تعمیر سینمای خانگی سونی یکی از خدمات ویژه گروه تخصصی رایان است.  در این نوشته ایرادهای شایع در بخش تعمیر سینمای خانگی سونی را بررسی کرده و راه حل تعمیر هر ایراد را بررسی خواهیم کرد.

سونی در طراحی محصولات مختلف خود، از سیستم عیب یاب داخلی (Self Diagnostic) استفاده می‌کند. این سیستم عیب یاب که نقش محافظتی هم دارد وقتی ایرادی در یکی از بخش های دستگاه ایجاد می شود، دستگاه را خاموش کرده و یک پیام خطا متناسب با محدوده ایراد و قطعات معیوب نمایش می‌دهد. در بخش عیب یابی سینمای خانگی سونی این پیام ها را بررسی و رفع تعمیر هر ایراد را توضیح خواهیم داد.

 

 

 

تعمیر سینمای خانگی سونی

 

 

ایرادهای متداول در تعمیر سینمای خانگی سونی

شایع‌ترین ایرادهایی که در تعمیر سینمای خانگی سونی دیده می‌شود عبارتند از :

 1. از کار افتادن بخش دیسک و نمایش پیغام PLEASE WAIT در صفحه نمایش دستگاه
 2. باز و بسته شدن درب سینمای خانگی سونی
 3. باز نشدن در بخش سی دی
 4. روشن نشدن سینمای خانگی سونی و نمایش پیغام PUSH POWER PROTECTION
 5. از کار افتادن بخش دیسک و نمایش پیام C 31 00
 6. نخواندن دیسک و نمایش پیام CAN NOT PLAY

 

ایجاد حالت please wait در سینمای خانگی سونی

ایجاد ایراد please wait در سینمای خانگی سونی و ماندن در این حالت ایرادی است که در محصولات صوتی سونی مانند سینما خانگی، ضبط و دی وی دی پلیرهای سونی ایجاد می‌شود. ایراد please wait با ازکار افتادن بخش دیسک در این دستگاهها همراه است. در ادامه به بررسی ایراد please wait در تعمیر سینمای خانگی سونی می‌پردازیم:

وقتی سینمای خانگی سونی را روشن می‌کنیم برای لحظاتی بخش‌های مختلف چک و وضعیت آنها بررسی می شود. بخش CD هم بکار می‌افتد و وضعیت وجود دیسک داخل دستگاه چک می شود. در مدل هایی که دارای چند دیسک هستند خشاب از نظر وجود دیسک بررسی می‌شود.

در این زمان کوتاه، دستگاه هنوز آماده به کار نیست و با نمایش عبارت please wait از مصرف کننده خواسته می ‌شود که مدت کوتاهی صبر کند. اگر به هر دلیل چک کردن بخش های مختلف به پایان نرسد، دستگاه در همان حالت باقی می‌ماند و نمایش please wait هم ادامه پیدا می کند.

ایجاد حالت please wait در سینمای خانگی سونی باعث می ‌شود که بخش های دیگر دستگاه هم به درستی کار نکند. مثلا در اکثر مدل ها چون سیگنال صدا در بخش دیسک، پردازش می‌شود صدای خروجی دستگاه هم قطع می شود و نمی‌توان حتی از ورودی aux سینمای خانگی هم استفاده کرد.

 

تعمیر سینمای خانگی سونی

باز و بسته شدن درب سینمای خانگی سونی

یکی از ایرادهایی در بخش تعمیر سینمای خانگی سونی زیاد شنیده می‌شود باز و بسته شدن درب بخش سی دی است. وقتی دیسک را داخل سینی دیسک می‌گذاریم بعد از بسته شدن آن، بعد از چند ثانیه مجدد باز می‌شود. بعضی مواقع وقتی حتی دیسک هم داخل دستگاه نیست درب بخش سی دی خودبخود باز می‌شود.

باز و بسته شدن درب سینمای خانگی سونی یکی از ایرادهای رایج در مدل‌های DZ و FZ است. این ایراد به دلیل خرابی در بخش اپتیکال بلاک دستگاه ظاهر می‌شود.

وقتی سینی بخش سی دی بسته می‌شود باید دیسک روی اپتیکال بلاک قرار بگیرد و دستگاه شروع به خواندن اطلاعات کند. بعد از بسته شدن بخش سی دی اگر به هر دلیل مرحله بعد یعنی خواندن اطلاعات دیسک شروع نشود، دستگاه به مرحله قبل یعنی باز بودن سینی دیسک برمی‌گردد.

PUSH POWER PROTECTION در تعمیر سینمای خانگی سونی

پروتکشن یا پروتکت کردن سینمای خانگی یک حالت حفاظتی است که در دستگاه‌های مختلف برای جلوگیری از سرایت ایراد به سایر قسمت ها فعال می‌شود.

ایجاد خرابی در برخی قطعات دستگاه که باعث افزایش بار و جریان اضافه از بخش پاور شود، ممکن است به سایر قطعات هم آسیب بزند. در این مدارات محافظ فعال شده و دستگاه را غیر فعال می کند. در این حالت با نمایش پیام push power protection از مصرف کننده خواسته می‌شود که دستگاه را خاموش کند.

با توجه به آمار تعمیر سینمای خانگی سونی اکثر دستگاههای که با ایراد push power  به مراکز تعمیر مراجعه می‌کنند در بخش آمپلی فایر دچار خرابی شده‌اند.

سونی در طراحی اکثر سیستم‌های صوتی خود از آمپلی فایر دیجیتال با نام تجاری S-MASTER استفاده کرده است.

 

تعمیر سینمای خانگی سونی

مهمترین اشکالاتی که باعث ایجاد حالت protection در سینمای خانگی سونی می‌شود عبارتند از :

 • ایجاد اشکال در بخش آمپلی فایر (تقویت صدا)
 • خرابی قطعات برد پاور
 • خرابی قطعات تغذیه برد سروو

 

حل مشکل پروتکت سینمای خانگی سونی

همانطور که گفتیم پروتکت سینمای خانگی سونی که با نمایش پیام push power protect همراه است یکی از ایرادهایی است که ممکن است در سینمای خانگی سونی خود با آن مواجه شوید. اما بعنوان یک مصرف کننده چه نکاتی را می توانیم برای رفع این ایراد انجام دهیم :

اولین قدم جدا سازی سیم های بلندگوهای سینمای خانگی است. همه سوکت ها را جدا کنید و مجددا دستگاه را آزمایش کنید.

اگر ایراد برطرف شده بود آن وقت باید به سراغ بلندگوها و سیم های ارتباطی بروید. برای آزمایش بلندگوها باید از اهمتر استفاده کنید اما اگر اهمتر ندارید نگران نباشید، با یک باطری قلمی ساده هم می توانید بلندگوها را چک کنید. اگر دو سر یک باطری قلمی را به دو سیم بلندگو بزنید صدای خش خش در بلندگو شنیده می‌شود که نشانه سلامت بلندگو است. اگر صدا شنیده نشود سیم بلندگوی خراب را هم از نظر اتصالی چک کنید. مخصوصا سیم بلندگوهای surround  که بلند تر هستند و احتمال خرابی بیشتری دارند.

نکته دیگری که باید چک کنید اتصالی سیم ها در محل اتصال به بلندگوها است. سیم ها در محل اتصال به بلنگو دارای سوکت نیست و احتمال اتصال آنها به هم وجود دارد.

تعمیر سینمای خانگی سونی

بیشتر بخوانید : سینمای خانگی چیست؟

 

کد خطای C3100 در تعمیر سینمای خانگی سونی

یکی از ایرادهایی که ممکن است در سینمای خانگی یا ضبط خانگی سونی با آن مواجه شوید خطای c3100 است. وقتی سینمای خانگی را روشن می کنیم بخش دیسک بکار نمی افتد و یا بطور ناقص عمل می‌کند. پس از چند لحظه دستگاه از کار افتاده و پیام c3100 در دیسپلی دستگاه نمایش داده می شود.

در عموم مدل‌های سینمای خانگی سونی از این کد خطا برای نمایش ایجاد اشکال در بخش مکانیزم دستگاه استفاده می شود. چرخ دنده ها، موتورها، قطعات مختلف بخش آسانسور و داخل و خارج کردن دیسک ممکن است خراب شده باشند.ابتدای روشن شدن بخش دیسک دستگاه مجددا راه اندازی و بارگذاری می شود. اگر در طی کردن این مراحل اشکال و ایرادی در بخش مکانیزم دیسک ایجاد شود کد خطای c3100 نمایش داده می شود.

اگر با این ایراد در دستگاه خود مواجه شدید در اولین اقدام می توانید به صورت دستی درب بخش سی دی را باز کنید. با این کار اگر مانعی باعث قفل شدن مکانیزم دیسک شده باشد می‌توانید آن را برطرف کنید.توضیح بیشتر اینکه در اکثر دستگاههای دی وی دی و سینمای خانگی در زیر بخش مکانیزم اهرمی برای باز کردن دستی مکانیزم تعبیه شده است. در واقع این اهرم بخش سی دی را خلاص می کند و شما می توانید بدون روشن کردن دستگاه درب بخش سی دی را باز کنید.

CAN NOT PLAY در سینمای خانگی سونی

یکی از تفاوت‌های محصولات سونی با محصولات سایر برندها در رعایت جزئیات طراحی است. در عموم دستگاههای دی وی دی پلیر و یا سینمای خانگی وقتی دیسک داخل دستگاه نباشد یا دستگاه قادر به خواندن اطلاعات سی دی نباشد عبارت NO DISC در دیپلی دستگاه نمایش داده می‌شود.

اما طراحی دقیق محصولات سونی باعث می‌شود که بین این دو حالت فرق گذاشته شود. در سینمای خانگی سونی اگر دیسک داخل دستگاه نباشد عبارت NO DISC در صفحه نمایش دستگاه نمایش داده می‌شود. اما اگر اگر دستگاه قادر به خواندن دیسک نباشد عبارت CAN NOT PLAY نمایش داده می شود.

نمایش پیام CAN NOT PLAY معمولا به دلیل خرابی اپتیکال بلاک سینمای خانگی و ناتوانی آن در خواندن اطلاعات دیسک نمایش داده می شود. اپتیکال بلاک یا اپتیک را عموم مصرف کنندگان با نام لنز دی وی دی می‌شناسند.

اپتیک سینمای خانگی سونی

اپتیکال بلاک (اپتیک) یا همان لنز دی وی دی قطعه حساسی است که در تعمیر سینمای خانگی سونی اهمیت زیادی دارد. این قطعه بالاترین آمار خرابی را در مجموعه قطعات سینمای خانگی و دی وی دی پلیرها در بخش تعمیرات دارد.

یک اپتیک معمولا از 4 قطعه تشکیل شده است :

 1. پیکاپ
 2. موتور اسپندل
 3. موتور اسلدر
 4. لیمیت سوئیچ

خرابی هر یک از این قطعات می‌تواند باعث ایجاد اشکال در عملکرد بخش دیسک سینمای خانگی و نخواندن اطلاع دیسک شود.

در عموم مدل‌های سینمای خانگی سونی از دو نوع اپتیک استفاده شده است:

اپتیک KHM-313

در دو ورژن ساخته شده : 313CAA  و  313CAB. اپتیک 313 توسط خود سونی ساخته و تولید شده است و کیفیت بالایی دارد.

اپتیک DBU1

نسبت به اپتیک 313 قدیمی‌تر است اما کیفیت ساخت بسیار بالایی دارد به نحوی که امکان ساخت مجدد آن توسط شرکت‌های دیگر وجود نداشته است. DBU1 دارای کاور است و زمانی که کار نمی‌کند یک پوشش روی لنز اپتیک را می‌پوشاند.

 

سینمای خانگی سونی سی دی را نمی خواند

همانطور که گفتیم در بخش تعمیر سینمای خانگی سونی هم بمانند مجموعه تعمیرات سینمای خانگی و دی وی دی پلیر در سایر برندها بیشترین آمار خرابی مربوط به ایجاد اشکال در بخش درایو سی دی و نخواندن اطلاعات دیسک است. عملکرد نادرست اپتیکال بلاک دستگاه باعث می شود اطلاعات دیسک به صورت درست خوانده و پردازش نشود.

همانطور که در ابتدای نوشته گفتیم استراتژی خاص سونی در استفاده از قطعات مشابه باعث شده است که در مدل های مختلف سینمای خانگی سونی از چند مدل محدود اپتیکال پیکاپ استفاده شود و این محدودیت که همراه با کیفیت خاص و متمایز برند سونی است کمک بزرگی به مجموعه پروسه تعمیر سینمای خانگی سونی از مرحله مشاوره تعمیرات تا انجام خدمات کرده است.

یکی دیگر از موارد مهم در دستگاه های سینمای خانگی سونی استفاده از کاور برای مجموعه اپتیکال بلاک است.تقریبا تمامی محصولات سینمای خانگی سونی دارای پوششی هستند که تمام مجموعه اپتیکال بلاک و مکانیزم آن را در بر گرفته و از گرد و غبار محافظت می کند.

این ابتکار سونی در گذشته فقط شامل پوشاندن اپتیکال بلاک دستگاه می شده است مثلا در اپتیک DBU1 که در دوره طولانی روی دستگاههای سونی استفاده شده و نمونه اصلی آن محصول شرکت میتسومی از پوشش خاصی استفاده شده که در هنگام بیکاری اپتیک روی آن را می پوشاند و مانع از نفوذ گرد و غبار می شود.

 

تعمیر سینمای خانگ سونی

سینمای خانگی سونی دیسک های DVD را نمی خواند

نخواندن فرمت DVD یکی دیگر از ایرادهایی است که در تعمیر سینمای خانگی سونی دیده می‌شود و شاید بتوان گفت این ایراد مختص دستگاه های سینما خانگی و DVD Player سونی است.

در این حالت سی دی های حاوی اطلاعات با فرمتهای دیگر صوتی و تصویری در دستگاه خوانده می شود ولی فقط روی دیسکهای دی وی دی،دستگاه قادر به خواندن اطلاعات دیسک نیست. معمولا دستگاههای که دارای اتیکال بلاک 313 هستند بیشتر به این ایراد دچار می‌شوند و در اکثر مواقع خرابی اپتیکال پیکاپ باعث این ایراد می شود.

هر چند اپتیکال پیکاپ بیشترین احتمال خرابی را در این ایراد دارد اما باید سایر قطعات مرتبط به طور کامل بررسی شود تا تعمیر انجام شده کامل و بدون نقص باشد.

قطع شدن صدای بلندگوهای عقب در سینمای خانگی سونی

اکثر مصرف کنندگانی که سینمای خانگی سونی دارند و بلندگوهای ساراند (عقب) دستگاه آنها قابلیت وایرلس دارد نمی توانند از این آپشن به درستی استفاده کنند. اغلب این افراد به مرور زمان به این ایراد عادت کرده‌اند و عدم وجود صدا در بلندگوهای عقب سینمای خانگی سونی را با دلایل مختلف توجیه می کنند. متاسفانه برخی از تعمیرکاران به دلیل عدم آگاهی این ایراد را به عناوین مختلف توجیه می‌کنند.

توصیه می‌کنیم اگر سینمای خانگی شما در بلندگوهای عقب صدا ندارد روش صحیح راه اندازی آن را پیدا کنید و از آن استفاده کنید چرا که مهمترین ویزگی سینمای خانگی در همین تفکیک صدا و استفاده از قابلیت بلندگوها است.

تعمیر سیستمهای صوتی و مخصوصا محصولات سونی غیر از تخصص نیازمند دقت و ظرافت خاصی است که توصیه میکنیم حتما در هنگام نیاز به سرویس و تعمیر سینمای خانگی سونی در جستجوی آن باشید.

ریست سینما خانگی سونی

طبق قوانین فنی شرکت سونی زمانی که تعمیر سینمای خانگی به اتمام می‌رسد قبل از تحویل به مشتری باید دستگاه ریست شود. ریست یا تنظیم دوباره در لوازم صوتی و تصویری به بازگشت تنظیمات مختلف دستگاه به حالت کارخانه گفته می شود.

ریست فکتوری سینمای خانگی سونی که در نقشه فنی و دیاگرام این دستگاهها با نام cold reset شناخته می شود باعث می شود اطلاعات قابل تغییر دستگاه به صورت تنظیمات پیش فرض و اولیه برگردد. ریست کردن سینما خانگی سونی در مدل های مختلف به یک روش تقریبا مشابه و عموما با فشار دادن سه کلید روی پنل دستگاه به صورت پشت سرهم انجام می شود.

به عنوان مثال ریست فکتوری سینمای خانگی سونی مدل DZ870 بر اساس اطلاعاتی که در نقشه فنی دستگاه وجود دارد با فشار دادن سه کلید STOP و EJECT و POWER انجام می‌شود. با فشار دادن این سه کلید به صورت پشت سر هم و تقریبا همزمان عبارت COLD RESET در دیسپلی سینمای خانگی نمایش داده می شود و عملیات ریست سینمای خانگی سونی و بازگشت اطلاعات به صورت اول انجام می شود.

روش هایی که در ریست کردن سینما خانگی سونی عمومیت بیشتری دارند عبارتند از :

STOP   +  EJECT  +  POWER

STOP   +   ENTER   +   POWER

STOP   +  DISPLAY   +   DVD TOP MENU

STOP   +   DISPLAY   +   GROOVE

آپدیت سینما خانگی سونی

آپدیت سینمای خانگی سونی باعث می‌شود برخی اشکالات موجود در بخش نرم افزاری دستگاه از بین برود. همچنین ممکن است برخی از توانایی های دستگاه افزایش پیدا کند.

افزایش فرمت‌هایی که در بخش فلش، دستگاه قادر به خواندن آنهاست و یا افزایش کیفیت تصویر خروجی تغییراتی هستند که بعد از آپدیت نرم‌افزاری دستگاه قابل مشاهده است. اما در عین حال آپدیت نرم‌افزاری سینمای خانگی سونی خطراتی هم دارد. دستگاههای زیادی هستند که دلیل ناقص بودن فابل آپدیت آسیب نرم‌افزاری دیده‌اند.

امن ترین روش برای آپدیت سینمای خانگی استفاده از فایل های مطمئن اعلام شده و حتی المقدور تست شده است. این فابل‌ها متناسب با مدل‌های مختلف در فواصل زمانی 2 تا 3 سال اعلام و از طریق سایت شرکت سونی در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرند.

مجموعه رایان در بخش تعمیر سینمای خانگی در عموم موارد مراجعه اقدام به بروزرسانی و آپدیت سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه ها می نماید.

آپدیت و بروزرسانی نرم افزاری در دستگاه های سینمای خانگی یک نیاز نیست و اگر دستگاه مورد استفاده شما مشکل خاصی ندارد الزام به انجام این کار نیست. اما در صورتی که برای تعمیر سینمای خانگی سونی خود مجموعه متخصصین رایان را انتخاب کرده اید مطمئن باشید که مجموعه عملیات مورد نیاز قطعا در دستگاه شما انجام خواهد شد.

مشاوره تعمیرات سینمای خانگی سونی

اگر شما هم یکی از مدل‌های سینمای خانگی سونی را در مجموعه لوازم صوتی و تصویری خود دارید می‌توانید از خدمات مشاوره متخصصین رایان استفاده کنید. در این مشاوره می‌توانید با ارائه کد مدل و ایراد دستگاه اطلاعات کاملی راجع به عیب یابی، مراحل تعمیر مورد نیاز و هزینه تقریبی تعمیر سینمای خانگی خود دریافت خواهید کرد.

خدمات مجموعه رایان در بخش تعمیر سینمای خانگی سونی به غیر از رفع ایرادهای سخت افزاری شامل آپدیت نرم‌افزاری و نصب امکانات جدید مانند بلوتوث و یو اس بی (فلش خور کردن سینمای خانگی) هم می‌شود. با نصب USB شما می‌توانید از حافظه فلش برای پخش فایل‌های مختلف استفاده کنید. همچنین نصب بلوتوث امکان ارتباط سینمای خانگی با گوشی و سایر دستگاههای که دارای بلوتوث هستند را فراهم خواهد کرد.

 

 

 

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ