آموزش صحیح تمیز کردن لنز دی وی دی پلیر و سینمای خانگی

تمیز کردن لنز دی وی دی , تعمیر سینمای خانگی

آنچه در این نوشته خواهید خواند

در این نوشته با روش صحیح تمیز کردن لنز دی وی دی آشنا می شویم تا با انجام آن آسیبی به دستگاه ما نرسد.

نخواندن سی دی و نمایش no disc در دستگاه های دی وی دی و سینمای خانگی یکی از ایراد های شایع است و اولین احتمالی که در این حالت به ذهن مصرف کننده می رسد خاک گرفتن و یا کثیف بودن لنز دستگاه است. در اوایل ظهور و استفاده پر تعداد از دستگاه های دارای بخش سی دی که بیشتر به صورت ضبط های خانگی بودند این احتمال در اغلب موارد به واقعیت تبدیل می شد، ورود گرد و غبار به داخل دستگاه ها طبیعی است اما برخی از ساختارهای داخلی این دستگاه ها  مانند ترانس های کاهنده و یا فن های بزرگ باعث تشدید این حالت می شد.

طراحان به سرعت متوجه ایجاد این ضعف شدند و با ایجاد تغییراتی در دستگاه سعی در بر طرف کردن این ضعف نمودند. استفاده از اپتیک های دارای شاتر ، کاور کردن بخش اپتیکال بلاک ، حذف ترانس های کاهنده که در عین حال باعث کاهش وزن دستگاه هم می شود از مهمترین این اقدامات هستند که باعث شده درصد خرابی بخش اپتیکال بلاک دستگاه های دی وی دی و سینمای خانگی در اثر گرد و غبار تا حد صفر نزول کند.

 

از لنز پاک کن استفاده نکنید:

یکی از اقدامات اشتباه در بخش تعمیر دی وی دی و سینمای خانگی ها استفاده از لنز پاک کن ها است. در این پاک کننده ها که به صورت سی دی طراحی می شوند یک قطعه نمدی با سرعت چرخش یک سی دی (چند دور در ثانیه) به لنز خارجی اپتیکال بلاک برخورد می کند و بسیار دور از ذهن است که بتواند باعث تمیز شدن لنز خارجی بدون آسیب زدن به آن شود.

 

تمیز کردن لنز دی وی دی , تعمیر سینمای خانگی

 

از پاک کننده ها و موا شیمیایی استفاده نکنید :

یکی دیگر از اقدامات اشتباه دیده شده در این بخش استفاده از مواغد مختلف مانند ادکلن ، استون و حتی تینر برای تمیز کردن لنز دی وی دی است. این اقدام باعث آسیب دیدگی لنز خارجی اپتیک می شود.

 

تمیز کردن لنز دی وی دی , تعمیر سینمای خانگی

 

 

تمیز کردن لنز دی وی دی :

تجربه ثابت کرده بهترین راه تعمیر دی وی دی مراجعه به متخصصین تعمیرات سینمای خانگی و دی وی دی است اما اگر همچنان اصرار دارید که لنز دستگاه را تمیز کنید این کار را با استفاده از یک عدد گوش پاک کن مرطوب با یک قطره آب انجام دهید و بعد از آن با یک گوش پاک کن خشک لنز خارجی را کاملا خشک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط