اشتباه عمل کردن دکمه های دستگاههای صوتی و تصویری

اشتباه عمل کردن دکمه های دستگاههای صوتی و تصویری

آنچه در این نوشته خواهید خواند

اشتباه عمل کردن دکمه های دستگاههای صوتی و تصویری یکی از مشکلات آزاردهنده در بین ایرادهای مختلفی است که ممکن است در آنها ایجاد شود. اشتباه عمل کردن کلیدهای روی این لوازم استفاده از آنها را سخت می‌کند، مخصوصا زمانی که کلیدها بجای یکدیگر عمل می‌کنند.

توضیح بیشتر اینکه در مجموعه تعمیرات لوازم خانگی و به صورت محدودتر تعمیر تلویزیون و سیستم های صوتی که در محدوده تخصصی ماست تعدادی از ایرادهای ایجاد شده در دستگاه های مختلف بعلت عدم استفاده مستمر در آنها ایجاد می شود، در واقع استفاده مستمر از دستگاه ها باعث می شود برخی از قطعات حداکثر عمر مفید خود را داشته باشند.

یکی از این قطعات کلید های روی پنل دستگاه های مختلف است که معمولا عدم استفاده از آنها باعث ایجاد ایراد بد کار کردن و یا اگر بخواهیم دقیقتر بگوییم اشتباه عمل کردن دکمه های دستگاههای صوتی و تصویری است.

با توجه به سهولتی که کار با ریموت کنترلها فراهم می کند تقریبا دکمه های روی بدنه اصلی دستگاههای مختلف بی استفاده باقی می ماند و شاید مدتهای طولانی هیچکدام از آنها زده نشود. اما برخی دستگاهها بدلیل فانکشن ها یا منوهای مختلف و یا عدم وجود دکمه های خاص روی ریموت لازم است که از دکمه های روی دستگاه استفاده شود که در این حالت اشتباه عمل کردن دکمه های دستگاههای صوتی و تصویری که معمولا به صورت عملکرد یک کلید به جای کلید بعدی و یا قبلی است، استفاده از دستگاه را دشوار می کند.

یکی از نمونه های اشتباه عمل کردن کلیدهای دستگاهها ضبط های FL  و FLX سونی است که دوستانی که با این دستگاه آشنایی دارند می دانند که دارای 5 دیسک است و شما می توانید هر کدام از آنها را جداگانه انتخاب و خارج نمایید و در حالیکه مراحل اولیه بخش مکانیزم بخش CD انجام شده با فشار دکمه DISC SELECT برای انتخاب شماره دیسک ناگهان مثلا فرمان تغییر فانکشن به دستگاه داده می شود و دستگاه در حالت رادیو قرار می گیرد.

معمولا اشتباه عمل کردن دکمه های دستگاههای صوتی و تصویری در دستگاههای با تعداد کلید بالاتر بیشتر دیده می شود مثلا در ضبط های 3 دیسک قدیمی که البته علت این مسئله را باید در ساختار خاص این کلیدها که اسم اصلی انها میکروسوئیچ است جستجو کرد.

مدار میکرو سوئیچ ها اینگونه عمل می کند که هر کلید با یک مقدار مقاومت خاص روی یک ولتاژ اصلی اثر می گذارد مثلا کلید شماره 1 با مقاومت 1 کیلو و کلید دوم با مقاومت 2 کیلو و کلید سوم با مقاومت 3 کیلو روی یک ولتاژ اصلی به مقدار 5 ولت اثر می گذارند.

در حالت سلامت قطعات مقدار مقاومت کلیده به میزان 0 است ولی با خراب شدن کلیدها مقاومت آنها در زمان عملکرد تغییر کرده و بیشتر می شود.فرض کنید کلید شما یک خراب و مقاومتی مقدار 1 کیلو پیدا می کند در این حالت در زمان کارکرد بجای 1 کیلو که مقدار اصلی خودش است بجای کلید شماره 2 که مقاومت آن 2 کیلو است عمل می کند.

یکی از راههایی که باعث می شود دکمه های دستگاهها در سلامت بیشتری بمانند تا در موقع لزوم بتوان از آنها استفاده کرد استفاده هر از گاهی از آنهاست که باعث می شود سولفاته شدن صفحات داخلی کلید بدلیل تماس آنها با هم از بین برود و کلیدها طول عمر مفید بیشتری داشته باشند.

در بخش تعمیرات هم راه حل اساسی تعمیر ایراد بد عمل کرده میکروسوییچها تعویض یکباره و کلی آنهاست.

در برخی موارد تعمیرکاران اقدام به شستشوی میکروسوییچ ها با اسپری های مختلف می کنند که البته ممکن است به صورت مقطعی تاثیر داشته باشد اما در مدت کوتاهی مجددا ایراد به حالت اولیه تکرار می شود.

8 پاسخ

 1. سلام
  مرسی از سایتتون من ندیدم برای این مشکل جایی چیزی نوشته باشن
  برای تعمیرش باید چی کار کرد دقیقا؟؟؟

 2. سلام
  ممنون از اطلاعاتتون
  بنده zux سونی دارم برای تقریبا تمام کلیدها این مشکل رو داره.
  شما کار تعمیر انجام میدهید؟
  ممنون

  1. با سلام، عملکرد اشتباه کلیدهای روی پنل ضبط خانگی یکی از ایرادهایی است که در بسیاری از دستگاهها دیده می‌شود. این ایراد به دلیل ایجاد مقاومت در کلیدهایی که باید مقاومت داخلی آنها صفر باشد ایجاد می‌شود. به دلیل تعداد بالای کلیدها در ضبط خانگی zux10 سونی و همچنین ساختار خاص این مدل تعویض آنها نیازمند شرایط کارگاهی و انجام تعمیر ضبط خانگی سونی است. برای اطلاعات بیشتر با بخش مشاوره تعمیرات تماس بگیرید.

 3. سلام ممنون از توضیحاتتون
  من یک ضبط سه دیسک سامسونگ مدل max-vl6200 دارم که متاسفانه کلیدهای فانکشن موقع زدن قاطی میکنن
  مثلا زمانی که دکمه type زده میشه aux فعال میشه و باید چند بار زد تا درست عمل کنه یا زمانی که کلید Psound زده میشه اکولایزرها فعال میشن به جای پاور سوند
  البته باید بگم مدت چندسالی دستگاه بلااستفاده بود و زمانی که من دستگاه رو راه اندازی کردم متوجه این مشکل شدم و با توجه به توضیحات شما فکر میکنم باید همه میکرو سويچ ها تعویض بشن درسته ؟

  1. با سلام، بهترین روش تعمیر ضبط خانگی سامسونگ شما در این ایراد تعویض کامل میکروسوئیچ ها به طور کامل در یک مرحله است. البته به دلیل ان که بخش سی دی کمتر استفاده می‌شود ممکن است راه دیگر تعویض کلیدهایی باشد که استفاده می شوند مثل تنظیمات صدا. برای تعویض حتما از قطعه یدکی با کیفیت استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط