کم نور شدن صفحه تلویزیون

کم نور شدن صفحه تلویزیون

آنچه در این نوشته خواهید خواند

کم نور شدن صفحه تلویزیون یکی از ایرادهایی است که ممکن است در تلویزیون‌های LED و LCD با آن مواجه شوید. معمولا اولین بار در تصاویر روشن و یا زمینه تک رنگ، متوجه ایرادهایی مانند تاریکی تصویر، سیاه شدن و یا کم نور شدن صفحه تلویزیون خود می‌شوید. در ادامه این نوشته به بررسی و تحلیل این ایراد می‌پردازیم و همراه متخصصین تعمیر تلویزیون رایان تی وی به سوالات زیر پاسخ می‌دهیم:

 • علت کم نور شدن صفحه تلویزیون چیست؟

 • دلیل تاریک شدن شدن صفحه تلویزیون ال جی؟

 • کم نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ؟

 • علت کم نور شدن نصوف صفحه تلویزیون سامسونگ؟

 • هزینه تعمیر کم نور شدن صفحه تلویزیون چقدر است؟

 

دلیل کم نور شدن صفحه تلویزیون چیست؟

تصویر تلویزیون های LCD و LED از دو فاکتور اصلی تشکیل می‌شود: اول: سیگنال تصویر که در صفحه نمایش به تصویر تبدیل می شود اما به دلیل نداشتن نور قابل دیدن نیست و دوم: نور پس زیمنه یا همان بک لایت که از پشت به صفحه نمایش تلویزیون می‌تابد و تصویر را روشن و قابل دیدن می‎کند. قبل از آنکه روشنایی بک لایت به تصویر تلویزیون اضافه شود، تصویر وجود دارد اما قابل دیدن نیست.

کیفیت نور بک لایت با کیفیت تصویر رابطه مستقیم دارد و هر چقدر این نور با کیفیت‌تر و زنده‌تر باشد تصویر هم با کیفیت بالاتری دیده می شود. این افزایش کیفی را می توانید در تلویزیون های LED نسبت به تلویزیون های LCD به خوبی مشاهده کنید. در نقطه مقابل هر نوع ضعف در کیفیت و مقدار نور بک لایت به تصویر تلویزیون منتقل می شود. ریشه اصلی ایرادهایی مانند کم نور شدن صفحه تلویزیون ، تاریک شدن صفحه تلویزیون ، ایجاد هاله سیاهی در تصویر تلویزیون و ایرادهای مشابه آنها را باید در کیفیت نور بک لایت جستجو کرد.

تعمیر تلویزیون

چرا صفحه تلویزیون کم نور می‌شود؟

همانطور که گفتیم کم شدن نور بک لایت اصلی‌ترین دلیل علت کم شدن نور تلویزیون است. نور بک لایت در تلویزیون های ال سی دی بوسیله لامپ های فلورسنت و در تلویزیون های ال ای دی بوسیله لامپها ال ای دی تولید می شود و اگر به هر دلیلی مانند کاهش ولتاژ تغذیه لامپهای بک لایت و یا سوختن تعدادی از آنها مقدار نور بک لایت کاهش پیدا کند نور صفحه نمایش تلویزیون هم کم می‌شود.

اصلی‌ترین علت کم نور شدن صفحه تلویزیون در تلویزیون های ال ای دی قطع شدن نور بک لایت است. لامپهای ال ای دی معمولا به دو روش مداربندی سری و موازی بکار گرفته می شوند. در مداربندی سری سوختن حتی یکی از لامپهای هم باعث باز شدن مدار و روشن نشدن سایر لامپ‌ها می‌شود. در تلویزیون هایی که از مداربندی سری-موازی هم استفاده می‌کنند با خاموش شدن بخشی از بک لایت تلویزیون‌، مدار محافظ دستگاه فعال شده و بخش بک لایت را موقتا غیر فعال می‌کند تا ایراد به قطعات دیگر سرایت نکند.

کم نور شدن صفحه تلویزیون

دلیل تاریک شدن صفحه تلویزیون ال جی چیست؟

خرابی بک لایت و کم نور شدن صفحه تلویزیون یا همان قطع شدن تصویر تلویزیون، یکی از ایرادهای شایع در بین تلویزیون های ال جی است. مدل‌های مختلف تلویزیون ال جی مانند: LN , LB , LY , LS , LM , UJ , LJ  دارای استهلاک بیشتری نسبت به سایر مدل‌ها هستند و خرابی بخش بک لایت در آنها بیشتر دیده می‌شود.

برخی از نشانه‌های ظاهری خرابی بک لایت در تلویزیون ال جی عبارتند از:

 • قطع شدن تصویر تلویزیون در حالی که صدا دارد

 • چشمک زدن تصویر تلویزیون (قطع و وصل شدن تصویر)

 • تاریک شدن نصف صفحه تلویزیون

در برخی از این مدل های از بک لایت شاخه‌ای استفاده شده است مانند سری LB و یا LN . در این مدل ها معمولا سوختن تعدادی از لامپهای بک لایت باعث قطع شدن تصویر تلویزیون می شود و یا نیمه خرابی لامپها باعث می شود که تصویر به صورت چشمک زدن ظاهر شود. در مدل هایی مانند سری LM و یا LS هم از بک لایت لبه یا EDGE استفاده شده که معمولا خرابی انها به صورت سوختن تعدادی از لامپها و روشن نشدن بخشی از بک لایت تلویزیون ایجاد می‌شود. ایراد ظاهری خرابی بک لایت در این تلویزیون‌ها به صورت تاریکی بخشی از تصویر و سپس قطع شدن کل تصویر تلویزیون ظاهر می شود.

بیشتر بخوانید : هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

کم نور شدن صفحه تلویزیون

علت کم نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ چیست؟

در تلویزیون های سامسونگ هم به مانند ال جی خرابی بک لایت در تعدادی از مدل‌ها به صورت فراگیر ایجاد می شود. البته باید در نظر داشت همانطور که ساختار فنی تلویزیون‌های سامسونگ با ال جی متفاوت است و به تناسب این اختلافت ساختاری، خرابی بخش های مختلف از جمله بک لایت هم با تلویزیون های ال جی تفاوت دارد.

برخی از علائم خرابی بک لایت در تلویزیون سامسونگ عبارتند از:

 • تاریکی نصف صفحه تلویزیون

 • قطع شدن تصویر تلویزیون اما صدارد

 • ایجاد لکه های سیاه و تاریک در تصویر

 • روشن نشدن تلویزیون سامسونگ و چشمک زدن لامپ پاور

در بین مدل های مختلف تلویزیون ال ای دی سامسونگ خرابی بک لالیت در مدل هایی مانند سری F , D , H , EH , K  , ES  به صورت اپیدمی ایجاد می‌شود. مدل هایی مانند سری F و یا H و EH دارای بک لایت شاخه‌ای هستند. در سری F معملا خرابی بک لایت به صورت تاریکی نیمی از تصویر دیده می‌شود مثلا نیمه بالایی یا پایینی تصویر تاریک می شود یا اینکه هاله‌های خطی ابر مانند ایجاد می شود مثلا 10 یا 20 سانت بالایی یا پایینی تصویر تاریک می شود. این تاریکی ممکن است در وسط تصویر ایجاد شود.

در سری H و EH معمولا خرابی بک لایت با سوختن تعدادی از لامپ‌ها شروع شده و در نقاطی که لامپها می‌سوزد تاریکی موضعی ایجاد می‌شود. وقتی تعدادی از لامپ‌های بک لایت تلویزیون می‌سوزد فشار بیشتری به لامپ‌های سالم وارد شده و آنها با سرعت بیشتری خراب می‌شوند. معمولا خرابی بک لایت در تلویزیون‌های سامسونگ با ایجاد لکه و تاریکی در تصویر ایجاد شده و در نهایت به قطع شدن تصویر تلویزیون منتهی می‌شود.

 

بیشتر بخوانید : هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ

کم نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ

هزینه تعمیر کم نور شدن صفحه تلویزیون چقدر است؟

هزینه تعمیر تلویزیون در بخش بک لایت به چند عامل بستگی دارد:

 1. سایز تلویزیون
 2. ساختار و کیفیت بک لایت
 3. دستمزد تعمیرکار تلویزیون

معمولا بک لایت‌های لبه روی تلویزیون‌های گران قیمت‌تر استفاده می‌شوند. نزدیکی لامپ‌ها و تراکم آنها باعث می‌شود که حرارت بیشتری نسبت به بک لایت‌های دایرکت تولید کنند. به همین دلیل لازم است که لامپ‌ها کیفیت بالایی داشته باشند. در بین شرکت‌های تولید کننده بک لایت محصولات EASTERN STAR – LUMEN و INNOTEK از کیفیت ساخت بالاتری برخوردار هستند و قیمت انها هم بیشتر است. قبل از انتخاب مارک بک لایت تلویزیون حتما با یک تعمیرکار تلویزیون خبره مشورت کنید.

سایز تلویزیون عامل موثر دیگری در هزینه تعمیر کم نور شدن صفحه نمایش تلویزیون است. بک لایت تلویزیون‌های بزرگتر، گران‌تر هستند و تعمیرکاران تلویزیون هم برای تعویض آنها دستمزد بالاتری از شما خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید : روش های ساده برای افزایش عمر بک لایت تلویزیون

4 پاسخ

  1. با سلام ، پنل تلویزیون شما در نمونه شرکتی موجود است. برای اطلاعات بیشتر با 66593629 تماس بگیرید.

  1. با سلام ، قطعه درخواستی شما موجود نیست اما با توجه به تقاضای زیادی که برای این قطعه وجود دارد سفارش ایجاد شده است. می‌توانید طی 10 روز آینده از وضعیت سفارش ایجاد شده و نتیجه آن اطلاع بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط