6 چشمک در تلویزیون ال سی دی سونی

آنچه در این نوشته خواهید خواند

6 چشمک در تلویزیون ال سی دی سونی عموما نشان دهنده ایراد در بخش بک لایت تلویزیون است.

همانطور که می دانیم نور بک لایت در تلویزیونهای ال سی دی بوسیله لامپهای فلورسنت تامین می شود که در پشت صفحه نمایش قرار دارند. در برندها و مدلهای مختلف تعداد آنها بین 10 تا 18 لامپ متفاوت است و ولتاژ کار انها بوسیله بردی که به نام برد بک لایت یا اینورتر شناخته می شود تامین می شود. ولتاژ روشن شدن لامپهای فلورسنت در واقع های ولتاژی است که بوسیله ترانسهای افزاینده در برد اینورتر تولید می شود و بدلیل رعایت اصول ایمنی مدار محافظی بر کار تک تک ترانسها و قطعات راه انداز آنها نظارت می کند و در صورت بروز هر گونه مشکل و ایرادی مدار محافظ جریان کار برد بک لایت را قطع می کند.

در بسیاری از تلویزیون هایی که با ایراد بک لایت به تعمیرگاههای تعمیر تلویزیون مراجعه می کنند ایراد تلویزیون به این شکل است که بعد از مدتی کار طبیعیتصویر تلویزیون قطع می شود که حالا می دانیم بدلیل خارج شدن وضعیت کار تلویزیون و بخش بک لایت از حالت نرمال است که باعث می شود مدارات محافظ نور بک لایت تلویزیون راقطع کند و در نتیجه آن تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون
نمونه ای از برد بک لایت

 

همانطور که در بخش تعمیر تلویزیون سونی گفتیم عیب یابی در تلویزیون های سونی بگونه ای است که باعث می شود با ایجاد هر گونه اختلال در روند طبیعی کار تلویزیون که منجر به روشن شدن مدارات محافظ شود، دستگاه خاموش شده و بر اساس جدولی از پیش تعیین شده چراغ جلوی تلویزیون شروع به چشمک زدن می کند. در این تلویزیون ها ایراد بخش بک لایت با 6 چشمک نمایش داده می شود.

 6 چشمک در تلویزیون ال سی دی سونی معمولا به دلایل زیر اتفاق می افتد:

  • خرابی لامپهای فلورسنت که معمولا در این حالت تغییر رنگ می دهند.
  • خرابی ترانسهای افزاینده ولتاژ در برد بک لایت.
  • خرابی ترانزیستورها و یا آی سی هایی که ترانسها را درایو می کنند.
  • خرابی قطعات SMD که شاید بتوان گفت خرابی آنها تعمیر تلویزیون را سخت و پیچیده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط