تعمیر dvd PLAYER

آموزش تعمیر DVD PLAYER

آنچه در این نوشته خواهید خواند

قبل از آنکه بخواهیم راجع به مراحل و چگونگی تعمیر dvd و ایرادهای شایع در آنها توضیح دهیم لازم است که با نحوه عملکرد دی وی دی پلیرها آشنا شویم.

DVD چیست؟

این رسانه می‌‌تواند هر نوع داده دیجیتالی را بر روی خود ذخیره کند از جمله داده‌‌های دیجیتالی می‌‌توان به نرم افزارها، ویدئوها، آهنگ‌‌ها و سایر فایل‌‌ها اشاره کرد و دستگاهی که بتواند مجددا این اطلاعات را شناسایی و پردازش کرده و به صورت سیگنال صدا و تصویر ارائه دهد DVD Player گفته می شود.

 

دستگاه dvd player چگونه کار می کند؟

اگر بخواهیم به بیان ساده طرز کار یک دستگاه dvd player را توضیح دهیم باید بگوییم که برای دریافت و خوانده شدن اطلاعات دیسک، نوعی اشعه (لیزر) به سطح دیسک تابانده می شود و بازتاب آن دریافت می شود. ضبط (رایت) اطلاعات روی دیسک باعث ایجاد ناهمواری های میکرو میلیمتری روی دیسک و در نتیجه ایجاد تغییراتی در بازتاب اشعه می شود. نسخه اصلی و بازتاب با هم مقایسه می شوند و اختلاف آنها که به صورت اطلاعات دیجیتال است پردازش و  به اطلاعات آنالوگ یا همان صوت تبدیل می شود.

 

دستگاه dvd player  از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

برد پاور : ورودی آن برق شهر و خروجی آن به تناسب طراحی دستگاه ولتازهای مختلف با دامنه و جریان های مختلف است.

مکانیزم و آسانسور دیسک : در انواع مختلف مانند مکشی یا سینی وظیفه داخل و خارج کردن دیسک و قرار دادن آن در محل خوانده شدن را به عهده دارد.

اپتیکال بلاک : مجموعه قطعاتی است که وظیفه خواندن اطلاعات دیسک را به عهده دارد. اصلی ترین قطعه این مجموعه اپتیکال پیکاپ است که عموم ان را با نام لنز یا چشمی دی وی دی می شناسند.

برد سروو : وظیفه دی کد (decode) و پردازش اطلاعات ارسالی از اپتیکال بلاک را بعهده دارد.

 

تعمیر dvd player

پس از آشنایی با دستگاه DVD PLAYER لازم است مشکلات و تعمیر DVD PLAYER آشنا شوید.

 

روشن نشدن dvd

وقتی با روشن نشدن dvd مواجه می شویم بیشترین احتمال خرابی مربوط به برد پاور دستگاه dvd می شود اما خرابی برد سروو و بخش سیستم کنترل هم می تواند همین ایراد را ایجاد کند.

ویژگی استفاده دستگاه های dvd باعث می شود که روزها بدون استفاده و در حالت استندبای باشند. در حالت استندبای بخشی از قطعات دستگاه روشن است و ضمن کاهش عمر مفید آنها ممکن است در اثر نوسانات برق و یا موارد مشابه آسیب ببیند. در مجموعه آمار تعمیر dvd این ایراد به تعداد کم دیده می شود و دلیل آن جریان مصرفی پایین این دستگاه ها است.

یکی از توصیه های اصلی در بخش نگهداری صحیح دستگاه های dvd player اینست که در ساعاتی که استفاده نمی شوند از برق جدا شوند.

اجرا نکردن cd در دستگاه dvd

شایع ترین ایراد در مجموعه تعمیر DVD PLAYER اجرا نشدن دیسک در دستگاه است. صورت های مختلف این ایراد به شرح زیر است :

  • نخواندن کامل دیسک و نمایش پیام هایی مانند no disc , disc error  و پیام های مشابه
  • خواندن برخی از دیسک ها مثل دیسک های نو و اورجینال و نخواندن دیسک های کهنه و خش دار
  • خواندن بخشی از اطلاعات دیسک و قفل شدن تصویر
  • شطرنجی شدن و تیک زدن تصویر مثل زمانی که دیسک کثیف است

با توجه به وظایف قطعات مختلف در دستگاه های دی وی دی خرابی قطعه اپتیکال بلاک اولین احتمالی است که باید در این ایراد بررسی شود. معمولا سعی می شود مجموعه اپتیکال بلاک بجای تعویض کامل، تعمیر شود تا تعمیر dvd هزینه کمتری را ایجاد نماید.

اجرا نکردن cd در دستگاه
اجرا-نکردن-CD

باز نشدن درب دی وی دی

یکی دیگر از ایرادهایی که در مجموعه تعمیر dvd زیاد دیده می شود باز نشدن درب بخش دی وی دی است. مجموعه قطعات مکانیزم دستگاه و پس از آن مدار لودینگ که وظیفه تغذیه و کنترل بخش مکانیکی و آسانسور دستگاه را به عهده دارد بخش هایی هستند که باید در این ایراد بررسی و عیب یابی شوند.

قطعاتی مانند تسمه و یا موتورهای بخش مکانیزم ممکن است حتی در اثر کار نکردن کیفیت اولیه خود را از دست داده و وظیفه خود را به درستی انجام ندهند.

 

باز و بسته شدن درب دی وی دی

این ایراد با باز نشدن درب دی وی دی متفاوت است. معمولا وقتی سی دی داخل دستگاه گذاشته شود اما خوانده نشود دستگاه مجددا سینی دیسک رابیرون می دهد که به صورت باز و بسته شدن درب دی وی دی دیده می شود.

مجموعه قطعات اپتیکال بلاک و قطعات کنترلر بخش مکانیزم مانند سنسورها بخش هایی هستند که در این ایراد باید تحت بررسی و عیب یابی قرار گیرند.

 

تمیز کردن لنز دی وی دی

یکی از اولین اقداماتی که در جهت تعمیر DVD PLAYER از طرف مصرف کنندگان انجام می شود تمیز کردن لنز خارجی اپتیکال پیکاپ است. مصرف کنندگان با این تصور که لنز خارجی کثیف شده و خاک روی آن نشسته است اقدام به باز کردن دستگاه دی وی دی و تمیز کردن لنز خارجی اپتیکال با لوازمی مانند دستمال کاغذی و یا دستمال عینک و موادی مانند الکل، ادکلن و حتی در مواردی استون یا تینر می کنند.

 

تمیز کردن لنز دستگاه دی وی دی
تمیز کردن لنز دی وی دی

این اقدام نه تنها باعث تعمیر dvd نمی شود بلکه در بیشتر موارد باعث کدر شدن و خرابی لنز خارجی می شود و باعث می شود که بعد از تعمیر اصلی دستگاه نیاز باشد که اپتیک دستگاه هم حتما تعویض شود. اگر هنوز هم اصرار دارید که لنز دی وی دی خود را تمیز کنید می توانید با مطالعه نوشته تمیز کردن لنز دی وی دی روش صحیح این کار را بیاموزید.

نکاتی برای سالم ماندن دستگاه دی وی دی

  • تمیز نگه داشتن دستگاه و قرار دادن آن در بخشی از چینش لوازم صوتی و تصویری منزل که گرد و غبار کمتری به آن نفوذ کند اولین توصیه در جهت سالم نگه داشتن و جلوگیری از نیاز به تعمیر dvd است.
  • استفاده حداقلی 2 بار در هفته باعث گردش قطعات مکانیکی و کاهش استهلاک آنها خواهد شد.
  • خارج کردن دستگاه دی وی دی از برق در زمان های طولانی که از آنها استفاده نمی کنیم راهکار دیگر این بخش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط