8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی

آنچه در این نوشته خواهید خواند

تلویزیون ما تا دیروز هیچ مشکلی نداشته، اما امروز وقتی می‌خواهیم از آن استفاده کنیم روشن نمی‌شود. بیشتر که دقت کردیم متوجه شدیم چراغ پاور آن هم خاموش و روشن می‌شود. این جملات نمونه توضیحاتی است که در مشاوره‌ تعمیر تلویزیون سونی از طرف مراجعین شنیده می‌شود. اما دلیل اصلی چشمک زدن تلویزیون سونی چیست و چگونه می‌توانیم آن را رفع کنیم؟ در ادامه ابتدا به بررسی علت چشمک زدن تلویزیون سونی می‌پردازیم و به صورت اختصاصی 8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی را بررسی می‌کنیم.

مهمترین سوالاتی که در این نوشته به آنها پاسخ می‌دهیم عبارتند از:

 • چرا چراغ جلوی تلویزیون سونی چشمک می‌‌زند؟
 • 8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی نشانه چیست؟
 • جدول عیب یابی تلویزیون سونی چیست و چگونه فعال می‌شود؟
 • هزینه تعمیر تلویزیون سونی چقدر است؟
 • شایع‌ترین معایب تلویزیون سونی کدام است؟
 • چگونه از خرابی تلویزیون سونی جلوگیری کنیم؟

چرا چراغ جلوی تلویزیون سونی چشمک می‌زند؟

قبل از آن که بخواهیم راجع به مراحل تعمیر تلویزیون سونی توضیح دهیم ابتدا باید با سیستم عیب یاب تلویزیون سونی و نحوه عملکرد آن آشنا شویم.

شرکت سونی در طراحی محصولات خود از سیستم‌های عیب یاب داخلی استفاده زیادی می‌کند. رابط کاربری این سامانه در تلویزیون‌های سونی چشمک زدن لامپ پاور (معمولا به رنگ قرمز) است. وقتی یکی از قطعات تلویزیون معیوب می‌شود این سیستم فعال می‌شود. در این حالت تلویزیون خاموش شده و چراغ جلوی تلویزیون نسبت به قطعه خراب شروع به چشمک زدن می‌کند. اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که لامپ پاور چند بار روشن و خاموش می‌شود و سپس زمانی حدود 2 تا 3 ثانیه مکث می‌کند و سپس دوباره خاموش و روشن می‌شود.

در واقع چشمک زدن تلویزیون سونی یک تعداد ثابت است که با یک فاصله حدود 2 ثانیه‌ای، پشت سر هم تکرار می‌شود. تعداد چشمک‌ها در یک واحد زمانی، مشخص کننده قطعات معیوب تلویزیون است. به بیان ساده‌تر تعداد چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون سونی به ما می‌گوید کدامیک از قطعات تلویزیون خراب شده است و باید در بخش تعمیر تلویزیون سونی مورد عیب یابی و تعویض قرار گیرد.

جدول عیب یابی تلویزیون سونی چیست و چگونه فعال می‌شود؟

اطلاعات مربوط به مجموعه ایرادهایی که ممکن است در تلویزیون سونی ایجاد شود در قالب یک جدول ارائه می‌شود. این جدول در نقشه فنی و همچنین در حافظه تلویزیون ثبت می‌شود و در مواقع لزوم می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد.

در جدول عیب یابی تلویزیون سونی که با نام جدول ارور هم شناخته می‌شود در یک سمت برخی از ایرادهایی که ممکن است در تلویزیون ایجاد شود به همراه چشمک معادل آنها درج می‌شود. در سمت دیگر جدول شمارنده تعداد چشمک‌ها قرار دارد که تعداد سیکل چشمک زدن تلویزیون سونی را شمارش می‌کند. این شمارنده در حالت عادی 0000 است و با هر سیکل روشن و خاموش شدن چراغ جلوی تلویزیون آن را شمارش می‌کند. در جدول عیب یابی تلویزیون سونی اطلاعات دیگری مانند مدل و سریال تلویزیون هم قید می‌شود.

برای دسترسی به منوی عیب یابی تلویزیون سونی ابتدا باید تلویزیون را در حالت استندبای قرار دهید. سپس کلیدهای زیر را پشت سر هم و بدون وقفه فشار دهید.

DISPLAY

5

+ VOLUME

POWER ON

اگر کلید ها را درست و با فاصله کم فشار داده باشید تلویزیون روشن شده و منوی عیب یابی تلویزیون نمایش داده خواهد شد.

چگونه تلویزیون را در حالت استندبای قرار دهیم؟

برای ورود به منوی عیب یابی تلویزیون سونی ابتدا باید تلویزیون را در حالت استندبای قرار دهید. اما برخی از مشتریان نمی‌دانند که چگونه باید تلویزیون را در این حالت قرار دهند. حالت استندبای در واقع حالت آماده به کار است و برای ایجاد آن فقط کافی است که تلویزیون را با ریموت کنترل خاموش کنید. معمولا در حالت استندبای، چراغ جلوی تلویزیون به رنگ قرمز ثابت روشن است.

دکمه display تلویزیون سونی کدام است؟

نکته مبهم دیگری که برخی از مشتریان را برای ورود به منوی عیب یابی تلویزیون سونی با مشکل مواجه می‌کند، پیدا کردن کلید دیسپلی روی کنترل تلویزیون است. کلید دیسپلی در واقع برای نمایش اطلاعات وضعیت تلویزیون روی دیسپلی (صفحه نمایش) طراحی شده است. با فشار دادن این کلید اطلاعات (information) متفاوتی مانند رزلوشن تصویر و یا ورودی انتخاب شده نمایش داده می‌شود به همین دلیل با حرف اختصاری (i) هم نمایش داده می‌شود.

8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی نشانه چیست؟

 

در نوشته دلیل چشمک زدن تلویزیون سونی با سیستم عیب یاب داخلی در تلویزیون های سونی و نحوه عملکرد آن آشنا شدیم. در این نوشته به طور اختصاص راجع به 8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی و پروسه تعمیر تلویزیون در این ایراد می پردازیم.

8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی در عموم تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی سونی که عموم به نام براویا آنها را می شناسند بدلیل خرابی در بخش تقویت صدای دستگاه اتفاق می افتد.

مدار پردازش اولیه (pre amp) و تقویت صوت (amp) در بخش مین برد اکثر تلویزیون ها قرار دارد. در برخی از مدل های تلویزیون ( که تعداد آنها بسیار کم و در حد یک یا دو مدل محدود می شود) بخش آمپلی فایر دستگاه به صورت یک برد مجزا طراحی می شود که مخصوصا در بخش تعمیر تلویزیون یک مزیت بزرگ محسوب می شود.

سیگنال صدا در CPU مین برد ایجاد می‌شود و پردازش اولیه روی آن صورت می‌گیرد سپس به مدار تقویت صدای دستگاه ارسال می شود و پس از تقویت نهایی به بلندگوهای دستگاه منتقل می شود.

ایرادهای مختلف بخش تقویت صوت که ممکن است در تلویزیون های مختلف ایجاد شود عبارتند از :

 • قطع شدن ولتاژ تغذیه در برد پاور دستگاه : معمولا بالاترین ولتاژ پاور به تغذیه بخش آمپلی فایر دستگاه اختصاص د اده می شود.
 • خرابی آی سی آمپلی فایر تلویزیون : ممکن است با داغ شدن و یا سرد بودن همراه باشد که هر دو نشان دهنده نقص در کارکرد قطعه معیوب دارد.
 • خرابی بلندگوهای تلویزیون: خرابی بلندگوها ممکن است با تغییر اهم آنها همراه باشد. اتصال کوتاه بلندگوها بعندان ایراد شناخته می شود اما قطع شدن و یا نیمه خراب شدن آنها بوسیله مدار عیب یاب شناسایی نمی شود.

7 پاسخ

 1. سلام تلویزیون من 8بارچشمک میزنه سونی 804aهستش ولی ایرادش از صدا نیست بلکه خاموش و خودبخود روشن میشه ممکنه از خازنهاش باشه

  1. با سلام، 8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی در اکثر مدل‌ها بعلت خرابی مین برد تلویزیون است. 8 چشمک در بیشتر مدل‌ها برای خرابی بخش صدا در نظر گرفته شده است. بخش پردازش و تقویت صوت هم یکی از قسمت‌های مین برد تلویزیون است. برای دریافت توضیحات بیشتر باید مدل دقیق تلویزیون را مشخص کنید.

 2. با سلام تلویزیونی مدل ex 720 هنگام وصل کردن دستگاهی مثل لپ تاپ یا کنسول بازی ناگهانی خاموش میشه و روشن میشه و بعد از سه بار چراغ چشمک زدن قرمز ۸ بار میزنم که باید با کنترل تلویزیون روشن کنم.علت چیست؟ ممنون

  1. با سلام، 3 بار چشمک زدن قرمز تلویزیون سونی مربوط به خرابی مین برد تلویزیون است. البته اگر در حال حاضر تلویزیون سالم است نیازی به مراجعه به تعمیرگاه تلویزیون سونی ندارید. ابتدا سوکت های ارتباطی را بررسی کنید و اگر مشکل برطرف نشد می توانید تلویزیون را ریست کنید. ممکن است یک ایراد نرم افزاری باعث ایجاد این ایراد و خاموش شدن تلویزیون شما شود.

 3. سلام منم ۸ بار چراغ چشمک میزنه سونی ۴۲ براویا مدل ۶۷۰wهست چه موردی پیدا کرده ممنون راهنمایی بفرماییید

  1. با سلام، 8 بار چشمک زدن تلویزیون سونی معمولا به دلایل زیر ایجاد میشود:
   1-ایجاد اشکال در عملکرد بخش تقویت صدا
   2-مشکل نرم افزاری مین برد
   3-خرابی سخت افزاری آی سی GPU

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط