روش تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون

روش تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون

روش تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون اولین و مهم‌ترین قدم در مراحل تعمیر تلویزیون در صورت خرابی بک لایت است. چند روش تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون وجود دارد که شما می توانید برای اطمینان از خرابی بک لایت تلویزیون خود از آنها استفاده کنید. در ادامه آنها را به شما آموزش می‌دهیم.

قطع شدن تصویر تلویزیون و سیاه شدن صفحه تلویزیون یک ایراد کلی است و خرابی تعداد زیادی از قطعات می‌تواند علت ایجاد آن باشد. اما چون ایراد بک لایت و سوختن لامپ‌های بک لایت یکی از ایرادهای متداول در بین تلویزیون های ال ای دی است اگر عباراتی مانند قطع شدن تصویر تلویزیون ، سیاه شدن تصویر و یا عبارات مشابه را جستجو کنیم تقریبا تمام نتایج به دست آمده شما را به سمت خرابی بک لایت تلویزیون راهنمایی می‌کند. در ادامه راجع به روش‌های مختلف تست و تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون‌های LCD و LED توضیحاتی ارائه می دهیم.

تعمیر تلویزیون گروه تخصصی رایان

نقش بک لایت در تشکیل تصویر تلویزیون چیست؟

در مجموعه تعمیرات تلویزیون رایان بارها دیده‌ایم که ایجاد اشتباه در روش تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون باعث شده است که پروسه تعمیر تلویزیون به بیراهه برود. عیب یابی به اشتباه انجام شود، هزینه تعمیر تلویزیون به مقدار اشتباهی گفته شودو نتیجه خوبی به دست نیاید. اگر بدانیم که بک لایت چه نقشی در تشکیل تصویر در تلویزیون های LED و LCD دارد بهتر می توانیم ایرادهای مربوط به خرابی و نقص در عملکرد این بخش را بشناسیم.

همانطور که در نوشته‌های مختلف بخش بک لایت گفتیم تصویر تشکیل شده در صفحه نمایش تلویزیون های LCD و LED نور سفید ندارد و قابل دیدن نیست. این نور سفید در تلویزیون های LCD بوسیله لامپ های فلورسنت و در تلویزیون های LED بوسیله لامپ های ال ای دی در پشت صفحه نمایش تلویزیون تولید می شود و بوسیله صفحات بازتاب دهنده و ملایم کننده در سطح تصویر پخش می شود و باعث می شود که یک نور سفید یکدست در پشت تصویر ایجاد شده و باعث دیده شدن تصویر شود.

هر ایرادی که در کیفیت تولید بک لایت تلویزیون ایجاد شود به طور مستقیم در کیفیت تصویر تلویزیون اثر می‌گذارد مثلا اگر بخشی از نور بک لایت قطع شود در همان منطقه از تصویر تاریکی نسبی ایجاد می‌شود.

 

بیشتر بخوانید : پاسخ به 5 سوال مهم در تعمیر بک لایت تلویزیون

 

قطع شدن تصویر تلویزیون شاخص‌ترین نشانه خرابی بک لایت

وقتی نور بک لایت تلویزیون به طور کامل قطع شود تصویر هم به طور کامل قطع می شود. البته تصویر قطع نمی شود بلکه قابلیت دیده شدن را از دست می دهد. در این حالت بقیه کارکردهای تلویزیون به صورت عادی انجام می شود: تلویزیون صدا دارد ، کنترل کار می کند و حتی شبکه ها هم عوض می شود.

تصویر تلویزیون از دو عنصر اصلی تشکیل می شود : سیگنال تصویر و نور بک لایت. اگر نور بک لایت قطع شود تصویر تاریک می شود اما وجود دارد و می توان هاله تصویر را تشخیص داد. اگر تصویر قطع شود و نور بک لایت وجود داشته باشد با روشن کردن تلویزیون، صفحه نمایش ( با ایجاد نور بک لایت ) از تاریکی مطلق خارج می‌شود و نسبت به نوع ساختار پنل تم آبی رنگ و یا خاکستری پیدا می کند.

روش تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون LCD

در تلویزیون های ال سی دی از لامپهای فلورسنت برای تولید نور بک لایت استفاده شده است. قطع شدن نور بک لایت در تلویزیون ال سی دی باعث قطع شدن تصویر می شود اما روش تشخیص خرابی بک لایت در تلویزیون های ال سی دی کمی سخت تر از تلویزیون های ال ای دی است.

پنل تلویزیون های ال سی دی معمولا ضخیم تر از تلویزیون های ال ای دی است و به همین دلیل تشخیص خرابی بک لایت و قطع شدن آن هم کمی مشکل‌تر است. به طور کلی خرابی بک لایت در تلویزیون های ال سی دی در دو بخش اتفاق می‌افتد : خرابی برد بک لایت و خرابی لامپهای فلورسنت.

روند ایجاد خرابی در بک لایت تلویزیون های ال سی دی کندتر از تلویزیون های ال ای دی است و به همین دلیل اکثر ایرادهایی که در بخش بک لایت آنها ایجاد می شود به مرور ایجاد می شوند و پیشرفت می کنند. مثلا ابتدا تلویزیون بعد از یک ساعت کار کردن قطع می شود و این اتفاق مثلا دوبار در طول یک هفته دیده می شود. به تدریج و با پیشرفت خرابی، ایراد ظاهری هم پیشرفت کرده و زمان آن کم و کم‌تر می‌شود تا جایی که مثلا چند دقیقه بعد از روشن کردن تلویزیون تصویر قطع می شود. این پیشرفت ایراد ممکن است با ایجاد هاله‌های رنگی و یا تیره در تصویر تلویزیون همراه باشد.

یکی از اقسام  روش تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون LCD کم کردن میزان نور بک لایت در منوی تنظیمات است. با این اقدام زمان قطع شدن تصویر افزایش می‌یابد مثلا اگر قبلا بعد از چند لحظه روشن بودن تصویر قطع می‌شده بعد از این تغییر معمولا بعد از چند دقیقه قطع می‌شود.

 

بیشتر بخوانید : بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون

 

روش تشخیص خرابی بک لایت تلویزیون LED

قطع شدن تصویر تلویزیون اصلی ترین نشانه خرابی بک لایت تلویزیون است اما در تلویزیون های ال ای دی با توجه به ساختار بک لایت ایرادهای دیگری هم ایجاد می شود. بک لایت شاخه‌ای و لبه اصلی ترین ساختارهای بک لایت مورد استفاده در تلویزیون های ال ای دی جدید هستند. شایع‌ترین ایرادهای ظاهری خرابی بک لایت در بین برندهای مختلف عبارتند از :

  • ایجاد هاله‌های ابر مانند سیاه و تاریک در قسمت های مختلف تصویر تلویزیون
  • ایجاد نقاط سفید و یا هاله‌های سفید رنگ و پر نور در تصویر تلویزیون
  • چشمک زدن و یا قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون
  • تاریکی نیمه بالایی و یا پایینی تصویر ( اغلب در تلویزیون‌های سامسونگ و مخصوصا مدل F دیده می شود )
  • چشمک زدن لامپ جلوی تلویزیون سونی (وقتی بک لایت تلویزیون های سونی خراب می شود چراغ جلوی دستگاه 6 بار چشمک می زند)

وقتی تصویر تلویزیون قطع می شود برای اطمینان از خرابی بک لایت محیط را کمی تاریک کنید و با چراغ قوه دستی و یا گوشی همراه به تصویر تلویزیون نور بتابانید. در این حالت جزئیاتی از تصویر به صورت ضعیف قابل دیدن می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ