تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F

تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F

در نوشته دیگری به بررسی تعمیر تلویزیون ساسونگ سری F پرداخته و ایرادهای شایع در این مدل را بررسی کردیم. با توجه به آمار بالای خرابی بک لایت در این مدل، در این نوشته به طور کامل به بررسی تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F می‌پردازیم و همراه با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان نکات مختلف مرتبط مانند نشانه‌های خرابی،علت خرابی بک لایت، روش‌های تعمیر، اصلاحیه و روش‌های جلوگیری از خرابی بک لایت در این مدل را بررسی می‌کنیم.

علائم خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F

بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F از نوع (Direct) یا شاخه‌ای است. نشانه‌ها و علائم ظاهری خرابی بک لایت در مدل F نسبت به اینچ تلویزیون و نوع مداربندی لامپ‌ها متفاوت است اما در اغلب موارد به غیر از قطع شدن کامل تصویر تلویزیون که شایع‌ترین نشانه خرابی بک لایت است اکثرا به صورت ایجاد تاریکی و سیاهی در تصویر ظاهر می‌شود.

مهمترین نشانه‌های خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F عبارتند از :

 1. ایجاد سیاهی و هاله تاریکی افقی در تصویر تلویزیون
 2. تاریکی نیمه بالایی یا پایینی تصویر
 3. قطع شدن کامل تصویر

 

تاریکی بالای تصویر تلویزیون سامسونگ

 

تعداد و کیفیت چینش لامپ‌های بک لایت در اینچ‌های مختلف تلویزیون سامسونگ مدل F به شرح زیر است :

              اینچ تلویزیون          تعداد خط بک لایت        تعداد لامپ هر خط          ولتاژ هر لامپ
                   32                     5                     9                 3 ولت
                   40                     7                    13                 3 ولت
                   46                     8                    15                 3 ولت
                   55                    10                    18                 3 ولت

 

به غیر از تعداد لامپ‌ها که در سایزهای مختلف با هم متفاوت است نوع مداربندی آنها هم با هم فرق دارد. نوع مداربندی لامپ‌های بک لایت در ایرادهای ظاهری ایجاد شده تاثیر دارد. مثلا در سایز 32 همه لامپ‌ها با هم در یک مدار سری شده‌اند و به همین دلیل خرابی بک لایت در این سایز بیشتر به صورت قطع شدن کامل تصویر ایجاد می‌شود. در سایز 40 اینچ بک لایت به دو نیمه بالایی و پایینی تقسیم می‌شود و خرابی بک لایت هم به صورت تاریکی بالا یا پایین تصویر ایجاد می‌شود.

 

 

بیشتر بخوانید : بهترین روش تعمیر سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

 

 

در سایزهای 46 و 55 تلویزیون سامسونگ مدل F علائم خرابی بک لایت بیشتر Fبه صورت هاله‌های تاریک افقی ایجاد می‌شود. هر 2 شاخه بک لایت با هم سری شده‌اند و خرابی در هر بخش باعث از کار افتادن 2 خط از بک لایت می‌شود و باعث تاریک شدن بخشی از تصویر تلویزیون می‌شود.

 

تاریکی نیمه پایین تصویر تلویزیون سامسونگ

تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F

بعد از شناسایی علائم ظاهری خرابی بک لایت نوبت به تعمیر خرابی می‌رسد. تعمیر خرابی بک لایت در تلویزیون سامسونگ مدل F به دو روش کلی انجام می‌شود : تعمیر بک لایت و تعویض کامل بک لایت.

شاید به جرات بتوان گفت بالاترین آمار تعمیر بک لایت که در مجموعه تعمیر تلویزیون نتیجه قابل قبولی داشته تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F است. همانطور که می‌دانیم در تعمیر بک لایت فقط لامپ‌های سوخته با قطعات یدکی سالم تعویض می‌شود. تعمیر بک لایت نسبت به تعویض هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. کیفیت بالای قطعات در مدل باعث شده است که موارد تعمیر شده با کیفیت قبل به کار خود ادامه دهد و در کوتاه مدت دچار مشکل نشود.

تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F

علت خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ

یکی از نکات مهم در مجموعه تعمیر لوازم صوتی و تصویری تعیین علت خرابی قطعات است. این موضوع به این جهت اهمیت دارد که با رفع این عوامل منفی ضمن جلوگیری از تکرار ایراد می‌توان باعث افزایش عمر مفید دستگاه شد. در بخش تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F هم چند عامل بعنوان دلایل خرابی بک لایت تلویزیون معرفی می‌شوند.

مهمترین علت خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل f عبارتند از :

 1. استفاده از مقدار حداکثر بک لایت در منوی تنظیمات تلویزیون
 2. روشن ماندن تلویزیون در ساعات طولانی و بدون استراحت
 3. ایجاد فاصله بین لامپ‌های بک لایت و خنک کننده
 4. پایان عمر مفید بک لایت تلویزیون

آمار بخش تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل f در مجموعه رایان نشان می‌دهد مقدار گزینه بک لایت یا همان نور زمینه در منوی تنظیمات بیشتر این تلویزیون‌ها در حالت حداکثری قرار داشته است. در این حالت لامپ‌های بک لایت با تمام توان ممکن کار می‌کنند که قاعدتا در مقدار عمر مفید آنها تاثیر منفی دارد.

عامل مهم دیگر که در خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F تاثیر زیادی دارد ایجاد فاصله بین PCB لامپ‌های بک لایت و خنک کننده است. توضیح بیشتر اینکه در بک لایت‌ دایرکت معمولا از شاسی اصلی تلویزیون بعنوان خنک کننده استفاده می‌شود. در تلویزیون سامسونگ مدل F از چسب حرارتی استفاده نشده است و لامپ‌های بک لایت با استفاده از نگهدارنده‌های فلزی نصب می‌شوند.

خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F

جلوگیری از خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ

متخصصین تعمیرات تلویزیون برخی عوامل را در جلوگیری از خرابی بک لایت تلویزیون موثر می‌دانند. با رعایت این موارد می‌توانید باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون خود شوید.

برای افزایش عمر بک لایت تلویزیون ساسونگ مدل F و جلوگیری از خرابی آن نکات زیر را رعایت بفرمایید :

 1. بک لایت تلویزیون را نسبت به نور محیطی تنظیم کنید و حداکثر مقدار آن را روی 15 قراردهید.
 2. گزینه صرفه جویی در انرژی تلویزیون را فعال کنید (گزینه حداقل با توجه به تنظیم بک لایت روی عدد 15 می‌تواند انتخاب مناسبی باشد)
 3. در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه تلویزیون را خاموش کنید.

 

اصلاحیه بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F

به مجموعه تغییراتی که در تلویزیون جهت افزایش عمر بک لایت و جلوگیری از سوختن آن انجام می‌شود اصلاحیه بک لایت گفته می‌شود.

مجموعه اقداماتی که بعنوان اصلاحیه بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F شناخته می‌شود عبارتند از :

 1. اصلاحیه برد پاور (ولتاژ بخش بک لایت را بین 5 تا 10 درصد کاهش می‌دهد)
 2. تنظیم بک لایت تلویزیون نسبت به نور محیطی و فعال کردن گزینه صرفه جویی در انرژی
 3. استفاده از منوی مخفی تلویزیون سامسونگ جهت کاهش بک لایت.

در مورد گزینه آخر توضیح بیشتر این که در این روش با ورود به منوی مخفی تلویزیون سامسونگ میزان نور بک لایت را کاهش می‌دهند. این عملیات باعث کاهش میزان نور بک لایت تلویزیون می‌شود به نحوی که اگر در منوی تنظیمات تلویزیون هم افزایش پیدا کند حد مجاز را رد نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ