5 چشمک در تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سونی

آنچه در این نوشته خواهید خواند

مثل همیشه تلویزیون سونی خود را روشن می‌کنیم و منتظر می‌مانیم تا تصویر ظاهر شود. اما این بار پس از چند بار روشن و خاموش شدن چراغ تلویزیون و بجای آن که تصویر ظاهر شود، تلویزیون خاموش شده و لامپ پاور تلویزیون شروع به روشن و خاموش شدن می‌کند. ابتدا چند بار تلویزیون را خاموش و روشن می‌کنیم تا شاید مشکل رفع شود اما همان مراحل تکرار می‌شود. در این جا سوالات زیادی پیش می‌آید: آیا تلویزیون خراب شده است یا مشکل در پریز برق و یا کابل های ارتباطی است؟ ممکن است دست ما به کلید خاصی روی کنترل تلویزیون خورده باشد؟ آیا باید برای تعمیر تلویزیون سونی خود اقدام کنیم؟

  • علت چشمک زدن و روشن نشدن تلویزیون سونی چیست؟

  • آشنایی با منوی عیب یابی تلویزیون سونی و روش دسترسی به آن

  • 5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی نشانه چیست؟

  • علائم خرابی برد تیکان تلویزیون سونی کدام است؟

  • تعمیر تلویزیون سونی با ایراد 5 چشمک چگونه انجام می‌شود؟

علت چشمک زدن و روشن نشدن تلویزیون سونی چیست؟

خریدارن تلویزیون سونی در زمان خرید تلویزیون خود باید با سامانه عیب یابی خاصی که در محصولات این کمپانی استفاده شده است آشنا شوند. روش کار سیستم (SELF CHECK) در تلویزیون سونی به این شکل است که اگر یکی از قطعات تلویزیون معیوب شود، با فعال شدن سیستم حفاظتی، تلویزیون خاموش می‌شود و نسبت به این که کدامیک از بخش‌ها، معیوب شده است، لامپ جلوی تلویزیون شروع به چشمک زدن می‌کند.

طراحان شرکت سونی حدودا از سال 1990 اقدام به طراحی یک سامانه عیب یابی و حفاظتی در تلویزیون‌های این شرکت کردند. روش کار این سیستم به این شکل است که وقتی یکی از قطعات تلویزیون معیوب می‌شود، پیامی به سیستم کنترل تلویزیون ارسال می‌شود. در این حالت تلویزیون خاموش شده و لامپ پاور تلویزیون شروع به روشن و خاموش شدن می‌کند.

چراغ جلوی تلویزیون سونی چند بار چشمک می‌زند، سپس با مکث دو ثانیه‌ای در حالت خاموش، مجددا همان تعداد چشمک را تکرار می‌کند. در واقع بعد از روشن نشدن، چشمک زدن تلویزیون سونی به ما می‌گوید کدام قطعه معیوب شده و باید برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام کنیم.

 

5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی نشانه چیست؟

 اگر نگاهی به تاریخچه تلویزیون‌های سونی در تکنولوژی‌های مختلف (تلویزیون‌های لامپی قدیمی، پروجکشن، ال سی دی و در آخر ال ای دی) بیندازیم، متوجه خواهیم شد که ارور 5 چشمک در سیستم عیب یابی همه آنها استفاده شده است. از این جنبه باید 5 بار چشمک زدن تلویزیون سونی را یکی از ایرادهای شایع و متداول در این برند بدانیم.

طراحان سونی همیشه از کد 5 چشمک برای اعلام خرابی در قطعات بخش نمایش تصویر استفاده کرده‌اند. در تلویزیون CRT سونی(تلویزیون های که صفحه نمایش آنها شیشه‌ای بود و قبل از تلویزیون‌های LCD و LED رواج داشت) بخش نمایش تصویر شامل مدار RGB و لامپ تصویر تلویزیون می‌شود. در تلویزیون پروجکشن سونی بجای یک لامپ تصویر، 3 عدد لامپ تصویر وجود دارد و هر لامپ تصویر یک مدار RGB مجزا دارد. در صورت خرابی هر یک از این قطعات تلویزیون سونی، 5 چشمک نمایش داده می‌شود.

در تلویزیون‌های (ال سی و ال ای دی) بخش نمایش تصویر شامل پنل (صفحه نمایش) و برد تیکان است. اگر هر یک از این قطعات دچار اشکال و خرابی شود، با خاموش شدن و با 5 دفعه چشمک زدن تلویزیون سونی مواجه می‌شویم.

در جدول زیر قطعات معیوب تلویزیون سونی در تکنولوژی‌های مختلف در ایراد 5 چشمک درج شده است:

        تکنولوژی ساخت                  تعداد چشمک                     قطعات معیوب
                 CRT                    5 چشمک               لامپ تصویر – مدار RGB
             Projection                    5 چشمک               لامپ تصویر(3 عدد) -مدار RGB
         LCD Projection                    5 چشمک               مدار درایور لامپ UHP
                 LCD                    5 چشمک               برد تیکان – پنل (صفحه نمایش)
                 LED                    5 چشمک               برد تیکان – پنل (صفحه نمایش)

 

 

تعویض لامپ تصویر تلویزیون سونی
وضعیت حاد لامپ تصویر و گرایش تصویر به رنگ قرمز(reddish)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط