کم نور شدن صفحه تلویزیون

کم نور شدن صفحه تلویزیون

کم نور شدن صفحه تلویزیون یکی از ایرادهایی است که بسیاری از کاربران به آن دچار می‌شوند. در این نوشته به بررسی علتهای کم نور شدن صفحه تلویزیون و راه حل آن به بیان ساده می‌پردازیم.

تصویر تلویزیون های LCD و LED از دو فاکتور اصلی تشکیل می‌شود : سیگنال تصویر که در صفحه نمایش به تصویر تبدیل می شود اما به دلیل نداشتن نور قابل دیدن نیست و نور بک لایت که از پشت به صفحه نمایش تلویزیون می‌تابد و تصویر را قابل دیدن می کند. قبل از آنکه نور بک لایت به تصویر تلویزیون اضافه شود، تصویر وجود دارد اما قابل دیدن نیست.

کیفیت نور بک لایت با کیفیت تصویر رابطه مستقیم دارد و هر چقدر این نور با کیفیت‌تر و زنده‌تر باشد تصویر هم با کیفیت بالاتری دیده می شود. این افزایش کیفی را می توانید در تلویزیون های LED نسبت به تلویزیون های LCD به خوبی مشاهده کنید. در نقطه مقابل هر نوع ضعف در کیفیت و مقدار نور بک لایت به تصویر تلویزیون منتقل می شود. ریشه اصلی ایرادهایی مانند کم نور شدن صفحه تلویزیون ، تاریک شدن صفحه تلویزیون ، ایجاد هاله سیاهی در تصویر تلویزیون و ایرادهای مشابه آنها را باید در کیفیت نور بک لایت جستجو کرد.

تعمیر تلویزیون

علت کم نور شدن صفحه تلویزیون

همانطور که گفتیم کم شدن نور بک لایت اصلی‌ترین دلیل علت کم شدن نور تلویزیون است. نور بک لایت در تلویزیون های ال سی دی بوسیله لامپ های فلورسنت و در تلویزیون های ال ای دی بوسیله لامپها ال ای دی تولید می شود و اگر به هر دلیلی مانند کاهش ولتاژ تغذیه لامپهای بک لایت و یا سوختن تعدادی از آنها مقدار نور بک لایت کاهش پیدا کند نور صفحه نمایش تلویزیون هم کم می‌شود.

اصلی‌ترین علت کم نور شدن صفحه تلویزیون در تلویزیون های ال ای دی قطع شدن نور بک لایت است. لامپهای ال ای دی معمولا به دو روش مداربندی سری و موازی بکار گرفته می شوند. در مداربندی سری سوختن حتی یکی از لامپهای هم باعث باز شدن مدار و روشن نشدن سایر لامپ‌ها می‌شود. در تلویزیون هایی که از مداربندی سری-موازی هم استفاده می‌کنند با خاموش شدن بخشی از بک لایت تلویزیون‌، مدار محافظ دستگاه فعال شده و بخش بک لایت را موقتا غیر فعال می‌کند تا ایراد به قطعات دیگر سرایت نکند.

کم نور شدن صفحه تلویزیون

کم نور شدن صفحه تلویزیون ال جی

خرابی بک لایت و کم نور شدن صفحه تلویزیون یا همان قطع شدن تصویر تلویزیون، یکی از ایرادهای شایع در بین تلویزیون های ال جی است. مدل های مختلف تلویزیون ال جی مانند مدل‌های LN , LB , LY , LS , LM , UJ , LJ  دارای استهلاک بیشتری نسبت به سایر مدل‌های تلویزیون ال جی هستند و خرابی بخش بک لایت در آنها شایع‌تر است.

در برخی از این مدل های از بک لایت شاخه‌ای استفاده شده است مانند سری LB و یا LN . در این مدل ها معمولا سوختن تعدادی از لامپهای بک لایت باعث قطع شدن تصویر تلویزیون می شود و یا نیمه خرابی لامپها باعث می شود که تصویر به صورت چشمک زدن ظاهر شود. در مدل هایی مانند سری LM و یا LS هم از بک لایت لبه یا EDGE استفاده شده که معمولا خرابی انها به صورت سوختن تعدادی از لامپها و روشن نشدن بخشی از بک لایت تلویزیون ایجاد می شود. ایراد ظاهری خرابی بک لایت در این تلویزیون ها به صورت تاریکی بخشی از تصویر و سپس قطع شدن کل تصویر تلویزیون ظاهر می شود.

کم نور شدن صفحه تلویزیون

کم نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ

در تلویزیون های سامسونگ هم به مانند ال جی خرابی بک لایت در تعدادی از مدل‌ها به صورت فراگیر ایجاد می شود. البته باید در نظر داشت همانطور که ساختار فنی تلویزیون های سامسونگ با تلویزیون های ال جی متفاوت است خرابی بخش های مختلف از جمله بک لایت هم با تلویزیون های ال جی تفاوت دارد.

در بین مدل های مختلف تلویزیون ال ای دی سامسونگ خرابی بک لالیت در مدل هایی مانند سری F , D , H , EH , K  , ES  به صورت اپیدمی ایجاد می شود. مدل هایی مانند سری F و یا H و EH دارای بک لایت شاخه‌ای هستند. در سری F معملا خرابی بک لایت به صورت تاریکی نیمی از تصویر دیده می شود مثلا نیمه بالایی یا پایینی تصویر تاریک می شود یا اینکه هاله‌های خطی ابر مانند ایجاد می شود مثلا 10 یا 20 سانت بالایی یا پایینی تصویر تاریک می شود. این تاریکی ممکن است در وسط تصویر ایجاد شود.

در سری H و EH معمولا خرابی بک لایت با سوختن تعدادی از لامپها شروع می شود و در نقاطی که لامپها می‌سوزد تاریکی موضعی دیده می شود. با سوختن تعدادی از لامپها فشار بیشتری به لامپهای سالم ایجاد می شود و با سرعت بیشتری خراب می شوند. وقتی تعداد لامپهای خراب از یک تعداد بیشتر شود تصویر تلویزیون سامسونگ به طور کامل قطع می شود.

کم نور شدن صفحه تلویزیون و یا هان خرابی بک لایت در تلویزیون های سامسونگ که دارای یک لایت لبه هستند کمی متفاوت است. تاریکی بخشی از تصویر تلویزیون ایراد ظاهری خرابی بک لایت در این مدل از تلویزیون های سامسونگ است. با گسترش ایراد یا قطعات بیشتری خراب می شود و تصویر به طور کامل قطع می شود و یا اینکه تاریکی تصویر تلویزیون به حدی می شود که مصرف کننده را برای تعمیر تلویزیون مجاب می‌کند.

کم نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ

کم نور شدن قسمتی از صفحه تلویزیون

اگر مطالب بالا را به دقت خوانده باشید به راحتی می توانید به این سوال جواب دهید که علت کم نور شدن بخشی از صفحه تلویزیون کم شدن نور بک لایت در آن بخش از صفحه نمایش تلویزیون است.

این کاهش موضعی نور می تواند به دلیل خرابی بخش بک لایت و یا سوختن لامپها باشد. اگر با این مشکل مواجه شدید حتما این نکته را در نظر داشته باشید که با سوختن تعدادی از لامپها و خارج شدن آنها از مدار فشار بیشتری به سایر لامپهای سالم وارد می شود و سرعت خرابی آنها بالا می رود.

4 دیدگاه ها

 1. وحید گفت:

  پنل تلویزیون 42 اینچ ال جی مدل lm6710 شکسته لطفاً قیمت و موجودی ؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، پنل تلویزیون شما در نمونه شرکتی موجود است. برای اطلاعات بیشتر با 66593629 تماس بگیرید.

 2. رامین فرزامی گفت:

  با سلام
  لامپ تلویزیون SP-56L7HX سامسونگ دارید؟ چنده؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، قطعه درخواستی شما موجود نیست اما با توجه به تقاضای زیادی که برای این قطعه وجود دارد سفارش ایجاد شده است. می‌توانید طی 10 روز آینده از وضعیت سفارش ایجاد شده و نتیجه آن اطلاع بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ