تعمیر سینمای خانگی سامسونگ مدل ht-tx250

تعمیر سینمای خانگی سامسونگ مدل ht-tx250

چند مدل از دستگاه‌های سینمای خانگی سامسونگ بدلیل قابلیت‌های خاص ظاهری شناخته شده هستند. HT-TX250 یکی از آنهاست که دستگاه اصلی در چند حالت قرار می گیرد. در ادامه راجع به ایرادهای متداول و مراحل تعمیر سینمای خانگی سامسونگ مدل HT-TX250 توضیح می‌دهیم اما در ابتدا کمی با ساختار آن بیشتر آشنا شویم.

سامسونگ در طراحی این مدل به مانند اکثر سینمای خانگی های ایستاده خود از درایو سی دی مکشی استفاده کرده که بعلت استفاده از قطعات با کیفیت بسیار خوب عمل می کند.

اپتیکال بلاک استفاده شده در این مدل هم از نوع DL3-D می باشد که یکی از با کیفیت ترین اپتیکال بلاک های فرمت DVD و محصول خود سامسونگ است. در بخش آمپلی فایر از 4 آی سی تقویت کننده صدا استفاده شده که با پردازش اولیه مناسب صدای با کیفیتی تولید می کند و در انتها بخش پاور و تغذیه دستگاه قرار دارد که بدلیل استفاده از قطعات با کیفیت و مدارات مختلف محافظ یکی از کم ایرادترین پاور ها را در بخش تولید سینمای خانگی سامسونگ ارائه کرده است. استفاده از یک پوشش کامل فلزی که کل قطعات الکترونکی دستگاه را از نظر نویز و دفع حرارت کاور می کند به کارایی بالاتر دستگاه کمک قابل توجهی کرده است.

ایرادهای شایع در تعمیر سینمای خانگی سامسونگ مدل HT-TX250

بر اساس آمار بخش تعمیر سیستم‌های صوتی مجموعه رایان ایرادهای شایع در تعمیر سینما خانگی سامسونگ TX250 عبارتند از :

 1. نخواندن صحیح اطلاعات دیسک (CD)
 2. خرابی فن سینمای خانگی
 3. روشن نشدن سینمای خانگی
 4. خاموش شدن سینمای خانگی
 5. کم شدن صدای خروجی

علت نخواندن سی دی در سینمای خانگی سامسونگ

در دستگاه های دی وی دی پلیر و سینمای خانگی بخش اپتیکال بلاک وظیفه خواندن اطلاعات دیسک را بعهده دارد. خرابی هر یک از قطعات این مجموعه باعث می شود سینمای خانگی و یا دی وی دی پلیر دیسک را نخواند.

مجموعه قطعات اصلی و عمومی یک اپتیکال بلاک عبارتند از:

1.موتور اسپندل         2.موتور اسلدر         3.اپتیکال پیکاپ          4. لیمیت سوئیچ

خرابی هر یک از این قطعات باعث می شود مراحل خوانده شدن اطلاعات دیسک به درستی انجام نشود.

در tx250 از اپتیکال بلاک DL3CH استفاده شده که یکی از اپتیک های با کیفیت و از محصولات خود سامسونگ است. بخشی از ایرادهایی که در تعمیر TX50 دیده می شود مربوط به خرابی مکانیزم مکشی بخش سی دی است. این مکانیزم مکشی بسیار با کیفیت ساخته شده است اما به مرور زمان ایرادهایی در آن ایجاد می شود که در بیشتر موارد با ایراد ظاهری قبول نکردن دیسک همراه است.

در مجموعه رایان کلیه قطعات بخش مکانیزم دیسک و اپتیکال بلاک مدل TX250 موجود است و کلیه خدمات تعمیر سینمای خانگی سامسونگ مدل ht-tx250 در این مجموعه ارائه می شود

خطای fan protect در سینمای خانگی سامسونگ

از کار افتادن و یا حرکت نادرست فن تبادل هوا از طریق مدارات محافظ کنترل می شود و به محض دریافت پیام خطا در این بخش پس از چند بار اعلام خطای fan check دستگاه خاموش می شود. تقریبا در تمامی موارد، خرابی فن دستگاه باعث این ایراد می شود اما در مواردی هم با خرابی مدار راه انداز و کنترلر سرعت فن مواجه شده ایم که بعلت قرار گیری این قطعات در مین برد دستگاه بهترین روش برای تعمیر سینمای خانگی سامسونگ مدل ht-tx250 تعویض قطعات خراب بجای تعویض برد است.

تعمیر سینمای خانگی سامسونگ مدل ht-tx250

خاموش شدن سینمای خانگی سامسونگ

یکی از ایرادهایی که در بین دستگاه‌های سینمای خانگی سامسونگ دیده می شود خاموش شدن سینمای خانگی است که بعد از مدتی کار کردن اتفاق می افتد. وقتی دستگاه را روشن می کنیم همه چیز عادی است ولی پی اس چند دقیقه کارکردن و بدون هیچگونه پیام خطا دستگاه خودبخود خاموش می شود.

در عموم موارد خرابی و یا بهتر بگوییم نیمه خراب شدن قطعات بخش آمپلی فایر باعث ایجاد این ایراد می شود. قطعات نیمه خراب با شروع به کار دستگاه کم کم گرم می‌شوند و ایراد آنها ظاهر می شود. مدار محافظ یا پروتکتور دستگاه فعال می شود و برای جلوگیری از سرایت ایراد به قطعات بیشتر دستگاه را خاموش می کند.

البته در برخی از مدل ها به ازای این ایراد کد خطای protect و یا protection در دیسپلس دستگاه نمایش داده می شود و در برخی از مدل ها هم فقط با خاموش شدن سینمای خانگی مواجه می شویم.

اگر با مشکل پروتکت در سینمای خانگی سامسونگ مواج شدید ابتدا همه اتصالات دستگاه را جدا کنید. مخصوصا بلندگوهای دستگاه و تصور نکنید که چون تا دیروز سالم بوده الان هم باید بدون ایراد تصور شود. بارها در مراجعه موارد تعمیر سینمای خانگی دیده‌ایم که مصرف کننده اقدام به اضافه کردن سیم بلندگوها کرده و از چسب برق برای پوشش سیم ها ااستفاده کرده است. چسب به مرور زمان جدا شده و باعث ایجاد اتصالی در خروجی آمپلی فایر و ایجاد خرابی در بخش آمپلی فایر سینمای خانگی شده است.

سپس دوباره دستگاه را آزمایش کنید و اگر هنوز ایراد وجود داشت به یکی از مراکز مجاز تعمیر سینمای خانگی سامسونگ مراجعه کنید.

کم شدن صدای خروجی سینمای خانگی سامسونگ

کم شدن سینمای خانگی ایرادی است که در برخی از مدل‌های سینمای خانگی سامسونگ مانند tx250 دیده می‌شود.در این ایراد باید صدای دستگاه را تا آخر زیاد کنیم تا صدای کمی از آن شنیده شود.

علت کم شدن صدای خروجی در سینمای خانگی سامسونگ معمولا بعلت خرابی بخش آمپلی فایر و برد پاور ایجاد می‌شود.

طراحی دستگاههای سینمای خانگی معمولا به گونه‌ای است که بخش آمپلی فایر – servo – سیستم کنترل و MPEG روی یک برد ساخته می‌شود. این ساختار یکپارچه لزوم تعمیر سینمای خانگی به صورت تعویض قطعات را بیشتر می‌کند. چرا که برای تعویض مین برد سینمای خانگی با مشکلاتی مانند کمبود قطعات و بالارفتن هزینه تعمیر سینمای خانگی مواجه خواهیم شد.

خرابی بخش مکانیکی درایو سینمای خانگی سامسونگ

همانطور که گفتیم در این مدل از سینمای خانگی سامسونگ از درایو مکشی استفاده شده است.

سینمای خانگی سامسونگ مدل ht-tx250 در دوحالت ایستاده و خوابیده قابل استفاده است و ایراد بخش مکانیزم سی دی در دستگاه هایی که به حالت ایستاده قرار داده می شوند بیشتر دیده می شود چرا که در این حالت فشار بیشتری به بخش مکانیزم وارد می شود.

تعمیر مکانیزم‌ها بر اساس روش کار هر مکانیزم و کیفیت ساخت مکانیزم متفاوت است. تعمیرکاران این بخش با توجه به نقشه فنی و قطعات الکترونیکی کنترل کننده، عملکرد مکانیزم را بررسی می کنند و قطعات معیوب را تخیص می دهند. عیب یابی مکانیزم ها در هر دستگاه مختص همان دستگاه است و ممکن است قواعد دستگاه‌های دیگر در مورد آن صدق نکند. مثلا در تعمیر عموم مکانیزم‌ها ، تسمه‌ها یکی از قطعاتی هستند که زودتر از بقیه قطعات خراب می شوند اما در تعمیر سینمای خانگی سامسونگ مدل ht-tx250 و در بیشتر 90% موارد نیازی به تعویض قطعه وجود ندارد.

2 دیدگاه ها

 1. مرتضی گفت:

  سلام
  تمام سیم ها وصله تو تنظیمات هم تست میکنم همه باندها صدا داره
  اما
  فلش وصل میکنم پخش صدا فقط از ساب و دو تا باند انجام میشه
  و باند مرکزی و دو باند دیگه صدا نداره
  چیکار کنم؟
  تورو خدا راهنماییم کنید

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، این حالت در سینمای خانگی شما ایراد نیست. شما می‌ توانید با استفاده از تغییر در تنظیمات بخش آمپلی فایر از همه بلندگوها صدا داشته باشید اما این حالت به معنای تفکیک استاندارد صداها نیست. در واقع در منبع مورد استفاده شما فقط برای دو باند اصلی و ساب صدا در نظر گرفته شده است. شما به صورت مصنوعی می توانید این صدا را به بلندگوهای دیگر منتقل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ