تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DZ

به جهت اهمیت کمی و کیفی تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DZ در مجموعه تعمیرات سینمای خانگی لازم است قبل از صحبت راجع به پروسه تعمیرات فنی کمی با این سیستم آشنا شویم:

در بخش سیستم های صوتی یکی از پرفروشترین محصولات بازار در زمان خود سینمای خانگی سونی مدل DZ بوده است که در چندین ورژن مختلف و امکانات متعدد سعی کرد تمام طیف های سلیقه ای را پوشش دهد. سونی در این سری از محصولات خود از پاور سوئیچینگ استفاده کرده که به مانند سایر بردهای پاور سونی طراحی بسیار خوبی دارد و در موارد بسیار کمی دچار اشکال می شود.

در بخش آمپلی فایر هم استفاده از آی سی های دیجیتال تقویت صوت که تکنولوژی آن در سونی S-MASTER نامیده می شود استفاده شدهاست. بخش آمپلی فایر این سری به لحاظ کیفیت بالای فیزیکی قطعات مصرفی امتیاز قابل قبولی می گیرد. طراحی فیزیکی بخش آمپلی فایر این سری به گونه ای است که هیت سینک بخش آمپلی فایر با فن خنک کننده یک تونل هوایی را ایجاد می کند که برای خنک شدن این بخش کمک بزرگی می کند.

شاید بتوان نقطه قوت این سری از دستگاههای سونی را استفاده از اپتیک 313 در این مدل دانست که به لحاظ کیفی یکی از بهترین اپتیک های استفاده شده طی چند سال اخیر است و در عین حال سونی تنها برندی است که به لحاظ جلوگیری از ورود گرد و غبار به بخش اپتیکال کاوری را روی تمام آن بخش قرار داده که در موارد زیادی مشاهده کرده ایم که با وجود خاک بسیار زیاد روی سایر قطعات اما بدلیل استفاده از کاور پلاستیکی بخش اپتیکال کاملا محفوظ مانده است. تمام نکات فوق به همراه طراحی خاص سونی که همواره در تعامل با مصرف کننده بوده است تعمیر سینمای خانگی سونی سری DZ را خاص کرده است.

تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DZ

در ادامه به تعدادی از ایرادهایی که در تعمیر سینما خانگی سونی مدل DZ بیشتر دیده‌ایم را تشریح می کنیم.

عیب یابی تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DZ

  • روشن نشدن سینمای خانگی سونی

روشن نشدن سینمای خانگی سونی به چند صورت ایجاد می‌شود :

  1. روشن نشدن سینمای خانگی در حالیکه لامپ استندبای دستگاه هم روشن نمی‌شود. به دلیل ساختار مهندسی و طراحی خوب معمولا این حالت کمتر در مدل‌های سینمای خانگی سونی دیده می‌شود. این حالت بیشتر به دلیل نوسان برق ایجاد می‌شود.
  2. با اتصال سینمای خانگی به برق لامپ استندبای روشن می‌شود اما دستگاه روشن نمی‌شود.
  3. سینمای خانگی روشن می‌شود اما با نمایش پیام خطا مجدد خاموش می‌شود. در اصطلاح تعمیرات سینمای خانگی به این حالت پروتکت کردن سینمای خانگی گفته می‌شود. در ادامه راجع به این حالت بیشتر توضیح می‌دهیم.
  • نمایش push power protect در سینما خانگی سونی

مدل‌های مختلف سینمای خانگی سونی سری DZ دارای عیب یاب داخلی هستند. عملکرد این عیب یاب داخلی که به صورت یک مدار محافظ عمل می‌کند به این صورت است که وقتی در یکی از قطعات داخلی دستگاه ایرادی ایجاد می‌شود مدار محافظ فعال شده و برای جلوگیری از سرایت ایراد به سایر قسمت‌ها دستگاه را غیر فعال می‌کند. به این حالت پروتکت کردن سینمای خانگی گفته می‌شود.

در سینمای خانگی های سونی همزمان با ایجاد حالت پروتکت پیام خطا مرتبط با نوع پروتکشن در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود. اگر ایراد ایجاد شده در سینمای خانگی سونی به صورتی باشد که باعث افزایش جریان برد پاور شود سینمای خانگی سونی خاموش شده و پیام PUSH POWER PROTECT در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود.

ایجاد خرابی در بخش آمپلی فایر سینمای خانگی سونی یکی از ایرادهای اصلی است که می‌تواند باعث ایجاد PUSH POWER PROTECT شود. در صورت مواجهه با این ایراد در اولین اقدام همه بلندگوها ی دستگاه را جدا کنید. دستگاه مجدد آزمایش کنید. اگر ایراد برطرف شد یکی از بلندگوها خراب است. می‌توانید از روش تست سالم بودن باند و بلندگو کمک بگیرید.

push power protect sony home theater

  • نخواندن CD در سینمای خانگی سونی

در ساختار سینمای خانگی بخش اپتیکال بلاک که عموم آن را با نام لنز دی وی دی می شناسند وظیفه خواندن اطلاعات دیسک را بعهده دارد. اپتیکال بلاک یک مجموعه متشکل از چندین قطعه است که خرابی هر یک از آنها می‌تواند باعث شود اطلاعات دیسک به درستی خوانده نشود. در سینمای خانگی سونی سری DZ وقتی اطلاعات CD خوانده نمی‌شود عبارت CAN NOT PLAY در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود. خرابی بخش اپتیکال بلاک در تعمیر سینمای خانگی سونی مدل DZ ممکن است با علائم ظاهری دیگری هم همراه شود که عبارتند از :

  1. باز و بسته شدن سینی بخش سی دی

  2. خواندن اطلاعات سی دی و گیر کردن در یکی از بخش ها مثل منوی CD

  3. ماندن در حالت please wait

  4. نخواندن سی دی در سینمای خانگی و نمایش پیغام can not play

ریست سینما خانگی سونی

ریست سینما خانگی سونی در سری DZ و در عموم مدل های این سری با روش زیر انجام می شود :

دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید راه اندازی اولیه انجام شود. سپس کلیدهای زیر را روی پنل دستگاه به صورت متوالی بو بدون فاصله فشار دهید.

STOP   +   EJECT   +   POWER

در صورت انجام صحیح ریست سینما خانگی سونی ،در صفحه نمایش دستگاه عبارت COLD RESET نمایش داده می شود و اطلاعات و تنظیمات دستگاه به حالت اولیه بر میگردد.

نمایندگی تعمیرات سونی

مجموعه تخصصی رایان بعنوان یکی از مراکز اصلی تعمیر لوازم صوتی و تصویری سونی بخش ویژه ای را جهت تعمیر سینمای خانگی و دی وی دی پلیرهای سونی در نظر گرفته است.

برای اطلاع از مراحل تعمیر و عیب یابی دستگاه و همچنین میزان هزینه تعمیرات می توانید با بخش مشاوره تعمیرات رایان تماس بگیرید و در اولین تماس با تکنسین تعمیرات اطلاعات تکمیلی را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ