تعمیر سینمای خانگی سونی

یکی از ویژگیهای خاص طراحی های لوازم صوتی و تصویری سونی که در بخش تعمیر سینمای خانگی به یک نکته مثبت بدل می شود استفاده از قطعات مشابه در تولید آنهاست به نحوی که اکثر دستگاههایی که در یک محدوده زمانی تولید می شوند تنها از نظر وات خروجی با هم تفاوت دارند و همین مهندسی طراحی در بخش خدمات ، تعمیر سینمای خانگی سونی را متفاوت و متمایز از سایر برندها کرده است

 

 

 

تعمیر سینمای خانگی سونی

 

 

اولین قدم در مجموعه عملیات تعمیر سینما خانگی سونی مشخص کردن مدل کد دستگاه است. مدل کد سینمای خانگی سونی در عموم دستگاههای در حال استفاده با عبارت DAV و در دستگاههای جدیدتر که دارای درایو بلو ری هستند با پیشوند BDV شروع شروع می شود

سونی در تولید سیستمهای صوتی خود به مانند تلویزیون ها، از فانکشن Self Diagnostic یا همان عیب یاب داخلی استفاده کرده است اما کارکرد این عیب یاب در سیستم های صوتی سونی بسیار محدودتر است و تنها چند ایراد را شناسایی کرده و کد عبارت معادل آن را نمایش می دهد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم

عیب یابی سینمای خانگی سونی

ایجاد حالت please wait در سینمای خانگی سونی

در بسیاری از دستگاههای سونی مانند سینمای خانگی ، ضبط خانگی و دی وی دی پلیرهای سونی حالت PLEASE WAIT ایجاد می‌شود. این حالت عموما با از کار افتادن بخش درایو دیسک دستگاه همراه است و در برخی از مدل‌ها بدلیل سوئیچ شدن صدا در بخش راه‌انداز دیسک خروجی صدای دستگاه هم قطع می شود و حتی نمی ‌توان از ورودی AUX دستگاه استفاده کرد.

وقتی دستگاه را روشن می‌کنیم برای لحظاتی بخش‌های مختلف چک می‌شود و وضعیت آنها بررسی می شود. بخش CD هم چک می شود و وضعیت وجود دیسک داخل درایو چک می شود. در این زمان کوتاه دستگاه هنوز آماده به کار نیست و با نمایش عبارت please wait از مصرف کننده خواسته می ‌شود که مدت کوتاهی صبر کند. اگر به هر دلیل چک کردن بخش های مختلف به پایان نرسد، دستگاه در همان حالت باقی می‌ماند و نمایش please wait هم ادامه پیدا می کند.

تعمیر سینمای خانگی سونی

ایجاد حالت please wait در سینمای خانگی سونی

PUSH POWER PROTECTION در تعمیر سینمای خانگی سونی

در دستگاه های سینمای خانگی سونی هر نوع ایرادی که باعث ایجاد اضافه بار روی برد پاور دستگاه شود توسط این کد خطا شناسایی می شود و پس از روشن کردن دستگاه عبارت push power protection نمایش داده می شود.

مهمترین اشکالاتی که باعث نمایش این پیغام می شود عبارتند از

  1. ایجاد اشکال در بخش آمپلی فایر (تقویت صدا)
  2. خرابی قطعات برد پاور
  3. خرابی قطعات تغذیه برد سروو

بیشترین موارد خرابی در مجموعه تعمیر سینمای خانگی است که باعث نمایش این عبارت می شود.

کد خطای C3100 در تعمیر سینمای خانگی سونی

در عموم دستگاه های سینمای خانگی سونی از این کد خطا برای نمایش ایجاد اشکال در بخش مکانیزم دستگاه استفاده می شود. چرخ دنده ها ، موتورها ، قطعات مختلف بخش آسانسور و داخل و خارج کردن دیسک در ابتدای روشن شدن دستگاه مجددا راه اندازی و بارگذاری می شوند و اگر در طی کردن این مراحل اشکال و ایرادی ایجاد شود کد خطای c 31 00 نمایش داده می شود.

 

can not play در تعمیر سینمای خانگی سونی

در دستگاه های سینمای خانگی سونی اگر دستگاه قادر به خواندن دیسک نباشد کد خطای can not play نمایش داده می شود و این یکی از تفاوت های دستگاه های سونی با سایر برندهاست که عدم توانایی دستگاه در خواندن اطلاعات دیسک را عبارت can not play و عدم وجود دیسک در دستگاه را با کد خطای no disc نمایش می دهد.

 

سینمای خانگی سونی سی دی را نمی خواند

در بخش تعمیر سینمای خانگی سونی هم بمانند مجموعه تعمیرات سینمای خانگی و دی وی دی پلیر در سایر برندها بیشترین آمار خرابی مربوط به ایجاد اشکال در بخش درایو سی دی و نخواندن اطلاعات دیسک های مختلف است و عملکرد نادرست اپتیکال بلاک دستگاه باعث می شود اطلاعات دیسک به صورت درست خوانده و پردازش نشود.

همانطور که در ابتدای نوشته گفتیم استراتژی خاص سونی در استفاده از قطعات مشابه باعث شده است که در مدل های مختلف سینمای خانگی سونی از چند مدل محدود اپتیکال پیکاپ استفاده شود و این محدودیت که همراه با کیفیت خاص و متمایز برند سونی است کمک بزرگی به مجموعه پروسه تعمیر سینمای خانگی سونی از مرحله مشاوره تعمیرات تا انجام خدمات کرده است.

یکی دیگر از موارد مهم در دستگاه های سینمای خانگی سونی استفاده از کاور برای مجحموعه اپتیکال بلاک است.

تقریبا تمامی محصولات سینمای خانگی سونی دارای پوششی هستند که تمام مجموعه اپتیکال بلاک و مکانیزم آن را در بر گرفته و از گرد و غبار محافظت می کند.

این ابتکار سونی در گذشته فقط شامل پوشاندن اپتیکال بلاک دستگاه می شده است مثلا در اپتیک DBU1 که در دوره طولانی روی دستگاههای سونی استفاده شده و نمونه اصلی آن محصول شرکت میتسومی از پوشش خاصی استفاده شده که در هنگام بیکاری اپتیک روی آن را می پوشاند و مانع از نفوذ گرد و غبار می شود.

تعمیر سینمای خانگ سونی

اپتیک سینمای خانگی سونی KHM313CAAA

حل مشکل پروتکت سینمای خانگی سونی

در پاراگراف های پیشین راجع به این ایراد توضیح دادیم و تنها نکته باقیمانده اینکه در این حالت تنها موردی که مصرف کننده می تواند چک کند اتصال کوتاه سیم باندها است که گاهی باعث خرابی های پی در پی دستگاه می شود مخصوصا سیم بلندگوهای surround  که بلند تر هستند و احتمال خرابی بیشتری دارند.سیم ها در محل اتصال به بلنگو دارای سوکت نیست و احتمال اتصال آنها به هم وجود دارد. بیشتر بدانید

سینمای خانگی سونی دیسک های DVD را نمی خواند

در این حالت سی دی های حاوی اطلاعات با فرمتهای دیگر صوتی و تصویری در دستگاه خوانده می شود ولی فقط روی دیسکهای دی وی دی،دستگاه قادر به خواندن اطلاعات دیسک نیست. اپتیکال بلاک بیشترین احتمال خرابی را در این ایراد دارد اما باید راه برای بررسی بیشتر تعمیرکار سینمای خانگی سونی باز گذاشت.

 

قطع شدن صدای بلندگوهای عقب در سینمای خانگی سونی

یکی از آپشنهای صوتی است که با ایراد داشتن دستگاه اشتباه گرفته می شود. این حالت را می توانید با تغییر در حالت خروجی اکولایزر دستگاه بر طرف کنید.

تعمیر سیستمهای صوتی و مخصوصا محصولات سونی غیر از تخصص نیازمند دقت و ظرافت خاصی است که توصیه میکنیم حتما در هنگام نیاز به سرویس و تعمیر سینمای خانگی سونی در جستجوی آن باشید.

 

 ریست سینما خانگی سونی

ریست کردن سینما خانگی سونی در مدل های مختلف به یک روش مشابه و عموما با فشار دادن سه کلید روی پنل دستگاه و به صورت پشت سرهم انجام می شود.

ریست فکتوری سینمای خانگی که در نقشه فنی دستگاه با نام cold reset شناخته می شود باعث می شود اطلاعات قابل تغییر دستگاه به صورت تنظیمات پیش فرض و اولیه برگردد.

روش هایی که در ریست کردن سینما خانگی سونی عمومیت بیشتری دارند عبارتند از :

 

STOP   +   ENTER   +   POWER

STOP   +  DISPLAY   +   DVD TOP MENU

STOP   +   DISPLAY   +   GROOVE

آپدیت سینما خانگی سونی

امن ترین روش برای آپدیت کردن دستگاه های سینمای خانگی استفاده از فایل های مطمئن اعلام شده و حتی المقدور تست شده است.

مجموعه رایان در بخش تعمیر سینمای خاگی در عموم موارد مراجعه اقدام به بروزرسانی و آپدیت سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه ها می نماید. آپدیت و بروزرسانی نرم افزاری در دستگاه های سینمای خانگی عموما باعث ایجاد تغییرات عمده در دستگاه ها نمی شود و در صورتی که دستگاه مورد استفاده شما مشکل خاصی ندارد الزام به انجام این کار نیست اما در صورتی که برای تعمیر سینمای خانگی سونی خود مجموعه متخصصین رایان را انتخاب کرده اید مطمئن باشید که مجموعه عملیات مورد نیاز قطعا در دستگاه شما انجام خواهد شد.

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ