تعویض بک لایت تلویزیون

تعویض بک لایت تلویزیون

آنچه در این نوشته خواهید خواند

شایع‌ترین خرابی تلویزیون‌های ال ای دی سوختن لامپ‌های بک لایت است. با توجه به گستردگی ایجاد ایراد بک لایت در مدل‌ها و برندهای مختلف، و روش‌های متفاوتی که برای رفع ایراد و تعمیر تلویزیون وجود دارد، سوالات متعددی در مجموعه تعمیر بک لایت تلویزیون ایجاد می‌شود. در ادامه این نوشته همراه با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان تی وی به تعدادی از مهمترین سوالات این بخش پاسخ می‌دهیم.

مراجعه کنندگان مجموعه تعمیرات تلویزیون در بخش تعمیر بک لایت در مشاوره با مراکز مختلف با ایده‌های مختلفی برای تعمیر تلویزیون معیوب خود مواجه می‌شوند، برخی از آنها تعمیر تلویزیون در منزل را پیشنهاد می‌دهند و برخی دیگر کیفیت خدمات فنی در محیط کارگاهی را بالاتر می‌دانند. بعضی تعویض بک لایت تلویزیون را توصیه می‌کنند و بعضی دیگر تعمیر بک لایت فابریک دستگاه را پیشنهاد می‌دهند. قیمت‌ بک لایت هم متفاوت است و هر تعمیرکار تلویزیون به نسبت تجربه و کیفیت ارائه خدمات هزینه تعمیر تلویزیون را تعیین می‌کند.

 1. علت سوختن بک لایت تلویزیون چیست؟

 2. علائم خرابی بک لایت تلویزیون چیست؟

 3. بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون چگونه است؟

 4. تعویض بک لایت تلویزیون در منزل بهتر است یا در تعمیرگاه تلویزیون؟

 5. هزینه تعویض بک لایت تلویزیون چقدر است؟

 6. چگونه می‌توانی از سوختن بک لایت تلویزیون جلوگیری کنیم؟

تعویض بک لایت تلویزیون

علت سوختن بک لایت تلویزیون چیست؟

قطعاتی که با نام لامپ ال ای دی بک لایت تلویزیون شناخته می‌شوند در واقع دیودهای نورانی هستند. این المان در واقع یک عنصر نیمه هادی است که در مقابل عبور جریان نور تولید می‌کند. با پیشرفت علم الکترونیک و تکنولوژی ساخت تلویزیون، این لامپ‌های ال ای دی جایگزین لامپ‌های فلورسنت در تلویزیون‌های ال سی دی شدند. با توجه به این که این لامپ‌ها گرمای کمتری تولید می‌کنند انتظار می‌رفت که خرابی تلویزیون‌های ال ای دی کاهش پیدا کند. اما امروز خرابی بک لایت شایع‌ترین ایراد در مجموعه تعمیرات تلویزیون‌های ال ای دی است.

[highlight background=”” color=””] اولین سوال عموم مراجعین بخش تعمیرات بک لایت این است که بک لایت تلویزیون چرا می‌سوزد؟[/highlight]

در جواب به این سوال ابتدا باید بگوییم که بک لایت تلویزیون را بعنوان قطعه‌ای بشناسید که دارای عمر مفید مشخص است. بعد از طی شدن این زمان لامپ‌های بک لایت در معرض سوختن و از کار افتادن هستند. مجموعه‌ای از عوامل مختلف در افزایش و یا کاهش این زمان موثر هستند. این به آن معنا است که با رعایت برخی نکات می‌توانید عمر بک لایت تلویزیون را افزایش دهید.

مهمترین دلایل سوختن بک لایت تلویزیون عبارتند از:

 1. استفاده از میزان حداکثر مقدار بک لایت در منوی تنظیمات
 2. روشن ماندن تلویزیون در فواصل زمانی طولانی و بدون وقفه
 3. پایان یافتن عمر مفید قطعات

علائم خرابی بک لایت تلویزیون چیست؟

اولین قدم در مجموعه مراحل تعمیر تلویزیون از هر برند و هر مدل که باشد عیب یابی صحیح است. عیب یابی صحیح می‌تواند روند صحیح باقی مراحل فنی تعمیرات تلویزیون را تضمین کند. در شروع عیب یابی تلویزیون ابتدا باید ایراد ظاهری و نشانه‌های خرابی را به دقت بررسی کنیم. دقت در این علائم به ما کمک می‌کند، ایراد را به درستی تشخیص دهیم و بتوانیم مراحل تعویض قطعه را به درستی انجام دهیم.

مهمترین علائم خرابی بک لایت تلویزیون عبارتند از:

 1. قطع شدن تصویر تلویزیون
 2. ایجاد تاریکی و سیاه شدن قسمتی از تصویر تلویزیون
 3. هاله نورانی و لکه سفید در صفحه تلویزیون

نشانه‌های خرابی بک لایت تلویزیون، به طور مستقیم با عملکردآن در ارتباط است. خرابی بک لایت نشانه‌های دیگری هم دارد که ممکن است به طور خاص در یک برند و یا مدل خاص ایجاد شود. مثلا در برند سونی، وجود سیستم عیب یابی داخلی و عملکرد آن باعث می‌شود در صورت خرابی بک لایت، تلویزیون خاموش شدن و لامپ پاور تلویزیون شش مرتبه خاموش و روشن شود. در واقع 6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی نشان دهنده خرابی بک لایت است. مثال دیگر در مورد تلویزیون سامسونگ مدل D است که معمولا با ایجاد خرابی بک لایت تلویزیون روشن نمی‌شود.

تعویض بک لایت تلویزیون

انواع بک لایت تلویزیون

بک لایت‌ها در دو نوع ساختار اصلی تقسیم می‌شوند:

 1. Direct (مستقیم)
 2. Edge (لبه)

علت نامگذاری بک لایت Direct تابش مستقیم نور لامپ‌ها به صفحه نمایش است. در این ساختار لامپ‌ها روی نوارهای افقی و یا عمودی در پشت صفحه نمایش چیده می‌شوند و نور آنها بوسیله منشور در اطراف پخش می‌شود. در ساختار بک لایت Edge همه لامپ‌ها روی یک نوار و با فاصله بسیار کم چیده شده و نور آنها در صفحه دیفیوزر پخش می‌شود و صفحه نمایش تلویزیون را روشن می‌کند.

تعویض بک لایت تلویزیون

بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون چگونه است؟

تحقیقات مصرف کنندگان برای تعمیر تلویزیون معیوب ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد. معمولا وقتی با خرابی تلویزیون مواجه می‌شویم ابتدا فکر می‌کنیم که پریز برق، سیم آنتن و یا کابل HDMI ایراد پیدا کرده و یا بچه‌ها هنگام بازی با کنترل تلویزیون، کلیدی را فشار داده‌اند!! معمولا مدتی طول می‌کشد تا متوجه شویم که ایراد ایجاد شده جدی‌ است و باید برای تعمیر و رفع آن اقدام کنیم.

خیلی از ما در این موقع ابتدا در اینترنت جستجو می‌کنیم و یا از دوستان خود سراغ یک تعمیرکار تلویزیون خوب را می‌گیریم. اما بهترین راه حل در این زمان چیست و چگونه می‌توانیم مراحل تعمیرات تلویزیون را به بهترین شکل ممکن طی کنیم؟؟

نکات زیر، خلاصه بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون از نظر متخصصین تعمیر تلویزیون رایان تی وی است که البته در مورد سایر خرابی‌های تلویزیون هم صادق است:

 1. در برخورد با خرابی تلویزیون (با هر نشانه ظاهری) ابتدا تلویزیون را به طور مستقل در نظر بگیرید. مثلا می‌توانید همه اتصالات را جدا کنید، سپس تلویزیون را روشن کرده و با استفاده از منوی تست صدا و تصویر، تلویزیون را تست کنید.
 2. مدل دقیق تلویزیون را از روی برچسب پشت آن یادداشت کنید.
 3. نشانه‌های ظاهری خرابی را به بیان ساده اما دقیق و کامل یادداشت کنید.
 4. ابتدا می‌توانید در اینترنت کمی اطلاعات اولیه به دست بیاورید اما قطعا بهترین راه بدست آوردن اطلاعات صحیح مشاوره با یک متخصص تعمیرات تلویزیون است.
 5. یکی از نشانه‌های یک تعمیرکار خوب تلویزیون، آشنایی با مدل دستگاه شما و جزئیات فنی آن است.
 6. حداقل با مرکز و یا متخصص تعمیر تلویزیون تماس بگیرید و پلن آنها برای تعمیر تلویزیون (مثل روش تعمیر و یا تعویض قطعه، انتخاب مارک بک لایت تلویزیون، هزینه تعمیر بک لایت و…) را جداگانه یادداشت کنید.
 7. در انتها با مقایسه روش‌های مختلف به راحتی می‌توانید نسبت به نیاز خود، به یکی از آنها مراجعه کنید.

تعویض بک لایت تلویزیون در منزل بهتر است یا در تعمیرگاه تلویزیون؟

بعد از طی شدن مراحل عیب یابی و تشخیص ایراد، قطعه معیوب مشخص می‌شود. حالا این سوال پیش می‌آید که آیا امکان تعمیر تلویزیون در منزل وجود دارد یا بهتر است دستگاه به کارگاه تعمیرات حمل و باقی مراحل در آن جا طی شود؟ از دید بسیاری از مصرف کنندگان بهتر است که تلویزیون در محیط منزل تعمیر شود تا دردسر کمتری داشته باشیم و از روند صحیح تعمیرات اطمینان بیشتری داشته باشیم.

برای تصمیم گیری در مورد تعمیرات تلویزیون در منزل و محل مشتری و یا محیط کارگاهی چند عامل موثر است:

 • در منزل محدودیت‌هایی از نظر ابزار و حتی میز کار وجود دارد. قطعات میز تعمیرات که تعمیرکار تلویزیون به آن تسلط دارد تفاوت زیادی با میز نهارخوری و یا اپن آشپزخانه دارد که در منزل در اختیار تعمیرکار قرار می‌گیرد.
 • در محیط کارگاه تعمیرات تلویزیون ابزار بیشتر و زمان نامحدود در اختیار تعمیرکار تلویزیون قرار می‌گیرد و می‌تواند با دقت بیشتری مراحل تعمیر تلویزیون را طی کند. اما در محیط منزل اولویت با محدود کردن زمان تعمیرات است.
 • برخی از قطعات تلویزیون به دلیل ساختار خاص SMD (مثل مین برد تلویزیون) بسیار ریز و ظریف طراحی شده‌اند و برای تعمیر آنها نیاز به ابزار خاص مثل لوپ تعمیرات (ابزاری شبیه ذره‌بین) داریم که در تعمیر تلویزیون در منزل در اختیار ما نخواهد بود.
 • با وجود تمام این تفاوتها اما حمل تلویزیون به کارگاه تعمیرات بخش مشکل قضیه است. در مجموعه تعمیر تلویزیون رایان تی وی این مشکل با ایجاد سرویس حمل دستگاهها به مرکز تعمیرات حل شده است.

هزینه تعویض بک لایت تلویزیون چقدر است؟

با وجود تمام نکاتی که در مجموعه تعمیر بک لایت تلویزیون مطرح می‌شود و هر کدام از اهمیت بالایی برخوردار است اما باید بپذیریم که مهمترین سوال از دیدگاه مصرف کننده میزان هزینه‌ای است که باید بابت تعمیرات تلویزیون بپردازد. هزینه تعویض بک لایت تلویزیون شامل دو بخش اصلی است: قیمت بک لایت + دستمزد تعمیرکار تلویزیون بایت تعویض بک لایت.

در مورد قیمت بک لایت تلویزیون باید بگوییم چند عامل در آن موثر است که اولین آنها ساختار بک لایت است. بک لایت‌های Edge (لبه) تراکم بالاتری از لامپ‌ها دارند یعنی تعداد لامپ بیشتری در آنها استفاده شده است. به همین دلیل معمولا قیمت بالاتری نسبت به بک لایت‌های Direct (مستقیم) دارند. عامل موثر دیگر در قیمت بک لایت تلویزیون اینچ تلویزیون است. با بالا رفتن سایز تلویزیون قیمت بک لایت آن هم بیشتر می‌شود. آخرین فاکتور موثر در قیمت بک لایت را هم باید شرکت سازنده در نظر بگیریم. برندهای معتبر مانند Eastern Star – Innotek کیفیت بالاتری ارائه می‌دهند و محصولات آنها در جزئیات تطابق بیشتری با نمونه فابریک بک لایت تلویزیون دارد.

عامل اصلی دیگر که در هزینه تعویض بک لایت تلویزیون موثر است دستمزد تعمیرکار است. باید بگوییم که اگر شما هم یکی از مراجعین بخش تعمیر بک لایت تلویزیون هستید در مورد این فاکتور بسیار دقت کنید. تعویض بک لایت تلویزیون از جمله خدماتی است که غیر از دانش فنی نیاز به حسن سلیقه و دقت در جزئیات دارد. تعمیرکار ماهر تلویزیون قطعات با کیفیت بالا استفاده می‌کند و در نصب آنها دقت لازم را به خرج می‌دهد. در بسیاری موارد دیده‌ایم که یک فوت کوزه‌گری باعث شده چند سال به عمر یک قطعه اضافه شود.

 

چگونه می‌توانیم از سوختن بک لایت تلویزیون جلوگیری کنیم؟

بعد از تمام توضیحاتی که در مورد نحوه تشخیص خرابی تا مرحله تعویض قطعات دادیم بعنوان آخرین سوال باید بپرسیم آیا راهی وجود دارد که بتوانیم از سوختن بک لایت تلویزیون جلوگیری کنیم؟

در جواب به این سوال باید بگوییم که خیر!!! بک لایت تلویزیون به مانند هر قطعه الکترونیکی دیگر دارای عمر مفید است و بعد از پایان یافتن این زمان در معرض سوختن و خرابی قرار می‌گیرد. اما راههای وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانی عمر بک لایت تلویزیون را افزایش دهیم. شما متخصصین تعمیر تلویزیون رایان تی وی معتقدیم با رعایت این نکات می‌توانید عمر بک لایت تلویزیون را حداقل تا 50% افزایش دهید.

بک لایت تلویزیون را در منوی تنظیمات نسبت به نور محیط تنظیم کنید و تا حدی که کیفیت تصویر حفظ شود آن را کاهش دهید.

گزینه صرفه جویی در انرژی را روشن کنید

به ازای هر 2 تا 3 ساعت استفاده به مدت 10 تا 15 دقیقه به تلویزیون استراحت دهید.

تعویض بک لایت تلویزیون

 

7 پاسخ

 1. سلام مرسی واقعا ممنون از مطالب سایت بسیار عالی من که آگاه شدم واقعا مشاوره بود با یک تعمیر کار یا یک مهندس درجه یک

 2. سلام درتلويزيون 55سوني مدل x8500e چراغ پاور ٦بارپشت سرهم چشمك قرمز ميزنه دوثانيه نميزنه مجددا ٦ بار تكرار ميشه . خاستم بپرسم مشكلش چيه؟ و چگونه رفع ميشه؟ ممنون ميشم از راهنماييتون.

  1. با سلام ، همانطور که می دانید و سوال خود را هم در آن مطرح کرده اید بخش بک لایت در تلویزیون سونی شما معیوب است و بعلت تقاضای بالا در این بخش قطعه یدکی آن بسیار کمیاب است. با تماس با بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون می توانید از کیفیت تعمیر تلویزیون سونی خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 3. سلام تلویزیون ال جی من مدل 42LS57000 است.مدتی است که خود به خود کانال بالا و پایین میکنه یا وارد منو میشه . لطفا مشکل از کجای دستگاه هست و چقدر هزینه تعمیر دارد؟ ممنون

  1. با سلام ، کلیدهای روی دستگاه و مین برد در تعمیر تلویزیون ال جی شما باید بررسی و عیب یابی شود. با جدا کردن کلیدها از مین برد می توانید ایراد را بین این دو بخش تفکیک کنید. در صورتی که قطعات گفته شده قابل تعمیر بوده و نیازی به تعویض نباشد بین 150 تا 200 هزار تومان هزینه تعمیر تلویزیون شماست.

 4. سلام تلویزیون الجی مدل42LN54400_TJتصویرش سیاه شده وخیلی کم رنگ یه چیزایی معلومه ولی صدا داره میخواستم بدونم مشکلش چیه وهزینش چقد میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط