آموزش تعمیر تلویزیون قدیمی CRT

تعمیر تلویزیون قدیمی

هنوز در بسیاری از منازل می توان یکی از آنها را پیدا کرد و جالب است که بیشتر افراد احترام و جایگاه خاصی برای آنها قائل هستند. در این نوشته بیشتر راجع به تعمیر تلویزیون قدیمی می خوانیم.

برای تعمیر تلویزیون قدیمی ابتدا باید عیب یابی تلویزیون به شیوه صحیح انجام شود. برای عیب یابی تلویزیون به دو گزینه نیاز داریم : مدل کد تلویزیون که از روی برچسب پشت دستگاه قابل خواندن است و دیگر توضیح نشانه ظاهری خرابی ایجاد شده. اعلام این دو مورد به متخصصین تعمیر تلویزیون قدیمی آنها را قادر می‌سازد توضیح کاملی از ایراد به مراجعه کننده ارائه داده و هزینه تقریبی تعمیرات را مشخص کنند.

اگر شما هم یکی از مراجعین مجموعه تعمیر تلویزیون هستید ابتدا عیب یابی تلویزیون خود را به درستی انجام دهید.

ایرادهای شایع در تعمیر تلویزیون قدیمی CRT

 1. روشن نشدن تلویزیون
 2. دیر روشن شدن یا بد روشن شدن
 3. ایجاد خطوط افقی در تصویر
 4. بهم ریختگی رنگ
 5. خرابی لامپ تصویر

در ادامه به توضیح هر ایراد و نحوه برطرف کردن آن در مجموعه تعمیرات تلویزیون قدیمی CRT می‌پردازیم.

علت روشن نشدن تلویزیون قدیمی

بیشترین تعداد مراجعه تعمیر تلویزیون قدیمی با ایراد ظاهری روشن نشدن تلویزیون انجام می شود.

روشن نشدن تلویزیون قدیمی به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد :

 • خرابی بخش پاور
 • خرابی در بخش هوریزنتال تلویزیون
 • خرابی در بخش سیستم کنترل تلویزیون

تعمیر تلویزیون قدیمی

 

دیر روشن شدن تلویزیون یا بد روشن شدن آن

یکی از ایرادهایی که در تلویزیون های قدیمی ایجاد می شود دیر روشن شدن تلویزیون یا بد روشن شدن دستگاه است.

در روزهای ابتدایی ایجاد این ایراد ، دستگاه لحظات و یا دقایقی بعد از روشن شدن ، روشن می شود و تصویر تلویزیون ظاهر می شود. ممکن است تلویزیون پس از روش کردن دستگاه چندین بار خاموش و روشن شود و یا چراغ جلوی تلویزیون سبز شود اما عکس العمل دیگری نشان ندهد. با گذشت دقایقی از روشن کردن تلویزیون و به اصطلاح گرم شدن ، دستگاه به حالت کار عادی خود برمی گردد و تا زمان خاموش کردن هیچ ایرادی در آن دیده نمی شود.

معمولا مصرف کنندگان در این حالت به استفاده از تلویزیون ادامه می دهند و زمان ابتدایی روشن نشدن تلویزیون به مرور افزایش پیدا می کند تا جاییکه دستگاه دیگر روشن نشود.

این ایراد عموما بخاطر خرابی خازن های بخش پاور تلویزیون ایجاد می شود.

خاصیت شیمیایی خازن های الکترولیت به گونه ای است که مواد داخلی آنها به مرور تغییر ماهیت می دهند و کاهش ظرفیت پیدا می کنند. در این حالت خازن وظیفه خود را به درستی انجالم نمی دهد.

بخشی از این کاهش ظرفیت با گرم شدن خازن از بین می رود. دقایق اولیه روشن کردن تلویزیون هم مجموعه قطعات دستگاه بعلت عبور جریان در حال گرم شدن هستند و قطعات معیوب مورد نظر ما در حال اصلاح ظرفیت.

تعمیر روشن نشدن تلویزیون قدیمی

اشکالات و راه حل های مختلف تعمیر تلویزیون قدیمی عبارتند از :

 1. سوختن فیوز ورودی بخش پاور : خرابی PTC ، خرابی آی سی STR ، خرابی قطعات بخش پاور به نجوی که باعث جریان کشیدن این بخش شود.
 2. خرابی PTC : در لحظه اول روشن شدن باعث سوختن فیوز ورودی دستگاه می شود
 3. سوختن ترانزیستور خروجی هوریزنتال : خرابی ترانس هایولتاژ ، لحیم سردی مدار هوریزنتال ، خرابی چوک درایور
 4. سوختن آی سی خروجی پاور STR : تعویض آی سی خراب و قطعات جانبی آن مانند خازن صافی

 

در تعمیر روشن نشدن تلویزیون وضعیت چراغ پاور دستگاه اهمیت زیادی دارد. روشن شدن این چراغ می تواند نشان دهنده بخش اولیه پاور و سلامت تقریبی بخش سیستم کنترل تلویزیون و قطعات جانبی آنها باشد. روشن نشدن چراغ پاور تلویزیون هم می تواند بدلیل ایجاد خرابی در بخش اولیه برد پاور و یا ایجاد خرابی در بخش سیستم کنترل تلویزیون باشد.

 

آشنایی با قطعه PTC و وظیفه آن در تلویزیون های قدیمی CRT

PTC در واقع یک مقاومت متغیر است. این مقاومت در لحظه ابتدایی عبور جریان مقدار کمی دارد و جریان بزرگی از آن عبور می کند. عبور جریان باعث گرم شدن و تغییر میزان مقاومت این قطه می شود تا جایی که جریانی از آن عبور نمی کند. ساختار لامپ تصویر در تلویزیون های قدیمی به گونه ای است که آخرین تصویر در آن باقی می ماند. در روشن شدن بعدی این تصویر که گاها به صورت لکه های رنگی ایجاد می شود از بین برود.

برای از بین بردن این لکه ها از سیم پیچ های بزرگی استفاده می شود که در اطراف لامپ تصویر قرار می گیرند و در لحظه اولیه روشن شدن تلویزیون بوسیله قطعه PTC جریان برزگی از آن عبور می کند و باعث از بین رفتن این لکه ها می شود. کارکرد صحیح مدار دگوسینگ با ایجاد صدای بلندی همراه است که همه ما در روشن شکردن تلویزیون های قدیمی شنیده ایم.

قطعه PTC به دو صورت خراب شود :

 1. قطع می شود و باعث ازکار افتادن مدار دگوسینگ می شود و لکه های رنگی در تصویر تلویزیون دیده می شود
 2. با عبور جریان مقاومت آن بالا نمی رود که باعث می شود جریان بیشتری از میزان مجاز از سیم پیچ ها عبور کند که عموما باعث سوختن فیوز ورودی دستگاه می شود.

بهم ریختگی رنگ تلویزیون قدیمی

ایجاد خط نورانی پررنگ در وسط تصویر تلویزیون قدیمی

یکی دیگر از ایرادهایی که در تلویزیون های CRT ایجاد می شود قطع شدن تصویر تلویزیون و ایجاد خط افقی پر رنگ و نورانی بجای تصویر است. در واقع این خط پر رنگ و نورانی همان تصویر خطوط تشکیل دهنده تصویر است که روی هم جمع شده است.

طبقه ورتیکال در تلویزیون های CRT وظیفه تبدیل این خط به تصویر و باز کردن خطوط افقی را دارد و در صورت از کار افتادن آن ایراد توضیح داده شده ایجاد می شود.

سایر ایرادهایی که در اثر خرابی بخش ورتیکال ایجاد می شود عبارتند از :

 • ایجاد خطوط سفید رنگ در بالای تصویر تلویزیون
 • کم شدن عرض تصویر

 

خط افقی در تلویزیون قدیمی

بهم ریختگی رنگ در تلویزیون قدیمی

بهم ریختگی رنگ در تلویزیون قدیمی معمولا به دو دلیل عمده ایجاد می‌شود : ضعیف شدن لامپ تصویر و یا از کار افتادن مدار degause. وظیفه این مدار پاک کردن لکه‌های رنگ باقی مانده آخرین تصویر نمایش داده شده در زمان روشن کردن تلویزیون است. ضعیف شدن لامپ تصویر معمولا با تغییر زمینه تصویر به یکی از سه رنگ اصلی ایجاد می‌شود. در تلویزیون های CRT با بالارفتن عمر دستگاه و مستهلک شدن لامپ تصویر تلویزیون به تدریج میزان قدرت کاتدهای آن کاهش پیدا می کند. هر یک از سه کاتد موجود در این تلویزیون ها وظیفه ایجاد یکی از سه رنگ اصلی یعنی سبز ، قرمز و آبی را دارند. میزان تشعشع این سه کاتد با هم تنظیم می شود و با ضعیف شدن یکی از آنها رنگ دیگری غالب می شود و بیشتر دیده می شود.

مثلا با ضعیف شدن کاتد قرمز رنگ سبز بیشتر دیده می شود. یکی از روش های تست کیفیت تصویر تلویزیون صفر کردن گزینه رنگ تصویر در منوی تنظیمات است، در این حالت تصویر باید کاملا سیاه و سفید دیده شود و زمینه تصویر به هیچ رنگی متمایل نباشد.

 

تعمیر تلویزیون قدیمی CRT سونی

کیفیت بالای محصولات سونی باعث می‌شود که دستگاههای تولیدی این شرکت عمر نسبتا بالاتری نسبت به سایر برندها داشته باشند. بسیاری از تلویزیون‌های CRT در حال استفاده ساخت شرکت سونی هستند. این تلویزیون‌ها عموما دارای سیستم عیب یاب داخلی هستند و برخی از ایرادهایی که در آنها ایجاد می‌شود باعث خاموش شدن و چشمک ردن لامپ پاور تلویزیون می‌شود. در نوشته چشمک زدن تلویزیون سونی اطلاعات تکمیلی در مورد این نوع عیب یابی می‌توانید بخوانید و در ادامه هم راجع به ان بیشتر توضیح می‌دهیم.

ایرادهای شایع در بین مدل‌های مختلف تلویزیون قدیمی (CRT)  سونی عبارتند از :

 1. روشن نشدن تلویزیون
 2. روشن نشدن و چشمک زدن تلویزیون قدیمی سونی
 3. جمع شدن تصویر تلویزیون سونی از کناره‌ها و هلالی شدن تصویر
 4. بهم ریختگی رنگ تصویر

چشمک زدن تلویزیون قدیمی CRT سونی

چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون سونی که در اکثر موارد همراه با خاموش شدن آن همراه است نشانه خرابی یکی از بخش‌های تلویزیون است. تعداد چشمک ها در یک ثابت زمانی مشخص کننده محدوده ایراد و قطعات معیوب تلویزیون است. مثلا 2 بار چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون سونی قدیمی نشان دهنده ایجاد خرابی در برد پاور تلویزیون است.

شایع‌ترین تعداد چشمک زدن لامپ پاور تلویزیون سونی قدیمی عبارتند از :

                تعداد چشمک                قطعات معیوب                    مدل‌ها
                        2 پاور – خروجی هوریزنتال  اکثر مدل‌ها
                        4 ورتیکال (آی سی خروجی و قطعات جانبی) DZ29M81 – XJ29M81 – XA29M81 …
                        5 لامپ تصویر – مدار RGB  اکثر مدل‌ها
                        6 بخش پاور DA29M81 – DA34M81 – DB29M81 …
                        10 هوریزنتال – های‌ولتاژ DA29M81 – DA34M81 – DB29M81 …

در صورت مواجهه با چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سونی قدیمی می‌توانید با استفاده از این جدول تعداد چشمک‌ها را آنالیز و به قطعه معیوب تلویزیون آگاهی پیدا کنید.

5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی قدیمی

5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی قدیمی در اغلب موارد به دلیل ضعیف شدن لامپ تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود. نکته مهم در این ایراد اینست که معمولا در زمان ایجاد این خرابی تلویزیون روشن است و همزمان لامپ پاور تلویزیون چشمک می‌زند. نشانه دیگر خرابی لامپ تصویر تلویزیون سونی تغییر رنگ زمینه تصویر تلویزیون به رنگ صورتی – آبی و یا سبز است. در این حالت کاتدهای لامپ تصویر ضعیف شده‌اند.

جمع شدن تصویر تلویزیون سونی از کناره‌ها و هلالی شدن تصویر

یکی دیگر از ایرادهایی که در بخش تعمیر تلویزیون قدیمی سونی دیده می‌شود جمع شدن هلالی تصویر از کناره‌ها است. در این ایراد دو نیم دایره از سمت چپ و راست تصویر جمع می‌شود. خودمانی‌ترین توضیحی که برای توصیف نشانه خرابی این ایراد بیان می‌شود شباهت تصویر به استکان کمر باریک است. این ایراد یک خرابی کلاسیک در بین تلویزیون‌های CRT است و به نام ایراد EAST/WEST نامگذاری شده است.

جمع شدن تصویر تلویزیون سونی قدیمی

 

 

40 دیدگاه ها

 1. سینا گفت:

  سلام str چه قطعه ای است و به چه شکلی است

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، STR پیشوند نام آی سی بخش پاور سوئیچینگ است که دارای ماسفت داخلی است. آی سی STR از یک مدار PWM و یک ماسفت تشکیل می‌شود. در بخش پاور تلویزیون های CRT معمولا از STR استفاده شده است. STR66654 -STRF6307 – STR6308 از STRهای معروف هستند.

 2. صفری گفت:

  باسلام
  تصویر تلویزیون سونی crt باز شده ، چطور باید جمع شود ویا اصلاح شود؟
  ممنون می شوم که راهنمایی کنید.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، ابتدا باید از سلامت دستگاه مطمئن شوید. خرابی برخی از قطعات می تواند باعث باز شدن تصویر تلویزیون در جهات افقی و یا عمودی شود. در تلویزیون های crt برای باز شدن تصویر در جهات افقی یا عمودی کنترل هایی وجود دارد که در برخی به صورت دستی و برخی به صورت کد هستند. برای تغییر کدها باید وارد منوی مخفی تلویزیون شوید و در بخش تنظیمات ابعاد vertical size یا horizental size را تغییر دهید.

  • فريد گفت:

   درود.ptc تلويزيون ٢٩اينج بارس مدل آرو در بازار موجود هست?.مشخصات ptc اين مدل تلويزيون چیست?ممنون از سايت و محتواي بسيار پرفایده آن

   • گروه تخصصی رایان گفت:

    با سلام، PTC استفاده شده در تلویزیون‌های پارس از نوع خاصی استفاده شده است که با مدل‌های معمولی متفاوت است. از نظر امکان خرید حتما وجود دارد اما باید با توجه به تقاضای کم این قطعات بیشتر جستجو کنید.

 3. کیان گفت:

  با سلام
  تلوزیون صفحه تصویر ان سیاه است ولی هم چراغ پاور روشن میشود هم صدا دارد مشکل میتونه از کدوم قسمت دستگاه باشه ( تلوزیون فلاترون الجی)

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، باید ببینید های ولتاز هست یا خیر؟ اگر وجود داشته باشد باید مسیر RGB دستگاه رو چک کنید. مسیر ولتازهای این بخش را باید از مدار های ولتاز تا رگولاتورها و سوکت لامپ تصویر چک کنید. به دلیل بالا بودن دامنه ولتاژها مراقب باشید چون خطر برق گرفتگی دارد.

 4. ارتان گفت:

  تلویزیون الجی crt دارم، رون نمیشه، یعنی وقتی دکمه پاور رو میزنم صدای تک تک میده. مشکل کجاست؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، روشن نشدن تلویزیون crt به دلیل طراحی خاص مدارات و قطعات می‌تواند به خرابی تعداد زیادی از قطعات مرتبط باشد. اما احتمل خرابی قطعات بخش پاور و هوریزنتال بیشتر است. ابتدا باید قطعات بخش پاور مانند خازن ها و آی سی str این بخش تست و عیب یابی شود. سپس به سراغ ترانزیستور خروجی هوریزنتال می رویم. باقی مراحل تعمیر تلویزیون crt شما نسبت به نتیجه این مراحل اولیه تغییر خواهد کرد.

 5. ممنون از اینکه به ملت خود اطلاعات لازم را رایگان در اختیار شان قرار میدهید.درودودوصد بدرود

 6. سید علی حسینی گفت:

  سلام
  یه تلوزیون فلت جی وی سی دارم
  صدا و تصویر نداره
  واقعیتش صدا نداشت ولی تصویر داشت
  اومدم ببینم چرا صدا نداره تصویرش هم رفت بعید میدونم از لامپش باشه احتمالا از جای دیگه است
  خواستم بدونم شما تعمیرات هم انجام میدید.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، تعمیر تلویزیون قدیمی به دلایل مختلف باید با حداقل هزینه انجام شود. ایجاد دستکاری و سوختن قطعات بیشتر از حالت معمول تعمیر تلویزیون قدیمی را از نظر هزینه ریالی غیر منطقی می‌کند. وقتی یک ایراد مضاعف در دستگاهی ایجاد می‌شود به دلیل این که ایراد دوم به صورت دستی ایجاد شده است عیب یابی و پیدا کردن قطعه خراب مهارت و زمان بیشتری لازم دارد. بعد از رفع ایراد دوم تازه به ایراد اصلی میرسیم که به تنهایی هم ممکن است تعمیر آن هزینه منطقی نداشته باشد. در مواجهه با این مشکلات اما همچنان توصیه اصلی استفاده از متخصصین تعمیر تلویزیون است.

 7. مهران گفت:

  باسلام
  علت گرم شدن قطعاتی مثل ای سی ورتیکال و ترانزیستور ای ولتاژ در تلویزیون های قدیمی چیست

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، قطعا سوال شما در مورد گرمای غیر طبیعی قطعات است وگر نه همه قطعات الکترونیکی در هنگام کار گرما تولید می‌کنند و مقدار مجاز تولید گرما یعنی قطعه به درستی کار می‌کند. اما در مورد گرمای غیر طبیعی قطعات عوامل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد این گرما شود. اگر بخواهیم طبق اصول الکترونیک رفتار کنیم ابتدا باید ولتاژ تغذیه قطعات را اندازه‌گیری کنیم. در مرحله بعد پالس و یا سیگنال ورودی و کنترلر آنها را باید چک کنیم. مرحله آخر را هم می‌توان به قطعات مرتبط با این قطعات اصلی در نظر گرفت. مثلا در مورد آی سی ورتیکال یک تلویزیون ابتدا باید ولتاز تغذیه آی سی و قطعات مرتبط مثل ظرفیت خازن‌های صافی را اندازه گیری کنیم. سپس پالس ورتیکال را چک کنیم و در آخر قطعاتی مثل یوک که بوسیله آی سی ورتیکال بایاس می‌شوند. دقت کنید که گرمای غیر طبیعی معمولا غیر خطی بالا میرود.

 8. رامین گفت:

  سلام تلوزیون 29سامسونگ دارم رونش نمیشه مشکل از چه قطعه ای میباشد

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، عیب یابی تلویزیون‌های crt باید از منبع تغذیه شروع شود. سپس به سراغ قطعات بخش افقی تلویزیون می‌رویم. در مرحله بعد وجود هایولتاژ را باید بررسی کنیم. به همین صورت مراحل پشت سرهم باید چک شود تا به قطعات معیوب برسیم.

 9. بمی گفت:

  سلام تلویزیون 24سامسونگ دارم هم تصویر هم صدا قطع و وصل میشه مداوم مشکل از کجاست

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، کاربران عزیز دقت بفرمایید عنوان این نوشته یعنی آموزش تعمیر تلویزیون قدیمی به این معنا نیست که صرفا با بیان یک ایراد مانند روشن نشدن تلویزیون و یا قطع شدن صدا و تصویر می توان یک راهکار بسیار ساده برای تعمیر تلویزیون تعیین کرد که بشود در منزل و بدون مراجعه به تعمیرکار تلویزیون آن را انجام داد.
   ساختار تلویزیون‌های crt قدیمی شده است اما این قدمت به معنای ساده شدن و یا بی خطر شدن آن نیست. دقت کنید که در ساختار تلویزیون قدیمی همه قطعات روی یک برد اصلی قرار دارد. قطعات پاور که با برق شهر به طور مسقیم ارتباط دارد تا قطعات بخش تیونر که با ولتاژ بسیار پایین کار می کند و قطعات هایولتاژ که چندین ده هزار ولت در آن جریان دارد. پس عیب یابی و تعمیر این تلویزیون‌ها به مهارت زیادی نیاز دارد.
   برای شروع تعمیرات باید از عیب یابی بخش پاور شروع کنید. سپس به سراغ بهش هوریزنتال و ورتیکال بروید. اگر تعمیر تلویزیون در این سه بخش به درستی انجام شود باید تا اینجا تلویزیون روشن شود. ادامه مسیر عیب یابی بردهای تیونینگ – RGB و …. را شامل می شود.

 10. مسعود گفت:

  با عرض سلام من یکدستگاه تلوزیون سامسونگ اسلیم دارم که با جرقه زیر یکی از قرقره های سیم پیچ وار کنار هایولتاژ تصویر از کنار حلالی یا یه قول خودتون استکان کمر باریک شد ممنون میشم قطعاتی که باید تعویض کنن رو بهم بگید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، برای تعمیر تلویزیون قدیمی شم در این حالت باید عیب یابی انجام بشود. وقتی جرقه یا اتصالی در دستگاه ایجاد می‌شود قطعاتی در معرض آسیب هستند که در حالت عادی و به علت کارکرد طبیعی کمتر خراب می‌شوند. ترانزیستور خروجی بخش east/west و قطعات جانبی آن و مقاومت‌های فیوزی از جمله قطعاتی هستند که باید تست و در صورت خرابی تعویض شوند.

 11. Mahdi sef گفت:

  سلام ودرود خدمت عزیزان این برنامه ی وزین و جالب..
  غرض از مزاحم شدن.تلویزیون CRTاسنوا دارم که چند وقت هست..تصویرش اول واضح نبود ولی با روشن و گرم شدن ۱۰ دقیقه ایی خوب میشد. تا کم کم الان تصویر فقط وسط صفحه هست. پالا و پایین نداره..و قبلش فقط واضح نبود وموج داشت.الان به کل همون کوچک تصویرشم سفید شده..فقط محو نشون میده.
  در صورتی که اول روشن کردنش خیلی بدتره و با گرم شدنش تازه میشه اونجوری..
  ولله اوضاع مالی خرابه Led 49 داشتم فقط با صربه کوچک داعون شده. مجبورم با این سر کنم..اینم خراب شده..میخوام خودم تعمیرش کنم
  اگه بشه راهنماییم کنید
  منون میشم ی دنیا…
  سپاس فراوان

 12. مجید گفت:

  باسلام وخسته نباشید خدمت استاد عزیز
  استاد یه TV ال جی ۲۹ فلترون مشتری آورده زمانیکه روشن میکردم تصویرش قرمز و خط های افقی داشت و سریع خاموش میشد حدود هفت هشتا خازن در قسمت سوکت پشت لامپ تصویر که ۵ تاشون 250v 4.7uf بود تعویض شدن الان دیگه خاموش نمیشه ولی تصویر خطهای افقی و قرمز رنگ هستش ، ممنون میشم یه راهنمایی کنید که از چه قسمتیس شروع کنم ، از لطف و تجربه تون ممنون و سپاس .

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، اگر لامپ تصویر دیگری (حتی مشابه) در اختیار داشتید حتما ابتدا از سلامت لامپ تصویر مطمئن شوید. در این مدل از تلویزیون‌های ال جی خرابی سوکت لامپ تصویر زیاد ایجاد می‌شود. ابتدا آزمایش و تست کنید و اگر کوچکترین خطایی مشاهده کردید سوکت لامپ را تعویض کنید. به احتمال زیاد مشکل شما حل خواهد شد.

 13. اسماعیل هاشم زهی گفت:

  سلام ببخشید من تلویزیون 29 سامسونگ پلانو دارم چند وقتیه چراغ استند بای روشن شده و خود تلویزیون روشن نمیشه بی زحمت راهنمایی کنید چیکارش کنم و مشکل از کجاست.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، روشن شدن چراغ استندبای تلویزیون به معنای قرار گرفتن تلویزیون در حالت اماده به کار است. اگر تلویزیون در این حالت با فرمان شما روشن نمی‌شود ابتدا باید بخش پاو تلویزیون را چک و عیب یابی کنید. در این موارد قطعاتی مانند str بخش پاور، خازن‌های الکترولیت و قطعات بایاس آی سی می‌تواند معیوب باشد. باید در حد شناخت و تعویض قطعات اطلاعات و توانایی داشته باشید در غیر این صورت دستکاری بیشتر موجب پبیشرفت ایراد و احتمالا غیر قابل تعمیر شدن تلویزیون شما خواهد شد.

 14. Hamidrassolii گفت:

  باسلام یه تلوزیون crt سامسونگ دارم اولش فیوز سوخته بود فیوز رو عوض کردم با یه لامپ 100 وات به برق وصل کردم حالا تا ترانس های ولتاژ میخواد روشن بشه و بلندگو صدا بده دوباره خاموش میشه دوباره روشن و این روند ادامه پیدا میکنه در ضمن ptc دگو سینگ رو درآوردم ولی میندازمش لامپ خیلی دیر خاموش میشه مشکل از کجاشه؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، اظهار نظر و ارائه راهکار تعمیر تلویزیون crt که تا این حد در تعمیر آن جلورفته‌اید خیلی کار منطقی نیست و مطمئنا نتیجه درستی نخواهد داشت. اگر با اهمتر چک کردید و اتصال کوتاه مستقیم ندارید لامپ را حذف کنید تا نتیجه مشخص شود. (راهکارهای ارائه شده ویژه افراد متخصص است و ممکن است برای افراد بی تجربه خطرناک باشد)

 15. جباری گفت:

  باسلام وخسته نباشید تلویزیون سونی قدیمی ۲۱ اینچ دارم برق میاد چراغش روشنه باکنترل روشن میکنم چند ثانیه خط سفید افقی میاد وسط بعد خاموش میشه ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، تلویزیون سونی شما در بخش ورتیکال دچار مشکل شده است. باید آی سی اصلی این بخش و قطعات جانبی مانند خازن‌ها مورد عیب یابی و تست قرار گیرند.

 16. arash گفت:

  سلام خسته نباشید، بنده یک تلوزیون سیاه سفید قدیمی nec solid state دارم روشن میشه اما برفکی و هیچ کانالی دریافت نمیکنه آنتن دوشاخ روش هم شکسته میخواستم بدونم راه حلی هست که بشه کانال دریافت کرد باهاش؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، با توجه به تئوری تعمیرات تلویزیون های قدیمی بخش تیونینگ دستگاه مشکل دارد. اما معمولا دستگاههای قدیمی را به دلیل عمر بالایی که دارند خیلی نمی‌توان با این اصول عیب یابی و تعمیر کرد. باید با سیستم کانال یابی در این تلویزیون‌ها کاملا آشنا باشید تا بتوانید به شیوه درست آن را تعمیر کنید.

 17. امیر گفت:

  سلام خسته نباشید و ممنون بابت راهنمایی هایی که میکنید
  من یک تلویزیون ۲۹ اینچ سامسونگ دارم که ایراد east west داره و تصویر هلالی شکل و کمر باریک
  شده ایرادش چی هست ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، در طراحی برندهای مختلف از قطعات مختلفی برای بخش e/w استفاده می‌شود. معمولا یک ترانزیستور به نحوی بایاس می‌شود که در نقطه خاصی ولتاژ لازم را تامین کند. برای تعمیر این ایراد ابتدا باید بتوانید قطعات مرتبط را روی شاسی تلویزیون خود پیدا کنید. چون در تلویزیون crt همه قطعات روی یک شاسی نصب شده‌اند پیدا کردن قطعات یکی از بخش‌های عیب یابی به شمار می‌رود. در عین حال مراحل تعمیر تلویزیون قدیمی ساده تر از تلویزیون های جدید است.

 18. شیبا ملک گفت:

  سلام
  تلویزیون سونی قدیمی که مادرم با آن راحت کار می رد الان فقط یک انال می یرد و صدا هم بالا و پایین می شود.آیا اکانش هست تعمیرکاری در منزل آن را عیب یابی و اصلاح کند؟ با هر هزینه ای ایل به انجام این تعمیرات هستیم..ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، تعمیر تلویزیون قدیمی در منزل صرفا در ایرادهایی قابل انجام است که ایراد و قطعه خراب کاملا مشخص باشد. در مورد گیرندگی تلویزیون شما در اولین آزمایش بهتر است با یک انتن سالم تست کنید. ممکن است قدرت و یا کیفیت سیگنال انتن شما در حد لازم نباشد. در مورد کم و زیاد نشدن ولوم هم باید تست شود که ایا کلید خراب است یا دستگاه از نظر نرم افزاری مشکل دارد؟ البته در مورد تلویزیون‌های سونی خرابی میکرو سوئیچ بیشتر محتمل است که البته در این حالت باید کنترل تلویزیون به درستی عمل کند.

 19. بهراد گفت:

  با درود
  یه تلویزیون پاناسونیک قدیمی مدل TC-2121T به حالت ورتیکال رفته ولی با تعویض آی سی LA7837 و تمام خازنهای اطرافش باز هم مشکل پابرجاست. ممکنه مشکل به قسمت ورتیکال مربوط نباشه؟ پایه های های ولتاژ 50 ولت مثبت و 114 ولت منفی و 13 ولت منفی رو داریم. روی آی سی ورتیکال هم 24 ولت رو داریم. میتونید راهنمایی کنید؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، بخش ورتیکال در تلویزیون crt یک مدار مجزا و کامل است. به غیر از آی سی اصلی و قطعات بایاس باید از سلامت پالس ورودی و فرکانس درست آن و همچنین سلامت یوک تلویزیون مطمئن شوید. البته به دلیل کم شدن قطعات یدکی و نبود دستگاههای مشابه تعمیر تلویزیون قدیمی با سختی زیادی همراه است. البته مشکلی نیست که با دقت و صبر حل نشود. یک بار دیگر مسیر رفته و قطعات تعویض شده را بررسی کنید.

 20. مهدی گفت:

  سلام تلویزیون ۲۰۹۲ سونی هست فقط رنگ سبز ندار ایا قابل تعمییر هست میشه راهنمایی کنید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، لامپ تصویر تلویزیون شما معیوب شده است و راه حل تعمیر تلویزیون سونی شما تعویض لامپ تصویر است که نه در دسترس است و نه ارزش تعمیر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ