تعمیر ات تخصصی دی وی دی پلیر

تعمیر دی وی دی پلیر بعنوان یکی از لوازم صوتی و تصویری منزل جزئی از خدمات مجموعه تخصصی رایان است. ساختار فنی دی وی دی پلیرها در هر برند، زیربنای فنی سیستم‌های صوتی آن برند را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل تعمیر دی وی دی پلیر در مجموعه تعمیر سیستم‌های صوتی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای صحبت در مورد تعمیر دی وی دی پلیر بهتر است ابتدا کمی با ساختار فنی آن آشنا شویم. سپس ایرادهای شایع در بین دستگاههای دی وی دی پلیر را یک‌ به یک بررسی می‌کنیم.

 

تعمیر دی وی دی

 

آشنایی با ساختار دی وی دی پلیر

دی وی دی پلیر در واقع ساده‌ترین طراحی برای داشتن خروجی صدا و تصویر از یک دیسک یا لوح فشرده توسط یک اپتیکال هد می‌باشد. یک دی وی دی پلیر کلاسیک حداقل از 5 بخش اصلی تشکیل شده است :

 1. بخش تغذیه (power supply)
 2. اپتیکال بلاک (لنز دی وی دی)
 3. مکانیزم درایو دیسک
 4. بخش سروو (servo)
 5. مدار MPEG

بخش پاور یا تغذیه دی وی دی پلیر چگونه کار می کند؟

وظیفه بخش پاور تامین ولتاژ تغذیه بخشهای مختلف دستگاه است. قطعات مختلف یک دی وی دی پلیر برای اینکه روشن شوند و کار کنند به جریان برق با ولتاژ و جریان مناسب نیاز دارند. وظیفه تامین این جریان‌ها بعهده برد پاور است. ورودی آبرد پاور برق 220 ولت شهری و خروجی آن چند ولتاژ با دامنه و جریان متفاوت برای تغذیه بخش‌های مختلف می باشد. بردهای پاور در دستگاههای دی وی دی پلیر معمولا ساختارهای ساده‌ای دارند و دارای 2 یا حداکثر 3 ولتاژ خروجی هستند.

اصلی‌ترین نشانه‌های ظاهری خرابی برد پاور دی وی دی پلیر عبارتند از :

 • روشن نشدن دی وی دی پلیر
 • خاموش شدن دی وی دی ( معمولا بعد از چند دقیقه کارکردن)

اپتیک یا همان لنز دی وی دی پلیر را بهتر بشناسیم

لنز دی وی دی، چشمی دی وی دی ، هد دی وی دی نام هایی است که معمولا مصرف کنندگان برای بخش اپتیکال بلاک  انتخاب می کنند. اپتیکال بلاک حساس‌ترین و آسیب‌پذیرترین قطعه یک دی وی دی پلیر است. در آمار مجموعه تعمیر دی وی دی بالاترین میزان خرابی را در بین قطعات مختلف دارد.

اپتیکال بلاک همانطور که از نام آن پیداست مجموعه ای از قطعات را شامل می شود و وظیفه کلی آن خواندن اطلاعات ثبت شده روی دیسک (لوح فشرده) است.یک اپتیکال بلاک معمولا از قطعات زیر تشکیل می‌شود :

 1. موتور اسپندل
 2. موتور اسلدر
 3. لیمیت سوئیچ
 4. اپتیکال پیکاپ (اپتیک)

اپتیک دی وی دی

 

وظیفه مکانیزم درایو دیسک در یک دی وی دی پلیر

مکانیزم دیسک شامل چند قطعه اصلی مانند سینی دیسک (TRAY) ، موتور لودینگ ، آسانسور ، چرخ دنده ، تسمه و چند سنسور و سوئیچ است. مکانیزم درایو دیسک در عموم دی وی دی پلیرها، تک دیسک ساخته می‌شود.

نیروی محرکه مکانیزم توسط موتور لودینگ تولید و توسط تسمه انتقال قدرت سینی دیسک را باز و بسته می کند. سنسورها و سوئیچ‌ها وضعیت مکانیزم را به بخش کنترل گزارش می‌دهند.

ایرادهایی که در اثر خرابی بخش مکانیزم دیسک در یک دی وی دی پلیر ممکن است ایجاد شود عبارتند از :

 • بیرون نیامدن بخش سی دی (باز نشدن درب دی وی دی پلیر)
 • باز و بسته شدن درب دی وی دی پلیر
 • نخواندن CD و نمایش عبارت NO DISC

 

تعمیر دی وی دی

 

آشنایی با مدار سروو (servo) و وظیفه آن در یک دی وی دی پلیر

مدارات فرمان بخش دیسک را مدار سروو (servo) می‌نامند.

کنترل و تامین ولتاژ موتورهای اسپندل و اسلدر، دریافت پیام از سنسورها، کنترل و بایاس اپتیک بخشی از وظایف بخش سروو (servo) در یک دی وی دی پلیر است.

وظیفه مدار MPEG در دی وی دی پلیر

مدار MPEG وظیفه پردازش اطلاعات دیجیتال و تبدیل آن به سیگنال صدا و تصویر را به عهده دارد. ورودی این مدار اطلاعات دیجیتال و خروجی آن صدا و تصویر قابل انتقال و دیدن و شنیدن است.

با توجه به وظایف مدار MPEG معایب این بخش را هم می توان به شرح زیر نام برد.

 • نداشتن خروجی صدا و یا تصویر
 • قطع شدن خروجی صدا یا تصویر مانند HDMI
 • کار نکردن و یا بد کار کردن کلیه ورودی و خروجی ها

تعمیر دی وی دی , تعمیر تلویزیون

 

ایرادهای متداول در تعمیر دی وی دی پلیر

بر اساس آمار تعمیر دستگاه دی وی دی پلیر مجموعه تخصصی رایان پر تکرار ترین ایرادهایی که در تعمیر دی وی دی پلیر ممکن است با آنها مواجه شویم عبارتند از :

 1. نخواندن اطلاعات دیسک
 2. باز نشدن درب دی وی دی
 3. باز و بسته شدن درب دی وی دی
 4. روشن نشدن دی وی دی پلیر
 5. قطع شدن تصویر خروجی
 6. بهم ریختگی اطلاعات صفحه نمایش
 7. قطع شدن صدا در دی وی دی پلیر

دلایل اجرا نشدن دیسک در یک دستگاه دی وی دی پلیر چیست؟

نخواندن اطلاعات دیسک پرتکرار ترین ایرادی است که در مجموعه تعمیر دی وی دی پلیر در برندهای مختلف دیده می‌شود. عدم شناسایی دیسک توسط دی وی دی پلیر در برندها و مدل‌های مختلف با پیام‌ها و نشانه‌های ظاهری متفاوتی اعلام می شود. وقتی دی وی دی پلیر نمی‌تواند اطلاعات دیسک را به درستی بخواند، پیام‌هایی مانند NO DISC – DISC ERROR – CHECK DISC در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود.

در دی وی دی پلیرهای سونی در این بخش از روش جالبی استفاده شده است : اگر دی وی دی پلیر قادر به شناسایی اطلاعات دیسک نباشد عبارت CAN NOT PLAY نمایش داده می‌شود اما اگر دیسک داخل دستگاه نباشد پیام NO DISC نمایش داده خواهد شد.

قطعه اصلی یک دی وی دی پلیر که اطلاعات دیسک را می‌خواند اپتیکال بلاک است. در بخش آشنایی با اپتیک دی وی دی قطعات مختلف یک اپتیکال بلاک را نام بردیم. در این بخش با وظایف مختلف این اجزاء آشنا می‌شویم تا بهتر بتوانیم در هنگام تعمیر دی وی دی ضعف در عملکرد آنها را شناسایی کنیم. این وظایف عبارتند از :

 • اپتیکال پیکاپ : وظیفه خواندن اطلاعت دیسک را به طور مستقیم بعهده دارد. ساخت نور لیزر و تابش آن به دیسک و دریافت نور برگشتی و انتقال آن به برد سروو وظیفه اصلی این قطعه است.
 • موتور اسپندل : وظیفه چرخش دیسک را برای خوانده شدن اطلاعات بعهده دارد.
 • موتور اسلدر : وظیفه جابجایی اپتیک در نقاط مختلف دیسک را بعهده دارد.
 • لیمیت سوئیچ : باز و یا بسته بودن لیمیت سوئیچ ریست شدن اطلاعات و لودینگ جدید را مشخص می کند.

خرابی و یا ضعف در عملکر هر یک از این قطعات باعث نخواندن دیسک در دستگاه دی وی دی پلیر خواهد شد.

اپتیک دی وی دی

علت باز و بسته شدن درب دی وی دی پلیر چیست؟

وقتی دیسک داخل دی وی دی می‌گذاریم و آن را می‌بندیم بعد از چند لحظه مجددا باز می‌شود. حتی وقتی دیسک داخل آن نمی‌گذاریم درب دی وی دی خودبخود باز می‌شود. این توضیح بسیاری از مراجعین بخش تعمیر دی وی دی پلیر است.

از نظر فنی ایراد باز و بسته شدن درب دی وی دی زمانی ایجاد می‌شود که بعد از بسته شدن درب، مرحله خواندن اطلاعات دیسک آغاز نشود.

این ایراد به دلایل زیر ممکن است ایجاد شود :

 • معیوب شدن اپتیکال بلاک یا همان لنز دی وی دی پلیر
 • خرابی قطعاتی مثل چرخ دنده و یا تسمه‌ها
 • قرار نگرفتن سی دی در محل صحیح

علت روشن نشدن دی وی دی پلیر چیست؟

روشن نشدن دی وی دی پلیر یکی دیگر از ایرادهایی است که ممکن است با آن مواجه شوید.

روشن نشدن دی وی دی پلیر در اکثر موارد بعلت خرابی در دو بخش ایجاد می‌شود :

 1. خرابی برد پاور
 2. خرابی در بخش سیستم کنترل

برد پاور همانطور که از نام آن پیداست وظیفه تامین ولتاژ و تغذیه قسمت‌های مختلف دی وی دی پلیر را بعهده دارد. ولتاژ ورودی آن برق شهری و خروجی آن چند ولتاژ با دامنه و جریان‌های مناسب است. معمولا خروجی برد پاور در دی وی دی پلیرها محدود به 2 یا 3 ولتاژ خروجی می‌شود.

بخش سیستم کنترل در دی وی دی پلیر وظیفه کنترل قسمت‌های مختلف را بعهده دارد. ایجاد حالت استندبای، کنترل برد پاور، کنترل ورودی و خروجی‌ها از جمله وظایف بخش سیستم کنترل یک دی وی دی پلیر است

با توجه به استفاده کمتر از دیسک طی سالهای اخیر اغلب دستگاههای دی وی دی پلیر ممکن است مدتها بدون استفاده باقی بمانند. اگر در مدت های طولانی از دستگاه های دی وی دی خود استفاده نمی کنید آنها را از برق جدا کنید.

دلیل قطع شدن تصویر خروجی دی وی دی چیست؟

قطع شدن تصویر خروجی دی وی دی پلیر به دلایل متفاوتی می‌تواند اتفاق بیفتد. اگر با مشکل قطع شدن تصویر خروجی دی وی دی پلیر مواج شدید می‌توانید از روش عیب یابی زیر برای رفع ایراد استفاده کنید :

 1. ابتدا دقت کنید که تلویزیون را در حالت ورودی صحیح قرار دهید.
 2. از سلامت کابل انتقال سیگنال تصویر مطمئن شوید.
 3. وقتی دی وی دی را روشن می‌کنیم باید لوگوی آن در تصویر تلویزیون ظاهر شود.
 4. همه خروجی‌های تصویر دی وی دی را چک کنید.

اگر با انجام صحیح همه این اقدامات باز هم خروجی تصویر دی وی دی پلیر شما تصویر ندارد باید از متخصصین تعمیر دی وی دی پلیر کمک بگیرید.

آموزش تعمیر دی وی دی خانگی

آموزش تمیز کردن لنز دی وی دی پلیر

لنز خارجی اپتیک یا همان لنز دی وی دی بسیار حساس و در مقابل عوامل خارجی مانند گرد و غبار آسیب پذیر است. در واقع گرد و غبار باعث کثیف شدن لنز خارجی اپتیک دی وی دی و منحرف شدن اشعه آن می‌شود.

اگر با کثیف شدن لنز دی وی دی مواج شدید باید بدانید که روش تمیز کردن آن بسیار ساده است .در ادامه روش صحیح تمیز کردن لنز دی وی دی را به شما آموزش می دهیم :

برای تمیز کردن لنز خارجی از گوش پاک کن و یک قطره آب استفاده کنید. ابتدا غبار لنز را به آرامی با یک گوش پاک کن خشک تمیز کنید سپس از گوش پاک کن مرطوب استفاده کرده و سپس با گوش پاک کن خشک رطوبت باقیمانده را از بین ببرید.

به هیچ وجه از موادی مانند استون ، عطر و ادکلن ، تینر و یا سایر مواد پاک کننده برای تمیز کردن لنز دیوی دی و یا سینمای خانگی استفاده نکنید چرا که موجب آسیب دیدگی شدید لنز می شوید. در این حالت تنها راه تعمیر دی وی دی پلیر تعویض کامل اپتیکال پیکاپ خواهد بود.

رفع ایراد باز نشدن درب دی وی دی پلیر

اگر با ایراد باز نشدن درب دی وی دی پلیر مواجه شدید می‌توانید از روش‌های زیر قبل از مراجعه به مراکز تعمیر سیستم‌های صوتی استفاده کنید.

 • دستگاه دی وی دی را حداقل 10 دقیقه خاموش کرده و مجددا به برق وصل کنید. برخی از اشکالات ممکن است با این روش موقتا رفع شود.
 • معمولا در زیر بخش مکانیزم دیسک یک اهرم برای باز کردن دستی درب دی وی دی وجود دارد. با استفاده از این اهرم مکانیزم درب دی وی دی را باز کنید.
 • یکی از قطعاتی که ممکن است معیوب باشد تسمه بخش مکانیزم است. می‌توانید تسمه را تعویض کنید

اگر بعد از انجام همه این مراحل هنوز مشکل رفع نشده باشد، توصیه می‌کنیم از دستکاری بیشتر خودداری کرده و با یکی از مراکز تعمیر دی وی دی پلیر تماس بگیرید.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ