پاسخ به 5 سوال مهم در تعمیر بک لایت تلویزیون

backlight tv repair

شما که در حال خواندن این نوشته هستید احتمالا یکی از کسانی هستید که بک لایت تلویزیون آنها خراب شده است و در اینترنت به دنبال پیدا کردن بهترین و ارزانترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون خود هستید. در ادامه متخصصین تعمیر تلویزیون به 5 سوال مهم در این بخش پاسخ داده‌اند که در پروسه تعمیر بک لایت تلویزیون حتما به درد شما هم خواهد خورد.

بک لایت چیست و در کجای تلویزیون قرار دارد؟

ممکن است در حال تماشای تلویزیون باشیم که به صورت ناگهانی تصویر تلویزیون قطع می‌شودT یا وقتی یک روز صبح تلویزیون را روشن می کنیم میبینیم که تصویر ظاهر نمی‌شود. بعد از کمی بررسی سیم برق و آنتن و اتصالات متوجه می‌شویم که ایراد از آنها نیست. تقریبا همه ما در این موقع شروع به جستجو در اینترنت می کنیم.

با جستجوی عباراتی مانند قطع شدن تصویر تلویزیون یا سیاه شدن تصویر، تاریک شدن تصویر تلویزیون و عبارات مشابه تقریبا همه نتایجی که ظاهر می شود مربوط به خرابی بک لایت تلویزیون و روش های تعمیر آن است.قبل از آنکه بخواهیم راجع به روش‌های تعمیر بک لایت و یا هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون صحبت کنیم ابتدا باید بدانیم که بک لایت چیست و در کجای تلویزیون قرار دارد؟

به بیان ساده بک لایت تعدادی لامپ است که در پشت صفحه تلویزیون روشن می‌شود و نور لازم برای دیده شدن تصویر تلویزیون را فراهم می‌کند. صفحه تلویزیون نور سفید ندارد و تصویر به صورت تاریک در آن ایجاد می‌شود. لازم است که این نور به صورت جداگانه ایجاد و به صفحه تلویزیون تابانده شود. در تلویزیون های ال سی دی این نور بوسیله لامپ‌های فلورسنت و در تلویزیون های ال ای دی بوسیله دیودهای نورانی (که با نام لامپ‌های ال ای دی شناخته می‌شوند) تولید می شود. در تلویزیون های پلاسما و OLED این نور بوسیله پیکسل های پنل تولید می‌شود.

بک لایت ها چند شکل ظاهری دارند اما دو نوع از آنها بیشتر استفاده می شوند :

 1. بک لایت شاخه‌ای : به صورت چند شاخه افقی در پشت صفحه تلویزیون قرار می گیرد.
 2. بک لایت لبه : به صورت یک یا چند شاخه در کناره طولی و یا عرضی تلویزیون قرار می‌گیرد.

نشانه خرابی بک لایت تلویزیون چیست؟

این تصور که هر نوع قطع شدن تصویر تلویزیون حتما بعلت خرابی بک لایت است اشتباهی است که برخی مراجعین بخش تعمیرات تلویزیون دچار آن می‌شوند. ایرادهای دیگری مانند خرابی برد تیکان ، خرابی برد آدرس و خرابی صفحه نمایش یا همان پنل هم می تواند به مانند خرابی بک لایت باعث قطع شدن تصویر تلویزیون شود. بهترین روش تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون آشنایی با روش کارکرد آن است. اما اگر به دنبال راه میانبر هستید مشخص ترین نشانه‌های خرابی بک لایت را به شما می‌گوییم :

 1. قطع شدن تصویر : در این حالت صدا پخش می‌شود و بقیه کارکردها (مانند تعویض کانال) به درستی کار می‌کند.
 2. قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون : تصویر هر چند لحظه یکبار وصل می‌شود و به سرعت قطع می‌شود.
 3. ایجاد تاریکی ابر مانند در بخش های مختلف تصویر
 4. ایجاد نقاط نورانی در تصویر

یکی از روش‌های معمول برای تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون زمانی که تصویر بطور کامل قطع می‌شود، استفاده از نور مصنوعی بجای نور بک لایت است. می‌توانید با چراغ قوه گوشی همراه خود به صفحه تلویزیون نور بتابانید و یا اتاق را تاریک کنید. در صورت خرابی بک لایت معمولا تصویر به صورت ضعیف دیده می‌شود.

سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

 

چگونه بک لایت تلویزیون را تعمیر کنیم؟

دو راه کلی برای تعمیر تلویزیون بک لایت سوخته وجود دارد : تعمیر بک لایت دستگاه و یا تعویض کامل بک لایت تلویزیون.

منظور از تعمیر بک لایت اینست که لامپ‌های خراب تعویض شود. توضیح بیشتر این که همه لامپ های تشکیل دهنده بک لایت تلویزیون به صورت یکجا نمی‌سوزد. تعدادی از لامپ ها و یا حتی ممکن است یکی از آنها بسوزد اما تصویر تلویزیون به طور کامل قطع می‌شود. برای تعمیر بک لایت باید لامپ‌های خراب را تشخیص دهیم و آنها را تعویض کنیم. بعضی از مشتریان بین تعمیر و تعویض بک لایت و در انتخاب یکی از آنها تردید می کنند. اگر قطعه یدکی بک لایت به صورت آکبند موجود باشد حتما تعویض آن بهتر از تعمیر است.

تعمیر بک لایت در زمانی کاربرد دارد که قطعه یدکی در دسترس نباشد و در صورت عدم تعمیر بک لایت تلویزیون غیر قابل استفاده باشد. در این حالت اگر تعمیر بک لایت به دقت و با قطعات یدکی با کیفیت انجام شود بهترین گزینه تعمیر تلویزیون ما خواهد بود.

dark-tv-samung backlight problem

بهترین مارک بک لایت تلویزیون کدام است؟

مراجعین بخش تعمیرات تلویزیون معمولا با چند مرکز مشاوره تعمیرات تلویزیون برای تعمیر بک لایت تلویزیون خود تماس می گیرند. جالب این جاست که در مشاوره‌های مختلف پلن های متفاوتی برای پروسه تعمیر تلویزیون و یا هزینه تعمیرات دریافت می کنند. اما دلیل آن چیست؟

علت این اختلاف در اینست که خرابی بک لایت تلویزیون در برندهای مختلف از ال جی و سامسونگ گرفته تا سونی و پاناسونیک و مارشال و دوو و… به صورت اپیدمی ایجاد می شود و اکثر مدل ها با آن درگیر هستند. این حجم بالای تقاضا برای قطعات یدکی شرکت های مختلف تولید قطعات الکترونیکی را به تولید مجدد بک لایت تشویق می کند. تولید کنندگان مختلف بک لایت برندها و مدل‌های مختلف تلویزیون را تولید می کنند و طبیعی است که هر شرکت کیفیت خاص خود را دارد و قیمت ویژه خود را. برخی کیفیت بالاتری دارند و قیمت بالاتر و برخی هم قیمت و کیفیت پایین‌تر.

اگر شما هم بعنوان مصرف کننده با چند مرکز مشاوره تعمیرات تلویزیون دچار تردید هستید که کدام مرکز و کدام برند بک لایت که به شما معرفی شده است را انتخاب کنید. بهترین کلید و راه حل که می توانیم به شما معرفی کنیم اینست که سعی کنید متخصص تعمیرات تلویزیون را با دقت انتخاب کنید و بقیه کارها را به او بسپارید. اطلاعات شما در بخش تعمیر بک لایت تلویزیون هر چقدر باشد کم است. انتخاب یک تعمیرکار حرفه‌ای و کاربلد و واگذار کردن سایر جزئیات بهترین انتخاب در تعمیر بک لایت تلویزیون شماست.

backlight lb 47

چگونه از سوختن مجدد بک لایت جلوگیری کنیم؟

دو بخش کلی برای انجام کارهایی که می توانیم برای جلوگیری از سوختن مجدد بک لایت تلویزیون وجود دارد : اقداماتی که در حین تعمیر تلویزیون انجام می شود و با عنوان اصلاحیه بک لایت شناخته می شود. دیگری موارد و نکاتی است که بعنوان مصرف کنندهخ می‌توانیم رعایت کنیم که باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون ما می شود.

موارد اصلاحیه تعمیر بک لایت تلویزیون و تغییراتی که باید توسط متخصص تعمیرات تلویزیون انجام شود شامل موارد زیر است:

 1. اصلاحیه برد پاور که باعث کاهش ولتاژ بک لایت می شود. لامپ ها با ولتاز پایین‌تر نور کمتری تولید می کنند اما عمر آنها افزایش می‌یابد. مقدار این کاهش 5 تا 10 درصد است.
 2. استفاده از بک لایت های پشت مسی و یا پشت فلزی
 3. استفاده از چسب بک لایت حرارتی

موارد و نکاتی هم که باید توسط مصرف کننده انجام شود شامل موارد زیر است :

 1. کاهش نور بک لایت تلویزیون در منوی تنظیمات
 2. استفاده از گزینه صرفه جویی در انرژی یا ENERGY SAVING
 3. خاموش کردن تلویزیون در فواصل 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه

همانطور که مشاهده می کنید تمام راهکارهای افزایش عمر بک لایت تلویزیون بر کاهش گرمای تولید شده و دفع آن تاکید دارد. بر اساس یک اصل نانوشته در تعمیرات تلویزیون هر قطعه ای که بیشتر گرم می شود و حرارت تولید می کند بیشتر در معرض خرابی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ