6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در نوشته دلیل چشمک زدن تلویزیون سونی با سیستم عیب یاب داخلی تلویزیون سونی و نحوه عملکرد آن آشنا شده و متوجه شدیم 6  مرتبه چشمک زدن تلویزیون سونی در اغلب موارد به دلیل خرابی بک لایت است. با توجه به شایع شدن خرابی بک لایت در تلویزیون‌های LCD و LED در این نوشته همراه با متخصصین تعمیر تلویزیون رایان تی وی به طور اختصاصی راجع به 6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی و مراحل عیب یابی و تعمیر تلویزیون در این ایراد می‌پردازیم.

همانطور که گفتیم با مقایسه جدول عیب یابی در عموم تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی سونی متوجه می‌شویم تقریبا در همه آنها، 6 چشمک نشان دهنده خرابی بخش بک لایت تلویزیون است. بک لایت، نوری است که در پشت صفحه نمایش تلویزیون ایجاد و باعث دیده شدن تصویر می‌شود. هر ایرادی که در بک لایت تلویزیون ایجاد شود به طور مستقیم در کیفیت تصویر تاثیرگذار است. مثلا اگر بک لایت تلویزیون قطع شود، تصویر قطع و صفحه نمایش تاریک می‌شود. البته دقت کنید که در این حالت تصویر تلویزیون وجود دارد، ولی دیده نمی‌شود.

6 بار چشمک زدن تلویزیون ال سی دی سونی

ممکن است به محض روشن کردن و یا مدتی پس از کارکردن و با گرم شدن، تلویزیون خاموش شده و لامپ پاور شروع به چشمک زدن می‌کند. در تلویزیون‌های ال سی دی، از لامپ‌های فلورسنت برای تولید بک لایت استفاده شده است. ولتاژ لازم برای تغذیه لامپ‌ها هم در برد بک لایت که با نام اینورتر شناخته می‌شود، تولید می‌گردد. برد بک لایت همچنین بر عملکرد صحیح لامپ‌های فلورسنت نظارت دارد و در صورت خرابی آنها، بخش بک لایت تلویزیون را قطع می‌کند.

خرابی یک یا تعدادی از لامپ‌های فلورسنت و یا خرابی برد بک لایت به نحوی که در روشن شدن صحیح لامپ ها اختلالی ایجاد شود باعث تحریک سیستم عیب یاب داخلی تلویزیون سونی می شود. در این حالت تلویزیون خاموش شده و چراغ جلوی تلویزیون 6 بار چشمک می زند.

6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی LCD معمولا به دلیل خرابی قطعات زیر اتفاق می افتد :

  1. یک یا تعدای از لامپهای فلورسنت بخش بک لایت
  2. چوک های افزاینده ولتاز در برد بک لایت
  3. قطعات راه انداز چوک های افزاینده ولتاژ
  4. قطعات SMD در برد بک لایت

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی سونی

اولین قدم در تعمیر تلویزیون سونی LCD در ایراد 6 چشمک عیب یابی و تشخیص قطعات معیوب است. در صورت خرابی یک یا چند عدد از لامپ‌های فلورسنت باید کیفیت سلامت کلی لامپ‌های بک لایت مورد بررسی قرار گیرد. اگر لامپ‌های سالم از کیفیت قابل قبول برخوردار باشند می‌توان فقط لامپ‌های خراب را تعویض کرد، در غیر این صورت باید همه لامپ‌ها به صورت یکجا تعویض شوند.

در صورت ایجاد خرابی در برد بک لایت هم اگر خرابی محدود به قطعات اصلی مانند چوک ها و یا قطعات اصلی شود می‌توان قطعه و یا قطعات معیوب را تعویض کرد. اما اگر خرابی به قطعات SMD سرایت کرده باشد تنها راه حل تعمیر تلویزیون سونی تعویض کامل برد بک لایت یا همان اینورتر خواهد بود.

6 بار چشمک زدن تلویزیون ال ای دی سونی

در تلویزیون‌های ال ای دی، بک لایت بوسیله لامپ‌های ال ای دی در پشت صفحه نمایش تولید می‌شود. ولتاژ تغذیه لامپ‌های ال ای دی یا در برد پاور تولید می‌شود یا در یک برد جداگانه که با نام  LD BAR شناخته می‌شود. این برد همچنین بر عملکرد صحیح کلی بخش بک لایت تلویزیون نظارت دارد.

خرابی یک یا تعدادی از لامپ‌های ال ای دی و یا خرابی برد LD BAR به نحوی که در روشن شدن صحیح لامپ‌ها اختلالی ایجاد شود باعث تحریک سیستم عیب یاب داخلی تلویزیون سونی می‌شود. در این حالت تلویزیون خاموش شده و چراغ پاور جلوی تلویزیون 6 بار چشمک می زند.

نکته : خرابی برد LD BAR در برخی از مدل های تلویزیون سونی به عنوان یک ایراد مستقل تعریف شده و با تعداد 4 چشم نمایش داده می شود.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون ال ای دی سونی

همانطور که در نوشته های دیگر توضیح دادیم بک لایت تلویزیون های ال ای دی به دو صورت کلی ساخته می شوند :

  • بک لایت (Direct) یا شاخه‌ای
  • بک لایت (EDGE) یا لبه

بک لایت های لبه (EDGE) از کیفیت بالاتری برخوردارند و معمولا در تلویزیون‌های گران قیمت از این نوع بک لایت استفاده می‌شود. بک لایت‌های دایرکت که با نام شاخه‌ای هم شناخته می‌شوند اقتصادی‌تر هستند و اغلب عمر کوتاه‌تری نسبت به بک لایت‌های لبه دارند.

بهترین روش تعمیر تلویزیون سونی در هنگام خرابی بک لایت، تعویض کامل است و بهتر است در صورت امکان، بک لایت را از بهترین برند ممکن انتخاب کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشد. بک لایت‌های بی کیفیت ضمن تاثیر منفی در کیفیت تصویر ممکن است باعث اسیب دیدگی قطعات مختلف تلویزیون شما شوند.

 

 

 

1 دیدگاه

  1. مهرداد گفت:

    سلام.خوبین .خسته نباشید.من تلویزیون سونی ال سی دی ۳۲ اینچ دارم.۶ چشمک هم میزند.ولی تعمیرگاه بردم.با تعویض برد پاور درست شد.خواستم بگم شما فرمایش کردید با ۶ چشمک برد بک لایت یا لامپ هست.چرا با تعویض برد پاور درست شد؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ