تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

یکی از ایرادهای شایع در بین تلویزیون های ال ای دی که در مجموعه تعمیرات تلویزیون زیاد شنیده می شود این عبارت است : تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد.

 

تلویزیون بدون تصویر

در توضیحات اصول کار تلویزیون گفتیم که ایجاد تصویر در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی نیازمند دو فرایند مختلف است :

  1. تشکیل تصویر در صفحه نمایش تلویزیون : اطلاعات تصویر در مین برد تلویزیون و برد تی کان پردازش و به پنل ( صفحه نمایش ) منتقل می شود.
  2. ایجاد نور بک لایت : نور بک لایت یا زمینه در تلویزیون ال سی دی بوسیله لامپ های فلورسنت و در تلویزیون های ال ای دی بوسیله لامپ های ال ای دی و در پشت صفحه نمایش ایجاد و باعث دیده شدن سیگنال تصویر در صفحه نمایش می شود.

قطع شدن و یا اختلال در کارکرد صحیح هر یک از این دو بخش باعث قطع شدن تصویر تلویزیون و یا ایجاد اختلال در کیفیت آن می شود.

چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد ؟

قطع شدن تصویر تلویزیون  ( تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد ) یک ایراد کلی است و بیشتر بیانگر وضعیت تلویزیون است تا راهنمایی جهت عیب یابی و احتمالا تعیین هزینه تعمیر تلویزیون چون همانطور که در بالا توضیح دادیم با از کار افتادن چند بخش که هر کدام شامل صدها قطعه هستند ، تصویر قطع می شود.

ایرادی که در این نوشته مورد نظر ماست ، قطع شدن تصویر تلویزیون بعلت قطع شدن نور بک لایت است.

در عموم تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی ایجاد اشکال در تولید و کیفیت نور بک لایت و یا حتی قطع شدن آن باعث ایجاد اختلال در عملکرد سایر بخش های دستگاه نمی شود و نتیجه این می شود که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد.

در واقع در صورت قطع شدن نور بک لایت تلویزیون باعث می شود تصویر تلویزیون دیده نشود به بیان ساده تر تصویر تلویزیون وجود دارد ولی قابل دیدن نیست و به همین دلیل در مواردی که نور بک لایت تلویزیون قطع می شود اگر اتاق را تاریک کنیم و یا با وسیله ای مانند چراغ قوه موبایل روی صفحه تلویزیون نور بتابانیم تصویر ضعیفی از تلویزیون قابل دیدن می شود.

 

علت قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون

اگر توضیحات بالا را به دقت خوانده باشید دلیل ایجاد این ایراد را به خوبی متوجه خواهید شد.

همانطور که گفتیم هر نوع اختلال در ایجاد نور بک لایت تلویزیون به کیفیت تصویر تلویزیون منتقل می شود. خرابی قطعات بخش بک لایت اگر به نحوی ایجاد شود که باعث قطع و وصل شدن نور بک لایت تلویزیون شود تصویر تلویزیون هم قطع و وصل می شود.

این ایراد بیشتر در تلویزیون های ال جی سری lb و مخصوصا در سایز 47 اینچ دیده می شود.

لامپ های ال ای دی بک لایت که در واقع دیودهای نورانی هستند تغییر مقاومت داخلی می دهند و سری بودن مداربندی دستگاه باعث می شود که نور بک لایت تلویزیون به صورت چشمک زدن قطع و وصل شود و باعث شود که تصویر تلویزیون هم قطع و وصل شود.

خرابی بک لایت تلویزیون

خرابی بک لایت تلویزیون در دو برند ال جی و سپس سامسونگ بیشتر از سایر برندهای تلویزیون ایجاد می شود.

در تلویزیون های ال جی ایراد بک لایت به صورت اپیدمی دیده می شود و تعداد زیادی از از تلویزیون های این برند به دلایلی که توضیح می دهیم دچار ایراد بک لایت می شوند.مانند مدل های LB , LN , LY و … .

در عموم این مدل ها بعد از روشن کردن تلویزیون برای یک لحظه لوگوی ال جی دیده می شود و سپس با قطع شدن نور بک لایت تصویر تلویزیون قطع می شود اما پخش صدا ادامه دارد.

 

کم نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ

در برند سامسونگ هم به مانند ال جی ایراد بک لایت ( تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد ) در تعدادی از مدل ها به صورت اپیدمی ایجاد می شود. با توجه به تفاوت طراحی ساختاری و مداربندی تلویزیون های سامسونگ نسبت به ال جی ایراد بک لایت بیشتر به صورت تاریک شدن بخشی از تصویر و یا کم شدن نور صفحه تلویزیون سامسونگ دیده می شود.

بعنوان نمونه در سری F از تلویزیون های سامسونگ لامپ های بخش بک لایت به دو نیمه بالا و پایین تقسیم شده و در دو مدار سری با هم موازی شده اند. این مدار بندی باعث می شود که باایجاد اشکال در کارکرد یکئبخش دگری به صورت طبعی به عملکرد خود ادامه دهد و در نتیجه نیمه بالا یا پایین تصویر کم نور شود که البته بدلیل تابش نور یک بخش به سطح دیگر معمولا قطع شدن نور بک لایت در این مدل به صورت تاریکی تقریبی یک سوم تصویر دیده می شود.

 

چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

 

علت سوختن بک لایت تلویزیون ال جی

از مهمترین دلایل سوختن بک لایت تلویزیون ال جی طبق نظر متخصصین تعمیرات تلویزیون به موارد زیر اشاره کرد :

  •  تغییر کیفیت قطعات نسبت به دستگاه های قدیمی و تمایل تولید کنندگان به ایجاد قیمت تمام شده پایین تر و سود بالاتر
  • استفاده از تلویزیون در مقاطع طولانی ( روشن بودن تلویزیون در تمام طول روز)
  • استفاده از میزان حداکثری نور بک لایت تلویزیون

در کنار تمام موارد بالا یکی از نکاتی که در طول تجربه تعمیرات تلویزیون شاهد آن هستیم سوختن بخشی از لامپ های بک لایت است که به مرور چسب حرارتی بین لامپها و سطح فلزی زیرین که به صورت خنک کننده عمل می کنداز بین رفته است. میزان حرارتی که در اثر کارکرد این لامپ ها ایجاد می شود به فلز زیرین منتقل نمی شود و به مرور زمان باعث افزایش استهلاک لامپها و خرابی آنها می شود.

 

علت سوختن بک لایت تلویزیون سامسونگ

در تلویزیون های سامسونگ علاوه بر مواردی که باعث ایجاد خرابی بک لایت تلویزیون های ال جی می شود نکته دیگری قابل توجه است و آن عدم استفاده از چسب حرارتی دو طرفه بین بک لایت و صفحه فلزی است.

برد الکترونیکی که لامپ های بک لایت روی آن قرار دارد روی صفحه فلزی زیر آن با نگهدارنده های فلزی یا پلاستیکی نصب می شود.صفحه فلزی بعنوان خنک کننده لامپها عمل می کند اما اتصال کامل در همه سطوح برقرار نیست که باعث می شود انتقال حرارت به خوبی انجام نشود و میزان استهلاک بیشتر لامپ های بک لایت را باعث شود.

یکی از موارد اصلاحی که البته در عموم مراکز تعمیر تلویزیون و در بخش تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ نادیده گرفته می شود اضافه کردن چسب حرارتی به بخش بک لایت است که روند انتقال حرارت را بهینه سازی می کند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ