5 نکته طلایی برای افزایش عمر تلویزیون

5 نکته طلایی برای افزایش عمر تلویزیون

افزایش عمر تلویزیون بعنوان یکی از لوازم اصلی و گرانقیمت منزل خواسته همه ماست. در میان لوازم تلویزیون بعنوان گل سرسبد لوازم صوتی و تصویری منزل اهمیت بیشتر و همچنین ارزش ریالی بالاتری نسبت به سایر دستگاههای بخش صوتی و تصویری منزل دارد. با استفاده از روش‌های بسیار ساده می‌توانید میزان استهلاک تلویزیون‌های خود را کاهش داده و باعث افزایش عمر تلویزیون خود شوید. در ادامه با متخصصین تعمیرات تلویزیون رایان این روش‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

1.تلویزیون را در بهترین فضای ممکن از منزل قرار دهید.

 

اولین و شاید یکی از مهمترین نکاتی که میزان عمر تلویزیون را تعیین می‌کند و باعث افزایش عمر مفید تلویزیون می‌شود محل قرارگیری تلویزیون است. قرار دادن تلویزیون در محل مناسب باعث می‌شود که کمتر در معرض خطرات مختلف مانند ضربه یا افتادن باشد. همچنین محل مناسب برای قرارگیری تلویزیون باید کم نورترین بخش منزل باشد و دورترین فضای منزل نسبت محل قرارگیری شومینه و سایر لوازم گرمایشی منزل باشد.

قرارگیری تلویزیون در فضای مناسب ضمن ان که خطرات فیزیکی مانند شکستن صفحه نمایش را کاهش می‌دهد باعث استفاده بهتر و با کیفیت‌تر از دستگاه می‌شود. هر چقدر محیط تلویزیون تاریکتر باشد تصویر تلویزیون با کنتراست بالاتری دیده می‌شود. مهم نیست که منزل ما دارای محل اختصاصی تلویزیون (تی وی روم) باشد یا خیر مهم اینست که تلویزیون را در بهترین شرایط ممکن قرار دهیم. این نکته مهم‌ترین روش افزایش عمر تلویزیون شماست.

 

مراقبت از تلویزیون

 

2. تلویزیون خود را از حالت استندبای خارج کنید.

نکته مهم دیگری که می‌تواند باعث افزایش عمر مفید تلویزیون شما شود نحوه خاموش کردن تلویزیون است. وقتی لوازم الکترونیکی در حالت استندبای هستند بخشی از قطعات آنها روشن است. این قطعات در عین حال که با جریان برق شهری ارتباط دارند و ممکن است دچار نوسان برق شوند، عمر آنها در مقایسه با سایر قطعات کاهش پیدا می‌کند. بهترین توصیه در این بخش اینست که از یک چند راهی کلیددار برای مجموعه لوازم صوتی و تصویری منزل استفاده کنید. زمانی که از لوازم صوتی و تصویری خود استفاده نمی‌کنید با قطع کردن جریان برق چند راهی همه آنها را از برق جدا کنید.

بعضی از مصرف کنندگان با تصور اینکه خاموش کردن کامل تلویزیون و جدا شدن آن از برق نیازمند راه اندازی مجدد ( مقایسه با یخچال) آن است هیچ گاه تلویزیون را به طور کامل خاموش نمی‌کنند. بر اسا آمار مراکز با خاموش کردن کامل تلویزیون تقریبا حدود 20% در افزایش عمر آنها موثر است.

 

3. تلویزیون را در فواصل 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه خاموش کنید.

طبق یک اصل نانوشته هر قطعه الکترونیکی که حرارت بیشتری تولید می‌کند بیشتر در معرض خرابی قرار دارد. برای ایجاد مراقبت حداکثری از تلویزیون، تا آنجا که می‌توانید از گرم شدن تلویزیون ال ای دی خود جلوگیری کرده و گرمای ایجاد شده را دفع کنید. خاموش کردن تلویزیون به مدت 10 تا 15 دقیقه هر 2 تا 3 ساعت یکی از روش‌های موثر برای دفع گرمای قطعات تلویزیون شماست. این زمان هر چند کوتاه است اما باعث می‌شود که گرمای متمرکز قطعات از بین برود و تاثیر مهمی در افزایش عمر تلویزیون شما خواهد داشت.

تقریبا هیچ بیننده‌ای به طور مداوم بیشتر از 2 ساعت تلویزیون نمی‌بیند و بعد از این مدت، زمانی را برای استراحت در نظر می‌گیرد. خاموش کردن تلویزیون در همین زمان کوتاه می‌تواند باعث افزایش عمر تلویزیون ال ای دی شما شود.

 

بیشتر بخوانید : آموزش 5 عنصر مهم در تنظیمات تصویر تلویزیون

 

4. از چند راهی های استاندارد و با کیفیت استفاده کنید.

یکی از مشکلاتی که در بسیاری از منازل و تلویزیون‌ها دیده می‌شود استفاده از اتصالات و چندراهی برق معیوب است. اتصالات یکی از نقاط ضعف در لوازم برقی هستند و اشکالات مختلف در آنها می‌تواند باعث آسیب دیدگی و سوختن قطعات دستگاههای گرانقیمت شما شود. یکی از این اتصالات ارتباط دوشاخه برق تلویزیون به پریز است. دقت کنید که یک اتصال درست، محکم است و نباید دوشاخه در پریز به اصطلاح بازی کند. محل اتصال یکی از نقاط پرتنش در لوازم برقی هستند که می‌تواند باعث ایرادهای زیادی شود.

برای اتصال صحیح دوشاخه به پریز یک استاندارد جهانی وجود دارد: وقتی دوشاخه یک وسیله برقی را به پریز اتصال می‌دهید اگر به میزان یک پوند (حدود 500 گرم) وزنه به یکی از دو بخش اتصال (دوشاخه یا پریز) اضافه کنید نباید از هم جدا شوند. اگر اتصالات برق ورودی تلویزیون شما کیفیت لازم را ندارد شاید وقت آن رسیده است که یک چندراهی با کیفیت بخرید. هزینه لازم برای لوازم جانبی بسیار پایین‌تر از هزینه تعمیرات تلویزیون است.

نکته آخر در این بخش اینست که وجود محافظ برق در لوازم منزل الزامی نیست. دستگاههایی که بعنوان محافظ برق در الکتریکی ها موجود است کارکرد خاصی روی تثیت جریان و ولتاژ برق مصرفی وسیله شما ندارد. تنها واکنش مثبت دستگاههای محافظ برق، قطع جریان به مدت چند دقیقه بعد از قطع و وصل شدن برق ورودی است. دامنه ولتاژ مناسب معمولا بین 175 تا 240 ولت شناخته می‌شود. اگر ولتاژ ورودی در این رنج باشد مجاز شناخته شده و جریان وصل می‌شود.

 

مراقبت از تلویزیون

 

5. نور بک لایت تلویزیون را کاهش دهید

بک لایت یا همان نور زمینه یکی از بخش‌های تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی است. بخش بک لایت در یک تلویزیون معمولا بالاترین توان مصرفی را در بین بخش‌های مختلف تلویزیون دارد. بخش بک لایت از دو بخش برد تولید ولتاژ و کنترل میزان روشنایی و لامپ های تولید کننده نور تشکیل می‌شود. در بین بخش‌های مختلف یک تلویزیون، بک لایت بیشترین انرژی را مصرف می‌کند و بیشترین گرمای تلویزیون هم در همین بخش تولید می‌شود. کاهش گرمای بک لایت تلویزیون باعث کاهش استهلاک آن و افزایش عمر تلویزیون می‌شود.

مقدار نور زمینه تصویر ارتباط مستقیم با نور محیطی تلویزیون دارد. هر چقدر نور محیط و اطراف محل قرارگیری تلویزیون بیشتر باشد لازم است که نور زمینه تلویزیون را افزایش دهیم تا تصویر کیفیت و شفافیت لازم را داشته باشد. با وجود اینکه مقدار بک لایت تلویزیون باید با محیط متناسب سازی شود اما در اکثر منازل لازم نیست که بک لایت تلویزیون در حالت حداکثر باشد. این در حالیست که در تقریبا در اکثر موارد مراجعه به مراکز تعمیر بک لایت تلویزیون بعد از انجام مراحل تعمیر تلویزیون متوجه می‌شویم که تنظیم نور زمینه در حالت 100% قرار دارد. در این حالت ممکن است که توصیر شفافیت بیشتری داشته باشد اما فشار زیادی به قطعات بک لایت و مخصوصا لامپ‌ها وارد می‌شود.

 

افزایش عمر تلویزیون

 

در مدل‌های مختلف تلویزیون معمولا تنظیم بک لایت توسط دو گزینه از تنظیمات قابل انجام است. برای تنظیم بک لایت تلویزیون ابتدا باید وارد منوی تنظیمات و بخش تنظیمات تصویر شوید. معمولا در منوی تنظیمات تصویر تلویزیون یک گزینه مستقیم برای تنظیم نور زمینه تلویزیون وجود دارد. مقدار گزینه تنظیم بک لایت با عدد تعیین می‌شود. هر چقدر عدد را بالاتر ببرید مقدار بک لایت تلویزیون هم افزایش پیدا می‌کند.

گزینه دیگری هم در تلویزیون شما وجود دارد که می توانید برای تنظیم بک لایت تلویزیون خود از آن استفاده کنید. این گزینه (صرفه جویی انرژی) است. در برندها و مدل های مختلف گزینه صرفه جویی با نام هایی مانند ECO SOLUTION – ENERGY SAVING – ECO MODE  و اسامی مشابه معرفی می‌شود. گزینه صرفه جویی در انرژی بعنوان گزینه مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی در تلویزیون شناخته می‌شود اما تاثیر اصلی گزینه صرفه جویی در انرژی تنظیمات تلویزیون روی بخش بک لایت است چون همانطور که گفتیم بیشترین بخش انرژی مصرفی تلویزیون در این بخش مصرف می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ