آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی

آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی

آنچه در این نوشته خواهید خواند

آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی یکی از پکیج های رایگان آموزشی مجموعه رایان در بخش تعمیر سیستم صوتی خانگی است. ما اطلاعات آموزشی 0 تا 100 دستگاه های مختلف را در اختیار همگان قرار می دهیم. اگر توان تعمیر دستگاه را در خود می بیند با آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی ما همراه باشید.

آموزش تعمیر ضبط صوت قدیمی

شاید شما هم دوست داشته باشید تعمیر ضبط کاست خور و یا ضبط صوت خانگی قدیمی خود را انجام دهید ولی ندانید که از کجا باید شروع کنید. برای آغاز آموزش تعمیرات ضبط صوت خانگی بعنوان یک دستگاه الکترونیکی ابتدا باید چند اصل کلی و پایه ای را بدانید که در تعمیر هر دستگاهی به کار می‌آید.

 • دستگاه را به طور کامل عیب یابی کنید
 • راجع به ایرادهای مختلف دستگاه، اطلاعات کاملی به دست آورید
 • روش تعمیر ایرادهای مختلف را مشخص کنید

مشکلات و ایرادهای دستگاه را به دقت مشخص کنید. می‌توانید این کار را با تفکیک ایرادها شروع کنید. مثلا ایراد از کار افتادن بخش دیسک را می توان به چند بخش تقسیم کرد: باز نشدن درب بخش سی دی یا همان سینی دیسک، از کار افتادن چرخش سینی دیسک  (CHANGE) و یا لود نشدن دیسک. تفکیک ایراد و شناسایی دقیق آنها به شما کمک می‌کند تا بهتر بتوانید اطلاعات لازم در مورد هر ایراد را بدست آورید.

در قدم بعدی با جستجوی منابع مختلف مانند اینترنت اطلاعات کاملی از ایراد ایجاد شده و قطعات مربوط به آن بدست آورید. اگر به این نتیجه رسیدید که می‌توانید دستگاه را باز کنید از تمام مراحل و قطعاتی که می خواهید باز کنید عکس بگیرید. می‌توانید از ترفندهایی مانند شماره گذاری قطعات هم استفاده کنید. حتی در مورد ساده‌ترین قطعات هم فکر نکنید که محل نصب و یا شکل قرارگیری آنها در خاطرتان می‌ماند. شما نیروی حافظه خود را در جاهای مهمتری نیاز دارید.

نکات مهم در آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی

در این بخش چند نکته مهم و طلایی که باید در تعمیر ضبط خانگی و یا سایر سیستم‌های صوتی در نظر داشته باشید را به شما بگوییم:

 • هیچ قطعه‌ای را با فشار زیاد باز نکنید و یا با فشار بیش از حد جا نزنید.

یکی از نکات بسیار مهم در باز و بسته کردن دستگاههای مختلف در نظر داشته باشید این است که هیچ قطعه‌ای را نباید با با فشار غیر معمول باز کنید و یا سر جای خودش قرار دهید. هر جا دیدید که فشار غیر معمول لازم است بدانید مسیر را اشتباه رفته‌اید.

 • قطعات با عمر مفید کمتر بیشتر در معرض خرابی هستند

نکته مهم دیگر این است که از دیدگاه تعمیرات ضبط خانگی، قطعات با عمر مفید آنها شناخته می شوند. مثلا در تعمیر یک مجموعه مکانیزم ضبط کاست خور به ترتیب تسمه ها، سوئیچ ها، موتور و چرخ دنده‌ها از عمر کوتاه تری نسبت به هم برخوردارند و بیشتر در معرض خرابی هستند.

 • دستگاههایی که سالم هستند نیازی به سرویس ندارند.

یکی دیگر از مشکلاتی که در تعمیر سیستم‌های صوتی با آن مواجه می‌شویم، آسیب دیدگی دستگاهها در موقع سرویس کردن دستگاه است، در حالی که نیازی به سرویس نبوده است.

نکته مهم این است که کار اضافه نکنید یا به بیان ساده‌تر هیچ گاه دستگاهی که معیوب نیست را بی دلیل و مثلا به قصد سرویس باز نکنید. بسیاری از خطاها در این مواقع اتفاق می افتد.

آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی

تعویض تسمه ضبط صوت

تسمه ها یکی از قطعات مکانیزم دستگاه های مختلف هستند که عمر مفید کمتری نسبت به قطعات دیگر دارند و ممکن است که گشاد و یا پاره شوند.

برای تعویض تسمه ضبط صوت لازم است که اندازه دقیق تسمه را بدانید و یا اینکه از اندازه گیری و مطابقت با تسمه قبلی استفاده کنید. معمولا در صورت نیاز به تعویض تسمه و مشخص نبودن شماره از یک شماره پایین تر نسبت به تسمه معیوب استفاده می کنند.

تسمه ها با چند پارامتر شناخته و انتخاب می شوند. ضخامت و طول تسمه اصلی ترین ویژگی‌هایی هستند که در شناخت یک تسمه به کارمی روند و در صورت نیاز به تعویض باید رعایت شوند.

خرید تسمه ضبط صوت خانگی

تسمه ها از نظر ضخامت به 4 دسته تقسیم می شوند:

 1. معمولی
 2. پهن 
 3. ویدئویی
 4. نازک

به غیر از نوع و میزان ضخامت تسمه در انتخاب اندازه (طولی) تسمه هم باید دقت کنید. انتخاب تسمه گشاد ممکن است ایراد را اصلاح نکند و در حالت بدتر اینکه ممکن است شکل ظاهری ایراد را تغییر دهد و فکر کنید که دستگاه ایراد دیگری دارد. مثلا ممکن است بعد از تعویض تسمه دستگاه نوار جمع کند و شما فکر کنید دستگاه ایراد دیگری هم دارد و به سراغ تعویض قطعات دیگر بروید.

انتخاب تسمه کوچکتر از حد مجاز هم به نوع دیگری به دستگاه آسیب میزند و ممکن است با ایجاد فشار روی چرخ دنده ها و مخصوصا موتورها باعث خرابی سریع آنها شود.

خرید تسمه ضبط صوت

ارورهای مختلف در تعمیر سیستم‌های صوتی خانگی

یکی از مواردی که در آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی حتما باید در نظر گرفته شود و عامل مهمی در کمک به عیب یابی صحیح دستگاه معیوب است، سیستم عیب یاب داخلی دستگاه ها است.

شرکت‌هایی مثل سونی، پاناسونیک و سامسونگ در طراحی سیستم‌های صوتی خود از سامانه عیب یابی داخلی استفاده می‌کنند. سیستم عیب‌ یاب داخلی، محدوده قطعات معیوب را مشخص می‌کند و با پیام و کدهای مشخص در دیسپلی دستگاه نمایش داده می‌شود.

در برندهای مختلف برای نشان دادن محدوده قطعات معیوب ممکن است از کدهای خاصی استفاده شود که شناخت آنها در تعمیر بهتر سیستم صوتی به شما کمک می‌کند.

معروفترین ارورهایی که در تعمیر سیستم‌های صوتی ممکن است با آنها مواجه شوید عبارتند از:

            برند سیستم صوتی                           ارور                 قطعات معیوب
                پاناسونیک                          F61  آمپلی فایر – پاور – فن DC
               پاناسونیک                          F76  پاور – سیستم کنترل
                 سونی                  PLEASE WAIT  اپتیک – مکانیزم اپتیک و دیسک – برد servo
                  سونی                        C3100  مکانیزم دیسک – برد servo
                  سونی                        C1370  اپتیکالا بلاک – مکانیزم اپتیک
                  سونی                        EJECT  خرابی مکانیزم کاست و دیسک
                  سونی           PUSH POWER PROTECT  پاور – رگولاتورها – آمپلی فایر
                  سونی                  MECHA ERROR  مکانیزم دیسک و کاست

 

 

نمایش پیام FAN CHECK در سینمای خانگی سامسونگ

در نوشته های دیگر همه این کدها و قطعات معیوب مربوط به آنها و نحوه تعمیر در دستگاه های مختلف را توضیح داده ایم. نکته اصلی اینکه شناخت این کدها به پروسه تعمیر سیستم صوتی کمک زیادی می کند و یکی از ملزومات آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی است.

تعمیر ضبط صوت قدیمی در منزل قابل انجام است؟

موضوع اصلی این نوشته آموزش تعمیر ضبط صوت خانگی است اما همه تعمیرات بوسیله افراد عادی قابل انجام نیست و نیاز به تخصص دارد.

یکی از خدمات مجموع رایان تعمیرات ضبط در منزل و محل مشتری است. تکنسین های تعمیرات رایان با آشنایی با برندها و مدل های مختلف سیستم های صوتی ، ضبط های خانگی ، سینمای خانگی و دی وی دی پلیرها و آگاهی از ایرادهای متداول و شناخت قطعات مختلف آنها قادر به تعمیر آنها در منزل و یا محل مشتری هستند.

همچنین برای دستگاه هایی که به علت هایی مانند ایرادهای متفاوت ، مدت زمان طولانی برای تعمیر ، نیاز به تست دستگاه و موارد مشابه در محل مشتری قابل تعمیر نیستند سرویس حمل و نقل دستگاه در نظر گرفته و تا حد ممکن پروسه تعمیر را تسهیل کرده ایم.

در صور نیاز به خدمات تعمیر سیستم های صوتی مختلف می توانید با تماس با بخش مشاوره رایان اطلاعاتی مانند قطعات معیوب ، مدت زمان تعمیر و هزینه تقریبی را دزیافت کنید.

تعویض تسمه ضبط صوت خانگی
تسمه ضبط صوت خانگی

نصب ماژول بلوتوث روی انواع سیستم‌های صوتی – فلش خور کردن

سیستم‌های صوتی قدیمی که قدرت و کیفیت بسیار بالایی دارند،

نصب بلوتوث به تنهایی به صورت 100 داخلی انجام می شود اما در صورت نیاز به نصب همراه USB و فلش خور کردن دستگاه ، طبیتا نیاز به پورت USB خراجی وجود دارد. کلیه مراحل نصب USB و فلش خور کردن انواع سیستم های صوتی مانند ضبط های خانگی قدیمی در مجموعه رایان با بالاترین کیفیت ممکن انجام شده و صدای خروجی بدون نقص و نویز تحویل می شود.

در نمونه های قدیمی بردهای فلش خور کردن کیفیت برخی از قطعات سخت افزاری به نسبت راضی کننده نبود که در نمونه های جدید این حالت اصلاح شده است.

با تماس با مشاورن تعمیرات رایان از جزئیات این طرح آگاهی پیدا کنید.

 

 

58 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر

  یه سوالی داشتم اگر امکانش هست راهنماییم کنید
  یه ضبط سونی RV6 دارم (سه دیسک) تمام قسمتها تا چند وقت قبل سالم بود ترانس رو ولتاژ میگیرم خروجیها درسته stk سالمه یهو نمیدونم چه مشکلی پیش اومده که وقتی به برق میزنم فقط چراغ کلید پاور روشن میشه و هیچی عمل نمیکنه حتی رقص نور هم نمیاد. فقط موقع اتصال به برق، سه تا رله به کار میافتن و قسمت کاست شروع به چرخیدن میکنه دو سه بار مکانیزمش بالا پایین میشه و دیگه کلا هیچ اتفاقی نمیافته ممکنه بفرمایید ایراد از چه بخشی میتونه باشه؟ کلا اتصالات بخش مکانیزم کاست رو قطع کردم بازم هیچ اتفاقی نیافتاد

  1. با سلام ، عیب یابی الکترونیکی دستگاه‌ها بر اساس نقشه فنی و روش های مشخصی صورت می‌گیرد تا ایراد دستگاه مخشص شود. اینکه مثلا عنوان می کنید آی سی stk سالم است ، یا خروجی ترانس درسته !!!!! کمکی به حل مشکل نمی کند. با توجه به محدوده سکونت خود از افراد متخصص کمک بگیرید.

   1. سلام من ی ضبط ال جی دارم چند روز پیش به بلتوث میخواستم وصل شم یهویی ی صدایی داد و دیگه آهنگ بخش نکرد روشن میشه کانکت هم میشه آهنگ پلی میکنم در حال اجرا هستی ولی صدا خروجی نداره مشکلش از کجاست ؟

    1. با سلام، در واقع ایراد دستگاه شما قطع شدن صدای خروجی است؟ در این حالت باقی فانکشن‌های دستگاه باید به درستی کار کند. اگر صحیح است احتمالا بخش آمپلی فایر دستگاه شما معیوب شده است.

  2. سلام.وقت بخیر.یه داستگاه ضبط ال جی دارم.چند روزیه صداش خیلی کم شده.شاید در حد یک بیستم صدای واقعیش.میشه لطفا راهنماییم کنید مشکل چیه؟

   1. سلام، در اغلب موارد کم شدن صدای ضبط خانگی و یا به طور کل سیستم‌های صوتی به دلیل از کار افتادن بخش تقویت صوت است. باید بدانید که صدای خروجی در چند مرحله تقویت می‌شود. اگر بخش اصلی این تقویت کننده از کار بیفتد صدا کم می‌شود. آمار تعمیر ضبط خانگی ال جی نشان می‌دهد در اغلب موارد بخش پاور که ولتاژ تغذیه آمپلی فایر را تولید می‌کند معیوب می‌شود. در این حالت تقویت کننده اصلی خاموش شده و صدای خروجی ضبط خانگی ال جی شما کم می‌شود.

 2. سلام ، بنده ضبط طبقاتی سونی مدل lbt-810 رو دارم که قسمت کاست تسمه‌ها فاسد شدن و مثل قیر روی غلطک چسبیده و برای تهیه نمونه و اندازه فابریکش رو ندارم میشه لطفا راهنمایی کنید چطوری میتونم پیدا کنم و یا خود شما موجود دارید .؟

  1. با سلام ، مجموعه رایان فروش قطعه ندارد، اما فروشگاه هایی هستند که می توانید قطعه مورد نظر خود را خریداری کنید. با بخش مشاوره تعمیرات رایان تماس بگیرید.

 3. سلام وقت بخیر
  بنده ی ضبط سونی vx88دارم که الان ی مدتیه درحالت استندبای خودبخود روشن میشه ی چند ثانیه روشنه دوباره خودش خاموش میشه و هی تکرارمیشه این روشن خاموش شدنه .بنده اززاهدان مزاحمتون میشم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. با سلام ، ایرادی که در ضبط خانگی سونی خود توضیح داده‌اید جزء ایرادهای معمول در این بخش نیست و نیاز به بررسی و عیب یابی دستگاه دارد. فرمان های عمومی دستگاه در بخش سیستم کنترل ایجاد شده دو به بخش های مختلف منتقل می شود. ممکن است در این بخش دچار ایراد شده باشید و یا این که کلیدهای پنل دچار اتصالی شده باشند.

   1. سلام
    بنده یه ضبط صوت سونی دارم و ترانه ای رو در نوار کاست ضبط کردم.
    زمانی ک این نوار رو در دستگاه قرار میدم بدون هیچ ایراد اون رو پخش میکنه
    ولی این نوار رو در ضبط صوت دیگری ک پاناسونیکه قرار میدم، ترانه رو کندتر پخش میکنه.
    دلیلش چیه؟ مشکل از ضبطه یا نوار؟
    نوار کاست های دیگری رو که ضبط شده بودن از قبل رو در ضبط پاناسونیک قرار میدم ولی مشکلی برای پخشش وجود نداره.

    1. با سلام، قطعا این حالت از نوار کاست ضبط شده است اما هیچ کدام از سه دستگاه (سونی – پاناسونیک و کاست) معیوب نیستند. بعضی مواقع به دلیل نوع کدگذاری صدا در دستگاههای مختلف این حالت ایجاد می‌شود، اما نمی‌توان از لفظ ایراد و خرابی برای آن استفاده کرد.

 4. سلام ظبط صوت قدیمی ال جی دارم
  1سوکتی ک سیم باند بهش وصل میشه شکسته
  2کابل ساب ووفر ‌ پاره شده سوکتی هم ک سر کابل ساب بوده ک تقریبا مثل صحفه کلید های قدیمی هست گم شده

 5. سلام،من یه باند برند اپرا به ارتفاع ۱۴۰ سانت دارم،فقط باند خالیه،جفتش که اصلیش بود رو تو اسباب کشی بردن،همین باند مونده،دو تا ساب داره،یه توئیتر و باند،میخوام راش بندازم و صدا ازش بگیرم،الان به یه آمپیلی سینما خانگی ال جی وصلش کردم،اما فقط باند و توئیترش صدا داره،ساب رو وصل میکنم صداش گنگه و بعد قطع میشه،چکار کنم؟آمپیلی جدا واسش تهیه کنم که خیلی هزینه داره یا میتونم از همین سینما خانگی ال جی سابشو راه بندازم،اهم و واتشو نمیدونم

  1. با سلام، این تطبیق باید براساس اهم و وات دو دستگاه انجام شود. باید ممشخصات هر دو بخش را در نظر بگیرید و بهترین اتصال را ایجاد کنید. البته اگر مشخصات با هم تطابق نداشته باشد باعث پروتکت سینمای خانگی یا آسیب دیدگی بخش آمپلی فایر آن خواهد شد.

 6. سلام. وقت‌تون بخیر
  ببخشید یک راهنمایی از شما میخواستم.
  ضبط صوت خانگی من که ناسیونال ژاپن و قدیمی هست اکثریت نوار کاست‌ها را با صدای بم پخش می‌کند. مثلا صدای خواننده زن را تقریبا به صدای مرد نزدیک می‌کند. مشکل و علت از کجا هست؟!

  1. با سلام، تغییر تن و کیفیت صدا در ضبط های قدیمی در بخش کاست به چند عامل بستگی دارد. یکی از این عوامل تعداد دور موتور بخش کاست است. این مقدار که اهمیت زیادی دارد باعث کشیده شده صدا و تغییر زیر و بمی صدا می‌شود. عامل دیگری که در کیفیت صدا تاثیر دارد تنظیم بودن هد ضبط خانگی است. هد بخش کاست به صورت مستقیم با نوار کاست تماس برقرار می کند و پیچ تنظیم آن معمولا روی درب کاست مشخص شده است.

 7. سلام من یک دستگاه صوتی تصویری سامسونگ دارم ولی چند وقت ارو pAL روی صفه نمایشگر میاد ولی روشن نمیشه دلیلش منبع تغذیه میتونه باشه اصلا قابل تعمیر هست ممنون میشم راهنمای کنید

  1. با سلام، ابتدا مدل دقیق دستگاه را تعیین کنید. متوجه منظور شما از دستگاه صوتی تصویری نشدیم. اگر منظور ضبط خانگی سامسونگ است که خروجی تصویری دارد باید مدل دقیق دستگاه را قید کنید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با بخش مشاوره تعمیرات رایان تماس بگیرید تا در صورت نیاز با راسل عکس یا فیلم اطلاعات نورد نیاز شما ارائه شود.

 8. سلام ضبط صوت من دکمه پلی رو می زنم هد میره بالا ولی دکمه استب رو می زنم هد دیگه نمیره بالا و گیر می کنه میشه راه نماییم کنین

  1. با سلام، مکانیزم کاست ضبط خانگی شما معیوب است. تعمیر مکانیزم چه در یک ضبط خانگی چه در دستگاههای دیگر تئوری مشخصی ندارد. باید براساس تجربه با عملکرد قطعات مختلف آشنا باشید تا بتوانید قطعه یا قطعات معیوب را تشخیص دهید. در اولین قدم می‌توانید بر اساس دستورالعمل تعویض تسمه ضبط خانگی، این قطعات را تعویض کنید.

 9. سلام سامسونگ۱۳۰۰ وات max-ds9250 همه قسمتها کار میکند ولی چراغ استندبای وپنل جلوی دستگاه روشن نمی شود. راهنمایی بفرمایید.

  1. با سلام، خروجی بخش پاور را کنترل و اندازه‌گیری کنید. در عین حال دقت کنید که برخی ایرادها در این سری تعمیر ضبط خانگی سامسونگ با عیب یابی معمولی قابل شناسایی نیست و حتما باید تجربه برخورد با آن ایراد را داشته باشید

 10. سلام من یه ضبط سامسونگ دارم که فکر کنم یه باندو اشتباه وصل کردم اتصالی کرد الان وقتی روشنش میکنم میگه خوشآمدی بعد 3 سانیه میگه خدافظ وع خیر نیایی???? . موندم چشه

  1. با سلام، اگر اتصالی ایجاد شده باشد به احتمال زیاد بخش آمپلی فایر ضبط سامسونگ شما آسیب دیده است که با ظاهر ایراد و خاموش شدن هم همخوانی دارد.

 11. سلام من یک ضبط Panasonic sa-vk725d دارم.
  مشکلش اینه که وقتی ضبط رو روشن میکنم اولین دکمه که بزنم ضبط کار میکنه ولی بعدش هیچ دکمه ی جز خاموش/روشن کار نمیکنه.
  دیسکش هم خراب بود که دادم به یه نفر برام یه برد بلوتوث گذاشت و دیسکش رو هم در آورد و الان دیگه کار میکنه اما بازم اون مشکلش رو داره و وولوم هم کار نمیکنه نمیتونم صداش رو کم و زیاد کنم.

  1. با سلام، بهتر بود قبل از این که نصب بلوتوث را انجام دهید مشکل اصلی دستگاه را برطرف می کردید. در سیستم های صوتی معمولا عملکرد کلی دستگاه منوط به کارکرد صحیح همه قسمت ها است. مثلا در بعضی از مدل های مینی های فای پاناسونیک وقتی وقتی بخش سی دی از کار می افتد، کلید aux همکار نمی کند. در این حالت چون بقیه فانکشن ها کار می کند مصرف فکر می کند که کلید خراب شده است. بهتر است برای تعمیر ضبط خانگی خود با یکی از متخصصین تعمیرات ضبط خانگی پاناسونیک تماس بگیرید.

 12. با سلام من یه ظبط پاناسونیک مدل vk90dدارم مشکل این ظبط اینه که وقتی دستگاه خاموش میکنم بطور خودکار خودش دوباره روشن میشه میشه راهنمایی کنید عیب از کجاست

  1. با سلام، ابتدا بخش میکرو سوییچ ها را بررسی کنید هر چند بعید به نظر می رسد و سپس به سراغ بخش سیستم کنترل بروید. البته عیب یابی ضبط پاناسونیک در این بخش کمی مشکل است. بهترین روش تعمیر ضبط پاناسونیک شما تعویض برد و مشخص شدن برد معیوب و سپس اقدام برای تعمیر برد معیوب است.

 13. سلام وقت به خیر . ایراد قطع شدن صدا و یا کم بودن صدا در حد سیگنال در سیستم های صوتی کلاس دیجیتال اینورتری از چی میتونه باشه ؟ مثلاً بنده سیستم الجی 11000 وات فلشخور دارم که صداش در نمیاد اما روشن میشه و همه چیزش هم کار میکنه . دو سه تا دی وی دی سینمایی هم دارم که همین مشکل رو دارن . ممنون میشم راهنمایی کنید . تشکر

 14. سلام ظبط سامسونگ دارم که هنگامی که روشن میکنم روشن میشه بعد از چند ثانیه می‌نویسه protect و خاموش میشه و اینکه باز کردم دیدم یکی از تسمه ها در رفته ، کمک میکنید ممنون میشم

  1. با سلام:
   پروتکت ضبط خانگی سامسونگ: به علت ایجاد اشکال در عملکرد بخش پاور آمپلی فایر است
   در رفتن تسمه ضبط سامسونگ شما هم معمولا به دلیل شکستگی یکی از چرخ دنده ها ایجاد می شود و ارتباطی به پروتکت ضبط سامسونگ شما ندارد.

   اگر مطالب مربوط به تعمیر ضبط صوت خانگی را با دقت بیشتری بخوانید متوجه خواهید شد که در ضبط سونی وقتی بخش کاست در حالت کار کردن قفل شود پیام ejejct نمایش داده شده و با خاموش شدن ضبط خانگی مواجه می شویم اما در ضبط سامسونگ این اتفاق نمی افتد.

  1. با سلام، در مورد نصب بلوتوث روی ضبط خانگی و یا فلش خور کردن انها روش های مختلفی وجود دارد. نصب برد فلش خور روی ضبط صوت شما به درستی و آن چه مورد نظر شماست انجام نشده است و با انجام تغییرات اصلاحی می توانید این مشکل را برطرف کنید.

 15. درود بر شما ، یه صوتی تصویری پاناسونیک دارم CDخور ان بیرون می آید ولی CD را که می گذاریم تو نمی رود . بدون CD هم تو نمی رود. ممکنه برای تعمیر آن راهنمایی بفرمایید یا بفرمایید که اشکال از چیست ؟ ساکن یزد هستم . با سپاس. موسوی 19/5/402

  1. با سلام، در سیستم های صوتی پاناسونیک معمولا از مکانیزم 5 دیسک استفاده شده است. روی ایم مدل مکانیزم ها معمولا ایرادهای مختلف تایمینگ و قطعات مختلفی مانند چرخ دنده ها ایجاد می شود. تعمیر بخش سی دی پاناسونیک در این دستگاهها تنها توسط تعمیرکاران حرفه ای قابل انجام است و توصیه میکنیم دستکاری نکنید. اما اگر مکانیزم سی دی شما تک دیسک است ابتدا باید سنسورها و تسمه ها چک کنید و سپس سراغ قطعات بعدی مثل موتورها و یا قطعاتی مثل چرخ دنده ها بروید.

 16. سلام
  من یک دستگاه 3 cd و ضبط و پخش کاست خور قدیمی با دو باند مجزاLG دارم بعد از مدت طولانی خواستم استفاده کنم قسمت مکانیکی سالم نمایشگر سالم اما کاملا سایلنت و بی صداست تشخیص خودم ic صداش سوخته اما دلیلی وجود نداره
  و اگر درست تشخیص دادم نمی‌دانم ic صداش کجاست
  و یا اگر غلطه لطفا در هر صورت راهنمایی ام کنید
  متشکرم

  1. با سلام، تشخیص خرابی آی سی خروجی صدا روش‌های مختلفی مثل اهم چک و ولت چک دارد. بعضی مواقع لازم است که آزمون و خطا کرده و اقدام به تعویض قطعه کنید. مراحل تعمیر ضبط خانگی ال جی شما می‌تواند به این شکل اجرایی شود: اهم چک مدار آمپلی فایر از نظر اتصال کوتاه و یا قطعی قطعات مختلف – ولت چک مدار تغذیه امپلی فایر – بررسی وجود فون در آمپلی فایر . در ادامه باید روش های دیگری را به کار ببرید که اگر تجربه کافی در زمینه تعمیرات ندارید توصیه میکنیم از متخصصین تعمیرات ال جی در محدوده خود کمک بگیرید.

  1. با سلام، برای خارج کردن نوار کاست که در مکانیزم ضبط گیر کرده است به هیچ وجه فشار وارد نکنید. مهمترین نکته‌ای که در کار با مکانیزم ها باید در نظر داشته باشید این است که هیچ قطعه‌ای را با فشار زیاد جدا و یا جا نزنید. هر جا دیدید لازم است فشار بیش از حد نرمال وارد کنید باید بدانید که دارید اشتباه میکنید. اگر مکانیزم شما دارای سلونویید یا نوعی سیم پیچ است، اهرم آن را فشار دهید و با چرخاندن موتور و یا چرخ دنده اصلی که به موتور درگیر است سعی کنید مکانیزم را به حرکت در آورید تا در حالت خلاص قرار گرفته و نوار خارج شود.

  1. با سلام، راجع به ارور f61 پاناسونیک نوشته‌های مختلفی در سایت وجود دارد. این پیام به دلیل فعال شدن سیستم عیب یابی نمایش داده شده و بمعنای وجود خطر برای دستگاه است. خرابی بخش آمپلی فایر، خرابی فن، معیوب شدن قطعات بخش پاور، از مهمترین دلایل مواجه شدن شما با این خطا است. برای اطلاعات بیشتر به نوشته‌های زیر مراجعه کنید:

   پروتکت ضبط خانگی + راه حل
   رفع ارور F61 در سینمای خانگی پاناسونیک SA-HT895

  1. با سلام، مسیر خروجی بلندگوها را دنبال کنید به بخش تقویت صدا می‌رسید. خروجی تقویت کننده صوت همیشه به صورت آی سی طراحی نمی‌شود، ممکن است از قطعات دیگری مثل ترانزیستور برای آن استفاده شده باشد اما به هر حال این بخش معمولا همراه یک خنک کننده، فن و یا قطعات دیگر مشابه است.

 17. با سلام خسته نباشید بنده یه ضبط اکیا دوتیکه ژاپنی دارم فلش خور شده الان خرجی باندها جریان داره وتق میزنه باندها قفل میشه با چنتا باند امتحان کردم یا درست میشه یه ضربه میزنی بقل ضبط دوباره تق میزنه صدا قط میشه میشه راهنمایی کنید مشکل چیه
  ممنون

  1. با سلام، برای تعمیر ضبط های حرفه ای و ایرادهایی که به این شکل و غیر معمول ایجاد میشود باید عیب یابی شود. ممکن است ظاهر ایراد با خرابی قطعات متفاوت باشد.

 18. با عرض سلام.من یک واکمن سونی دارم.دکمه قرمز یا همون ریکورد فشرده میشه ولی روی نوار کاست صدایی ضبط نمیکنه.میشه راهنمایی بفرمایین.با تشکر

  1. با سلام، تعمیر واکمن به دلیل ظرافت و کوچکتر بودن قطعات و در عین حال وجود تفاوت‌های مکانیکی و الکترونیکی با تعمیر ضبط صوت خانگی متفاوت است. الته همانطور که در بخش تعمیر ضبط خانگی هم گفتیم، بخش تعمیر مکانیزم ها به صورت تئوری قابل انتقال نیست. باید با اطلاع از وظیفه قطعات مختلف و زمان بندی انها بتوانید قطعه معیوب را تشخیص دهید. اما اگر بخواهیم جواب صحیح به شما بدهیم باید ابتدا قطعاتی که احتمال خرابی آنها بیشتر است مثل تسمه ها و سوئیچ ها را بررسی کنید. به احتمال زیاد مشکل شما با عیب یابی صحیح در همین حد برطرف می‌شود.

 19. سلام من ی ضبط آیوا سه دیسک دو کاسته دارم وهردو بخشش خرابه نیاز به سرویس داره نمایندگی تون کجاست بیارم برا تعمیر

  1. با سلام، برای تعمیر ضبط خانگی آیوا، مدل دستگاه را یادداشت کرده و ابتدا با بخش مشاوره تعمیرات تماس بگیرید. امکان نصب بلوتوث هم روی این دستگاهها ممکن است و شرایط آن را می‌توانید بپرسید.
   66942697
   66593629

 20. با عرض درود و ارادت
  من یک سیستم صوتی آیوا مدل Z-D7000M دارم میخواستم لنز سیدی اون رو پیدا کنم اگر هست اطلاع بدین

  1. با سلام، اپتیک یا همان (لنز سیدی) که نام بردید موجود است. برای اطلاعات بیشتر با بخش پشتیبانی سایت تماس داشته باشید: 66942697 – 66593629

 21. سلام لطفاراهنمایی کنید یک دستگاه رادیوضبط سونی دبلیو ۵۵ دارم قسمت کاست صدا نداره اماقسمت cdصداداره تمام کابل هاشو چک کردم سالمن لطفاراهنمایی کنیدسراغ کدوم قسمت باید دست بزنم

  1. با سلام، مسیر صدا را از هد کاست ها باید دنبال کنید. اگر تعمیر دستگاههای صوتی انجام می‌دهید باید بدانید که روش عیب یابی در این ایراد معکوس انجام میشود. مدارهای فیلتر را باید چک کنید و سپس آی سی سوئیچ. البته این مسیر عیب یابی هست ولی ایرادی که نام بردید براساس تجربه بسیار نادر است. نوشته مفصلی راجع به تعمیر ضبط سونی w55 داریم که در صورت نیاز میتوانید مراجعه کنید.

 22. سلام من یه دستگاه ضبط صوت قدیمی دارم. که نوار کاست میخوره مدل sony CFM-D1 رو رادیو کار میکنه خوب ولی رو نوار وقتی نوار رو میزارم صدای اهنگ میاد ولی صدای خواننده واضح نیست و تند و ناخوانا میخونه باید چیکار کننم؟

  1. با سلام، معمولا ایرادهایی که در این دستگاههای با کیفیت اما قدیمی ایجاد می‌شود بیشتر در بخش مکانیزم است. برای تعمیر ضبط صوت خود ابتدا باید بخش مکانیزم را بررسی کنید: سرعت و دور موتور در این دستگاهها اهمیت زیادی دارد. بعد از ان باید مسیر نوار مثل پینچ و دوک ها چک کنید. تنظیمات الکترونیکی (پتانسیومترها) هم می‌تواند مشکل شما را رفع کند. البته بعنوان یک مصرف کننده انتظار نداریم که همه این موارد را بتوانید بررسی و یا تعمیر کنید. حداقل کاری که می‌توانید انجام دهید تمیز کردن هد ضبط صوت است. این کار را با دقت و با استفاده از تینر و یا الکل می‌توانید انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط