تعمیر سینمای خانگی سونی

تعمیر سینمای خانگی سونی یکی از خدمات ویژه گروه تخصصی رایان است. کیفیت بالای صدای خروجی و فناوری سونی در ساخت و تولید باعث شده که بسیاری از مصرف کنندگان محصولات این شرکت را برای سیستم صوتی منزل خود انتخاب کنند. در این نوشته همراه متخصصین نمایندگی تعمیرات سونی ایرادهای شایع در بخش تعمیر سینمای خانگی سونی را بررسی کرده و راه حل تعمیر هر ایراد را بررسی خواهیم کرد.

یکی از نکات مهم در مجموعه تعمیرات سینمای خانگی سونی آشنایی با سیستم عیب یابی داخلی آنهاست. سونی در طراحی محصولات صوتی خود هم به مانند تلویزیون‌ها، از سیستم عیب یاب داخلی (Self Diagnostic) استفاده می‌کند. این سیستم عیب یاب وقتی ایرادی در یکی از بخش های دستگاه ایجاد می‌شود، دستگاه را خاموش کرده و یک پیام خطا متناسب با محدوده ایراد و قطعات معیوب نمایش می‌دهد. در بخش عیب یابی تعمیر سینمای خانگی سونی این پیام ها را بررسی و روش رفع و تعمیر هر ایراد را توضیح خواهیم داد.

 

 

 

تعمیر سینمای خانگی سونی

 

 

ایرادهای شایع در تعمیر سینمای خانگی سونی

شایع‌ترین ایرادهایی که در تعمیر سینمای خانگی سونی دیده می‌شود عبارتند از :

 1. از کار افتادن بخش دیسک و نمایش پیغام PLEASE WAIT در صفحه نمایش دستگاه
 2. باز و بسته شدن درب سینمای خانگی سونی
 3. باز نشدن در بخش سی دی
 4. روشن نشدن سینمای خانگی سونی و نمایش پیغام PUSH POWER PROTECTION
 5. از کار افتادن بخش دیسک و نمایش پیام C 31 00
 6. نخواندن دیسک و نمایش پیام CAN NOT PLAY

حتما بخوانید : باز و بسته شدن درب سینمای خانگی سونی

ایجاد حالت please wait در سینمای خانگی سونی

ایجاد ایراد please wait در سینمای خانگی سونی و ماندن در این حالت ایرادی است که در محصولات صوتی سونی مانند سینما خانگی، ضبط و دی وی دی پلیرهای سونی ایجاد می‌شود. ایراد please wait با از کار افتادن و غیر فعال شدن بخش دیسک همراه است. در ادامه به بررسی ایراد please wait در تعمیر سینمای خانگی سونی می‌پردازیم:

وقتی سینمای خانگی سونی را روشن می‌کنیم برای لحظاتی بخش‌های مختلف چک و وضعیت آنها بررسی می شود. بخش CD هم بکار می‌افتد و وضعیت وجود دیسک داخل دستگاه چک می شود. در مدل هایی که دارای چند دیسک هستند خشاب از نظر وجود دیسک بررسی می‌شود.

در این زمان کوتاه، دستگاه هنوز آماده به کار نیست و با نمایش عبارت please wait از مصرف کننده خواسته می ‌شود که مدت کوتاهی صبر کند. اگر به هر دلیل چک کردن بخش های مختلف به پایان نرسد، دستگاه در همان حالت باقی می‌ماند و نمایش please wait هم ادامه پیدا می کند.

ایجاد حالت please wait در سینمای خانگی سونی باعث می ‌شود که بخش های دیگر دستگاه هم به درستی کار نکند. مثلا در اکثر مدل ها چون سیگنال صدا در بخش دیسک، پردازش می‌شود صدای خروجی دستگاه هم قطع می شود و نمی‌توان حتی از ورودی aux سینمای خانگی هم استفاده کرد.

 

ایجاد حالت PLEASE WAIT در سینمای خانگی سونی

باز و بسته شدن درب سینمای خانگی سونی

یکی دیگر از ایرادهایی در بخش تعمیر سینمای خانگی سونی زیاد دیده می‌شود باز و بسته شدن درب بخش سی دی است. وقتی دیسک را داخل سینی دیسک (TRAY) می‌گذاریم و بعد از بسته شدن آن، بعد از چند ثانیه مجدد باز می‌شود. بعضی مواقع وقتی حتی دیسک هم داخل دستگاه نیست درب بخش سی دی خودبخود باز می‌شود.

باز و بسته شدن درب سینمای خانگی سونی یکی از ایرادهای رایج در مدل‌های مختلف سینمای خانگی سونی مانند SZ – DZ و FZ است. این ایراد معمولا به دلیل خرابی در بخش اپتیکال بلاک دستگاه ظاهر می‌شود.

وقتی سینی بخش سی دی بسته می‌شود باید دیسک روی اپتیکال بلاک قرار گرفته و دستگاه شروع به خواندن اطلاعات کند. بعد از بسته شدن بخش سی دی اگر به هر دلیل مرحله بعد یعنی خواندن اطلاعات دیسک شروع نشود، دستگاه به مرحله قبل یعنی باز بودن سینی دیسک برمی‌گردد.

 

PUSH POWER PROTECTION در تعمیر سینمای خانگی سونی

نمایش push power protect در سینمای خانگی سونی و یا بهتر است بگوییم پروتکشن یا پروتکت کردن سینمای خانگی یک حالت حفاظتی است برای جلوگیری از سرایت ایراد به سایر قسمت‌های دستگاه.

ایجاد خرابی در برخی قطعات سینمای خانگی سونی باعث افزایش بار و جریان اضافه روی بخش پاور می‌شود. در این حالت ممکن است به سایر قطعات هم آسیب برسد. در این حالت مدار محافظ روشن شده و دستگاه را غیر فعال می کند. همچنین با نمایش پیام push power protection از مصرف کننده خواسته می‌شود که دستگاه را خاموش کند.

با توجه به آمار تعمیر سینمای خانگی سونی اکثر دستگاههای که با ایراد push power  به مراکز تعمیر مراجعه می‌کنند در بخش آمپلی فایر دچار خرابی شده‌اند. سونی در طراحی اکثر سیستم‌های صوتی خود از آمپلی فایر دیجیتال با نام تجاری S-MASTER استفاده کرده است.

مهمترین اشکالاتی که باعث ایجاد حالت protection در سینمای خانگی سونی می‌شود عبارتند از :

 1. ایجاد اشکال در بخش آمپلی فایر (تقویت صدا)
 2. خرابی قطعات برد پاور
 3. خرابی قطعات تغذیه برد سروو

 

تعمیر سینما خانگی سونی

حل مشکل پروتکت سینمای خانگی سونی

همانطور که گفتیم پروتکت سینمای خانگی سونی که با نمایش پیام push power protect همراه است. این نوع خرابی یکی از ایرادهایی است که ممکن است در سینمای خانگی سونی خود با آن مواجه شوید. اما بعنوان یک مصرف کننده چه نکاتی را می توانیم برای حل مشکل پروتکت سینمای خانگی سونی انجام دهیم :

اولین قدم جدا سازی سیم های بلندگوهای سینمای خانگی است. همه سوکت ها را جدا کنید و مجددا دستگاه را آزمایش کنید.

اگر ایراد برطرف شده بود آن وقت باید به سراغ بلندگوها و سیم های ارتباطی بروید. برای آزمایش بلندگوها باید از اهمتر استفاده کنید. اما اگر اهمتر ندارید نگران نباشید، با یک باطری قلمی ساده هم می توانید بلندگوها را چک کنید. اگر دو سر یک باطری قلمی را به دو سیم بلندگو بزنید صدای خش خش در بلندگو شنیده می‌شود که نشانه سلامت بلندگو است. اگر صدا شنیده نشود سیم بلندگوی خراب را هم از نظر اتصالی چک کنید. مخصوصا سیم بلندگوهای surround که بلندتر هستند و احتمال ایجاد قطعی یا اتصالی در آنها بیشتر است.

نکته دیگری که باید چک کنید اتصالی سیم‌ها در محل اتصال به بلندگوها است. سیم‌ها در محل اتصال به سوکت بلندگو دارای سوکت نیست و ممکن است در اثر گرم و سرد شدن روکش آنها احتمال اتصال آنها به هم وجود دارد.

امپلی فایر سینمای خانگی سونی

کد خطای C3100 در تعمیر سینمای خانگی سونی

یکی از ایرادهایی که ممکن است در سینمای خانگی یا ضبط خانگی سونی با آن مواجه شوید خطای C3100 است. وقتی سینمای خانگی را روشن می‌کنیم بخش دیسک بکار نمی‌افتد و یا بطور ناقص عمل می‌کند. پس از چند لحظه دستگاه از کار افتاده و پیام C3100 در دیسپلی دستگاه نمایش داده می شود.

در عموم مدل‌های سینمای خانگی سونی از این کد خطا برای نمایش ایجاد اشکال در بخش مکانیزم دستگاه استفاده می شود. چرخ دنده‌ها، موتورها، قطعات مختلف بخش آسانسور و داخل و خارج کردن دیسک ممکن است خراب شده باشند. ابتدای روشن شدن بخش دیسک دستگاه مجددا راه‌اندازی و بارگذاری می‌شود. اگر در طی کردن این بارگذاری اولیه اشکال و ایرادی در بخش مکانیزم دیسک ایجاد شود کد خطای C3100 نمایش داده می شود.

اگر با این ایراد در دستگاه خود مواجه شدید در اولین اقدام می توانید به صورت دستی درب بخش سی دی را باز کنید. با این کار اگر مانعی باعث قفل شدن مکانیزم دیسک شده باشد می‌توانید آن را برطرف کنید.

توضیح بیشتر اینکه در اکثر دستگاههای دی وی دی و سینمای خانگی در زیر بخش مکانیزم اهرمی برای باز کردن دستی مکانیزم تعبیه شده است. در واقع این اهرم بخش سی دی را خلاص می کند و شما می توانید بدون روشن کردن دستگاه درب بخش سی دی را باز کنید.

خطای C3100 در سینمای خانگی سونی

CAN NOT PLAY در سینمای خانگی سونی

یکی از تفاوت‌های محصولات سونی با محصولات سایر برندها در رعایت جزئیات طراحی است. در عموم دستگاههای دی وی دی پلیر و یا سینمای خانگی وقتی دیسک داخل دستگاه نباشد یا دستگاه قادر به خواندن اطلاعات سی دی نباشد عبارت NO DISC در دیپلی دستگاه نمایش داده می‌شود.

اما طراحی دقیق محصولات سونی باعث می‌شود که بین این دو حالت فرق گذاشته شود. در سینمای خانگی سونی اگر دیسک داخل دستگاه نباشد عبارت NO DISC در صفحه نمایش دستگاه نمایش داده می‌شود. اما اگر اگر دستگاه قادر به خواندن دیسک نباشد عبارت CAN NOT PLAY نمایش داده می شود.

نمایش پیام CAN NOT PLAY معمولا به دلیل خرابی اپتیکال بلاک سینمای خانگی و ناتوانی آن در خواندن اطلاعات دیسک نمایش داده می شود. اپتیکال بلاک یا اپتیک را عموم مصرف کنندگان با نام لنز دی وی دی می‌شناسند.

اپتیک سینمای خانگی سونی

اپتیکال بلاک (اپتیک) یا همان لنز دی وی دی قطعه حساسی است که در تعمیر سینمای خانگی سونی اهمیت زیادی دارد. این قطعه بالاترین آمار خرابی را در مجموعه قطعات سینمای خانگی و دی وی دی پلیرها در بخش تعمیرات دارد.

یک اپتیک معمولا از 4 قطعه تشکیل شده است :

 1. اپتیک : همان لنز دی وی دی و قطعه اصلی مجموعه اپتیکال بلاک است
 2. موتور اسپندل : دیسک را به چرخش درمی‌آورد
 3. موتور اسلدر : اپتیک را در شعاع دیسک حرکت می‌دهد
 4. لیمیت سوئیچ : سنسور وضعیت اپتیک است

خرابی هر یک از این قطعات می‌تواند باعث ایجاد اشکال در عملکرد بخش دیسک سینمای خانگی و نخواندن اطلاع دیسک شود. در عموم مدل‌های سینمای خانگی سونی از چند نوع اپتیک خاص استفاده شده است:

 1. KHM313CAA
 2. KHM313CAB
 3. KHM310CAB
 4. DBU1
 5. DBU3

 

 اپتیک 313 سونی

اپتیک 313 یکی از محصولات بخش طراحی و تولید شرکت سونی است که در بسیاری از سیستم‌های HI FI سونی بعد از سال 2001 استفاده شده است. کیفیت بالای ساخت و قطعات با کیفیت این اپتیک باعث شده است تا در بخش تعمیر سینمای خانگی سونی بعنوان یک قطعه با کیفیت و با طول عمر بالا شناخته شود.

اپتیک 313

اپتیک DBU1

اپتیک دیگری که در دستگاههای سینمای خانگی سونی استفاده شده است DBU 1 است. بدنه فلزی ساختار ویژه‌ای به این اپتیک داده است و با وجود آن که نسبت به اپتیک 313 قدیمی‌تر است اما کیفیت ساخت بسیار بالایی دارد به نحوی که امکان ساخت مجدد آن توسط شرکت‌های تولید کننده قطعات الکترونیکی وجود نداشته است. DBU1 دارای کاور است و زمانی که کار نمی‌کند یک پوشش روی لنز اپتیک را می‌پوشاند.

اپیتک DBU1 را باید نمونه تکامل یافته DBU3 دانست. تغییراتی که در بخش موتور اسپندل و اضافه شدن کاور روی آن داده شده باعث شده است که DBU1 عمر مفید بالاتری داشته باشد. اپتیک DBU1 اولین بار توسط شرکت میتسومی برای کمپانی سونی تولید شد. ضعیف شدن اپتیک DBU1 معمولا به صورت بالا رفتن زمان لود سی دی ظاهر می‌شود. در بخش تعمیر سینمای خانگی سونی و در بعضی موارد دیده شده که خواندن اطلاعات اولیه سی دی (TOC) تا چند دقیقه زمان می‌برد.

اپتیک DBU1

تعمیر سینمای خانگی سونی وقتی سی دی را نمی خواند

حالا که با مکانیزم دیسک و نحوه عملکرد اپتیک در بخش سی دی سینمای خانگی سونی آشنا شدیم وقت آن است که به این سوال جواب دهیم که وقتی سینمای خانگی سونی سی دی را نمی‌خواند و عباراتی مانند CAN NOT PLAY یا DISC ERROR نمایش داده می‌شود چگونه می‌توانیم آن را تعمیر کنیم؟

برای تعمیر سینمای خانگی در این ایراد ابتدا باید مطمئن شوید که حرکات مکانیزم دیسک به درستی انجام می‌شود و سی دی به طور صحیح در محل خوانده شدن قرار می‌گیرد. برای شروع عملیات لودینگ لازم است که سی دی به درستی روی موتور اسپندل قرار گرفته و آماده چرخش شود.

مرحله بعد سلامت قطعات مختلف اپتیکال بلاک است. عوامل موثر بر عملکرد صحیح اپتیک دی وی دی فقط گرد و غبار نیست. موتور اسپندل باید بتواند میزان دور لازم برای چرخش دیسک را ایجاد کند و موتور اسلدر باید قادر باشد اپتیک را در شعاع دیسک به حرکت درآورد. لیمیت سوئیچ هم همانطور که گفتیم سنسور تعیین وضعیت اپتیک است. برای تعمیر سینمای خانگی سونی باید قطعات مختلف این بخش را تست و یا در صورت امکان تعویض کنید.

آخرین قطعه‌ای که در این بخش باید به آن دقت کنید فلت اپتیک است. این کابل که وظیفه انتقال اطلاعات دیسک به برد سروو را بعهده دارد به دلیل ظرافت بالایی که دارد ممکن است در دامنه حرکت اپتیک دچار قطعی شود. به دلیل خطایی که ممکن است در تست آن وجود داشته باشد بهترین راه اطمینان از سلامت فلت اپتیک، تعویض آن است.

لودینگ دیسک در سینمای خانگی سونی

چرا سینمای خانگی سونی فقط دیسک های DVD را نمی خواند؟

نخواندن فرمت DVD یکی دیگر از ایرادهایی است که در تعمیر سینمای خانگی سونی دیده می‌شود و شاید بتوان گفت این ایراد مختص دستگاه های سینما خانگی و DVD Player سونی است.

در این حالت سی دی های حاوی اطلاعات با فرمتهای دیگر صوتی و تصویری در دستگاه خوانده می شود ولی فقط روی دیسکهای دی وی دی،دستگاه قادر به خواندن اطلاعات دیسک نیست. معمولا دستگاههای که دارای اتیکال بلاک 313 هستند بیشتر به این ایراد دچار می‌شوند و در اکثر مواقع خرابی اپتیکال پیکاپ باعث این ایراد می شود.

هر چند اپتیکال پیکاپ بیشترین احتمال خرابی را در این ایراد دارد اما باید سایر قطعات مرتبط به طور کامل بررسی شود تا تعمیر انجام شده کامل و بدون نقص باشد.

قطع شدن صدای بلندگوهای عقب در سینمای خانگی سونی

اکثر مصرف کنندگانی که سینمای خانگی سونی دارند و بلندگوهای ساراند (عقب) دستگاه آنها قابلیت وایرلس دارد نمی توانند از این آپشن به درستی استفاده کنند. اغلب این افراد به مرور زمان به این ایراد عادت کرده‌اند و عدم وجود صدا در بلندگوهای عقب سینمای خانگی سونی را با دلایل مختلف توجیه می کنند. متاسفانه برخی از تعمیرکاران به دلیل عدم آگاهی این ایراد را به عناوین مختلف توجیه می‌کنند.

توصیه می‌کنیم اگر سینمای خانگی شما در بلندگوهای عقب صدا ندارد روش صحیح راه اندازی آن را پیدا کنید و از آن استفاده کنید چرا که مهمترین ویزگی سینمای خانگی در همین تفکیک صدا و استفاده از قابلیت بلندگوها است.

تعمیر سیستمهای صوتی و مخصوصا محصولات سونی غیر از تخصص نیازمند دقت و ظرافت خاصی است که توصیه میکنیم حتما در هنگام نیاز به سرویس و تعمیر سینمای خانگی سونی در جستجوی آن باشید.

امپلی فایر سینمای خانگی سونی

ریست سینما خانگی سونی

طبق قوانین فنی شرکت سونی زمانی که تعمیر سینمای خانگی سونی به اتمام می‌رسد قبل از تحویل به مشتری باید دستگاه ریست فکتوری شود. ریست فکتوری سینمای خانگی سونی که در نقشه فنی و دیاگرام این دستگاهها با نام cold reset شناخته می شود باعث می شود اطلاعات قابل تغییر دستگاه به صورت تنظیمات پیش فرض و اولیه برگردد.

ریست کردن سینما خانگی سونی در مدل های مختلف به یک روش تقریبا مشابه و عموما با فشار دادن سه کلید روی پنل دستگاه به صورت پشت سرهم انجام می شود. به عنوان مثال ریست فکتوری سینمای خانگی سونی مدل DZ870 بر اساس اطلاعاتی که در نقشه فنی دستگاه وجود دارد با فشار دادن سه کلید STOP و EJECT و POWER انجام می‌شود. با فشار دادن این سه کلید به صورت پشت سر هم و تقریبا همزمان عبارت COLD RESET در دیسپلی سینمای خانگی نمایش داده می شود و عملیات ریست سینمای خانگی سونی و بازگشت اطلاعات به صورت اول انجام می شود.

روش هایی که در ریست کردن سینما خانگی سونی عمومیت بیشتری دارند عبارتند از :

 STOP   +  EJECT  +  POWER

STOP   +   ENTER   +   POWER

STOP   +  DISPLAY   +   DVD TOP MENU

STOP   +   DISPLAY   +   GROOVE

آپدیت سینمای خانگی سونی

آپدیت سینمای خانگی سونی باعث می‌شود برخی اشکالات موجود در بخش نرم افزاری دستگاه از بین برود. همچنین در برخی از مدل‌ها با انجام آپدیت امکانات جدیدی ایجاد می‌شود.

تغییراتی که در بعضی از مدل‌های سینمای خانگی سونی بعد از انجام آپدیت مشاهده می‌شود عبارتند از :

 • افزایش فرمت‌های قابل خوانده شدن در بخش فلش مموری (USB)
 • بهبود کیفیت تصویر خروجی (HDMI)
 • افزایش سرعت اتصال در مدل‌های دارای بلوتوث

اما در عین حال آپدیت نرم‌افزاری سینمای خانگی سونی خطراتی هم دارد. دستگاههای زیادی هستند که دلیل ناقص بودن فایل آپدیت آسیب نرم‌افزاری دیده‌اند. امن‌ترین روش برای آپدیت سینمای خانگی استفاده از فایل های مطمئن اعلام شده و حتی المقدور تست شده است. این فایل‌ها متناسب با مدل‌های مختلف در فواصل زمانی 2 تا 3 سال اعلام و از طریق سایت شرکت سونی در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرند.

مجموعه رایان در بخش تعمیر سینمای خانگی در عموم موارد مراجعه اقدام به بروزرسانی و آپدیت سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه ها می نماید.

آپدیت و بروزرسانی نرم افزاری در دستگاه های سینمای خانگی یک نیاز نیست و اگر دستگاه مورد استفاده شما مشکل خاصی ندارد الزامی به انجام این کار نیست. اما در صورتی که برای تعمیر سینمای خانگی سونی خود مجموعه متخصصین رایان را انتخاب کرده‌اید مطمئن باشید که در صورت نیاز آپدیت استاندارد سینمای خانگی سونی شما انجام خواهد شد.

مشاوره تعمیرات سینمای خانگی سونی

اگر شما هم یکی از مدل‌های سینمای خانگی سونی را در مجموعه لوازم صوتی و تصویری خود دارید می‌توانید از خدمات مشاوره متخصصین رایان استفاده کنید. در این مشاوره می‌توانید با ارائه کد مدل و ایراد دستگاه اطلاعات کاملی راجع به عیب یابی، مراحل تعمیر مورد نیاز و هزینه تقریبی خود دریافت خواهید کرد.

خدمات مجموعه رایان در بخش تعمیر سینمای خانگی سونی به غیر از رفع ایرادهای سخت افزاری شامل آپدیت نرم‌افزاری و نصب امکانات جدید مانند بلوتوث و یو اس بی (فلش خور کردن سینمای خانگی) هم می‌شود. با نصب USB شما می‌توانید از حافظه فلش برای پخش فایل‌های مختلف استفاده کنید. همچنین نصب بلوتوث امکان ارتباط سینمای خانگی با گوشی و سایر دستگاههای که دارای بلوتوث هستند را فراهم خواهد کرد.

 

 

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ