تعمیر سینمای خانگی سونی

یکی از ویژگیهای خاص طراحی های لوازم صوتی و تصویری سونی که در بخش تعمیر سینمای خانگی به یک نکته مثبت بدل می شود استفاده از قطعات مشابه در تولید آنهاست، به نحوی که اکثر دستگاههایی که در یک محدوده زمانی تولید می شوند تنها از نظر وات خروجی با هم تفاوت دارند و همین مهندسی طراحی در بخش خدمات ، تعمیر سینمای خانگی سونی را متفاوت و متمایز از سایر برندها کرده است.

 

 

 

تعمیر سینمای خانگی سونی

تعمیرات سینمای خانگی سونی

 

 

اولین قدم در مجموعه عملیات تعمیر سینما خانگی سونی مشخص کردن مدل کد دستگاه است. مدل کد سینمای خانگی سونی در عموم دستگاههای در حال استفاده با عبارت DAV و در دستگاههای جدیدتر که دارای درایو بلو ری هستند با پیشوند BDV شروع شروع می شود.

سونی در تولید سیستمهای صوتی خود به مانند تلویزیون ها، از فانکشن Self Diagnostic یا همان عیب یاب داخلی استفاده کرده است. این سیستم عیب یاب که نقش محافظتی هم دارد وقتی ایرادی در یکی از بخش های دستگاه ایجاد می شود دستگاه را خاموش کرده و یک پیام خطا متناسب با محدوده ایراد و قطعات معیوب نمایش می‌دهد. البته این سیستم عیب یاب در مقایسه با تلویزیون های سونی بسیار ساده‌تر است و ایرادهای کمتری را شامل می شود.

عیب یابی سینمای خانگی سونی

ایجاد حالت please wait در سینمای خانگی سونی

در بسیاری از دستگاههای سونی مانند سینمای خانگی ، ضبط خانگی و دی وی دی پلیرهای سونی حالت PLEASE WAIT ایجاد می‌شود. این حالت عموما با از کار افتادن بخش درایو دیسک دستگاه همراه است و در برخی از مدل‌ها بدلیل پردازش سیگنال صدا در بخش راه‌انداز دیسک، وقتی بخش سی دی دستگاه از کار می‌افتد، صدای خروجی هم قطع می شود و حتی نمی ‌توان از ورودی AUX دستگاه استفاده کرد.

وقتی دستگاه را روشن می‌کنیم برای لحظاتی بخش‌های مختلف چک و وضعیت آنها بررسی می شود. مکانیزم کاست‌ها حرکت می کند و در نقطه مشخصی قرار می گیرد، بخش CD هم بکار می‌افتد و وضعیت وجود دیسک داخل دستگاه چک می شود. در این زمان کوتاه، دستگاه هنوز آماده به کار نیست و با نمایش عبارت please wait از مصرف کننده خواسته می ‌شود که مدت کوتاهی صبر کند. اگر به هر دلیل چک کردن بخش های مختلف به پایان نرسد، دستگاه در همان حالت باقی می‌ماند و نمایش please wait هم ادامه پیدا می کند.

تعمیر سینمای خانگی سونی

ایجاد حالت please wait در سینمای خانگی سونی

PUSH POWER PROTECTION در تعمیر سینمای خانگی سونی

پروتکت کردن در واقع یک حالت حفاظتی است که در دستگاه‌هایی که دارای بخش آمپلی فایر هستند در نظر گرفته می‌شود. با ایجاد خرابی در قطعاتی از دستگاه که ممکن است به سایر قطعات هم آسیب بزند مدارات محافظ فعال شده و دستگاه را غیر فعال می کنند. همزمان با خاموشی دستگاه پیامی مبنی بر ایجاد این نوع ایراد در دیسپلی دستگاه نمایش داده می شود.

در دستگاه های سینمای خانگی سونی هم حالت پروتکشن وجود دارد و با پیام push power protection شناخته می شود. با روشن کردن دستگاه مدار محافظ وجود ایراد را شناسایی می‌کند و با غیر فعال کردن داخلی دستگاه از سرایت ایراد به سایر قعات جلوگیری می کند و از مصرف کننده می‌خواهد که دستگاه را خاموش کند. مهمترین اشکالاتی که باعث نمایش این پیغام می شود عبارتند از

  1. ایجاد اشکال در بخش آمپلی فایر (تقویت صدا)
  2. خرابی قطعات برد پاور
  3. خرابی قطعات تغذیه برد سروو

به بیان دیگر در دستگاه های سینمای خانگی سونی هر نوع ایرادی که باعث ایجاد اضافه بار روی برد پاور دستگاه شود توسط سیستم عیب یابی دستگاه شناسایی می شود و پس از روشن کردن دستگاه عبارت push power protection نمایش داده می شود.

حل مشکل پروتکت سینمای خانگی سونی

همانطور که گفتیم پروتکت سینمای خانگی سونی که با نمایش پیام push power protect همراه است یکی از ایرادهایی است که ممکن است در سینمای خانگی سونی خود با آن مواجه شوید. اما بعنوان یک مصرف کننده چه نکاتی را می توانیم برای رفع این ایراد انجام دهیم :

اولین قدم جدا سازی سیم های بلندگوهای سینمای خانگی است. همه سوکت ها را جدا کنید و مجددا دستگاه را آزمایش کنید. اگر ایراد برطرف شده بود آن وقت باید به سراغ بلندگوها و سیم های ارتباطی بروید. برای آزمایش بلندگوها باید از اهمتر استفاده کنید اما اگر اهمتر ندارید نگران نباشید، با یک باطری قلمی ساده هم می توانید بلندگوها را چک کنید. اگر دو سر یک باطری قلمی را به دو سیم بلندگو بزنید صدای خش خش در بلندگو شنیده می‌شود که نشانه سلامت بلندگو است. اگر صدا شنیده نشود سیم بلندگوی خراب را هم از نظر اتصالی چک کنید. مخصوصا سیم بلندگوهای surround  که بلند تر هستند و احتمال خرابی بیشتری دارند.

نکته دیگری که باید چک کنید اتصالی سیم ها در محل اتصال به بلندگوها است. سیم ها در محل اتصال به بلنگو دارای سوکت نیست و احتمال اتصال آنها به هم وجود دارد.

 

کد خطای C3100 در تعمیر سینمای خانگی سونی

در عموم دستگاه های سینمای خانگی سونی از این کد خطا برای نمایش ایجاد اشکال در بخش مکانیزم دستگاه استفاده می شود. چرخ دنده ها ، موتورها ، قطعات مختلف بخش آسانسور و داخل و خارج کردن دیسک در ابتدای روشن شدن دستگاه مجددا راه اندازی و بارگذاری می شوند و اگر در طی کردن این مراحل اشکال و ایرادی ایجاد شود کد خطای c 31 00 نمایش داده می شود.

اگر با این ایراد در دستگاه خود مواجه شدید در اولین اقدام می توانید به صورت دستی درب بخش سی دی را باز کنید. توضیح بیشتر اینکه در اکثر دستگاههای دی وی دی و سینمای خانگی در زیر بخش مکانیزم اهرمی برای باز کردن دستی مکانیزم تعبیه شده است. در واقع این اهرم بخش سی دی را خلاص می کند و شما می توانید بدون روشن کردن دستگاه درب بخش سی دی را باز کنید. وقتی درب بخش سی دی را باز کردید دستگاه را به برق بزنید. ممکن است در اثر همین اقدام شما دستگاه مجحددا شروع به کار کند.

 

can not play در تعمیر سینمای خانگی سونی

در دستگاه های سینمای خانگی سونی اگر دستگاه قادر به خواندن دیسک نباشد کد خطای can not play نمایش داده می شود و این یکی از تفاوت های دستگاه های سونی با سایر برندهاست که عدم توانایی دستگاه در خواندن اطلاعات دیسک را عبارت can not play و عدم وجود دیسک در دستگاه را با کد خطای no disc نمایش می دهد.

نمایش can not play معمولا به دلیل خرابی اپتیکال بلاک سینمای خانگی و ناتوانی آن در خواندن اطلاعات دیسک نمایش داده می شود اما ممکن است به دلایل دیگری مانند خرابی برد سروو و یا کابل انتقال اطلاعات اپتیک هم این خطا اتفاق بیفتد.

 

سینمای خانگی سونی سی دی را نمی خواند

در بخش تعمیر سینمای خانگی سونی هم بمانند مجموعه تعمیرات سینمای خانگی و دی وی دی پلیر در سایر برندها بیشترین آمار خرابی مربوط به ایجاد اشکال در بخش درایو سی دی و نخواندن اطلاعات دیسک های مختلف است و عملکرد نادرست اپتیکال بلاک دستگاه باعث می شود اطلاعات دیسک به صورت درست خوانده و پردازش نشود.

همانطور که در ابتدای نوشته گفتیم استراتژی خاص سونی در استفاده از قطعات مشابه باعث شده است که در مدل های مختلف سینمای خانگی سونی از چند مدل محدود اپتیکال پیکاپ استفاده شود و این محدودیت که همراه با کیفیت خاص و متمایز برند سونی است کمک بزرگی به مجموعه پروسه تعمیر سینمای خانگی سونی از مرحله مشاوره تعمیرات تا انجام خدمات کرده است.

یکی دیگر از موارد مهم در دستگاه های سینمای خانگی سونی استفاده از کاور برای مجحموعه اپتیکال بلاک است.

تقریبا تمامی محصولات سینمای خانگی سونی دارای پوششی هستند که تمام مجموعه اپتیکال بلاک و مکانیزم آن را در بر گرفته و از گرد و غبار محافظت می کند.

این ابتکار سونی در گذشته فقط شامل پوشاندن اپتیکال بلاک دستگاه می شده است مثلا در اپتیک DBU1 که در دوره طولانی روی دستگاههای سونی استفاده شده و نمونه اصلی آن محصول شرکت میتسومی از پوشش خاصی استفاده شده که در هنگام بیکاری اپتیک روی آن را می پوشاند و مانع از نفوذ گرد و غبار می شود.

تعمیر سینمای خانگ سونی

اپتیک سینمای خانگی سونی KHM313CAAA

 

سینمای خانگی سونی دیسک های DVD را نمی خواند

در این حالت سی دی های حاوی اطلاعات با فرمتهای دیگر صوتی و تصویری در دستگاه خوانده می شود ولی فقط روی دیسکهای دی وی دی،دستگاه قادر به خواندن اطلاعات دیسک نیست. اپتیکال بلاک بیشترین احتمال خرابی را در این ایراد دارد اما باید راه برای بررسی بیشتر تعمیرکار سینمای خانگی سونی باز گذاشت.

 

قطع شدن صدای بلندگوهای عقب در سینمای خانگی سونی

یکی از آپشنهای صوتی است که با ایراد داشتن دستگاه اشتباه گرفته می شود. این حالت را می توانید با تغییر در حالت خروجی اکولایزر دستگاه بر طرف کنید.

تعمیر سیستمهای صوتی و مخصوصا محصولات سونی غیر از تخصص نیازمند دقت و ظرافت خاصی است که توصیه میکنیم حتما در هنگام نیاز به سرویس و تعمیر سینمای خانگی سونی در جستجوی آن باشید.

 

 ریست سینما خانگی سونی

ریست یا تنظیم دوباره در لوازم صوتی و تصویری به بازگشت تنظیمات مختلف دستگاه به حالت کارخانه گفته می شود.

ریست فکتوری سینمای خانگی که در نقشه فنی و دیاگرام این دستگاهها با نام cold reset شناخته می شود باعث می شود اطلاعات قابل تغییر دستگاه به صورت تنظیمات پیش فرض و اولیه برگردد. ریست کردن سینما خانگی سونی در مدل های مختلف به یک روش تقریبا مشابه و عموما با فشار دادن سه کلید روی پنل دستگاه به صورت پشت سرهم انجام می شود.

به عنوان مثال ریست فکتوری سینمای خانگی سونی مدل DZ870 بر اسا اطلاعاتی که در نقشه فنی دستگاه وجود دارد با فشار دادن سه کلید STOP و EJECT و POWER انجام می‌شود. با فشار دادن این سه کلید به صورت پشت سر هم و تقریبا همزمان عبارت COLD RESET در دیسپلی سینمای خانگی نمایش داده می شود و عملیات ریست سینمای خانگی سونی و بازگشت اطلاعات به صورت اول انجام می شود.

روش هایی که در ریست کردن سینما خانگی سونی عمومیت بیشتری دارند عبارتند از :

STOP   +  EJECT  +  POWER

STOP   +   ENTER   +   POWER

STOP   +  DISPLAY   +   DVD TOP MENU

STOP   +   DISPLAY   +   GROOVE

آپدیت سینما خانگی سونی

امن ترین روش برای آپدیت کردن دستگاه های سینمای خانگی استفاده از فایل های مطمئن اعلام شده و حتی المقدور تست شده است.

مجموعه رایان در بخش تعمیر سینمای خاگی در عموم موارد مراجعه اقدام به بروزرسانی و آپدیت سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه ها می نماید. آپدیت و بروزرسانی نرم افزاری در دستگاه های سینمای خانگی عموما باعث ایجاد تغییرات عمده در دستگاه ها نمی شود و در صورتی که دستگاه مورد استفاده شما مشکل خاصی ندارد الزام به انجام این کار نیست اما در صورتی که برای تعمیر سینمای خانگی سونی خود مجموعه متخصصین رایان را انتخاب کرده اید مطمئن باشید که مجموعه عملیات مورد نیاز قطعا در دستگاه شما انجام خواهد شد.

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ