روشن نشدن تلویزیون پلاسما

روشن نشدن تلویزیون پلاسما

آنچه در این نوشته خواهید خواند

روشن نشدن تلویزیون پلاسما ایراد ظاهری متداولی است که در عموم خرابی‌های تلویزیون پلاسما دیده می شود. در ادامه متخصصین تعمیر تلویزیون رایان علت روشن نشدن تلویزیون پلاسما در برندهای مختلف را بررسی می‌کنند. با ما همراه باشید.

تلویزیون پلاسما چگونه کار می‌کند؟

می‌خواهیم به بیان ساده نحوه کار و عملکر تلویزیون پلاسما را توضیح دهیم:

تفاوت اصلی تلویزیون‌های LCD ، LED و Plasma در نوع پنل آنهاست. وقتی می‌گوییم پنل، اغلب فکر می‌کنند منظور فقط صفحه نمایش است. منظور از پنل، صفحه نمایش و مجموعه لامپ‌های بک لایت تلویزیون است. در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی بک لایت وجود دارد. نور زمینه از پشت به صفحه نمایش می تابد و باعث روشن شدن تصویر و قابل دیده شدن اطلاعات موجود در آن می‌شود. در تلویزیون پلاسما اما نور بک لایت وجود ندارد. نور لازم برای دیده شدن تصاویر در خود صفحه نمایش و در هر پیکسل ساخته می شود.

 

بیشتر بخوانید : تعمیر تلویزیون پلاسما الجی

 

پیکسل اجزاء کوچک تصویر است. هر پیکسل شامل سه بخش کوچکتر (ساب) است به رنگ های سبز، قرمز و آبی یا همان (RGB). در تلویزیون پلاسما بک لایت وجود ندارد. نور لازم برای دیده شدن پیکسل‌ها در همان صفحه نمایش تولید می‌شود.

قطعات تلویزیون پلاسما

همانطور که گفتیم ساختار و قطعات تلویزیون‌های پلاسما با تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی متفاوت است. اما اصلی ترین ویژگی که در تلویزیون‌های پلاسما به چشم می‌آید وجود دو برد Y MAIN و X MAIN است. این دو برد به دلیل توان تلفاتی بالا گرمای زیادی تولید می‌کنند و میزان خرابی آنها نسبت به سایر قطعات تلویزیون پلاسما بیشتر است. به همین جهت در بخش تعمیر تلویزیون پلاسما هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

قطعات عمومی یک تلویزیون پلاسما عبارتند از :

برد پاور : وظیفه تامین ولتاژ بخش‌های مختلف را بعهده دارد.

 1. برد پاور : وظیفه تامین ولتاژ بخش‌های مختلف را بعهده دارد.
 2. Y MAIN – X MAIN : پنل تلویزیون را شارژ و دشارژ می کنند.
 3. BUFFER : رابط بین Y MAIN و صفحه نمایش تلویزیون است. برد بافر در تلویزیون پلاسما برد Y MAIN را به صفحه نمایش تلویزیون متصل می‌کند. این اتصال در خطوط افقی اتفاق می‌افتد.
 4. LOGIC : پردازش اطلاعات تصویر و زمانبندی آن در انتقال به صفحه نمایش را بعهده دارد.
 5. MAIN BOARD : کنترل بخش‌های مختلف، ایجاد و پردازش سیگنال تصویر و ایجاد، پردازش و تقویت سیگنال صدا، کنترل ورودی و خروجی‌ها و… از وظایف مین برد تلویزیون پلاسما است.

عیب یابی تلویزیون پلاسما

اگر با ساختار و نحوه عملکرد تلویزیون پلاسما آشنا شویم بهتر می‌توانیم ایرادهای ایجاد شده در تلویزیون پلاسما را بررسی کنیم. همانطور که گفتیم در آمار تعمیرات تلویزیون پلاسما اغلب موارد مراجعه به مراکز تعمیر تلویزیون به دلیل روشن نشدن تلویزیون پلاسما است. روشن نشدن تلویزیون پلاسما به چند صورت ممکن است ایجاد شود که مهمترین آنها عبارتند از :

 • روشن نشدن تلویزیون پلاسما در حالیکه لامپ استندبای هم روشن نمی‌شود.
 • تلویزیون پلاسما روشن می‌شود اما مجدد خاموش می‌شود
 • تلویزیون پلاسما روشن نمی‌شود. چراغ استندبای تلویزیون چشمک می‌زند.

 

علت روشن نشدن تلویزیون پلاسما

وقتی تلویزیون پلاسما روشن نمی‌شود و لامپ استندبای تلویزیون هم روشن نمی شود بیشترین احتمال خرابی مربوط به خرابی برد پاور تلویزیون است. احتمال دیگر خرابی در این ایراد خرابی مین برد تلویزیون است. خرابی بخش سیستم کنترل مین برد باعث می‌شود حتی لامپ استندبای تلویزیون هم روشن نشود. این ایراد در بعضی از مدل‌های تلویزیون سامسونگ مانند PS42A410 یا PS50A450 و یا تلویزیون پلاسمای ال جی سری PX مانند 42PX4 – 42PX5 – 42PX10 دیده می‌شود.

 

بیشتر بخوانید :تفاوت تعمیر تلویزیون پلاسما با تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی

دیگر حالت ظاهری روشن نشدن تلویزیون پلاسما روشن شدن تلویزیون و خاموش شدن مجدد است. در این حالت تلویزیون روشن می شود و صدای تیک تیک رله های داخلی تلویزیون هم شنیده می‌شود اما قبل از انکه تصویر ظاهر شود تلویزیون دوباره خاموش شده و چارغ جلوی تلویزیون قرمز ثابت می‌شود. در عموم تلویزیون‌های پلاسما سامسونگ و ال جی وقتی بردهای Y MAIN ویا X MAIN معیوب می‌شود این حالت ایجاد می‌شود. این دو برد که قبلا راجع به وظیفه آنها در تلویزیون پلاسما توضیح دادیم بوسیله ولتاژهای بالا تغذیه می‌شوند و دارای قطعات با توان مصرفی بالا هستند. ایجاد اتصال کوتاه در آنها باعث از کار افتادن برد پاور می شود و مدار محافظ تلویزیون را مجددا خاموش می کند.

علت چشمک زدن چراغ پارو تلویزیون پلاسما

سونی و پاناسونیک دو برند معروفی هستند که تلویزیون های انها در بین مصرف کنندگان کاملا شناخته شده است. نقطه اشتراک سونی و پاناسونیک در ساخت و طراحی تلویزیونها، استفاده از مدار عیب یابی داخلی است. عملکرد این مدار عیب یاب به این شکل است که وقتی یکی از بخش های تلویزیون دچار مشکل می‌شود، تلویزیون خاموش شده و چراغ پاور تلویزیون شروع به چشمک زدن می کند. تعداد و نحوه چشمک‌ها محل خرابی قطعات تلویزیون را مشخص می‌کند.

به بیان ساده‌تر وقتی در تلویزیون سونی و یا پاناسونیک قطعه‌ای خراب می‌شود، تلویزیون خاموش می‌شود تا ایراد به قسمت‌های دیگر سرایت نکند. در این حالت برای این که متخصصین تعمیرات تلویزیون و مصرف کننده متوجه محدوده خرابی دستگاه شوند نسبت به قطعات معیوب چراغ پاور تلویزیون شروع به چشمک زدن می کند. چراغ پاور چند بار چشمک می‌زند و سپس حدود 2 ثانیه خاموش می‌ماندو سپس همان تعداد چشمک را مجددا تکرار می‌کند. مثلا در تلویزیون پلاسما پاناسونیک وقتی برد Y MAIN (در طراحی پاناسونیک به نام (SCAN BOARD) نامگذاری شده است) خراب می‌شود تلویزیون روشن نمی شود و چراغ پاور تلویزیون 7 بار چشمک می‌زند.

 

4 پاسخ

 1. نسبت به وبسایت های دیگر بیشتر توضییح دادهاید ممنون .ولی برای ما تعمیرکاران آماتور که نیاز به راهنمایی بیشتر داریم کافی نیست

  1. با سلام، اطلاعات مربوط به تعمیر تلویزیون پلاسما جهت راهنمایی مصرف کننده است و نه تعمیرکار تلویزیون پلاسما. اطلاعاتی که مربوط به تعمیرات تخصصی تلویزیون پلاسما است به صورت اساسی با اطلاعاتی که جهت راهنمایی مشتری در مواجهه با خرابی تلویزیون تولید می‌شود، تفاوت دارد. در صورتی که به اطلاعات و راهنمایی خاصی در مورد تعمیرات تخصصی تلویزیون‌های پلاسما نیاز دارید می‌توانید با بخش مشاوره تعمیرات تماس بگیرید.

 2. سلام من پلاسما ۵۱e4950سامسونگ دارم

  تلویزیون روشن بود یهو یچیزی انگار ترکید ، همه چیز عادی بود جز تصویر که انگار دون دون ریز قرمز روش افتاده ، الان تلویزیون روشن و خاموش میشه راحت تصاویر هم نشون میده ، دقیقا چی شده که کیفیت تصویر رفته ؟؟

  1. با سلام، روش کار تلویزیون پلاسما با تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی کاملا متفاوت است. احتمالا در یکی از بردهای y یا z در دستگاه شما قطعه ای معیوب شده است. بهتر است در این حالت دستگاه را روشن نکنید و به یکی از مراکز تعمیر تلویزیون پلاسما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط