تعمیر ضبط سونی با خطای C3100

تعمیر ضبط خانگی سونی با خطای C3100

آنچه در این نوشته خواهید خواند

یکی از ویژگی‌های محصولات صوتی و تصویری سونی که در بخش خدمات پس از فروش اهمیت آن مشخص می‌شود، وجود سیستم عیب یاب داخلی است. خرابی هر قسمت یک ارور خاص دارد که با نمایش آن متوجه ‌می‌شویم کدام قطعه معیوب شده است. در ادامه این نوشته یکی از این ارورها یعنی C3100 که در سیستم‌های صوتی سونی ممکن است با آن مواجه شوید را بررسی می‌کنیم.

این سیستم عیب یابی وقتی که یکی از بخش‌های دستگاه معیوب می‌شود فعال شده و محدوده خرابی قطعات را با نمایش کدهای خاص مشخص می‌کند. ارور C3100 یکی از کدهایی است که در ضبط خانگی سونی ممکن است با آن مواجه شوید. در ادامه همراه متخصصین گروه رایان روش تعمیر ضبط خانگی سونی با خطای C3100 را بررسی می‌کنیم.

کدهای عیب یابی در ضبط خانگی سونی عموما نوشتاری هستند و ایجاد ایراد در بخش‌های مختلف دستگاه را اعلام می‌کنند. مهمترین ارورهایی که در بخش تعمیر ضبط خانگی سونی دیده می‌شود عبارتند از :

 1. C3100
 2. C1370
 3. C1371
 4. PUSH POWER PROTECTION
 5. CAN NOT PLAY
 6. PLEASE WAIT

تعمیر سینمای خانگی سونی با خطای C1371

علت نمایش ارور C3100 در ضبط خانگی سونی

علت اصلی نمایش ارور C3100 در ضبط خانگی سونی از کار افتادن بخش مکانیزم دیسک است. در ضبط‌های خانگی سونی وقتی دستگاه را روشن می‌کنیم، قسمت‌های مختلف مکانیکی دستگاه چک و راه‌اندازی می‌شوند. در بخش دیسک ابتدا اپتیکال بلاک دستگاه حرکت می‌کند و در حالت ریست خود قرار می‌گیرد. سپس مکانیزم بخش دیسک حرکت می‌کند و خشاب بخش دیسک از نظر وجود دیسک بررسی می‌شود. در طول زمان چک اولیه در ضبط خانگی سونی پیام please wait در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود، بدین معنا که باید تا پایان راه اندازی اولیه منتظر بمانید.

اگر مکانیزم بخش دیسک به هر دلیل در حالت ریست سخت‌افزاری خود قرار نگیرد، یعنی ما نمی‌توانیم از دستگاه و از بخش CD آن استفاده کنیم. در این حالت دستگاه از حالت استفاده خارج شده و پیام C3100 در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود. در واقع ارور C3100 را باید نشانه خرابی مکانیزم بخش دیسک در ضبط خانگی سونی دانست.

please wait در ضبط خانگی سونی

آموزش تعمیر ضبط خانگی سونی با خطای C3100

برای تعمیر ضبط خانگی سونی در ارور C3100 ابتدا باید بخش مکانیزم دیسک را بررسی کنیم. تسمه‌ها، چرخ دنده‌ها و قطعات مختلف بخش مکانیزم در این بخش باید به دقت بررسی شوند. یکی از اصول مهم در تعمیر قسمت‌های مکانیکی در دستگاههای مختلف با دقت نگاه کردن است. بسیاری از ایرادهای مکانیکی بر خلاف ایرادهای الکترونیکی قابل دیدن هستند و فقط با دقت در عملکرد بخش های مختلف دستگاه قابل تشخیص است.

اولویت بررسی و عیب یابی با قطعاتی است که میزان استهلاک بالاتری نسبت به سایر قطعات دارند. سوئیچ‌ها در این بخش اولین قطعاتی هستند که ممکن است سولفاته شده و به درستی عمل نکنند. معیوب شدن سوئیچ‌ها و سنسورها پیام خطا از موقعیت قطعات مختلف مکانیزم به بخش کنترل ارسال می‌کند. قطعات بعدی که باید بررسی کنید تسمه‌ها هستند. وظیفه اصلی تسمه‌ها انتقال قدرت از موتورها به چرخ دنده‌ها است. قرار گرفتن صحیح چرخ دنده‌ها در موقعیت خود که به تایمینگ معروف است آخرین موردی است که باید در تعمیر ضبط خانگی سونی با خطای C3100 بررسی شود.

خطای C3100 در دستگاههای سونی که دارای مکانیزم CDM74HF هستند بیشتر دیده می شود. در این مکانیزم معمولا از اپتیکال بلاک KHM313 استفاده شده است. ارور c3100 در بعضی از مدل‌های ضبط خانگی سونی به صورت C 13 71 نیز دیده می‌شود.

C3100 در سینمای خانگی سونی
C3100 در سینما خانگی سونی

افزایش عمر ضبط خانگی سونی

در انتهای بحث لازم است که درباره یک نکته مهم در بخش تعمیر ضبط خانگی خانگی سونی توضیح دهیم. یکی از عوامل مهم در کوتاه شدن عمر قطعات مکانیکی در ضبط های خانگی استفاده نکردن از آنها است. بله، درست خواندید استفاده کردن از ضبط خانگی سونی باعث افزایش عمر مفید قطعات مختلف آن مخصوصا قطعات بخش های مکانیکی آن مانند بخش مکانیزم دیسک و کاست ها خواهد شد.

بعضی از قطعات مانند تسمه‌ها، موتورها و سوئیچ‌ها زمانی که به صورت طولانی کار نمی‌کنند، زودتر خذاب می‌شوند می‌شوند. این قطعات به دلیل ماهیت ساختاری، زمانی که در حرکت هستند عوامل فیزیکی تاثیر کمتری روی آنها دارد اما زمانی که بی‌حرکت می‌مانند روند استهلاک آنها سرعت بیشتری می‌گیرد. مثلا تسمه‌ها وقتی بی‌حرکت می‌مانند قالب می‌گیرند و یا قطعات داخلی موتورها دچار سولفاته (نوعی زنگ زدگی) می‌شوند.

اگر ضبط خانگی دارید برای افزایش عمر مفید آن مخصوصا در بخش‌های مکانیکی حداقل هفته‌ای دو مرتبه از بخش‌های مختلف آن استفاده کنید.

اقدامات اولیه ای که در هنگام مواجهه با این ایراد می توانید انجام دهید خاموش کردن دستگاه و روشن کردن مجدد بعد از چند دقیقه است. یکی از راههای جلوگیری از خرابی بخش‌های مکانیکی، استفاده متوسط هفته‌ای دوبار از آن بخش است که باعث می شود قطعات عمر مفید خود را داشته باشند .

22 پاسخ

 1. سلام من یک ضبط سونی مدل MHC دارم که وقتی به برق وصل میکنم فقط یک لحظه دمو میزنه بعد قطع میشه و چراغ دکمه پاور شروع به چشمک زدن می‌کنه و دیگه هیچ دکمه ای عمل نمیکنه یک صدای تق تق هم میده ممنون میشم راهنماییم کنید و خرجش چقدره

  1. با سلام ، MHC پیشوند مدل دستگاه شماست و در همه دستگاه های MINI HI FI تولیدی سونی مشترک است. ایراد توضیح داده شده در برخی از مدل های ضبط های خانگی سونی ایجاد می شود و ممکن است دلایل مختلفی مانند خرابی بخش آمپلی فایر ، ایراد در بخش سی دی و چند دلیل دیگر داشته باشد که اظهار نظر راجع به شرایط تعمیر ضبط سونی و تعیین هزینه آن را منوط به عیب یابی و بررسی دقیق دستگاه می نماید.

 2. با درود
  من یه پخش خانگی سونی مدل az7 dm دارم که هنگام استفاده از سی دی همش please whit نشون میداد که بقیه امکانات دستگاه از جمله پخش usb و رادیو و کاست آن بخوبی کار میکرد که یه روز از کار افتاد و حتی دیگه روشن نمیشه میشه بفرمایید دردش چیه و چقدر هزینه دارد ؟

  1. با سلام ، ایراد please wait در دستگاه شما معمولا بعلت ایجاد اشکال در بخش اپتیکال بلاک دستگاه ایجاد می شود اما در مورد روشن نشدن دستگاه ، برای تشخیص ایراد و تعیین هزینه تعمیرات لازم است دستگاه عیب یابی شود.

 3. با سلام و خسته نباشید
  یک دستگاه ظبط سونی دی وی دی و سی دی سه دیسکه مدل بالا برایه استفاده خانه دارم
  ولی مدتیه ک وقتی سی دی را وارد دستگاه میکنم کلمه ی ریدینگ را میزنه ولی اجرا نمیکنه میره دیسک بعدی و بازم دیسک بعدی را اجرا نمیکنه مشکل چیه؟

  1. با سلام ، به طور کلی باید گفت که بخش اپتیکال بلاک دستگاه شما معیوب است اما در ضبط های خانگی جهت تعدیل هزینه تعمیرات اولویت با تعمیر قطعات (بجای تعویض) است و لازمه آن عیب یابی و بررسی دقیق دستگاه است.

 4. سلام. وقت خوش. بنده یک دستگاه سونی zux10d دارم. خیلی وقته دارمش. تاحالا دقت نکرده بودم به این موضوع چون مدتها خاموش بوده. وقتی صدا رو از ولوم ۲۶ به بالاتر میبرم. صدای غیر شفافی از بلندگو ها خارج میشه. حداکثر ولوم دستگاه ۳۰ هست. حالا نمیدومم عیب از بلندگو ها و خود امپلی فایر سیستم هست. یا مربوط به فایل موزیک میباشد؟؟؟؟؟

  1. با سلام ، کیفیت صدا در این میزان بستگی به عوامل مختلفی مانند تنظیمات اکولایزر و محیط استفاده همچنین فرکانس بندی فایل مورد استفاده دارد.

 5. سلام دستگاهGR8 دارم آیا قسمت اپتیک قابل تعمیر است یا خیر ضمناً آیا قابلیت افزودن بلوتوث و ارتباطات نوین به این دستگاه وجود دارد؟

  1. با سلام ، در این سری از دستگاه های خانگی سونی معمولا نصب usb و همچنین نصب بلوتوث در کنار تغییرات مدار آمپلی فایر برای دستیابی به بالاترین کیفیت ممکن صدا توصیه می شود.

 6. سلام دستگاه سونی مدل gn1100d دی وی دی ضبط خانگی فقط دوتا بلندگوش صدا داره بچه دست زده میخوام ریست.کارخانه انجام بدم لطفا کمک کنید

  1. با سلام ، برای انجام ریست ضبط سونی در مدل دستگاه شما سه کلید stop + enter + power پشت سر هم و در فاصله بسیار کم ( تقریبا با هم ) فشار دهید. عبارت cold reset در دیسپلی نمایش داده می شود و دستگاه ریست می شود.

 7. ,با سلام
  دستگاه من سونی gn999است وقتی میخام از دی وی دی استقاده کنم میزنه plase wait وکلا اینکه بخش دی وی دی کلا کار نمیکنه ولی تمام دیگر قسمتهاش درست کار میکنه

  1. با سلام ، در زمان راه اندازی اولیه بخش سی دی نوشته PLEASE WAIT نمایش داده می شود و چون این راه اندازی به علت خرابی یکی از قطعات بخش سی دی به پایان نمی رسد نمایش این نوشته ادامه پیدا می کند.

 8. سلام ایا میشه قسمت سی دی رو از مدار خارج کرد و ازباقی سیستم استفاده کرد
  سیستم من بخش cdخراب شده و بعداز روشن شدن پیام پلیزویت و درنهایت استندبای و
  خاموش میشه
  ممنون میشم توضیح بدین

  1. با سلام، مدل ضبط خانگی سونی خود را مشخص کنید. در ضبط های خانگی سونی در صورت خرابی بخش دیسک معمولا صدای خروجی هم قطع می‌شود. راه حل‌های مختلفی برای تعمیر ضبط خانگی سونی وجود دارد. می‌توانید با بخش مشاوره تعمیرات تماس بگیرید.

 9. سلام من ضبط سونی hcd-gn1100d دارم که وقتی روشن میکنم در حالت please wait میمونه که نه رام رو خارج میکنه نه CD ها رو میچرخونه علاوه بر این دیگه ضبط صدایی هم پخش نمیکنه وقتی در حالت TV یا video یا tape قرار میدم هیچ صدایی ازش خارج نمیشه دستگاه رو ریست هم کردم با ۳ کلید پاور استاپ و اینتر ولی هیچ فرقی نکرد

  1. با سلام، یکی از ویژگی‌های طراحی ضبط های خانگی سونی به این صورت است که در صورت خرابی بخش دیسک، صدای خروجی دستگاه قطع می‌شود. ریست کردن ضبط خانگی سونی در این حالت تغییری در دستگاه ایجاد نمی‌کند. باید مکانیزم دیسک حرکات اولیه را انجام داده و در حالت ریسمکانیکی قرار بگیرد. پیشنهاد بخش تعمیرات سیستم های صوتی رایان برای این گونه دستگاهها تعمیر با صرفه جویی در قطعات برای کاهش هزینه تعمیر و نصب بلوتوث و فلش خور کردن دستگاه (با کیفیت خاص) برای بروزرسانی امکانات دستگاه است.

 10. با سلام و عرض ادب ، بنده پخش GN1200D دارم که متاسفانه هر سه یا چهار سال یک بار استفاده می کنم حالا همون خطای کد ۳۱۰۰ رو می ده ،،، حالا باید چیکار کنم ،،، ممنون میشم راهنمایی کنید ، در ضمن آیا تو تبریز هم نمایندگی تعمیر دارید با تشکر ،،،

  1. با سلام، پیام c3100 در ضبط سونی مدل gn1200d به دلیل ایجاد اشکال در بخش مکانیزم دیسک و اپتیکال بلاک ایجاد می‌شود. تعمیر بخش مکانیزم دیسک به مانند سایر مکانیزم‌ها دارای تئوری خاصی نیست. باید با اصول کلی و جزئیات عملکرد قطعات مختلف و وظیفه آنها در مکانیزم آشنا باشید. اگر بخواهید برای تعمیر ضبط خانگی خود قطعه تعویض کنید می‌توانید از قطعات با استهلاک بالاتر شروع به چک کردن کنید. ابتدا از سلامت دو تسمه tray و change مطمئن شوید. موتورهای مرتبط با تسمه‌ها قطعات بعدی هستند که باید در طول تعمیر ضبط خانگی سونی خود بررسی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط