تست سالم بودن باند و بلندگو

تست سالم بودن باند و بلندگو

بلندگوها تقریبا در همه لوازم صوتی و تصویری وجود دارند اما کمتر به چشم می‌آیند، ولی که وقتی خراب می‌شوند، از کار می افتند چه در تلویزیون باشد و چه در یک سینمای خانگی دیگر نمی‌توانیم از آن دستگاه استفاده کنیم. برای استفاده از هر بلندگویی ابتدا باید از سالم بدون آن مطمئن شویم و بعد آن را به دستگاه وصل کنیم. در ادامه روش تست سالم بودن باند و بلندگو را آموزش داده و در مورد روش های مختلف تعمیر باند و بلندگو توضیح می دهیم.

تعمیر باند و بلندگوی سینما خانگی

تست سالم بودن باند و بلندگو

برای آزمایش سالم بودن باند و بلندگو چند روش مختلف وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد. ساده‌ترین این روش ها عبارتند از :

استفاده از اهمتر برای تست و آزمایش باند و بلندگو

هر بلندگو یک سیم پیچ دارد که می‌توان سالم بودن آن را با اهمتر سنجید. اهمتر دستگاهی برای سنجش میزان اهم یا همان مقاومت الکتریکی قطعات الکترونیکی است. میزان اهم هر بلندگو روی آن درج می شود. میزان اهم در بلندگوهای مختلف، متفاوت است. اهم بلندگوها نسبت به کارایی، ساختار و فرکانس صدای خروجی آنها بین 3 تا 12 اهم متغیر است.

برای تست و آزمایش بلندگو با استفاده از اهمتر باید دو پراب مثبت و منفی اهمتر را به دو سیم بلندگو وصل می کنیم. رعایت مثبت و منفی پراب و سیم خروجی بلندگو در این آزمایش لازم نیست. در این حالت میزان اهم بلندگو باید در اهمتر دیده شود. اگر مقدار اهم نمایش داده شده در اهمتر با مقداری که روی بلندگو نوشته شده متفاوت باشد، بلندگو خراب است.

تست باند

تست باند و بلندگو با اهمتر

 

 

روش ساده برای تست باند و بلندگو

روش اصلی و صحیح آزمایش و تست سالم بودن باند و بلندگو استفاده از اهمتر است که میزان اهم و مقاومت الکترونیکی بلندگو را هم مشخص می کند. اما ممکن است همه ما اهمتر نداشته باشیم و یا روش استفاده از آن را به خوبی بلد نباشیم.

روش ساده دیگری برای تست و آزمایش بلندگو وجود دارد که بسیار هم کاربردی است. در این روش دو سیم خروجی بلندگو را به دو سر مثبت و منفی یک باطری قلمی و یا نیم قلمی به صورت لحظه‌ای وصل می کنیم. اگر بلندگو سالم باشد در این حالت صدای خش خش ضعیفی در بلندگو شنیده می شود. با این روش شما می توانید از سالم بودن بلندگو و مسیر سیم آن مطمئن شوید.

هر چند در آزمایش بلندگو با استفاده از باطری ایرادهایی مانند خش خش کردن بلندگو قابل تشخیص نیست اما با استفاده از این روش ساده می توانیم ایرادهای اصلی بلندگوها شامل قطع بودن و یا اتصال کوتاه بلندگو را تشخیص داده و با استفاده نکردن از بلندگوی خراب، از سرایت ایراد به دستگاه اصلی جلوگیری کنیم.

اهمیت تست یالم بودن باند و بلندگو چه مربوط به تلویزیون باشد و چه متعلق به یک ضبط و یا سینمای خانگی  از آن جهت است که خرابی بلندگو در مواردی مانند اتصال کوتاه شدن می‌تواند باعث آسیب دیدگی شدید بخش امپلی فایر دستگاه شود. توصیه متخصصین تعمیر تلویزیون و مخصوصا تعمیر سیستم‌های صوتی ایسنت که در فواصل هر چند ماه یکبار وضعیت سلامت بلندگوهای دستگاه را بررسی و مخصوصا در دستگاههایی مانند سینمای خانگی مسیر سیم‌ها را از نظر آسیب دیدگی فیزیکی و اتصالی چک کنید.

 

4 دیدگاه ها

 1. Hi_peykan گفت:

  اگر صفحه ی بلندگو رو به صورت مساوی فشار بدیم به سمت پایین خش خش کرد ینی پرده ی بلندگو مشکل داره البته اینو شنیدم بازم اساتید نظرشونو بگن

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام ، بین سیم پیچ و مگنت (آهنربا) فاصله بسیار کمی وجود دارد. بهم خوردن این فاصله یکی از ایرادهای ایجاد شده در بلندگوها است و آزمایش شما همین فاصله را چک می کند.

 2. ا گفت:

  سلام من دوتا باند 8اهم دارم هردوتا رو به اهم متر یا به ولتاژ میزنم هیچ اتفاقی نمی‌افتد چرا

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، بهترین روش تست بلندگو با اهمتر و سنجش اهم دقیق بلندگو است. اگر اهمتر هیچ اهمی نشان نمی دهد ممکن است بلندگوهای شما قطع شده باشد. از سلامت کارکرد اهمتر خود اطمینان پیدا کنید و سپس مجدد بلندگوها را چک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ