برد پاور تلویزیون led , lcd , plasma

برد پاور تلویزیون

آنچه در این نوشته خواهید خواند

در نوشته دیگری به بررسی ساختار مین برد در تلویزیون های ال ای دی پرداختیم که با واکنش مثبت بازدیدکنندگان مواجه شدیم. در این نوشته قصد داریم به بررسی ساختار برد پاور تلویزیون های led , lcd , plasma  بپردازیم.

اهمیت برد پاور در مجموعه تعمیرات تلویزیون به این دلیل است که منبع تغذیه همه قطعات تلویزیون است و به همین دلیل ایجاد برخی از ایرادها می تواند باعث آسیب دیدگی سایر قطعات شود.

بخش های مختلف برد پاور در تلویزیون های ال سی دی ، ال ای دی ، پلاسما

مدار یکسوساز اولیه : ولتاژ متناوب ac و یا همان برق شهر با ولتاژ بین 100 تا 240 ولت ورودی این بخش است. پس از فیوزها و قطعات محافظ اولیه ولتاژ ac تبدیل به ولتاژ dc می شود.

مدار ساخت ولتاژ استندبای : در این مدار ولتاژ استندبای ساخته می شود. با ایجاد این ولتاژ مدار سیستم کنترل تلویزیون در حالت استندبای تغذیه می شود و باعث می شود که با اتصال برق شهر ، تلویزیون در حالت استندبای قرار گیرد. پس از روشن شدن تلویزیون میزان جریان مصرفی این مدار به حداقل می رسد.

بخش اولیه برد پاور : در این بخش ولتاژهای لازم برای بایاس چاپرها ایجاد می شود. چاپرها در واقع سیم پیچ هایی هستند که ولتاژهای مختلف با دامنه های متفاوت برای تغذیه بخش های مختلف را ایجاد می کنند.

بخش ثانویه برد پاور : در این بخش ولتازهای ایجاد شده توسط چاپرها یکسو و صاف می شود و در مواردی که لازم باشد کنترل (رگولاسیون) لازم روی آنها انجام می شود.

مدار ولتاژ بک لایت : ولتاژ تغذیه بخش بک لایت تلویزیون در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی در این بخش ایجاد می شود. در تلویزیون های ال سی دی معمولا خروجی این بخش ولتاژ 24 ولت است که برای تغذیه برد بک لایت ساخته می شود و در تلویزیون های ال ای دی که معمولا برد بک لایت حذف شده و قطعات آن به برد پاور اضافه شده است ، ولتاژ تغذیه لامپ های بک لایت بطور کامل در این مدار تولید می شود و به طور مستقیم برای تغذیه لامپ ها بکار می رود.

با توجه به خط مشی انجام تعمیرات با گارانتی طولانی مدت بجای تعویض جهت کاهش هزینه در مجموعه تعمیر تلویزیون گروه رایان خدمات تعمیر برد پاور تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی و پلاسما ، 4K ، CURVE با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های اتوماتیک انجام می شود.

4 پاسخ

  1. سلام و عرض اب
    تلویزیون پلاسما 60 اینچ ال جی مدل 60PN65000
    وقتی دکمه پاور تلویزیون یا کنترل رو می زنیم، بعد صدای تیک روشن شدن ، بدون اینکه صفحه مانیتور روشن شود ، بعد از چندبار چشمک زدن چراغ قرمز ، مجددا به حالت استندبای برمی گردد.
    میخواستم راهنمایی ام کنید در صورت نیاز به تعمیر بردهای Y و X و برد پاور، چقدر برآورد هزینه می شود؟

    1. با سلام، تعمیر بردهای Y و X در تلویزیون پلاسما محدود به تعویض قطعات مشخصی نمیشود و به همین دلیل تعیین هزینه تعمیر تلویزیون کمی مشکل است. البته بخش تعمیر تلویزیون پلاسما هم به مقرون به صرفه بودن قیمت تعمیر تلویزیون معتقد هستند اما ارائه قیمت هایی که ضمانت اجرایی نداشته باشد، مشکلی را حل نمی کند. بهترین روش تعمیر تلویزیون پلاسما، بررسی و عیب یابی دستگاه و تعیین هزینه است چون در نظر داشته باشید در همین ایراد ظاهری ممکن است برد پاور تلویزیون شما معیوب باشد. در موارد مشابه با تعویض برد پاور و یا تعمیر آن ایرادهای مشابه زیادی را رفع کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط