامه ی وزین و جالب..
  غرض از مزاحم شدن.تلویزیون CRTاسنوا دارم که چند وقت هست..تصویرش اول واضح نبود ولی با روشن و گرم شدن ۱۰ دقیقه ایی خوب میشد. تا کم کم الان تصویر فقط وسط صفحه هست. پالا و پایین نداره..و قبلش فقط واضح نبود وموج داشت.الان به کل همون کوچک تصویرشم سفید شده..فقط محو نشون میده.
  در صورتی که اول روشن کردنش خیلی بدتره و با گرم شدنش تازه میشه اونجوری..
  ولله اوضاع مالی خرابه Led 49 داشتم فقط با صربه کوچک داعون شده. مجبورم با این سر کنم..اینم خراب شده..میخوام خودم تعمیرش کنم
  اگه بشه راهنماییم کنید
  منون میشم ی دنیا…
  سپاس فراوان

 6. باسلام وخسته نباشید خدمت استاد عزیز
  استاد یه TV ال جی ۲۹ فلترون مشتری آورده زمانیکه روشن میکردم تصویرش قرمز و خط های افقی داشت و سریع خاموش میشد حدود هفت هشتا خازن در قسمت سوکت پشت لامپ تصویر که ۵ تاشون 250v 4.7uf بود تعویض شدن الان دیگه خاموش نمیشه ولی تصویر خطهای افقی و قرمز رنگ هستش ، ممنون میشم یه راهنمایی کنید که از چه قسمتیس شروع کنم ، از لطف و تجربه تون ممنون و سپاس .

  1. با سلام، اگر لامپ تصویر دیگری (حتی مشابه) در اختیار داشتید حتما ابتدا از سلامت لامپ تصویر مطمئن شوید. در این مدل از تلویزیون‌های ال جی خرابی سوکت لامپ تصویر زیاد ایجاد می‌شود. ابتدا آزمایش و تست کنید و اگر کوچکترین خطایی مشاهده کردید سوکت لامپ را تعویض کنید. به احتمال زیاد مشکل شما حل خواهد شد.

 7. سلام ببخشید من تلویزیون 29 سامسونگ پلانو دارم چند وقتیه چراغ استند بای روشن شده و خود تلویزیون روشن نمیشه بی زحمت راهنمایی کنید چیکارش کنم و مشکل از کجاست.

  1. با سلام، روشن شدن چراغ استندبای تلویزیون به معنای قرار گرفتن تلویزیون در حالت اماده به کار است. اگر تلویزیون در این حالت با فرمان شما روشن نمی‌شود ابتدا باید بخش پاو تلویزیون را چک و عیب یابی کنید. در این موارد قطعاتی مانند str بخش پاور، خازن‌های الکترولیت و قطعات بایاس آی سی می‌تواند معیوب باشد. باید در حد شناخت و تعویض قطعات اطلاعات و توانایی داشته باشید در غیر این صورت دستکاری بیشتر موجب پبیشرفت ایراد و احتمالا غیر قابل تعمیر شدن تلویزیون شما خواهد شد.

 8. باسلام یه تلوزیون crt سامسونگ دارم اولش فیوز سوخته بود فیوز رو عوض کردم با یه لامپ 100 وات به برق وصل کردم حالا تا ترانس های ولتاژ میخواد روشن بشه و بلندگو صدا بده دوباره خاموش میشه دوباره روشن و این روند ادامه پیدا میکنه در ضمن ptc دگو سینگ رو درآوردم ولی میندازمش لامپ خیلی دیر خاموش میشه مشکل از کجاشه؟

  1. با سلام، اظهار نظر و ارائه راهکار تعمیر تلویزیون crt که تا این حد در تعمیر آن جلورفته‌اید خیلی کار منطقی نیست و مطمئنا نتیجه درستی نخواهد داشت. اگر با اهمتر چک کردید و اتصال کوتاه مستقیم ندارید لامپ را حذف کنید تا نتیجه مشخص شود. (راهکارهای ارائه شده ویژه افراد متخصص است و ممکن است برای افراد بی تجربه خطرناک باشد)

 9. با سلام
  یک تلویزیون قدیمی ۲۴ دارم
  وقتی روشن میکنم شماره کانال و منو نمایش داده میشود اما تصویر ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا تصویر بیاید و تمام خازن های قسمت های پاور را عوض کردم اما عیب برطرف نشد، به نظر شما عیب از چیست؟

  1. با سلام، برای تعمیر تلویزیون crt ابتدا باید عیب یابی صحیح انجام دهید. تعویض خازن ها تا زمانی که از ایراد مطمئن نشده اید کار درستی نیست و نتیجه نخواهد داشت. پاور – مدار هایولتاژ – مدار rgb و در آخر لامپ تصویر قسمت هایی هستند که باید آنها را بررسی کنید.

 10. سلام وقتتون بخیر ببخشید یه تلویزون الجی قدیمی هست وقتی با کنترل روشن میکنم چراغ استندبای خاموش میشه یعنی تلویزون روشن نمیشه

  1. با سلام، در جواب دوستان دیگری که در بخش تعمیر تلویزیون های قدیمی سوال های مشابهی مطرح کرده بودند هم گفتیم که مسیر عیب یابی در تعمیر تلویزیون Crt کاملا مشخص است. پاور – هوریزنتال – ورتیکال و مدار rgb و در آخر لامپ تصویر تلویزیون بخش های اصلی در این تلویزیون ها هستند که باید در مسیر عیب یابی چک کنید. البته احتمال خرابی برخی از قسمت ها مانند بخش پاور و یا خروجی هوریزنتال بیشتر است.

 11. باسلام وخسته نباشید تلویزیون سونی قدیمی ۲۱ اینچ دارم برق میاد چراغش روشنه باکنترل روشن میکنم چند ثانیه خط سفید افقی میاد وسط بعد خاموش میشه ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

  1. با سلام، تلویزیون سونی شما در بخش ورتیکال دچار مشکل شده است. باید آی سی اصلی این بخش و قطعات جانبی مانند خازن‌ها مورد عیب یابی و تست قرار گیرند.

 12. باعرض سلام ودرود بیکران وعرض تبریک سالنو برشما وتشکر بسیاربابت سایتتون ومطالب آموزندتون شرمندم که اسباب مزاحمت میشم یه تلوزیون ایکس ویژنusm222 ازمشتری گرغتم براتعمیر یه ترانزیستور توکف شاسی اصلا نیست میخواستم ازشما بزرگواران استمداد بطلبم که نقشه یا شماره قطعه رواگه میدونید بهم بگید بازهم متشکرم

 13. سلام خوبی شما یه تلویزیون ۵اینج سیاه سفید انیکو دارم قبلا تصویر داشت وصدا الان صداداره تصویر نه بازشم کردم لامپ تصویر روشن نمیشه فقط صدا زنبوری میده میشه راهنماییم کنید

  1. با سلام، مدار الکترونیکی این دستگاهها خیلی پیچیده نیست اما برای تعمیر ان باید اصول اولیه تعمیرات تلویزیون را بلد باشید. به دلیل وجود جریان پایین ممکن است ایراد ایجاد شده با تلویزیون‌های اینچ بالاتر کمی متفاوت باشد. ابتدا باید دستگاه را از نظر قلع مردگی بررسی کنید و سپس اهم چک کنید تا مشکل پیدا شود.

 14. با سلام یک دستگاه تلویزیون 29 اینچ سونی دارم که مونتاژ ایران است از همان اول لبه های لامپ تصویر خصوصا در چهار زاویه تصاویر وضوح کامل ندارد و نقاط با هم قاطی میشوند. اگر کنتراست را کم کنم وضوح بهتر میشود ولی تصویر کدر میشود. مرکز تصویر از لحاظ وضوح مشکلی ندارد. آیا این عیب برطرف میشود یا خیر تشکر

  1. با سلام، در همه تلویزیون‌ها ایرادهایی وجود دارد که جزء ساختار آن تلویزیون است و قابل رفع نیست. در تلویزیون های ال سی دی و حتی ال ای دی هم این مشکلات وجود دارد به انواع دیگر. مثلا اکثر تلویزیون های ال ای دی که از ساختار بک لایت دایرکت استفاده می کنند، معمولا در کناره های تصویر تاریکی داریم. البته این ایرادها نباید باعث برهم زدن تمرکز موقع دیدن تلویزیون شود. یکی از دلایل فاصله مناسب از تلویزیونفاصله مناسب برای تماشای تلویزیون محو شدن این ایرادها است.

 15. سلام خسته نباشید، بنده یک تلوزیون سیاه سفید قدیمی nec solid state دارم روشن میشه اما برفکی و هیچ کانالی دریافت نمیکنه آنتن دوشاخ روش هم شکسته میخواستم بدونم راه حلی هست که بشه کانال دریافت کرد باهاش؟

  1. با سلام، با توجه به تئوری تعمیرات تلویزیون های قدیمی بخش تیونینگ دستگاه مشکل دارد. اما معمولا دستگاههای قدیمی را به دلیل عمر بالایی که دارند خیلی نمی‌توان با این اصول عیب یابی و تعمیر کرد. باید با سیستم کانال یابی در این تلویزیون‌ها کاملا آشنا باشید تا بتوانید به شیوه درست آن را تعمیر کنید.

 16. باسلام خسته نباشید، بنده یک تلوزیون سیاه سفید قدیمی دارم که ورودی هیچگونه فیش رو نداره چجوری باید بهش فیش آنتن متصل کنم که بشه باهاش شبکه هارو دریافت کرد؟

  1. با سلام، متوجه توضیح شما نشدیم! یعنی تلویزیون شما ورودی آنتن یا … ندارد. در این صورت کاربری ان بعنوان یک تلویزیون قابل استفاده نیست. تلویزیون‌ها در واقع یک نمایشگر هستند و با اضافه کردن تیونر به انها به صورت یک تلویزیون عمل می‌کنند. تلویزیون‌های صنعتی در واقع همان تلویزیون‌های خانگی هستند که تیونر ندارند و برای نمایش اطلاعات مثلا در دستگاههای برش و … از انها استفاده می شود.

 17. سلام خسته نباشید و ممنون بابت راهنمایی هایی که میکنید
  من یک تلویزیون ۲۹ اینچ سامسونگ دارم که ایراد east west داره و تصویر هلالی شکل و کمر باریک
  شده ایرادش چی هست ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  1. با سلام، در طراحی برندهای مختلف از قطعات مختلفی برای بخش e/w استفاده می‌شود. معمولا یک ترانزیستور به نحوی بایاس می‌شود که در نقطه خاصی ولتاژ لازم را تامین کند. برای تعمیر این ایراد ابتدا باید بتوانید قطعات مرتبط را روی شاسی تلویزیون خود پیدا کنید. چون در تلویزیون crt همه قطعات روی یک شاسی نصب شده‌اند پیدا کردن قطعات یکی از بخش‌های عیب یابی به شمار می‌رود. در عین حال مراحل تعمیر تلویزیون قدیمی ساده تر از تلویزیون های جدید است.

 18. سلام
  تلویزیون سونی قدیمی که مادرم با آن راحت کار می رد الان فقط یک انال می یرد و صدا هم بالا و پایین می شود.آیا اکانش هست تعمیرکاری در منزل آن را عیب یابی و اصلاح کند؟ با هر هزینه ای ایل به انجام این تعمیرات هستیم..ممنون

  1. با سلام، تعمیر تلویزیون قدیمی در منزل صرفا در ایرادهایی قابل انجام است که ایراد و قطعه خراب کاملا مشخص باشد. در مورد گیرندگی تلویزیون شما در اولین آزمایش بهتر است با یک انتن سالم تست کنید. ممکن است قدرت و یا کیفیت سیگنال انتن شما در حد لازم نباشد. در مورد کم و زیاد نشدن ولوم هم باید تست شود که ایا کلید خراب است یا دستگاه از نظر نرم افزاری مشکل دارد؟ البته در مورد تلویزیون‌های سونی خرابی میکرو سوئیچ بیشتر محتمل است که البته در این حالت باید کنترل تلویزیون به درستی عمل کند.

 19. با درود
  یه تلویزیون پاناسونیک قدیمی مدل TC-2121T به حالت ورتیکال رفته ولی با تعویض آی سی LA7837 و تمام خازنهای اطرافش باز هم مشکل پابرجاست. ممکنه مشکل به قسمت ورتیکال مربوط نباشه؟ پایه های های ولتاژ 50 ولت مثبت و 114 ولت منفی و 13 ولت منفی رو داریم. روی آی سی ورتیکال هم 24 ولت رو داریم. میتونید راهنمایی کنید؟

  1. با سلام، بخش ورتیکال در تلویزیون crt یک مدار مجزا و کامل است. به غیر از آی سی اصلی و قطعات بایاس باید از سلامت پالس ورودی و فرکانس درست آن و همچنین سلامت یوک تلویزیون مطمئن شوید. البته به دلیل کم شدن قطعات یدکی و نبود دستگاههای مشابه تعمیر تلویزیون قدیمی با سختی زیادی همراه است. البته مشکلی نیست که با دقت و صبر حل نشود. یک بار دیگر مسیر رفته و قطعات تعویض شده را بررسی کنید.

  1. با سلام، لامپ تصویر تلویزیون شما معیوب شده است و راه حل تعمیر تلویزیون سونی شما تعویض لامپ تصویر است که نه در دسترس است و نه ارزش تعمیر دارد.

 20. استاد عزیز سلام و خسته نباشید یه سوال دارم از خدمتتون.یه تلوزیون ۲۱ اینچ ال جی دارم که بچه باهاش کارتون میبینه الان یه مدتیه چراغ پاور شروع به چشمک زدن میکنه تا حدود نیم ساعت تا یک ساعتم طول میکشه که ثابت روشن بمونه.بعد ازاین که چراغ روشن شد تلوزیونم روشن میشه.لطفا راهنمایی بفرمایین ممنونم

  1. با سلام، خرابی بخش پاور بیشترین احتمال خرابی را دارد. در این ایراد معمولا خازن‌های الکترولیت دچار ضعف می‌شود و مقدار آنها کاهش پیدا می‌کند. وقتی مقداری گرم می‌شوند ظرفیت آنها مجدد برمی‌گردد.

 21. با تشکر از اطلاعات اررنده و جامع که بیان فرمودید
  وگا ۲۹ اینچ با مشکل تصویر صورتی با خط برگشت بعد از تعویض آی سی tda6108 حالا تصویر داریم اما ال ای دی پاور با چهار چشمک و رنگ تلویزیون مشکل دارد و رنگ سبز تصویر نیست قرمز هم ضعیفه البته نمایشگر مقدار ولوم و video روی صفحه کاملا عادی و به رنگ سبز پر رنگ نمایش داده میشود اگه لامپ تصویر مورد داشت سبز مربوط به منو هم نباید نمایش داده میشد من به مدار rgb شک دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. با سلام، ایراد اولیه شما احتمال زیاد مربوط به ضعف لامپ تصویر بوده است. معمولا در این ایراد آی سی معیوب نمی‌شود. تغییرات منفی اتفاق افتاده بعد از تعویض آی سی بوده باید ببینید چه اشتباهی اتفاق افتاده است. 4 چشمک تلویزیون CRT سونی مربوط به ورتیکال است و احتمالا تعداد چشمک زدن تلویزیون سونی را اشتباه شمارش می‌کنید. ایرادهای ایجاد شده چون به دلیل دستکاری اتفاق افتاده مشکل است بدون دیدن و عیب یابی اظهار نظر کنیم. مدل دستگاه را هم قید نکرده‌اید؟
   توصیه آخر: دستگاه را به حالت اولیه برگردانید. همه قطعات اصلی را نصب کنید. سپس مراحل عیب یابی را شروع کنید.

   1. درود برشما وقت عزیزتون بخیر
    از پاسخی که محبت کردید تشکر میکنم دقیقا درست فرمودید اشتباه شمارش شد تعداد چشمک ها ۵ است نه چهار .
    قطعه تعویضی آمپلی فایر RGBبه شماره tda6108 است که در ابتدا بعد از اتصال کوتاه شدن خط +b را شورت کرده بود و دستگاه را با تصویر صورتی و خط برگشت در وضعیت دو چشمک حتی پروتکت قرار داده بود که مستحضر هستید . آی سی جایگزین غیر اصل و فیلیپس فیک است الان دستگاه نور خوب دارد و با افزایش شدت رنگ مقداری رنگ سبز با تون تیره دیده می شود در آخرین ولتاژ گیری ولتاژ کاتد سبز پشت گان ۱۸۵ ولت است درحالیکه برای دو رنگ دیگر حدود ۱۴۰ ولت مستقیم ثبت میشود آیا این مورد میتواند قابل بررسی باشد ممنون میشم لطف کنید از نظر و تجربه ارزشمندتان بهره مند شوم .

  1. با سلام، مسیر عیب یابی را می‌توانید بدون توجه به ایراد ظاهری هم بررسی کرد. در واقع ابتدا باید ولتاژهای خروجی پاور را چک کنید و سپس به سراغ مدار هایوتاژ و ورتیکال بروید. ایرادهای محتمل ممکن است خرابی برد پاور و یا سوختن ترانزیستور هوریزنتال باشد.

 22. سلام وقتتون بخیر
  یک تلویزیون 21 اینچ ال جی داریم که صداش قطع شده و یک دفعه وصل میشه و تصویر داره اما یک هاله یا ابر روی تصویر هست که چشم رو اذیت میکنه پیش تعمیرکار بردیم و بدون اینکه برد رو بررسی کنه و فقط با روشن کردن تلویزیون گفته از لامپ تصویرش هست آیا مشکل اصلی واقعا از للامپ تصویر هست یا قطعات برد مشکلی پیدا کردن؟
  لطفا راهنمایی کنید
  سپاس

 23. سلام خسته نباشید
  علت کار نکردن دکمه های جلو تلویزیون ۲۱ اینج چی میتونه باشه
  قبلش نصفه و نیمه کار میکردن الان کدن قطع شدن

  1. با سلام، اشتباه عمل کردن کلید های لوازم صوتی و تصویری یکی از ایرادهای شایع است که بسیار دیده می شود و یکی از دلایل اصلی آن کیفیت پایین قطعات و از سوی دیگر کار نکردن مصرف کننده با کلیدها است. این که می گوییم کیفیت پایین، چون در بخش تعمیر ویدئو های قدیمی گاهی با دستگاههایی برخورد می کنیم که بالای 30 سال عمر دارند اما کلیدهای آنها به خوبی عمل می کند. برای تست میکروسوئیچ ها می توانید از اهمتر کمک بگیرید: مقدار اهم کلیدها در زمان بسته شدن باید برابر با 0 باشد.

 24. سلام دوست گرامی من یک تلوزیون29crtسامشونگ دارم وارد کد مخفی شدن بی هوا روی گزینه ایofرابه on تبدیلکردم و متاسفانه الان تلوزیون راتا روشن میکنمبعد از2ثانیهخاموش میشود ممنون میشم راهنمائم کنید با سپاس

  1. با سلام، دسترسی مجدد شما به منوی مخفی تلویزیون سامسونگ تنها با تعمیر و برگشت به حالت عادی قابل انجام خواهد بود. معمولا در اکثر تلویزیون‌های سامسونگ یک آی سی حافظه به نام ایپرام وجود دارد که اطلاعات مربوط به حافظه تلویزیون درون آن قرار دارد. معمولا می‌توان این آی سی را به صورت خام استفاده کرد و اطلاعات روی آن از بخش سیستم کنترل پر خواهد شد. مشکل و خرابی تلویزیون شما خیلی بزرگ نیست و توصیه میکنیم بجای دستکاری و گسترش ایراد از متخصصین تعمیر تلویزیون سامسونگ برای تعویض آی سی ایپرام تلویزیون کمک بگیرید.

 25. سلام تلوززیون crtرنگش سیاه و سفید شده البته یکم اب کولر بهش خورد بعد ی مدتی ایجور شده رنگی بود قبلا تشکر راهنمایی کنید

  1. با سلام، اشکالاتی در اثر آبخوردگی تلویزیون ایجاد می‌شود قابل پیش بینی نیست. ممکن است رفع سولفاته و اثرات فیزیکی ایجاد شده در اثر نفوذ آب باعث تعمیر و رفع ایراد شود و در عین حال ممکن است در دستگاه آبخورده بعد از شستشوی برد خاموش شده و روشن نشود. به همین دلیل تعمیر تلویزیون آبخورده شرایط ویژه‌ای دارد. با توجه به ارزش محدود تلویزیون های سی آر تی برای رفع ایراد باید از یکی از متخصصین تعمیر تلویزیون قدیمی در محدوده سکونت خودتان کمک بگیرید.

  1. با سلام، جوابگویی به سوالاتی که مشابه پرسش شما بدون وجود مدل و یا حتی قید برند تلویزیون و یا سایز ان ارسال می‌شود، ساده نیست. در عین حال اگر جواب داده شده منطقی و کامل نباشد صرفا چند خط را سیاه کرده‌ایم. از طرفی حذف این گونه سوالات را هم از نظر اخلاقی صحیح نمی‌دانیم. خواهشا اگر نیاز به کمک دارید و مسئله برای شما مهم است، سوالت را به گونه‌ای بنویسید که بتوانیم جوابی به شما بدهیم که هم به در د شما بخورد هم این که اگر خواننده دیگری آن را مطالعه کرد متوجه مشکل و را حل آن بشود.
   در مجموع جمع شدن تصویر تلویزیون اگر عمودی باشد (بالا و پایین جمع شده باشد) بخش ورتیکال تلویزیون و اگر از چپ و راست باشد بخش هوریزنتال آن به مشکل خورده است.

 26. سلام تلویزیون سامسونگ 21 اینچ وقتی روشن میکنم تصویر پر از موج هسته بعد از نیم ساعت کمتر میشن،مشکلش چیه؟
  ممنون میشم توضیح بدین

  1. با سلام، احتمال خرابی خازن های الکترولیت وجود دارد که با گرم شدن ظرفیت انها برگشته و به تدریج بهبود پیدا میکنند.

 27. سلام ،، تلویزیون سامسونگ ۲۱اینچ دارم ، تصویر تلویزیون خیلی کم نور هست دوطرف تصویر کمی محو به نطر میاد با کنترل که کار مبکنم نوشته های دستگاه هم محو و کم رنگ هست مشکل از چی هست ؟ تنظیمات رنگ و درخشندگی رو هم بررسی کردم از اون هم نبود . فیش های ورودی رو هم عوض کردم فرقی نکرده .

  1. با سلام، ضعیف شدن لامپ تصویر و جمع شدن تصویر احتمالاتی است که در تلویزیون شما باید مورد توجه قرار گیرد. این تلویزیون ها معمولا به دلیل ارزش پایین مقرون به صرفه نیست.

   1. سلام، یه تلویزیون crt اسنوا دارم ۶ ماه پیش تصویرش پرش داشت و خطوطی توش ایجاد شده بود که بعد از مدتی کلا تصویرش رفت اما صدا داشت اونو تعمیر کردیم اما حالا دوباره به یکباره وقتی تلویزیون رو روشن کردیم کلاً تصویر نداره اما صدا داره میشه بگید مشکلش از چیه؟ و اینکه خودمون میتونیم تعمیرش کنیم؟ ممنون از وقتی که میذارین

    1. با سلام، قطع شدن تصویر در یک تلویزیون قدیمی به چند دلیل ایجاد می‌شود، اما نکته مهم در تلویزیون شما این است که صدا دارد. خرابی لامپ تصویر، مدار RGB و AGC از مهمترین مشکلاتی است که ممکن است ایجاد شده باشد. در مورد سوال تعمیر توسط خودتان: در تلویزیون‌های CRT هایولتاز وجود دارد که چند 10 هزار ولت است و یا یکی از ولتاژهای لامپ تصویر در حدود 1000 ولت است و احتمال برق گرفتگی شدید وجود دارد. تعمیر تلویزیون CRT قطعات کار شما نیست، پس اگر ارزش ریالی ندارد آن را کنار بگذارید و یا به تعمیرگاه تلویزیون مراجعه کنید.

 28. سلام خدمت استاد گرامی و تشکر از پاسخگویی صبورانه شما به سوالات دیگران.
  تلویزیون اسنوا 21 اینچ مدل sus-21hs-tps
  خطوط افقي فراوان و جمع شدن بالا مخصوصا پایین تصویر به تناوب و بی نظم حذف شدن حداقل یکی از رنگهای rgb اعوجاج تصویر دارد. یوک دور لامپ تصویر تمام قسمت‌های پلاستیکی شکسته و ترک داره به نحوی که بست دور لامپ به جایی بند نیست . آی سی ورتیکال و هوریزانتال دارای رادیات خنک کننده مشترک هستند و به قدری داغ میشه که نمیشه دست بزنی و کل برد زیر hot و اطراف تغییر رنگ داده . خازن صافی rgb 250 ولت و خازن 35ولت 100میکرو برای حذف خطوط بالای تصویر عوض کردم بی نتیجه بود لطفاً راهنمایی کنید

  1. با سلام، وضعیت توضیح داده شده و مخصوصا حذف یکی از رنگها، تعمیر تلویزیون شما را غیر اقتصادی می‌کند. اما اگر بخواهیم عیب یابی را توضیح دهیم ابتدا باید بخش پاور و میزان صحیح ولتازهای خروجی را بررسی کنید. با توجه به این که تلویزیون روشن می‌شود، در مرحله بعد بهتر است به سراغ ولتاژهای مدار افقی و سپس عمودی بروید و انها را بررسی کنید. در این مرحله باید دلیل داغ شدن بیش از حد قسمتهایی که توضیح دادی را مشخص و رفع کنید. مرحله اخر هم تعمیر بخش رنگ تلویزیون است که البته اگر به دلیل آسیب دیدگی لامپ تصویر باشد، قابل رفع نخواهد بود.

 29. سلام وقت بخیر، من یه سونی crt ۲۱ اینچ دارم، رنگ تصویر خیلی ضعیف شده، خیلی از رنگها قابل دیدن نیست، و میشه گفت رنگ قهوه ای شده رنگ غالب تصویر، ایا ایراد از لامپ تصویره؟ و اینکه کلا قابل تعمیر هست؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. با سلام، با توجه به توضیحات شما بیشترین احتمال خرابی مربوط به لامپ تصویر تلویزیون شماست. البته برند و مدل را قید نکرده‌اید. تعمیر تلویزیون CRT معمولا از نظر ریالی مقرون به صرفه نیست. قیمت قطعات ارتباطی با کاهش ارزش تلویزیون شما ندراد و به همین دلیل در اغلب موارد هزینه تعمیر تلویزیون غیر منطقی به نظر می‌رسد.

  1. با سلام، تعمیر تلویزیون در منزل شرایط خاصی دارد: باید قطعه معیوب مشخص شده و به صورت قطعه یدکی موجود باشد تا از انجام قطعی کار در منزل مطمئن باشیم. اگر مشکلی در یک تلویزیون قدیمی یا خاص دارید حتما با متخصصین تعمیر تلویزیون با اعلام مدل و ایراد، مشاوره داشته باشید.

  2. با سلام، در صورتی که ایراد و خرای ایجاد شده در منزل قابل رفع باشد و تلویزیون معیوب ارزش پرداخت هزینه‌های مربوطه را داشته باشد، تعمیر تلویزیون در منزل قابل انجام خواهد بود.

 30. سلام و درود
  یک تلویزیون 24 اینچ سونی که وقتی کلید پاور را میزنیم روشن نمی شود و چراغ استند بای هم روشن نمی شود و کمی زوزه می کشد. احتمالا چه مشکلی دارد؟ سپاسگزارم

  1. با سلام، با توجه به توضیحات بیشترین احتمال خرابی بخش پاور است، در تعمیر تلویزیون قدیمی می‌توانید بخش افقی را آزاد کنید تا اگر اتصال کوتاه دارد روی بخش پاور اثر نگذارد. در این حالت پاور باید به درستی کار کند.

 31. سلام
  یه تلویزیون 21 الجی فلترون دارم همه چیزش درست کار میکنه و صدا و تصویر کاملا بدون عیب پخش میشه. ایرادش اینه بعضی مواقع تصویرش پرش داره مخصوصا تصاویری که نور سفید بیشتری دارن. اوایل کمتر اینجوری میشد ولی الان زیاد شده….

 32. سلام وقت بخیر سونی KV-DA29M81 تصویر به رنگ صورتی میزنه آیاقابلیت تعمیر دارد؟حدود هزینه رو اعلام بفرمایید ممنون

  1. با سلام، صورتی شدن تصویر تلویزیون crt سونی شما نمونه کلاسیک ضعیف شدن لامپ تصویر در این تلویزیون‌ها است. 3 کاتد (تفنگ الکترون) برای سه رنگ اصلی یعنی سبز، آبی و قرمز داریم، وقتی یکی از رنگ‌ها مثلا سبز ضعیف می‌شود رنگ دیگر (قرمز) غالب می‌شود و تصویر تلویزیون با زمینه صورتی دیده می‌شود. تنها راه برای تعمیر تلویزیون شما تنظیم رنگ است. البته این کار باید در سرویس مد دستگاه یا همان منوی مخفی انجام شود. پیدا کردن کدها کمی مشکل است اما اگر اطلاعات ورود به منوی مخفی تلویزیون سونی را جستجو کنید،می‌توانید این بخش را تنظیم و تصویر تلویزیون را تا حدود زیادی بهبود دهید.

   1. با سلام. من هم یک تلویزیون قدیمی۲۹ سونی دارم تصویرش کمر باریک شده تو شهرستان هر جا بردم گفتن قطعشو نداریم امکان جابه جاییش خیلی سخته. ممکنه اسم قطعه ای که این مشکلو حل میکنه رو بهم بگید تا من بتونم از بازار تهران تهیه کنم .ممنون میشم

    1. سلام، جمع شدن تصویر تلویزیون شما یا به قول دیگر هلالی شدن ابعاد تصویر در تعدادی از تلویزیون‌های CRT سونی معمولا به دلیل از کار افتادن مدار EAST/WEST ایجاد می‌شود. این مدار دارای چند قطعه مختلف است و برای تهیه قطعه یدکی باید بدانید کدام قطعات معیوب شده است. نوع و ظرفیت قطعات در مدل‌‌های مختلف، متفاوت است و به این شکل امکان مشخص کردن یک قطعه وجود ندارد تا بتوانید آن را بدون عیب یابی، تعمیر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط