بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون

بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون

بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون درخواست همه مراجعین بخش تعمیر بک لایت تلویزیون است. همه ما می دانیم که اگر به قطعه اورجینال و فابریک دسترسی داشته باشیم تعویض کامل هر قطعه‌ای بهتر از تعمیر همان قطعه است. اما بعضی مواقع در پروسه تعمیر تلویزیون به دلایل مختلف مانند خرابی جزئی ، کمبود قطعه ، گرانی قطعه یدکی و یا موارد مشابه ترجیح می دهیم که قطعه موجود را تعمیر کنیم. خرابی بک لایت تلویزیون هم از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه راجع بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون در چند مدل پرکاربرد توضیح می دهیم.

به طور کلی بک لایت در همه تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی از دو بخش لامپ های بک لایت و برد بک لایت تشکیل شده است. البته ممکن است برد بک لایت با برد پاور ادغام شده و برد پاور-بک‌لایت را تشکیل دهد. لامپهای بک لایت تلویزیون های ال سی دی لامپ فلورسنت است و لامپ بک لایت در تلویزیون های ال ای دی از لامپ های ال ای دی یا همان دیودهای نورانی تشکیل شده است.

بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون

تعمیر بک لایت در تلویزیون ال سی دی به صورت تعویض لامپ‌های فلورسنت انجام می شود. لامپ های فلورسنت با تستر مربوطه تست شده و لامپ یا لامپ های معیوب با لامپ جدید و نو تعویض می‌شود. در تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی باید به دقت لامپ‌های قبلی را بررسی کرد. ممکن است یرخی از آنها نیمه خراب باشند و در صورتی که تعویض نشوند بعد از مدت کوتاهی مجددا خراب شده و ما را به تعمیر مجدد تلویزیون مجبور کنند.

تعمیر بک لایت تلویزیون ال ای دی در بخش لامپ‌های بک لایت به صورت تعویض لامپ‌های خراب با لامپ‌های ال ای دی نو از همان مدل انجام می شود. بک لایت تلویزیون های ال ای دی به دو صورت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و طراحی می شوند : بک لایت شاخه‌ای و بک لایت لبه.

 

بیشتر بخوانید : تست بک لایت تلویزیون

 

تعمیر بک لایت شاخه‌ای به صورت تعویض لامپ های معیوب و در صورت نیاز با تعویض شاخه‌ یا شاخه های معیوب انجام می شود. اما در بک لایت لبه (EDGE) باید لامپ‌های معیوب پس از شناسایی دقیق با نمونه کاملا مشابه تعویض شود. پروسه تعمیر بک لایت در تلویزیون هایی که از بک لایت لبه استفاده می کنند بسیار سخت‌تر از تعمیر بک لایت شاخه‌ای است و به مهارت بالایی نیاز دارد.

بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون

در ادامه به بررسی پروسه تعمیر بک لایت تلویزیون در برخی از مدل‌های پرکاربرد می‌پردازیم :

بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی مدل LB

در مدل LB از بک لایت شاخه‌ای استفاده شده و با توجه به عمر این سری از تلویزیون های ال جی و با توجه به میزان عمر مفید لامپ های بک لایت در اکثریت موارد مراجعه بهتر است که بک لایت تلویزیون به طور کامل تعویض شود. اما اگر به هر دلیل بخواهید بک لایت موجود را تعمیر کنید بهتر است لامنپ های معیوب را پس از شناسایی با مدار زیر از شاخه جدا کنید. لامپ جدید را به صورت نو از یک شاخه مشابه برش زده و در محل لامپ قبلی جایگزین کنید. اقدام بعدی در تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی مدل LB اتصال ولتاژ لامپ است.

همانطور که گفتیم تعویض بک لایت در مدل LB بسیار بهتر از تعمیر بک لایت است اما در صورت نیاز به تعمیر بک لایت حتما چسب حرارتی سایر لامپ ها را کنترل کرده و در صورت نیاز آن را تجدید کنید. این چسب حرارتی باعث اتصال بهتر لامپ ها به صفحه فلزی زیرین و انتقال حرات لامپ ها می شود.

اصلاحیه برد پاور اقدام دیگری است که باید در تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی انجام دهید. اصلاحیه بک لایت در مدل LB با چند روش انجام می شود. اصلاحیه بک لایت در تلویزیون ال جی مدل LB باید باعث کاهش حداقل 20 ولت از ولتاژ بک لایت شود تا عمر لامپ ها بیشتر شده و استهلاک آنها کاهش پیدا کند.

بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F

در بین مدل های مختلف تلویزیون، تعمیر بک لایت در برخی از مدل‌ها بهتر جواب می دهد یعنی بعد از تعمیر مجددا خراب نمی شود. اگر بگوییم تلویزیون سامسونگ مدل F بهترین آنهاست اغراق نکرده‌ایم.

بک لایت سامسونگ مدل F نوع شاخه‌ای است و تراکم تعداد لامپها نسبت به سایر بک لایت تلویزیون های ال ای دی بیشتر است. ایراد بک لایت در تلویزیون سامسونگ مدل F معمولا به صورت ایجاد سیاهی در تصور تلویزیون به صورت نوارهای تاریک افقی ظاهر می شود. با پیشرفت ایراد تصویر به طور کامل قطع می‌شود.

برای تعمیر بک لایت در تلویزیون سامسونگ مدل F ابتدا باید شاخه بک لایت معیوب را شناسایی کنیم. سپس لامپ یا لامپ های معیوب را تعیین کنیم. تعویض لامپ یا لامپ های معیوب بهتر است به صورت شاخه‌ای انجام شود اما در صورتی که بخواهیم فقط لامپ معیوب را تعویض کنیم لازم نیست مدار زیر آن هم تعویض شود.

در بخش اصلاحیه بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F علاوه بر اصلاحیه سخت‌افزاری برد پاور یکی دیگر از اقداماتی که در کاهش استهلاک دستگاه تاثیر بسیار زیادی دارد اضافه کردن چسب حرارتی بک لایت است. سامسونگ در عموم تلویزیون هایی که در آنها از بک لایت شاخه‌ای استفاده کرده چسب حرارتی استفاده نکرده است. اضافه کردن این چسب حرارتی اگر از جنس خوب هم استفاده شود تاثیر زیادی در افزایش عمر بک لایت تلویزیون شما خواهد داشت.

 

بیشتر بخوانید : چگونه بک لایت تلویزیون را تنظیم کنیم؟

 

تعمیر بک لایت تلویزیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ