پاسخ به 5 سوال مهم در تعمیر بک لایت تلویزیون

backlight tv repair

 شما که در حال خواندن این نوشته هستید احتمالا یکی از کسانی هستید که بک لایت تلویزیون آنها خراب شده است و در اینترنت به دنبال پیدا کردن بهترین و ارزانترین روش تعمیر تلویزیون خود هستید. در ادامه متخصصین تعمیر تلویزیون رایان به 5 سوال مهم در این بخش پاسخ داده‌اند که در پروسه تعمیر بک لایت تلویزیون حتما به درد شما هم خواهد خورد.

بک لایت چیست و در کجای تلویزیون قرار دارد؟

ممکن است در حال تماشای تلویزیون باشیم که به صورت ناگهانی تصویر تلویزیون قطع می‌شود، یا وقتی یک روز صبح تلویزیون را روشن می کنیم می‌بینیم که تصویر ظاهر نمی‌شود. بعد از کمی بررسی سیم برق و آنتن و اتصالات متوجه می‌شویم که ایراد از آنها نیست. تقریبا همه ما در این موقع شروع به جستجو در اینترنت می کنیم.

با جستجوی عباراتی مانند قطع شدن تصویر تلویزیون یا سیاه شدن تصویر، تاریک شدن تصویر تلویزیون و عبارات مشابه تقریبا همه نتایجی که ظاهر می شود مربوط به خرابی بک لایت تلویزیون و روش های تعمیر آن است. اما قبل از آنکه بخواهیم راجع به روش‌های تعمیر و یا هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون صحبت کنیم ابتدا باید بدانیم که این بخش چه وظیفه‌ای داشته و در کجای تلویزیون قرار دارد؟

به بیان ساده بک لایت شامل تعدادی لامپ است که در پشت صفحه تلویزیون روشن شده و نور لازم برای دیده شدن تصویر را فراهم می‌کند. صفحه تلویزیون نور سفید ندارد و تصویر به صورت تاریک در آن ایجاد می‌شود. لازم است که این نور به صورت جداگانه ایجاد و به صفحه تلویزیون تابانده شود. در تلویزیون های ال سی دی این نور بوسیله لامپ‌های فلورسنت و در تلویزیون های ال ای دی بوسیله لامپ‌های ال ای دی تولید می شود. در تلویزیون های پلاسما و OLED این نور بوسیله پیکسل های پنل تولید می‌شود.

بک لایت تلویزیون انواع مختلفی دارد اما دو نوع از آنها بیشترین استفاده را در تلویزیون‌های امروزی دارند:

 1.  (Direct)  : به صورت چند شاخه افقی یا عمودی در پشت صفحه نمایش تلویزیون قرار می گیرد.
 2.  (Edge) : لامپ‌های بک لایت در کناره طولی و یا عرضی تلویزیون ساخته می‌شود.

نشانه خرابی بک لایت تلویزیون چیست؟

این تصور که هر نوع قطع شدن تصویر تلویزیون حتما بعلت قطع شدن نور زمینه است اشتباهی است که برخی مراجعین بخش تعمیرات تلویزیون دچار آن می‌شوند. ایرادهای دیگری مانند خرابی برد تیکان، خرابی برد آدرس و یا حتی خرابی صفحه نمایش یا همان پنل هم می تواند باعث قطع شدن تصویر تلویزیون شود. بهترین روش تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون آشنایی با روش کارکرد آن است. اما اگر به دنبال راه میان‌بر هستید مشخص‌ترین نشانه‌های خرابی بک لایت را به شما می‌گوییم :

 1. قطع شدن تصویر تلویزیون
 2. قطع و وصل شدن تصویر یا بعبارت دیگر چشمک زدن تلویزیون
 3. ایجاد لکه‌های تاریک و سیاهی پراکنده که باعث تاریک و روشن شدن تصویر می‌شود
 4. ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر

یکی از روش‌های معمول برای تشخیص خرابی و عیب یابی تلویزیون زمانی که تصویر بطور کامل قطع می‌شود، استفاده از نور مصنوعی بجای نور پس زمینه است. می‌توانید با چراغ قوه گوشی همراه خود به صفحه تلویزیون نور بتابانید و یا اتاق را تاریک کنید. با انجام این آزمایش اگر نور زمینه قطع شده باشد یک تصویر ضعیف قابل مشاهده خواهد بود.

سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

 

چگونه بک لایت تلویزیون را تعمیر کنیم؟

بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون تعویض کامل است. اگر با خرابی این بخش تلویزیون مواجه شدید سعی کنید با مشاوره با متخصصین تعمیرات تلویزیون بهترین نوع قطعه یدکی را انتخاب کرده و تعویض کنید. باور کنید که این روش کم هزینه‌ترین روش برای تعمیر تلویزیون شماست. روش‌های دیگر مانند تعمیر بک لایت فعلی جز تکرار ایراد در مدت زمان کوتاه و ایجاد هزینه بیشتر هیچ نتیجه دیگری برای شما نخواهد داشت.

حتی اگر تلویزیون شما مدل خاصی است که بک لایت آن به صورت نو قابل تهیه نباشد نگران نباشید. متخصصین تعمیرات با آشنایی با بک لایت‌های مختلف می‌توانند بهترین قطعه یدکی جایگزین را برای تلویزیون شما معرفی کنند. کافی است با متخصصین تعمیرات تلویزیون رایان تماس بگیرید.

dark-tv-samung backlight problem

بهترین مارک بک لایت تلویزیون کدام است؟

طبیعی است که مراجعین بخش تعمیرات تلویزیون در جستجوی بهترین کیفیت و ارزان‌ترین قیمت ممکن برای تعمیر تلویزیون خود هستند. قطعه یدکی بک لایت یک تفاوت اساسی با سایر قطعات دارد و آن امکان انتخاب بین برندهای مختلف است. محصولات بعضی از از این تولیدکنندگان کیفیت بالاتری دارند و طبعا قیمت بیشتری هم دارند. اما سوال اینجاست که بهترین مارک بک لایت تلویزیون مربوط به کدام برند است؟ 

اگر شما هم بعنوان مصرف کننده با چند مرکز مشاوره تعمیرات تلویزیون دچار تردید هستید که کدام مرکز و کدام برند که به شما معرفی شده است را انتخاب کنید. بهترین کلید و راه حل که می توانیم به شما معرفی کنیم اینست که سعی کنید متخصص تعمیرات تلویزیون را با دقت انتخاب کنید و بقیه کارها را به او بسپارید. اطلاعات شما در بخش تعمیرات تلویزیون هر چقدر باشد کم است. انتخاب یک تعمیرکار حرفه‌ای و کاربلد و واگذار کردن سایر جزئیات بهترین انتخاب در تعمیر تلویزیون شماست.

backlight lb 47

چگونه از سوختن مجدد بک لایت تلویزیون جلوگیری کنیم؟

یکی از اقداماتی که در مجموعه تعمیر لوازم صوتی و تصویری انجام می‌شود، جلوگیری از تکرار ایراد است. با رعایت برخی نکات و یا رفع بعضی نقاط ضعف می‌توان عمر قطعات مختلف را افزایش داد. در بخش تعمیرات هم می‌توان با انجام برخی تغییرات سخت افزاری و یا تنظیمات تلویزیون باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون شد. برخی از این تغییرات باید بوسیله تعمیرکار تلویزیون انجام شود اما بعضی دیگر را می‌توانید خودتان در منزل به راحتی انجام دهید.

مهمترین این روش‌ها عبارتند از :

 1. کاهش ولتاژ بک لایت در برد پاور تلویزیون
 2. استفاده از بک لایت های پشت مسی و یا آلومینیومی
 3. استفاده از چسب حرارتی با کیفیت
 4. کاهش نور زمینه تلویزیون در منوی تنظیمات
 5. استفاده از گزینه صرفه جویی در انرژی یا ENERGY SAVING
 6. خاموش کردن تلویزیون در فواصل 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه

بر اساس یک اصل نانوشته در تعمیرات تلویزیون هر قطعه ای که بیشتر گرم می شود و حرارت تولید می کند بیشتر در معرض خرابی قرار دارد. پس هر روشی که باعث بهبود توان تلفاتی و کاهش گرمای قطعات مختلف تلویزیون شود می‌تواند باعث افزایش عمر آن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ