تعمیر تلویزیون بلست

بلست یکی از برندهایی است که طی یکی دو سال گذشته روند افزایشی خوبی در بخش فروش تلویزیون های ال ای دی به دست آورده است. کیفیت خوب تصویر و قیمت مناسب پارامترهایی است که مشتریان را برای خرید تلویزیون بلست قانع می‌کند. در ادامه ابتدا با برخی ایرادهای شایع در بین تلویزیون‌های بلست آشنا شده و سپس بعنوان نمونه مراحل تعمیر تلویزیون بلست مدل 55sb220b در یکی از موارد مراجعه می‌پردازیم.

پنل فول اچ دی نقطه قوت این مدل از تلویزیون های بلست است و در عین حال امکان ضبط روی فلش هم یکی از آپشن هایی است که مورد علاقه مصرف کنندگان است. شاید تنها نقطه ضعفی که بتوان در مشخصات فنی دستگاه پیدا کرد استفاده از بک لایت شاخه‌ای در پنل این مدل است. بک لایت شاخه‌ای ساده‌ترین نوع بک لایت به شمار می‌رود.

شایع‌ترین ایرادهایی که ممکن است در تلویزیون بلست با آآنها مواجه شوید عبارتند از :

  1. روشن نشدن تلویزیون

  2. قطع شدن تصویر تلویزیون درحالیکه صدا دارد

  3. خاموش و روشن شدن تلویزیون

  4. شکستگی پنل تلویزیون

علت روشن نشدن تلویزیون چیست؟

اصلی ترین علت های روشن نشدن تلویزیون عبارتند از خرابی برد پاور (power board) و مین برد (main board) تلویزیون. وقتی یک تلویزیون روشن نمی شود اصلی‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم چراغ استندبای تلویزیون است. معمولا وقتی چراغ پاور جلوی تلویزیون روشن نمی‌شود احتمال خرابی برد پاور بیشتر است. در مواردی هم که چراغ پاور روشن می‌شود احتمال خرابی مین برد تلویزیون بیشتر است.

اگر با روشن نشدن تلویزیون بلست مواجه شدید قبل از هر چیز چراغ پاور تلویزیون را بررسی کنید. اگر وقتی دوشاخه تلویزیون را به پریز برق متصل می کنید چراغ پاور جلوی تلویزیون روشن شود یعنی برق به داخل دستگاه می‌رسد. اگر با اتصال دو شاخه تلویزیون به پریز برق چراغ پاور جلوی تلویزیون روشن نشدن ابتدا اتصالات را مجدد برسی کنید. نکته مهم در تلویزیون‌های بلست وجود کلید اصلی برای قطع برق ورودی است. این کلید در زیر تلویزیون تعبیه شده است. اگر با روشن نشدن تلویزیون مواجه شدید حتما وضعیت این کلید را بررسی کنید.

علت قطع شدن تصویر تلویزیون بلست

اصلی‌ترین علت قطع شدن تصویر تلویزیون بلست قطع شدن نور زمینه یا بک لایت بعلت خرابی لامپهای بک لایت تلویزیون است. بک لایت یا نور زمینه در پشت صفحه نمایش تلویزیون بوسیله لامپهای ال ای دی تولید می‌شود و باعث دیده شدن تصویر تلویزیون می‌شود. خرابی تعدادی از لامپ‌های بک لایت باعث قطع شدن نور بک لایت و قطع شدن تصویر تلویزیون می‌شود. در عموم تلویزیون های بلست از بک لایت شاخه‌ای استفاده شده است. بک لایت های شاخه ای معمولا با مداربندی سری طراحی می‌شوند. در مداربندی سری لامپهای بک لایت به صورت پشت سر هم چیده می‌شوند، خرابی حتی یکی از لامپها باعث باز شدن مدار سری و خاموشی همه لامپهای بک لایت تلویزیون می‌شود.

معمولا در تلویزیون بلست وقتی بک لایت تلویزیون خراب می‌شود، هنگامی که تلویزیون را روشن می‌کنیم برای یک لحظه تصویر تلویزیون (لوگوی بلست) ظاهر می‌شود و سپس تصویر تلویزیون قطع شده و سیاه می‌شود. وقتی بک لایت تلویزیون قطع می‌شود تصویر بسیار ضعیف وجود دارد و اگر محیط را تاریک کنیم به سختی دیده می‌شود.

تعمیر بک لایت تلویزیون بلست

وتی از خرابی بک لایت تلویزیون مطمئن شدیم باید برای تعمیر بک لایت تلویزیون اقدام کنیم. تعمیر بک لایت تلویزیون بلست و به طور کلی همه بک لایت ها دو راه حل اصلی دارد :

  1. تعمیر بک لایت

  2. تعویض بک لایت

تعمیر بک لایت عبارتست از تعویض قطعات معیوب بک لایت تلویزیون. در تعمیر بک لایت فقط لامپ‌های سوخته و خراب و لامپ‌های نیمه خراب تعویض می‌شوند. تعمیر بک لایت هزینه تعمیرات تلویزیون را به طور اساسی کاهش می‌دهد اما یکی از نقاط ضعف آن احتمال خرابی مجدد بک لایت است. معمولا از تعمیر بک لایت در مواقعی مانند عدم دسترسی به قطعات یدکی و یا نو بودن تلویزیون و خرابی اتفاقی لامپها استفاده می‌شود. راهکار اصلی در خرابی بک لایت تلویزیون تعویض کامل بک لایت است. در تعویض بک لایت تلویزیون همه لامپ‌های سالم و خراب با لامپ‌های فابریک و اورجینال تعویض می ‌شود.

قیمت بک لایت تلویزیون بلست

اصلی‌ترین راهکار تعمیر تلویزیون بلست در خرابی بک لایت تعویض کامل کامل بک لایت با نمونه اورجینال و فابریک و انجام دقیق اصلاحیه بخش بک لایت تلویزیون است. تعویض کامل بک لایت همانطور که گفتیم هزینه بیشتری نسبت به تعمیر بک بک لایت ایجاد می‌کند اما این اطمینان خاطر را ایجاد می‌کند که خرابی بک لایت مجدد ایجاد نخواهد شود. همچنین انجام اصلاحیه بک لایت باعث افزایش عمر مفید بک لایت تلویزیون می شود. همانطور که در نوشته‌های مختلف گفتیم اصلاحیه بک لایت عبارتست از مجموعه اقدامات سخت افزاری و نرم افزاری که باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون می‍شود.

یکی از اقداماتی که در تعمیر بک لایت تلویزیون بلست و بعنوان اصلاحیه انجام می‌شود تنظیم و کاهش ولتاژ بک لایت تلویزیون است. اصلاحیه دیگری که در تعمیر بک لایت تلویزیون بلست انجام می‌شود استفاده از چسب حرارتی است. در عموم تلویزیون های بلست که از بک لایت شاخه‌ای در آنها استفاده شده، از پیچ برای نگهداری pcb لامپها در محل خود استفاده شده است. اضافه شدن چسب حرارتی باعثافزایش انتقال حرارت شده و به طور مستقیم در افزایش عمر لامپهای بک لایت تلویزیون تاثیر دارد.

قیمت بک لایت تلویزیون بلست از حدود 400 تا 500 هزار تومان در اینچ‌های پایین مانند 32 و 40 شروع شده و تا 1.400 در اینچ های 55 و بالاتر تغییر می کند. مجموعه رایان در کنار استفاده از با کیفیت‌ترین بک لایت‌ها در فواصل زمانی مختلف از طرح‌های مختلف برای کاهش هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون و تخفیفات مختلف در این طرح‌ها استفاده کرده است.

علت خاموش و روشن شدن تلویزیون بلست چیست؟

یکی دیگر از ایرادهایی که در تلویزیون بلست ممکن است با آن مواجه شوید روشن و خاموش شدن تلویزیون است. معمولا وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم پس از چند لحظه تصویر لوگوی بلست ظاهر شده و سپس بجای اینکه تصویر اصلی ظاهر شود مجددا تلویزیون خاموش شده و روشن می‌شود و لوگوی بلست ظاهر می‌شود. این ایراد در اغلب موارد به دلیل خرابی نرم افزاری و یا آپدیت اشتباه تلویزیون ایجاد می شود. بسیاری از مصرف کنندگان پس از مدتی استفاده از تلویزیون با توجه به امکانات نرم افزاری خود اقدام به آپدیت تلویزیون از طریق اینترنت و یا دستکاری منوی مخفی تلویزیون می‌کنند. انتخاب گزینه‌های اشتباه در منوی مخفی تلویزیون و یا آپدیت اشتباه باعث از کار افتادن مین برد تلویزیون و ظاهر شدن ایرادهایی مانند خاموش و روشن شدن تلویزیون، ماندن روی لوگوی تلویزیون، از کار افتادن کلیدها و ریموت کنترل و موارد مشابه می‌شود. همه این ایرادها بعلت خرابی مین برد تلویزیون ایجاد می‌شود.

بررسی نمونه کار تعمیر تلویزیون بلست

در ادمه بررسی پروسه تعمیر تلویزیون بلست ، مراحل تعمیر مدل کد BTV-55SB220B که با ایراد قطع شدن تصویر تلویزیون به بخش تعمیرات تلویزیون مجموعه رایان مراجعه کرده است را بررسی می کنیم. بعد از روشن شدن تلویزیون برای چند ثانیه لوگوی بلست ظاهر می شود و سپس تصویر قطع می شود. با بررسی دقیق‌تر و عیب یابی ابتدایی ایراد بک لایت و خرابی لامپ های این بخش بعنوان محتمل‌ترین گزینه شناخته می‌شود. از راهکارهای کمکی که به تشخیص خرابی بک لایت به ما کمک می کند تاریک کردن محیط و بررسی وجود تصویر با استفاده از چراغ قوه (موبایل) است. اگر بک لایت تلویزیون قطع شود اتاق را تاریک کنیم و با چراغ قوه موبایل به صفحه تلویزیون بتابانیم تصویر ضعیفی دیده می‌شود.

تعمیر بک لایت تلویزیون بلست

همانطور که گفتیم در این مدل از تلویزیون های بلست از بک لایت شاخه‌ای استفاده شده است اما بر خلاف معمول شاخه‌های بک لایت به صورت عمودی و در یک مدار به صورت سری چیده شده‌اند. مدار بندی سری باعث می شود خرابی حتی یکی از لامپ‌ها باعث قطع شدن جریان مدار و خاموشی همه لامپ‌ها شود. شکل ظاهری این خرابی قطع شدن تصویر تلویزیون است اما بقیه کارکردهای تلویزیون بدون مشکل است، تلویزیون صدا دارد و ریموت کنترل هم به درستی کانال ها را تغییر می‌دهد.

با توجه به عمر کوتاه دستگاه در تعمیر تلویزیون بلست مدل 55sb220b گزینه تعمیر بک لایت می‌تواند مقدار زیادی هزینه تعمیرات تلویزیون را کاهش داده و در عین حال اطمینان لازم از تعمیر صحیح دستگاه را به ما بدهد. به شرطی که مراحل تعمیر بک لایت تلویزیون به دقت انجام شود و در آخر حتما از اصلاحیه بک لایت برای کاهش استهلاک این بخش استفاده شود.

تعمیر بک لایت تلویزیون بلست-min

در بخش اصلاحیه یکی از اقداماتی که در این مدل از تلویزیون های بلست قابل انجام است اضافه کردن چسب حرارتی بک لایت است. از نکات مثبت بک لایت تلویزیون بلست 55sb220b استفاده از پیچ برای نگهداری بهتر شاخه‌ها است. اضافه شدن چسب بک لایت باعث اتصال بهتر شاخه‌ها به شاسی اصلی تلویزیون و انتقال بهتر حرارت می شود. کاهش حرارت لامپ‌های بک لایت تاثیر زیادی در افزایش عمر مفید لامپ‌ها خواهد داشت.

تعمیر تلویزیون بلست از جمله خدمات مجموعه تخصصی رایان است که در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید با بخش مشاوره رایان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ