تست بک لایت تلویزیون

تست بک لایت تلویزیون

 

 

مراحل عیب یابی و تست بک لایت تلویزیون از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که اولین قدم در تعمیر یا تعویض بک لایت، باز کردن پنل و جدا کردن صفحه نمایش است که در واقع حساس‌ترین و آسیب‌پذیرترین قطعه تلویزیون است.

تست بک لایت تلویزیون در چند مرحله انجام می‌شود :

مرحله اول بعد از مواجهه با خرابی تلویزیون و حتی قبل از مراجعه به مراکز تعمیر تلویزیون و باز کردن دستگاه است. این تست و تشخیص عموما توسط مصرف کننده انجام می‌شود و نتیجه آن باید مشخص کند که ایراد ظاهری دستگاه بعلت خرابی بخش بک لایت است یا بخش دیگری از تلویزیون معیوب است.

مرحله بعدی تست و تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون بعد از باز کردن تلویزیون انجام می‌شود. در این مرحله می توان از ابزار تست و تشخیص و عیب یابی الکترونیکی استفاده کرد.

 

تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون

تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون

تست بک لایت تلویزیون قبل از باز کردن قاب پشت تلویزیون

در ادامه به بررسی روش های تشخیص خرابی بک لایت توسط مصرف کننده و بدون لوازم عیب یابی تلویزیون می‌پردازیم.

عمومی‌ترین ایرادهای ظاهری اصلی خرابی بخش بک لایت تلویزیون عبارتند از :

 • قطع شدن تصویر تلویزیون
 • چشمک زدن تصویر تلویزیون
 • ایجاد هاله و لکه های سیاه و یا سفید در سطح تصویر تلویزیون
 • خاموش شدن تلویزیون و 6 بار چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون (فقط در برند سونی)

اگر با قطع شدن تصویر تلویزیون خود مواجه شدید و خواستید مطمئن شوید که بخش بک لایت تلویزیون خراب است یا بخش های دیگر باید تست بک لایت تلویزیون را انجام دهید : ابتدا مشخص کنید که تلویزیون صدا دارد یا خیر. البته دقت کنید که ممکن است تلویزیون روی یکی از ورودی هایی باشد که سیگنال ندارد. در مرحله بعد محیط را کمی تاریک کنید و با چراغ قوه موبایل نور به صفحه تلویزیون بتابانید. در صورت خرابی بک لایت تصویر تلویزیون دیده نمی شود اما وجود دارد و با تاباندن نور به صورت ضعیف دیده می شود.

 

بیشتر بخوانید : آیا بک لایت تلویزیون قابل تعمیر است؟

 

روش دیگری که برای تشخیص بک لایت تلویزیون می توانید استفاده کنید ضربه زدن به صفحه نمایش با پشت دست است البته به آرامی و به نحوی که به صفحه نمایش آسیب نرسد. در صورت وجود نور بک لایت با ضربه زدن به صفحه نمایش زیر دست و در محل ضربه به صورت نورانی دیده می شود.

این مراحل عیب یابی بیشتر در قطع شدن تصویر تلویزیون کاربرد دارد اما برای تخیص دقیق ایراد بک لایت تلویزیون در مواردی مانند چشمک زدن تصویر یا ایجاد هاله نیاز است که بیشتر با نحوه عملکرد بک لایت آشنا شوید. در این صورت راحت‌تر می توانید ایرادهای مربوط به خرابی بک لایت را تشخیص دهید.

چشمک زدن تصویر تلویزیون در اثر خرابی بک لایت عموما به دلیل خرابی و یا نیمه خراب شدن بخشی از لامپهای بک لایت ایجاد می شود. در این حالت لامپهای سالم به صورت لحظه‌ای روشن و خاموش می شوند و باعث می شوند تصویر به صورت چشمک زن دیده شود.

هاله های سیاه در تصویر عموما به دلیل خاموشی لامپهای بک لایت تلویزیون به صورت تکی ایجاد می شود اما هاله سفید و ایجاد نقاط پر نور بیشتر به دلیل بهم خوردن فاصله کانونی لامپ های ال ای دی بک لایت و منشور آنها و یا افتادن منشور ایجاد می شود.

تشخیص خرابی بک لایت در تلویزیون سونی

تشخیص ایراد در تلویزیون های برند سونی کاملا متفاوت با سایر برندهای سازنده تلویزیون های ال ای دی است. سیستم عیب یابی و تشخیص خرابی در تلویزیون سونی در صورت ایجاد خرابی در بخش بک لایت تلویزیون را خاموش می کند و چراغ پاور تلویزیون (تقریبا در همه مدل های تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی سونی) 6 بار چشمک می زند.

سیستم عیب یاب داخلی تلویزیون سونی بر اساس چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون عمل می کند و در صورت خرابی بخش های مختلف تعداد چشمک ها هم تغییر می کند. 6 بار چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون سونی در اکثر مدل ها نشان دهنده خرابی بخش بک لایت تلویزیون است.

 

تست بک لایت تلویزیون سونی

 

بیشتر بخوانید : روش تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون

تست بک لایت تلویزیون تلویزیون سامسونگ

در بعضی از مدل های تلویزیون سامسونگ روش اختصاصی خاصی برای تست و تشخیص خرابی بک لایت وجود دارد. در این مدل ها که هم شامل تعدادی از مدل های ال سی دی و تعداد بیشتری از تلویزیون های ال ای دی سامسونگ می شود این روش قابل اجرا است.

برای تست بک لایت تلویزیون سامسونگ در این مدل ها وقتی کابل ارتباطی بین برد پاور و مین برد را جدا کنید برد پاور به صورت اتوماتیک فعال شده و بخش بک لایت را روشن می کند. بعبارت دیگر اگر بخش بک لایت و برد پاور تلویزیون سامسونگ در این مدل ها سالم باشد وقتی ارتباط مین برد و برد پاور را قطع می کنیم بخش بک لایت روشن می شو.د و روشن باقی می ماند.

هر حالت دیگری می تواند نشانه وجود خرابی در لامپهای بخش بک لایت و یا قطعات برد پاور باشد.

تست بک لایت تلویزیون هلی مختلف

تست بک لایت تلویزیون بعد از باز کردن قاب پشت تلویزیون

اقدامات این مرحله شامل اطلاعات تخصصی بخش تعمیرات تلویزیون است و توصیه می کنیم در صوتی که توانایی لازم را ندارید از این اقدامات استفاده نکنید چرا که می تواند باعث آسیب دیدگی شما و یا خرابی قطعات دستگاه شود.

برای تست بک لایت تلویزیون می توانید از تستر بک لایت استفاده کنید. این تسترها معمولا در اولین ارتباط با مدار لامپها میزان ولتاژ و جریان لازم برای روشن کردن لامپها را تشخیص می دهند و مدار تغذیه همان مقدار ولتاژ و جراین را در خروجی قرار می دهد.

ولتاژ خروجی تستر بک لایت تا 300 ولت قابل افزایش است و به همین دلیل توصیه می کنیم در استفاده از آن مراقب باشید.

روش ساده‌تر دیگری که بعد از دسترسی به لامپهای بک لایت در تلویزیون های ال ای دی می توانید از آن استفاده کنید استفاده از آداپتور برای تست تک به تک لامپ ها است. ولتاژ حدود 3 ولت و جرانی در حد چند میلی آمپر می تو.اند یک لاپ ال ای دی که در واقع یک دیود نورانی است را روشن کند.

 

 

بیشتر بخوانید : نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون

 

تست بک لایت تلویزیون

 

2 دیدگاه ها

 1. مهندعلیزاده گفت:

  باسلام خدمت شما کارشناس عزیز ما حدود بیست روز رفتیم شهرستان و برگشتیم وقتی تلویزیون رو روشن کردیم دیدم بروی صحفه حدود دوازده حباب روشن به شکل تقریبی sانگلیسی ظاهر شده حالا از شما استاد بزرگوار درخواست راهنمایی دارم و تشخیصتون چیه و ایا امکانش هست که حدودا وتقریبی بفرمایید که چقدر هزینه ش میشه مدل تلویزیون هم ,42LB5610-TC,( LG

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، احتمالا منظور شما از حباب ، هاله هایی است که در اثر بد کار کردن بخش بک لایت تلویزیون مشاهده می شود. به نوشته‌های تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی مراجعه کنید و در صورت نیاز با تماس با بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون عکس ارسال کنید تا نظر دقیق‌تری دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ