علت ایجاد لکه های تاریک در تلویزیون

تعمیر بکلایت تلویزیون led

آنچه در این نوشته خواهید خواند

ایجاد لکه های تاریک در تلویزیون به صورت هاله های ابر مانند سیاه و پراکنده در صفحه نمایش تلویزیون ظاهر می‌شود. این ایراد به مرور زمان ظاهر شده و معمولا در ابتدا تنها در زمینه روشن و یا تصاویر تک رنگ قابل تشخیص است. این مقاله از گروه تخصصی رایان تی وی راجع به علت ایجاد لکه های تاریک در تلویزیون و روش برطرف کردن آنها با شما صحبت کرده است.

فهرست مطالب

1. علت سیاه شدن قسمتی از تصویر تلویزیون

2. بک لایت چیست و در کجای تلویزیون قرار دارد؟

3. علت و عوامل ایجاد لکه های تاریک در تلویزیون چیست؟

3. 1.خرابی بک لایت تلویزیون

3. 2. خرابی پنل تلویزیون

4. از بین برد لکه روی صفحه تلویزیون

5. بهترین روش تعمیر بک لایت تلویزیون

علت سیاه شدن قسمتی از صفحه تلویزیون ال ای دی

در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی برای دیده شدن تصویر به نور پس زمینه نیاز داریم. اگر بخشی از این نور قطع شود در همان بخش از تصویر تلویزیون لکه های تاریک و سیاهی ایجاد می‌شود.

نور پس زمینه که بیشتر با نام بک لایت در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی شناخته می‌شود، بوسیله تعدادی لامپ در پشت صفحه نمایش تولید شده و به صورت یکنواخت و ملایم در سطح پنل تلویزیون پخش می‌شود. اگر به هر دلیل بک لایت تلویزیون در قسمتی از تصویر قطع شود و یا به درستی پخش نشود در همان بخش با هاله سیاه و تاریک شدن قسمتی از تصویر مواجه خواهیم شد.

سیگنال تصویر در مین برد تلویزیون تولید شده و در برد تیکان پردازش نهایی روی ان انجام شده و بعد از انتقال به برد آدرس به قسمت های مختلف پنل تلویزیون تزریق خواهد شد. برد T Con تصویر را به دو قسمت چپ و راست تقسیم کرده و به دو سمت پنل تلویزیون می‌فرستد. اگر در مراحل پردازش تصویر و مخصوصا در بخش فلت های پنل تلویزیون اشکالی ایجاد شود می‌تواند به صورت سیاه شدن قسمتی از صفحه نمایش تلویزیون نمایان شود.

بک لایت چیست و چه وظیفه ای دارد؟

پیکسل ها در صفحه نمایش تلویزیون، وظیفه تولید تصویر را بعهده دارند. این پیکسل ها در تلویزیون های LCD و LED روشنایی ندارند و برای قابل دیده شدن تصویر باید به آنها نور تابانده شود. دیودهای نورانی که بیشتر با نام بک لایت شناخته می‌شوند این روشنایی را تامین می‌کنند.

انواع بک لایت تلویزیون

لامپ های بک لایت در ساختارهای مختلفی تولید می‌شوند، اما دو نوع از آنها بیشترین مصرف را دارد:

 1. Direct (مستقیم)
 2. Edge (لبه)

این نامگذاری نسبت به نوع و روش توزیع نور در مساحت صفحه نمایش انجام شده است. در بک لایت Direct نور لامپ های بک لایت به طور مستقیم به صفحه نمایش می‌تابد. در بک لایت Edge نوع تقسیم نور متفاوت است و روشنایی ایجاد شده بوسیله لامپ‌های بک لایت در صفحه دیفیوزر شکست خورده و در سطح آن به صورت ملایم و یکنواخت پخش می‌شود.

بک لایت Direct معمولا به صورت شاخه ای ساخته شده و لامپ های بک لایت در چند شاخه عمودی و یا افقی چیده می‌شوند. در بک لایت Edge لامپ‌ها روی یک نوار و با فاصله بسیار کم در کنار هم قرار داده می‌شوند.

خرابی بک لایت تلویزیون ال سی دی

در تلویزیون ال سی دی که قبل از ال ای دی ها رواج داشت، بجای دیودهای نورانی از لامپ فلورسنت برای تولید نور زمینه استفاده شده است. این لامپ‌ها در تعداد 8 تا 22 عدد (نسب ته به اینچ تلویزیون) به صورت افقی در پشت صفحه نمایش قرار می‌گیرند و نور آنها، بک لایت را تولید می‌کند.

خرابی بک لایت تلویزیون ال سی دی معمولا به صورت قطع شدن تصویر ظاهر می‌شود. وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم تصویر به طور طبیعی ظاهر می‌شود، اما بعد از چند دقیقه (بین 2 ال 30 دقیقه) قطع شده و صفحه نمایش تلویزیون تاریک می‌شود. به مانند تلویزیون‌های ال ای دی در زمان قطع شدن بک لایت تلویزیونال سی دی، پخش صدا ادامه داشته و سایر کارکردهای تلویزیون مثل تعویض کانال و یا کم و زیاد کردن ولوم به طور طبیعی انجام می‌شود.

خرابی لامپ‌های فلورسنت در تلویزیون های ال سی دی ممکن است با تغییر رنگ و یا خاموش شدن آنها همراه باشد. وقتی یکی از این لامپ‌ها معیوب می‌شود، مدار محافظ تلویزیون فعال شده و برای جلوگیری از پیشرفت ایراد، بخش بک لایت را غیر فعال می‌کند.

خرابی بک لایت تلویزیون

اولین و بیشترین علت ایجاد لکه های تاریک در تلویزیون، خرابی بک لایت و در واقع خاموشی یک یا تعدادی از لامپ‌های این بخش است. همانطور که توضیح دادیم وظیفه بک لایت تلویزیون، تولید نور پس زمینه و پخش آن به صورت ملایم و یکنواخت در سطح صفحه نمایش تلویزیون است. اگر بخشی از لامپ‌های بک لایت بسوزد و روشن نشود در همان بخش از تصویر هاله و لکه تاریکی ایجاد خواهد شد.

 

خرابی در بخش بک لایت تلویزیون

 

در این حالت با توجه به پخش شدن ولتاژ کار لامپهای معیوب بین لامپهای سالم فشار بیشتری به آنها وارد می شود و زمینه برای خرابی زودتر آنها فراهم می شود پس بهتر است در هنگام مواجهه با این ایراد در اسرع وقت نسبت به تعمیر تلویزیون اقدام کنید.

 

خرابی بک لایت تلویزیون ال سی دی

 

 

 

ایجاد لکه های تاریک در تصویر تلویزیون به علت خرابی پنل

علت دیگری که می تواند باعث ایجاد لکه های تاریک در تصویر تلویزیون شود خرابی پنل یا همان صفحه نمایش است.شکل ظاهری این لکه ها با خرابی بک لایت کاملا متفاوت است.

ایرادی که در این بخش می‌خواهیم آن را توضیح دهیم یکی از ایرادهای ویژه در تعدادی از پنل هایی است که توسط شرکت سامسونگ ساخته شده است. در این پنل ها که در تلویزیون های برندهای مختلف، مانند سونی و سامسونگ استفاده شده‌ است، با بالا رفتن عمر دستگاه به صورت یکباره لکه های سیاه دایره‌ای ایجاد می‌شود. مهمترین ویژگی این لکه ها این است که داخل آنها تصویر وجود ندارد.

این ایراد در واقع نوعی از غیر فعال شدن پیکسل‌های صفحه نمایش است که به صورت دسته جمعی ایجاد می‌شود. هر چند تعدادی از کاربران اظهار می‌کنند که علت ایجاد لکه های تاریک در تلویزیون آنها ضربه است اما از دید کارشناسان تعمیرات تلویزیون، مهمترین علت ایجاد این نوع از لکه و تاریکی در تلویزیون بالارفتن عمر صفحه نمایش است.

12 پاسخ

 1. سلام ۴ ماهه ال ای دی ال جی خریدیم دوهفته هست که تلوزیون خاموشه روش لکه هست انگار که جای دست باشه ولی لکه لکه هست دستمال هم میکشیم نمیره

  1. با سلام ، بدیهی است که اظهار نظر در مورد شرایط تلویزیون شما نیازمند اطلاع دقیق از شکل ظاهری لکه ها است. بدلیل حساسیت پنل ، توصیه می کنیم که عیب یابی ایراد ایجاد شده را جدی بگیرید و تا در صورت امکان بتوانید از خدمات گارانتی استفاده کنید.

 2. سلام تلوزیون من ۳۲ اینچ ال جی و ال سی دی هستش
  مدتیه سمت چپ تصویر کم نور شده و با باز کردن اون و امتحان تک تک لامپ های فلورسنت همه گی سالم هستند اما وقتی همرو وصل میکنم به قول معروف زیر بار جریان کم میاره مشکل به نظرتون از چیه قبل از اینکه راهنمایی میکنید متشکرم

  1. با سلام ، برد بک لایت تلویزیون ال جی شما معیوب است و نمی تواند ولتاژ و جریان لازم برای لامپ های فلورسنت را تامین کند.

 3. سلام اینجانب ربیع الله میرزایی۲۱ماه پیش تلویزیون ۶۵ اینچ مدل HW-J7591R/HC 0C9H14KHC01781R, UA65KS9995
  خریداری کردم و نزدیک ب دو ماه است که دو لکه ی سیاه در پایین سمت چپ تلویزیون به وجود آمده است. از نمایندگی شهرستان درباره ی آن سوال کردم ولی جوابی نداد. از شما تقاضای پاسخگویی درباره ی علت خرابی و راهکار درست کردنش را دارم. با تشکر

  1. با سلام ، علل متفاوتی می تواند باعث ایجاد لکه در تصویر تلویزیون شود که از جمله انها می توان به خرابی در بخش بک لایت و یا جذب غبار ( ذرات میکرو میلی متری که در اثر کارکرد بخش بک لایت جذب می شود ) اشاره کرد. برای دریافت جواب دقیق می توانید با بخش مشاوره تعمیر تلویزیون تماس داشته و عکس ارسال بفرمایید.

 4. تلویزیون ما ال ای دی ال‌جی ۴۷ اینچ هستش مدتی بود یک لکه سیاهرنگ شبیه خاک گرفتگی دیده می‌شد الان دو روز هستش تبدیل به سه لک شده است ، آیا نیاز به تعویض پنل دارد ، لطفا راهنمایی بفرمایید .

  1. با سلام ، تلویزیون شما در بخش بک لایت ایراد دارد و باید تعمیر شود و با انجام اصلاحیه بک لایت از ایجاد ایراد بیشتر جلوگیری کرد.

 5. سلام وقت بخیر
  بنده یه مانیتور 22 اینچ دارم به اندازه نوک سر سوزن حدودا 8تا نقطه سیاه زیر پنله وقتی بررسی کردم دیدم مشکل پیکسل نیست بلکه چند لکه گردو غباره یکیشون با دستمال کمی مالیدم با فشار چند سانت تکون خورد ولی چون زیر پنله بیرون نمیاد
  ایا میتوان با نرم افزار یا جریان مغناطیسی گردو غبار به گوشه هدایت کرد که حداقل در وسط نباشه راه حلی هست بدون باز کردن پنل؟

  1. با سلام ، هر چند به دلیل ساختار صفحه نمایش احتمال ورود ذرات قابل دیده شدن به این بخش بسیار پایین است ولی اگر این احتمال را بدهیم رفع آن بدون باز کردن پنل امکانپذیر نیست. از فشار آوردن به صفح نمایش جدا خودداری کنید.

 6. سلام ما تلویزون سونی براویا داریم و نزدیک به پانزده شانزده ساله داریم و از یک سال دو سال پیش چند تا نقطه به وجود لمد و همینطور بزرگتر میشد و الان اندازه یک نقل شده و دیگر بزرگتر نمیشود علت چیست ممنون میشوم جواب بدهید

  1. با سلام ، صفحه نمایش تلویزیون شما طی یک فرالیند خاص معیوب شده. تقریبا هیچ توضیح دقیقی راجع به علت این ایراد در پنل هایی که در تلویزیون های سونی استفاده شده وجود ندارد. البته مهمترین نکته قابل تعمیر نبودن آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط