بک لایت ال جی 42 lb

بک لایت ال جی 42 lb

بک لایت ال جی 42 lb یکی از موارد پرمراجعه در مجموعه تعمیر تلویزیون ال جی است. در این نوشته به مراحل عیب یابی و تعمیر بک لایت ال جی 42 lb و نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت که در آن ایجاد می شود و همچنین روش‌های تعمیر آن به صورت اختصاصی می پردازیم.

بک لایت ال جی 42 lb از نوع شاخه‌ای (DIRECT) است.این نوع بک لایت که در چند مدل دیگر مانند مدل LF هم از آن استفاده شده است از 32 عدد لامپ در 4 ردیف تشکیل شده است. هر خط دارای 8 عدد لامپ است و از دو نیم خط A و B تشکیل می شود.

بک لایت ال جی 42 lb

بک لایت تلویزیون ال جی 42 lb

نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت ال جی 42 lb

شایع ترین ایرادهایی که در بک لایت ال جی 42 lb دیده می شود عبارتند از :

  1. قطع شدن تصویر تلویزیون درحالیکه صدا دارد

  2. پرش تصویر تلویزیون ال جی (چشمک زدن تصویر)

  3. لکه های تاریک و سیاه شدن تصویر تلویزیون

  4. ایجاد نقاط نورانی و لکه های سفید در تصویر تلویزیون

برای درک بهتر ایرادهای مختلف بک لایت بهتر است ابتدا با وظیفه و نوع عملکرد بک لایت در تلویزیون های LED آشنا شویم. نور زمینه یا همان بک لایت در پشت صفحه نمایش تلویزیون تولید شده و باعث روشن شدن تصویر و قابل دیده شدن آن می‌شود. با توجه به این توضیح هر ایرادی که در کیفیت نور زمینه (بک لایت) ایجاد شود به طور مستقیم در کیفیت تصویر اثر می‌گذارد. مثلا قطع شدن نور بک لایت در یک بخش باعث تاریک شدن تصویر در همان بخش از تصویر می‌شود.

در ادامه هر یک از این ایرادها را به طور کامل بررسی می کنیم و راه حل تعمیر تلویزیون ال جی در مواجهه با هر ایراد را توضیح می دهیم:

علت قطع شدن تصویر تلویزیون درحالیکه صدا دارد چیست ؟

یکی از ایرادهایی که در تعمیر تلویزیون ال جی 42 LB زیاد دیده می‌شود قطع شدن تصویر تلویزیون است. معمولا در این حالت وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم برای یک لحظه لوگوی ال جی دیده می‌شود اما پس از تصویر تاریک می‌شود اما پخش صدا همچنان ادامه دارد. در این ایراد قطع شد نور بک لایت باعث می شود که تصویر تلویزیون دیده نشود.

در بک لایت ال جی 42 lb لامپها به صورت سری مداربندی شده‌اند. در مداربندی سری قطع شدن حتی یک لامپ می تواند باعث قطع شدن کامل تصویر تلویزیون شود. همانطور که گفتیم معمولا در این حالت برای لحظه اول جریان در بخشی از مدار لامپ‌ها برقرار می‌شود و تصویر برای چند لحظه ظاهر می شود. در این حالت لوگوی ال جی دیده می شود اما پس از آن تصویر قطع می‌شود اما بقیه کارکردهای تلویزیون مثل پخش صدا و یا تعویض کانال و … به درستی انجام می‌شود.

بک لایت ال جی 42 lb

لامپ بک لایت تلویزیون ال جی 42 lb

علت پرش تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

ایراد دیگری که در تعمیر تلویزیون ال جی مدل 42 LB دیده می‌شود پرش تصویر یا بعبارت دیگر چشمک زدن تصویر تلویزیون است. در این حالت هر چند ثانیه یکبار تصویر تلویزیون برای یک لحظه قطع و وصل می‌شود و به صورت پرش تصویر و یا چشمک زدن تصویر تلویزیون دیده می‌شود.

همانطور که گفتیم مدار بندی سری در بک لایت ال جی 42 lb باعث می‌شود خرابی حتی یک لامپ باعث سرایت ایراد به همه مدار شود. در این حالت اگر یکی از لامپ‌ها نیمه خراب شود یعنی در یک لحظه جریان را عبور دهد و در لحظه دیگر قطع شود. در واقع به صورت یک کلید خودکار عمل کرده و نور بک لایت را به صورت لحظه ای قطع و وصل می کند. در این حالت تصویر تلویزیون هم به صورت چشمک زن دیده می شود. این ایراد در سایز 47 اینچ مدل LB بیشتر دیده می‌شود.

علت ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

ایراد دیگری که در تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی 42 LB باید به آن بپردازیم ایجاد نقاط نورانی یا به تعبیر دیگر ایجاد لکه سفید در تصویر تلویزیون است. در این ایراد تصویر به طور کامل وجود دارد اما در نقاطی از تصویر نقاط نورانی دیده می‌شود. در ادامه علت این ایراد و نحوه برطرف کردن آن را بخوانید.

نور لامپ های ال ای دی به صورت مستقیم تابیده می شود ولی در بک لایت تلویزیون نیاز به نور ملایم و پخش شونده داریم. برای پخش نور لامپ‌ها از منشورهای خاصی استفاده می‌شود. با قرار گرفتن منشور روی لامپ‌های بک لایت، نور آنها به صورت ملایم شده و بجای تمرکز در یک نقطه، در سطح تصویر پخش می‌شود. اگر به هر دلیلی منشور لامپ های بک لایت برداشته شود نور لامپ ال ای دی به صورت مستقیم و تیز به صفحات رفلکتور می تابد و باعث دیده شدن نقاط نورانی سفیدتر از بقیه نقاط تصویر دیده می شود.

علت ایجاد نقاط نورانی در تصویر تلویزیون ال جی جدا شدن منشور لامپ‌های بک لایت است. اصلی ترین دلیل افتادن منشور لامپهای بک لایت ال جی 42 lb را باید در فرسودگی لامپها دانست. منشورها بوسیله چسب خاص در محل خود چسبانده می شود اما به مرور زمان و در اثر عوامل تسریع کننده مانند گرمای لامپ ها چسب جدا شده و باعث افتادن منشورها می شود.

نقطه نورانی در تصویر تلویزیون ال جی

لکه سفید در تصویر تلویزیون ال جی

علت ایجاد لکه های سیاه در تصویر تلویزیون ال جی چیست؟

اگر تا اینجا مطلب تعمیر بک لایت ال جی 42 LB را دقیق خوانده باشید می توانید علت ایجاد لکه های سیاه در تصویر تلویزیون ال جی را بیان کنید.

در بک لایت دایرکت یا همان شاخه‌ای هر لامپ وظیفه روشن کردن یک بخش از تصویر را بعهده دارد. خاموشی هر یک از لامپ‌های بک لایت باعث ایجاد لکه تاریک در همان بخش از تصویر تلویزیون ال جی می شود. این تاریکی به صورت ابر تیره در پشت تصویر دیده می شود. با زیاد شدن تعداد لامپ‌های خراب تاریکی تصویر تلویزیون ال جی افزایش پیدا می‌کند.

معمولا در ابتدای ایجاد این ایراد، نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت به سختی قابل تشخیص است. به تدریج و با افزایش تعداد لامپ‌های خرابی تاریکی تصویر بیشتر شده و در همه تصاویر قابل تشخیص است. یکی از علل اصلی سوختن بک لایت تلویزیون ال جی 42 LB از بین رفتن چسب حرارتی بک لایت و جدا شدن شاخه‌ها از فلز شاسی اصلی تلویزیون است.

سیاه شدن تصویر تلویزیون ال جی

اصلاحیه بک لایت ال جی 42 lb چگونه انجام می‌شود؟

اصلاحیه بک لایت به مجموعه عملیات و تغییرات سخت افزاری و نرم افزاری گفته می‌شود که باعث می شود عمر مفید بک لایت افزایش پیدا کند.

اولین اصلاحیه که در تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی 42 LB انجام می‌شود اصلاحیه برد پاور-بک لایت است. این اصلاحیه با تغییر قطعات الکترونیکی، ولتاژ بک لایت را به میزان 5 تا 10 درصد کاهش می دهد. به بیان ساده تر بعد از انجام تعمیر یا تعویض بک لایت تلویزیون در برد پاور تغییری ایجاد می‌کنند که بار بک لایت تلویزیون کاهش پیدا کرده و دیرتر خراب شود.

اصلاحیه بعدی که در تعمیر بک لایت انجام می‌شود بررسی وضعیت چسب‌های حرارتی لامپ‌های بک لایت است. چسب حرارتی لامپ‌ها را به شاسی اصلی دستگاه که بعنوان خنک کننده لامپها عمل می‌کند می‌چسباند و باعث انتقال بهتر گرمای لامپها می شود. اگر لامپهای بک لایت به طور کامل تعویض شود چسبها هم بهمراه لامپها تعویض میشود. اما اگر بخواهیم بک لایت را تعمیر کنیم حتما باید وضعیت سلامت چسب بک لایت بررسی و در صورت نیاز تجدید شود.

در کنار اصلاحیه فیزیکی بک لایت برخی اقدامات مانند کاهش نور بک لایت تلویزیون و تنظیم آن با نور محیط می تواند با کاهش توان مصرفی لامپ های ال ای دی و گرمای تولیدی آنها به افزایش عمر مفید بخش بک لایت کمک کند.

نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی  42 LB

مجموعه رایان بعنوان نمایندگی تعمیر تلویزیون ال جی مفتخر است خدمات تعمیر تلویزیون های LED , LCD , Plasma  ال جی را توسط متخصصین مجرب و متعهد در سراسر تهران بزرگ ارائه دهد.

شما می توانید با متخصصین تعمیرات تلویزیون رایان مشاوره مستقیم تلفنی داشته باشید. در این مشاوره اطلاعات لازم مانند مراحل تعمیر و هزینه تعمیر تلویزیون را دریافت می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ