6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

در نوشته دلیل چشمک زدن تلویزیون سونی با سیستم عیب یاب داخلی در تلویزیون های سونی و نحوه عملکرد آن آشنا شدیم. در این نوشته به طور اختصاص راجع به 6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی و پروسه تعمیر تلویزیون در این ایراد می پردازیم.

در عموم تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی سونی 6 چشمک نشان دهنده خرابی بخش بک لایت تلویزیون است. بک لایت نوری است که در پشت صفحه نمایش تلویزیون ایجاد می شود و باعث دیده شدن تصویر می شود. اگر نور بک لایت تلویزیون قطع شود تصویر تلویزیون وجود دارد ولی دیده نمی شود.

6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی LCD

در تلویزیون های ال سی دی نور بک لایت بوسیله لامپ های فلورسنت در پشت صفحه نمایش تولید می شود و ولتاژ لازم برای تغذیه لامپها در برد بک لایت که با نام اینورتر هم شناخته می شود ، تولید می شود. برد بک لایت همچنین بر عملکرد صحیح لامپ های فلورسنت نظارت دارد.

خرابی یک یا تعدادی از لامپ های فلورسنت و یا خرابی برد بک لایت به نحوی که در روشن شدن صحیح لامپ ها اختلالی ایجاد شود باعث تحریک سیستم عیب یاب داخلی تلویزیون سونی می شود. در این حالت تلویزیون خاموش می شود و چراغ جلوی تلویزیون 6 بار چشمک می زند.

6 بار چشمک زدن تلویزیون سونی LCD معمولا به دلایل زیر اتفاق می افتد :

  • خرابی یک یا تعدای از لامپهای فلورسنت بخش بک لایت
  • خرابی چوک های افزاینده ولتاز در برد بک لایت
  • خرابی قطعات راه انداز چوک های افزاینده ولتاژ
  • خرابی قطعات SMD در برد بک لایت

تعمیر بک لایت تلویزیون سونی LCD

اولین قدم در تعمیر تلویزیون سونی LCD در ایراد 6 چشمک عیب یابی و تشخیص قطعات معیوب است.

در صورت خرابی یک یا تعدادی از لامپ های فلورسنت باید کیفیت سلامت لامپ های سالم مورد بررسی قرار گیرد. اگر لامپ های سالم از کیفیت قابل قبول برخوردار باشند می توان فقط لامپ های خراب را تعویض کرد در غیر این صورت باید همه لامپ ها تعویض شوند.

در صورت ایجاد خرابی در برد بک لایت هم اگر خرابی محدود به قطعات اصلی مانند چوک ها و یا قطعات اصلی شود می توان قطعه و یا قطعات معیوب را تعویض کرد اما اگر خرابی به قطعات SMD سرایت کرده باشد تنها راه حل تعمیر تلویزیون سونی تعویض کامل برد بک لایت یا همان اینورتر خواهد بود.

 

6 بار چشمک زدن تلویزیون ال ای دی سونی

در تلویزیون های ال ای دی نور بک لایت بوسیله لامپ های ال ای دی در پشت صفحه نمایش تولید می شود. ولتاژ کار لامپ های ال ای دی در برد LD BAR تامین می شود. این برد همچنین بر عملکرد صحیح لامپ های ال ای دی نظارت دارد.

خرابی یک یا تعدادی از لامپ هایال ای دی و یا خرابی برد LD BAR به نحوی که در روشن شدن صحیح لامپ ها اختلالی ایجاد شود باعث تحریک سیستم عیب یاب داخلی تلویزیون سونی می شود. در این حالت تلویزیون خاموش می شود و چراغ جلوی تلویزیون 6 بار چشمک می زند.

نکته : خرابی برد LD BAR در برخی از مدل های تلویزیون سونی به عنوان یک ایراد مستقل تعریف شده و با تعداد 4 چشم نمایش داده می شود.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون سونی LED

همانطور که در نوشته های دیگر توضیح دادیم بک لایت تلویزیون های ال ای دی به دو صورت کلی ساخته می شوند :

  • بک لایت شاخه ای
  • بک لایت لبه (EDGE)

بک لایت های لبه (EDGE) معمولا از کیفیت بالاتری برخوردارند و در بیشتر تلویزیون های سونی هم از این مدل بک لایت استفاده شده است اما قابلیت تعمیر پذیری کمتری نسبت به بک لایت شاخه ای دارد.

بک لایت شاخه ای قابلیت تعمیر پذیری بالاتری دارد و قیمت آن پایین تر است.

سونی در برخی از مدل های تلویزیون های ال ای خود مانند مدل W600 از این نوع بک لایت استفاده کرده که در نوشته تعمیر بک لایت تلویزیون سونی مدل W600 به طور مفصل به آن پرداخته ایم.

 

 

 

1 دیدگاه

  1. مهرداد گفت:

    سلام.خوبین .خسته نباشید.من تلویزیون سونی ال سی دی ۳۲ اینچ دارم.۶ چشمک هم میزند.ولی تعمیرگاه بردم.با تعویض برد پاور درست شد.خواستم بگم شما فرمایش کردید با ۶ چشمک برد بک لایت یا لامپ هست.چرا با تعویض برد پاور درست شد؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ