آموزش تعمیر دی وی دی در منزل

آموزش تعمیر دی وی دی در منزل

آموزش تعمیر دی وی دی در منزل به شما کمک می‌کند بتوانید بعضی از ایرادهایی که در این دستگاهها ایجاد می‌شود را در منزل و با ابزار اولیه تعمیر کنید. برای این منظور بهتر است ابتدا کمی با ساختار داخلی یک دی وی دی پلیر آشنا شویم. در ادامه ضمن آموزش تعمیر دی وی دی در منزل به برخی از راهکارهای تعمیر این دستگاه ها اشاره می کنیم.

شایع ترین ایراد در دستگاه های دی وی دی پلیر و سینمای خانگی، ایراد نخواندن دیسک است که در اثر خرابی اپتیکال بلاک ایجاد می‌شود. عموم مصرف کنندگان اپتیکال بلاک را به نام لنز دی وی دی می‌شناسند. عموم مصرف کنندگان این دستگاه ها از راههای مختلف مانند جستجو در اینترنت و یا تجربه مراجعه به مراکز تعمیر دی وی دی و سینمای خانگی متوجه می شوند که بخش اپتیک دستگاه آنها ایراد دارد و تلاش می کنند که دستگاه را تعمیر کنند و معمولا این کار را با تمیز کردن لنز خارجی اپتیکال پیکاپ شروع می کنند.

 

آموزش عیب یابی تعمیر دی وی دی پلیر

اولین قدم در تعمیر دی وی دی یا تعمیر سینمای خانگی و یا هر دستگاه دیگری بررسی و شناخت دقیق ایراد است. اهمیت شناخت درست ایراد کمتر از تعمیر آن نیست. لازم نیست متخصص الکترونیک باشید یا تعمیرکار دی وی دی باشید. اولین نیاز درست دیدن و با دقت نگاه کردن است.

مثلا وقتی با ایراد نخواندن دیسک در دستگاه دی وی دی مواجه می شویم ابتدا باید از سلامت دیسک های مورد استفاده اطمینان حاصل کنیم. می‌توانیم از چند دیسک سالم و مطمئن برای آزمایش دی وی دی استفاده کنیم. در هنگام آزمایش دقت کنید که باز و بسته شدن درب دی وی دی و جاگذاری دیسک به درستی انجام می‌شود یا خیر؟ نکته دیگری که در این بخش باید به آن دقت کنید پیامی است که نمایش داده می‌شود. معمولا وقتی دی وی دی پلیر قادر به خواندن اطلاعات دیسک نباشد پیام‌هایی مانند no disc – disc error – یا can not play نمایش داده می‌شود.

شایع‌ترین ایرادهایی که در آما تعمیر دی وی دی پلیر مشاهده می شود عبارتند از :

 1. باز نشدن درب دی وی دی پلیر

 2. مشکل باز و بسته شدن دی وی دی پلیر

 3. مشکل نخواندن دی وی دی

 4. روشن نشدن دی وی دی

آموزش تعمیر دی وی دی در منزل

باز نشدن درب دی وی دی پلیر

باز نشدن درب دی وی دی به خارج نشدن سینی دیسک گفته می‌شود. وقتی دستگاه به درستی کار می کند این سینی با کمک آسانسور دستگاه خارج شده و بعد از قرار دادن دیسک ، مجددا بسته شده و دیسک را روی اپتیکال بلاک و در محل خوانده شدن قرار می دهد. خرابی قطعات مختلف مکانیزم مانند موتور و چرخ دنده ها، خرابی آی سی راه انداز موتور از موارد معمول خرابی قطعات در این ایراد است.

یکی از اقدامات اشتباه در این بخش فشار آوردن به سینی دیسک و استفاده از چاقو و پیچ گوشتی برای باز کردن درب دی وی دی است. اما اگر هنوز می‌خواهید درب دی وی دی را باز کنید از روش درست آن استفاده کنید. معمولا در زیر درب دی وی دی ها یک اهرم خلاص برای باز کردن درب دی وی دی وجود دارد. دستگاه را از برق جدا کنید و با استفاده از ابزار مناسب اهرم  را در وضعیت خاتصی مکانیزم قرار دهید. در این حالت به راحتی و بدون فشار به دستگاه می‌توانید درب دی وی دی را باز کنید.

مشکل باز و بسته شدن دی وی دی پلیر

این توضیح معمولا برای شرح ایرادی بکار برده می شود که پس از روشن کردن دستگاه پس از چند ثانیه در بخش سی دی باز می شود، با فرمان ما و یا پس از قرار دادن دیسک داخل سینی و فرمان بسته شدن، مجددا بسته می شود اما پس از چند ثانیه دوباره باز می شود. اگر دستگاه دی وی دی سالم باشد وقتی سینی دیسک بسته می‌شود، شروع به خواندن اطلاعات CD می‌کند. اگر خواندن اطلاعات دیسک (به هر دلیل) شروع نشود دستگاه به حالت ثابت شده قبلی برمی‌گردد. این حالت تثبیت شده حالت باز بودن درب دی وی دی است.

مشکل باز و بسته شدن دی وی دی پلیر معمولا در اثر خرابی و عملکرد نادرست قطعات اپتیکال بلاک و یا قطعات مکانیزم ایجاد می‌شود. خرابی قطعات اپتیکال بلاک مانند موتورها و یا اپتیک دی وی دی باعث می‌شود که مرحله خواندن اطلاعات CD به درستی انجام نشود. خرابی قطعات مکانیزم هم می تواند باعث ایجاد این ایراد شود. یکی از ایرادهای شایع در این بخش قرار نگرفتن CD در محل صحیح است.

در تعمیر قطعات مکانیکی مهمترین نکته کمک کننده با دقت دیدن است. اگر با دقت نگاه کنید می توانید نحوه عملکرد صحیح قطعات را متوجه شوید و بفهمید در این مجموعه عملیات کدام قطعه وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهد.

مشکل نخواندن دی وی دی

در این ایراد دیسک بطور صحیح در دستگاه قرار می گیرد و شروع به چرخیدن می‌کند، اما اطلاعات CD خوانده نمی شود. در این ایراد باید به سراغ قطعات مجموعه اپتیکال بلاک برویم.عموم مصرف کنندگان قطعه اپتیکال بلاک را با نام لنز دی وی دی می‌شناسند. یک اپتیکال بلاک کلاسیک معمولا شامل قطعات زیر می‌شود :

1.موتور اسپندل : وظیفه چرخش دیسک را بعهده دارد. CD روی این موتور قرار می گیرد. موتور با دور مشخصی شروع به چرخش می کند.

2.موتور اسلدر : این موتور اپتیک (لنز دی وی دی) را در شعاع CD به حرکت درمی‌آورد تا بتواند اطلاعات ثبت شده روی آن را به ترتیب ثبت بخواند.

3.اپتیکال پیکاپ : اصلی ترین قطعه اپتیکال بلاک است. خواندن اطلاعات دیسک در واقع بوسیله پیکاپ انجام می‌شود.

4.لیمیت سوئیچ : سنسور مکانیکی اپتیکال بلاک است. هر بار که درب دی وی دی باز و بسته می‌شود باید اطلاعات قبلی پاک شود و اپتیک در محل صحیح قرار گیرد. لیمیت سوئیچ سنسور حرکت مکانیکی اپتیکال بلاک است.

قطعات اپتیکال بلاک یک مجموعه را تشکیل می‌دهد و خرابی هر یک از قطعات این مجموعه می‌تواند باعث ایجاد اشکال در خواندن اطلاعات CD و ظاهر شدن مشکل نخواندن دی وی دی شود. بعضی از مصرف کنندگان به محض اینکه می‌بینند دی وی دی پلیر آنها در خواندن CDها ایراد دارد با این فکر که لنز دی وی دی آنها کثیف شده و خاک گرفته است اقدام به باز کردن دستگاه و تمیز کردن عدسی خارجی اپتیک با ابزار مخلف می‌کنند. این کار اگر به روش صحیح انجام نشود می‌تواند باعث آسیب دیدگی اپتیک شود.

آموزش تعمیر دی وی دی در منزل

پیام no disc در دی وی دی پلیر

وقتی CD داخل دی وی دی قرار می‌گیرد، دستگاه شروع به خواندن اطلاعات اولیه دیسک می‌کند. اطلاعات اولیه TOC نام دارد. اگر دی وی دی نتواند این اطلاعات اولیه را بخواند پیام NO DISC یا DISC ERROR یا CAN NOT PLAY در دیسپلی دی وی دی نمایش داده می‌شود.

بیشترین علت نمایش NO DISC، خرابی اپتیکال بلاک است. خرابی هر یک از قطعات اپتیکال بلاک که در بالا نام بردیم می تواند باعث شود اطلاعات اولیه CD خوانده نشود. برخی از اپتیک ها با مکانیزم تولید و فروخته می‌شوند. در این حالت می توان پکیج قطعات را تعویض کرد. در این نوع تعمیر دی وی دی فرقی نمی‌کند کدام یک از قطعات اپتیک خراب است. چون همه آنها در یک زمان تعویض می‌شود. اما برخی از اپتیک‌ها بدون مکانیزم تولید و توزیع می‌شوند. در این حالت لازم است که ابتدا عیب یابی دقیق انجام شده و خرابی قطعه معیوب به طور دقیق مشخص شود. در این حالت تعمیر قطعات موتورهای اسلدر و اسپندل جداگانه عیب یابی و در صورت نیاز تعویض می‌شوند.

آموزش تمیز کردن لنز دی وی دی

اولین ایده ای که در آموزش تعمیر دی وی دی در منزل به ذهن می آید تمیز کردن لنز دی وی دی است.

طراحی ساده و خاص دستگاه های دارای درایو سی دی در ابتدای ظهور این تکنولوژی که بیشتر به صورت ضبط های خانگی بود باعث می شود تا غبار زیادی در این دستگاه ها جمع شود و مقداری از آن نصیب بخش اپتیکال شده و باعث اختلال در کار این بخش شود.

طراحان به سرعت متوجه این ضعف شده و به سرعت این نقص را رفع کردند به نحوی که در بخش تعمیر دی وی دی و سینمای خانگی تقریبا هیچ دستگاهی با غبار روبی لنز خارجی اپتیکال پیکاپ تعمیر نمی شود. اما اگر می خواهید به هر دلیل این کار را انجام دهید نحوه صحیح انجام آن را اینجا مطالعه کنید.

تعمیر دی وی دی در منزل

ارائه خدمات تعمیرات در منزل ویژه آندسته از مراجعین است که امکان حمل و انتقال دستگاه به کارگاه تعمیرات را ندارند.

در این طرح متخصصین تعمیرات رایان با دریافت اطلاعات کامل از قبیل برند و مدل دستگاه و همچنین ایراد ایجاد شده اقدام به تعمیر دی وی دی در منزل مشتری می نمایند. همچنین امکان انتقال دستگاه معیوب به کارگاه و انجام تعمیرات به صورت دقیق‌تر و برگشت دستگاه و نصب آن وجود دارد که در صورت نیاز می توانید با بخش مشاوره تعمیرات تماس بگیرید.

آموزش تعمیر دی وی دی در منزل

تعویض اپتیک دی وی دی و یا تمیز کردن آن اولین اقداماتی است که برخی از مراجعین جهت انجام تعمیرات دی وی دی انجام می دهند.

در ویدئو زیر روش صحیح تمیز کردن اپتیکال پیکاپ دستگاه های دی وی دی و سینمای خانگی را آموزش داده ایم که می توانید از آن استفاده کنید.

ویدئو آموزش تمیز کردن لنز دی وی دی

6 دیدگاه ها

 1. حسین رحیمی گفت:

  سلام خسته نباشید من دستگاه سینما خانواده ودیویدی مدل SUNIYA-SU6000 دارم کهروی استندبای است واز برق قطع وصلش میکنم سریع میرود روی استندبای ممنونم راهنمایی کنید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، اگر مشکل شما روشن نشدن دستگاه و ماندن روی حالت استندبای است برای عیب یابی دی وی دی باید از برد پاور شروع کنید. ایجاد اشکال در کیفیت ولتاژهای خروجی پاور می تواند باعث این حالت شود. ایراد دیگری که باید بررسی کرد مین برد دستگاه و بخش سیستم کنترل دستگاه است.

 2. مهدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  یه اتفاقی که برای دستگاه ما افتاده اینه که دستگاه فرمت دی وی دی رو پخش نمیکنه ولی سایر موارد رو پخش می‌کنه! پاناسونیک S۴٢

  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، پخش فرمت DVD نسبت به فرمت های دیگر نیاز به سرعت بالاتر موتورهای بخش دیسک و سایر قسمت های اپتیکال بلاک دارد. یکی از دلایلی که می تواند باعث این ایراد شود وجود ضعف در قطعات این بخش است که در خواندن فرمت DVD نمایان می شود.

 3. حبیب گفت:

  سلام و عرض ادب
  مشگلی که بنده دارم اینکه دستگاه را که به برق میزنم بعضی وقتها روشن میشه بعضی مواقع روشن نمیشه و وقتی هم که روشن میشه کنترل دستگاه بعضی وقتها کار میکنه و بعضی مواقع کار نمیکند.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  سپاسگزارم.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، دستگاه های دی وی دی پلیر در برندهای مختلف ساختار داخلی متفاوتی دارند و در هر دستگاه با توجه به ایراد و نوع قطعات باید اظهار نظر کرد. مدل و برند دستگاه را قید نکرده‌اید اما به طور کلی در ایرادهایی به این شکی ابتدا باید ولتاژهای بخش تغذیه را کنترل و سپس به سمت عیب یابی بخش سیستم کنترل دستگاه رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ