دستورالعمل تعویض تسمه ضبط خانگی

تعویض تسمه ضبط خانگی

آنچه در این نوشته خواهید خواند

تسمه‌ها یکی از اولین قطعاتی هستند که ممکن است در ضبط خانگی شما خراب شده و باعث شوند که دستگاه از کار بیفتد. در این نوشته به شما آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توانید تعویض تسمه صبط خانگی خود را در منزل انجام دهید و از پرداخت هزینه تعمیر ضبط خانگی خود جلوگیری کنید.

 

اهمیت تعویض تسمه ضبط خانگی

از تسمه‌ها عموما برای انتقال قدرت از موتور به چرخ‌دنده‌ها استفاده می‌شود. با خرابی تسمه، این انتقال قدرت به درستی انجام نمی‌شود و آن بخش از دستگاه از کار می‌افتد. نکته مهم در مورد خرابی تسمه در سیستم‌های صوتی د

ایرادهایی که در یک ضبط خانگی در اثر خرابی تسمه‌ها ممکن است ایجاد شوند عبارتند از:

  1. خرابی بخش کاست، قفل شدن مکانیزم، جمع کردن نوار و …
  2. از کار افتادن بخش دیسک
  3. باز نشدن سینی (tray)بخش سی دی
  4. از کار افتادن چرخش (change) سینی دیسک

در بسیاری از مدل‌های ضبط‌های خانگی وقتی بخش سی دی و یا کاست از کار می‌افتد، کارکرد سایر بخش‌ها هم با اختلال مواجه می‌شود. مثلا در اکثر ضبط خانگی سونی وقتی بخش دیسک از کار می‌افتد، صدای خروجی دستگاه هم قطع می‌شود و یا اگر کاست از کار بیفتد، با نمایش ارور EJECT به طور اتوماتیک خاموش می‌شود.

حالا که با اهمیت تسمه‌ در ضبط‌ خانگی آشنا شدید، ساده‌ترین روش تعویض تسمه ضبط خانگی را به شما آموزش می‌دهیم.

تعویض تسمه ضبط خانگی

روش تعویض تسمه ضبط خانگی

اگر به این نتیجه رسیدید که باید در ضبط خانگی خود تسمه‌ها را تعویض کنید، ابتدا توصیه می‌کنیم که از شکل و محل قرارگیری تسمه‌ها و سایر قطعات عکس بگیرید. چرخ دنده‌های مختلف در مکانیزم، از نوع چینش و تنظیم خاصی پیروی می‌کنند که در اصطلاح تعمیرات سیستم های صوتی به آن تایمینگ می‌گویند. با این کار اگر به هر دلیل شکل قرارگیری قطعات تغییر کرد می‌توانید آنها را به حالت اولیه برگردانید.

تسمه‌ها معمولا به دو حالت خراب می‌شوند:

  1.  نرم می‌شوند و به اصطلاح کش می‌آیند 
  2. خشک شده و پاره می‌شوند

به یاد داشته باشید که قبل از نصب تسمه جدید حتما مسیر تسمه‌ها شامل: فولی موتور، غلطک‌ها، چرخ‌دنده‌ها و تمامی قطعاتی که تسمه با آنها در ارتباط بوده است را با پنبه و الکل تمیز کنید.

بعد از تعویض تسمه ضبط خانگی خود حتما میزان کشش آن را تست کنید. مقدار کشش یک تسمه سالم بیشتر به صورت تجربی حاصل می‌شود. اما بدانید که بیشتر اشتباهات و آسیب‌ها در این بخش به دلیل انتخاب تسمه‌های کوچکتر از حد استاندارد ایجاد می‌شود. آسیبی که یک تسمه تنگ به مکانیزم وارد می‌کند بیشتر از انتخاب یک تسمه بزگتر از حد مجاز است.

انتخاب تسمه ضبط خانگی

تسمه‌ها اندازه‌ مشخص و استاندارد دارند و با محاسبات فنی انتخاب و ساخته می‌شوند. در هنگام تعویض تسمه ضبط خانگی باید از قطعه یدکی استاندارد و فابریک همان دستگاه استفاده شود. 

اگر به تسمه‌ فابریک ضبط خانگی خود دسترسی ندارید، می‌توانید از تسمه جایگزین استفاده کنید. این تسمه ها در فروشگاههای لوازم یدکی فروخته می‌شوند و با شماره بندی و ضخامت‌های مختلف در دسترس هستند.

تسمه‌ها از جنس لاستیک هستند و در اثر کارکرد و به مرور زمان گشاد می‌شوند. اگر شماره استاندارد یک تسمه را نمی‌دانید موقع تعویض تسمه جایگزین را یک شماره کوچکتر از تسمه خراب دستگاه انتخاب کنید. اما خیلی مراقب باشید که تسمه جایگزین کوچکتر از حد استاندارد نباشد. یک تسمه کوچک و به اصطلاح تنگ غیر از این که به درستی کار نخواهد کرد در زمان کوتاهی باعث آسیب دیدگی دستگاه شما می‌شود.

تعویض تسمه ضبط خانگی

نکات مهم در نگهداری از تسمه‌ها

تسمه ها بعنوان قطعات مصرفی شناخته می‌شوند و دارای عمر مفید هستند. رعایت برخی نکات می‌تواند باعث افزایش عمر مفید آنها شود. یکی از این نکات استفاده مستمر از دستگاههایی است که دارای تسمه و در کل بخش مکانیزم هستند. برخلاف روال معمول دستگاههای مختلف الکترونیکی استفاده نکردن از دستگاههایی مانند ضبط خانگی، دی وی دی پلیر که دارای بخش مکانیزم هستند باعث افزایش روند سرعت استهلاک و خرابی برخی از قطعات آنها خواهد شد. عمر مفید قطعاتی مانند تسمه‌ها و موتورها در اثر کار نکردن به مدت طولانی، کاهش پیدا می‌کند.

در ساختار مکانیزم کاست و یا دسک یک ضبط خانگی یک تسمه حداقل بین دو چرخ دنده قرار می‌گیرد و شکل آن قطعات با به خود می‌گیرد. اگر این تسمه به مدت زیادی در حالت بدون کار باقی بماند شکل و قالب محیط را بخود می‌گیرد. تسمه‌ای که تغییر شکل می‌دهد دیگر به درستی کار نمی‌کند. برای رفع این مشکل حداقل هفته‌ای دوبار ضبط خانگی خود را روشن کنید و اجازه دهید بخش های مختلف آن چند دقیقه کار کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط