تعمیر ضبط سونی مدل ZUX10

تعمیر ضبط سونی مدل ZUX10

در بین محصولات شرکت های مختلف گاهی برخی محصولات به صورت خاص تولید می شوند، امکانات و قدرت بیشتری نسبت به سایر مدلها دارند و به تناسب این موارد مشتریان ویژه به دنبال خرید آنها هستند. یکی از این نمونه ها در بخش سیستم های صوتی خانگی، ZUX10 سونی است. در ادامه به بررسی عیوب متداول و پروسه فنی تعمیر ضبط سونی مدل ZUX10 می پردازیم :

ایرادهای شایع در تعمیر ضبط سونی مدل ZUX10

مجموعه رایان مرکز اصلی خدمات پس از فروش و سرویس و تعمیر و ضبط خانگی ZUX10 سونی است. بر اساس آمار این مجموعه شایع‌ترین ایرادهایی که در مدل ZUX10 ممکن است با آنها مواجه شوید عبارتند از :

 1. از کار افتادن بخش CD ضبط خانگی و نمایش پیام PLEASE WAIT
 2. نخواندن اطلاعات CD – DVD
 3. خرابی بخش کاست
 4. نمایش ارور PUSH POWER PROTECT
 5. نمایش ارور C 31 00
 6. نمایش ارور EJEJCT و خاموش شدن ضبط خانگی سونی
 7. قطع شدن صدای خروجی

این 7 ایراد عمده خرابی‌هایی هستند که اگر یکی از دستگاههای ضبط خانگی سونی مدل ZUX10 را دارید ممکن است با آنها مواجه شوید. در ادامه راجع به هر ایراد و قطعات مربوط به آن و روش تعمیر و برطرف کردن آن توضی می‌دهیم.

 

از کار افتادن بخش CD و نمایش پیغام PLEASE WAIT

در ضبط‌های خانگی سونی وقتی دستگاه را روشن می‌کنیم بخش‌های مختلف مکانیکی کاست‌ها و دیسک چک می‌شود. کاست‌ها به حرکت درمی‌آید و در حالت ریست قرار می‌گیرد. مکانیزم دیسک هم حرکت می‌کند و 3 بخش سینی دیسک از نظر وجود CD چک می‌شود. پس از این حرکات اولیه بخش CD آماده کار است.

در زمان چک اولیه مکانیزم بخش دیسک، که هر بار پس از روشن شدن دستگاه انجام می شود، عبارت PLEASE WAIT در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود.  اگر به هر دلیل این بخش از راه اندازی اولیه تکمیل نشود، بخش درایو سی دی دستگاه از کار افتاده و نمایش عبارت PLEASE WAIT  ادامه پیدا می کند. در این حالت معمولا سایر عملکرد های دستگاه هم غیر قابل استفاده می شود.

موارد خرابی که باعث ایجاد حالت please wait می شود عبارتند از :

 1. خرابی اپتیکال بلاک دستگاه
 2. ایجاد خرابی و نقص عملکرد در قطعات بخش مکانیزم سینی بخش سی دی (چرخش سینی و بیرون و داخل شدن)
 3. ایجاد خرابی در برد کنترل بخش سی دی که با نام برد سروو (servo) شناخته می شود

یکی از تفاوت های تعمیر ضبط سونی مدل ZUX10 در بخش سی دی با سایر مدل ها قرار گرفتن بخش سی دی در پایین دستگاه است که باعث می شود از یکطرف عملکرد مکانیزم دیسک دیده نشود و از طرف دیگر برای دیدن نتیجه تعمیر لازم باشد دستگاه بطور کامل اسمبل شده و تست شود.

تعمیر ضبط خانگی سونی zux10

از کار افتادن بخش سی دی ضبط خانگی سونی zux10 و نمایش پیام please wait

آشنایی با اپتیک ضبط خانگی سونی ZUX10

در ضبط خانگی سونی ZUX10 از اپتیکال بلاک KHM313CAA استفاده شده است. این اپتیکال بلاک محصول شرکت سونی است و قادر به خواندن اطلاعات دیسک‌های مختلف DVD – VCD – MP3 – AUDIO است. اپتیک 313 یکی از بهترین اپتیک‌هایی است که قادر به خواندن فرمت DVD هستند. سونی در اکثر سیستم‌های صوتی که از سال 2003 به بعد تولید کرده از اپتیک 313 استفاده کرده است.

اپتیکال بلاک 313 دارای 4 قطعه اصلی است :

 1. اپتیک
 2. اسپندل موتور
 3. اسلدر موتور
 4. لیمیت سوئیچ

خرابی و یا ضعف در عملکرد هر یک از این قطعاتن می‌تواند باعث ایجاد اشکال در عملکرد اپتیکال بلاک و در نتیجه خوانده نشدن CD در ضبط خانگی سونی ZUX10 شما شود. اپتیک 313 در نوع فابریک کیفیت بسیار بالایی دارد. با توجه به تقاضای بازار مصرف نوع کپی اپتیک 313 هم تولید شده که با وجود کیفیت قابل قبولی که دارد اما با نومنه اصلی تفاوت زیادی دارد. توصیه می‌کنیم در صورت نیاز به تعمیر ضبط خانگی سونی ZUX10 حتما از نوع فابریک اپتیک 313 استفاده کنید.

اپتیک ضبط خانگی سونی 313

خرابی بخش کاست ضبط خانگی سونی و نمایش ارور EJECT

ضبط خانگی سونی مدل ZUX10 دارای 2 کاست است که در بالای دستگاه تعبیه شده است. در طراحی و ساخت کاست ZUX10 از مکانیزم A063 استفاده شده است. این مکانیزم ساختار با کیفیت دارد و عمر آن نسبت به سایر مدل‌های قدیمی‌تر بیشتر است.

زمانی که ضبط خانگی سونی را روشن می‌کنید بخش مکانیزم کاست راه‌اندازی اولیه می‌شود. در این راه‌اندازی و چک اولیه مکانیزم حرکت می‌کند و در حالت ریست قرار می‌گیرد. اگر این ریست و چک اولیه بخش کاست به درستی انجام نشود، دستگاه شما روشن نخواهد شد. در این حالت پیام ارور EJECT در دیسپلی دستگاه نمایش داده شده و ضبط خانگی سونی خاموش می‌شود.

نتیجه : لازمه کارکرد ضبط خانگی سونی عملکرد صحیح بخش‌های مختلف و از جمله کاستها است. با توجه به خارج شدن نوار کاست از روند مصرف، استفاده از این بخش کاهش یافته است. در نقطه مقابل یکی از دلایل خرابی مکانیزم‌ها استفاده نشدن از آنهاست. برای افزایش عمر مکانیزم کاست در ضبط‌های خانگی به طور معمول از آنها هفته‌ای دوبار استفاده کنید.

تعمیر ضبط خانگی سونی ZUX10

نمایش پیغام push power protect

ضبط خانگی سونی ZUX10 دارای عیب یاب داخلی است. این سیستم عیب یاب در زمان آسیب دیدگی قطعات مختلف فعال می‌شود و با از کار کار انداختن بخش‌های مختلف از سرایت ایراد به بخش‌های دیگر جلوگیری می‌کند. همچنین با فعال شدن مدار محافظ پیامی متناسب با ایراد ایجاد شده در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود.

اگر در یکی از بخش‌های مختلف ضبط خانگی سونی مدل ZUX10 ایرادی ایجاد شود به نحوی که باعث ایجاد اضاقه بار روی بخش پاور شود، با فعال شدن مدار محافظ (پروتکتور – PROTECTOR) دستگاه غیر فعال می‌شود. در این حالت از مصرف کننده خواسته می‌شود که دستگاه را خاموش کند و پیام PUSH POWER PROTECT در دیسپلی نمایش داده می‌شود.

 

در آمار تعمیر ضبط سونی مدل ZUX10 بیشترین ایراد ایجاد شده در ایراد PUSH POWER PROTECT مرFوط به خرابی بخش آمپلی فایر دستگاه است. بخش آمپلی فایر بیشترین توان مصرفی دستگاه را به خود اختصاص می‌دهد. ایجاد اتصال کوتاه در قطعات مختلف بخش آمپلی فایر می‌تواند باعث ایجاد اضافه بار شدید روی بخش پاور شود. ایجاد این اضافه بار می‌تواند باعث سرایت خرابی به قطعات دیگر شود.

تعمیر سیستم صوتی خانگی سونی

قطعات داخلی ضبط خانگی سونی zux10

خطای C 31 00

ارور C 31 00 پیام خطای دیگری است که ممکن است در ZUX10 با آن مواجه شوید. این پیام معمولا با از کار افتادن بخش دیسک همراه است. C3100 زمانی نمایش داده می‌شود که مکانیزم بخش دیسک به درستی عمل نکند.

مکانیزم ZUX10 دارای سینی 3 دیسک است. برای باز و بسته شدن (OPEN/CLOSE) و چرخیدن (CHANGE) مکانیزم قطعات مختلفی مانند موتورها و چرخ دنده‌ها باید عملکرد درستی داشته باشند. اگر ضعفی در عملکرد یکی از این قطعات مکانیزم وجود داشته باشد، مجموعه عملیات مکانیزم مختل می‌شود. در این حالت بخش دیسک از کار انداخته می‌شود و پیام C 31 00 در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود.

تعمیر ضبط خانگی سونی zux10

خطای C 31 00 در ضبط خانگی سونی ZUX10

اپتیک ضبط خانگی سونی ZUX10

12 دیدگاه ها

 1. امیر رضایی گفت:

  سلام ، ممنون از متخصصین رایان چون تنها سایتی هستین که به صورت تخصصی مطلب دارین و بقیه کپی مطالب این سایت هستن ، ضبط zux10 دارم که پیغام please wait میده و صدای خروجی هم بعد از مدتی قطع شد. لطفا راهنمایی کنین. ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، قطع شدن صدای خروجی به دلیل عملکرد ناقص بخش دیسک در دستگاه شماست. مجموعه رایان با توجه به فعالیت تخصصی در بخش تعمیر ضبط خانگی سونی قطعات اورجینال دستگاه شما را به صورت کامل موجود دارد و به همین دلیل هم امکان تعمیر قطات موجود هست و هم تعویض کامل آنها. برای اطلاعات بیشتر با بخش مشاوره تعمیرات رایان تماس بگیرید.

 2. علی اصغر گفت:

  سلام آیا با از کار آنداختن کامل بخش دی وی دی مشکل please wate حل می شود.کلا بخش دی وی دی را نمیخواهیم فقط با aux کار کنیم. ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، روش‌های خاصی وجود دارد که می‌توان بدون تعمیر کامل بخش سی دی، صدای ورودی دستگاه وصل شود. البته این تعمیر باید توسط تعمیرکار مسط به تعمیر این مدل انجام شود. ضبط خانگی zux10 همانطور که ساختار خاصی دارد در هنگام تعمیر هم نیاز به متخصص خاص و مسلط به نکات فنی این مدل دارد. در انتخاب مرکز تعمیر دقت کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

  • علی اصغر گفت:

   برای این کار چقدر زمان نیاز برای تعمیر هست و چگونه با شما ارتباط داشته باشیم و محل تعمیر گاه شما کجاست؟

   • گروه تخصصی رایان گفت:

    با سلام ، اگر منظور شما تعمیر ضبط ZUX10 سونی است، باید با شماره 66593629 بخش مشاوره و پذیرش تماس بگیرید.

 3. سلام دوستان خسته نباشید از تبریز مزاحمتون میشم من یه سیستم سونی مدل Zux10 دارم اول خطای please wait میاد بعد خاموش میشد تبریز دادم تعمییرگاه به اصطلاح نمایندگی سونی فقط تونستن قسمت امپلی وکاست رو راه اندازی کنن قسمت dvd کار نمیکنه وخطای c3100 را نشون میده میخواستم بدونم قسمت سی دی درست میشه کلأ دستگاه یه سرویس اساسی بشه وتمامی قسمتها مثل روز اول کار کنه من خودم تعمیرکار LED. LCD هستم تواین کارا مهارت داشتن وباسلیقه کار کردن حرف اول رو می‌زند اون تعمییر کار که دستگاه رو داده بودم هیچ کدام اینارو نداشت من چه جوری واز چه طریقی میتونم این دستگاه رو براتون بفرستم تا تعمییر شود ممنون

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، با توجه به تعمیر ضبط شما و عدم اطلاع از اقدامات انجام شده لازم است که برای تعمیر ضبط خانگی سونی شما حتما دستگاه بررسی شود. ایرادهای مختلف ضبط خانگی سونی مدل ZUX10 به صورت کامل در مجموعه رایان قابل تعمیر است. اما تعمیر انجام شده موضوع را مجهول می کند. با بخش فنی تماس بگیرید و با توجه به روزهای پایانی سال در صورت نیاز به انجام تعمیرات زودتر اقدام کنید. مشاوره تعمیرات : 66593629

 4. حسین‌ گفت:

  سلام خسته نباشین خیلی عالی توضیح دادین مطالب. آیا ضبط zux100 قابل ریست شدن کامل هست میشه بفرمایین

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، در نوشته دیگری به طور کامل در مورد ریست شدن ضبط خانگی سونی مدل zux10 و روش انجام آن توضیح داده‌ایم.

 5. امیر محمدی گفت:

  سلام وقت بخیر محمدی هستم از مازندران شهرستان امل . من یک سونی zux دارم ارور plaiswideو قسمت DvD مشکل داره هزینه تعمیر چقدر و کجا باید بفرستم و امل نمایندگی ندارین؟

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، مجموعه خدمات رایان در هیچ یک از شهرستانها شعبه ندارد. ضبط zux10 شما در بخش مکانیزم دیسک ایراد دارد. علت ایجاد ایراد please wait را در تعداد زیادی از نوشته های سایت توضیح داده‌ایم. در صورت تمایل به انجام تعمیر باید با واحد مشاوره تماس بگیرید و دستگاه به تهران ارسال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ