10 ایراد شایع تلویزیون سامسونگ + ساده ترین راه حل

آنچه در این نوشته خواهید خواند

عیب یابی دقیق و مشخص کردن قطعات معیوب اولین مرحله پروسه تعمیرات تلویزیون است که اگر به درستی و با دقت انجام شود باعث تسهیل مراحل دیگر می‌شود. در ادامه به بررسی ایرادهای عمومی در بین تلویزیون‌های سامسونگ می‌پردازیم و 10 ایراد شایع تلویزیون سامسونگ بهمراه ساده‌ترین راه حل آنها را توضیح می‌دهیم.

10 ایراد شایع تلویزیون سامسونگ

با نگاهی به آمار مجموعه خدمات تعمیر تلویزیون سامسونگ متداول‌ترین ایرادها به شرح زیر است :

  1. روشن نشدن تلویزیون سامسونگ (دیر روشن شدن تلویزیون سامسونگ)

  2. خاموش و روشن شدن تلویزیون سامسونگ

  3. سفید شدن تصویر

  4. ایجاد خطوط رنگی یا سیاه عمودی در تصویر تلویزیون

  5. چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سامسونگ

  6. ایجاد لکه های تاریک در تصویر تلویزیون سامسونگ

  7. قطع شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

  8. شکستگی پنل تلویزیون سامسونگ

  9. آبخوردگی صفحه نمایش (پنل) تلویزیون سامسونگ

نمایندگی تعمیر تلویزیون سامسونگ
نمایندگی تعمیرات تلویزیون سامسونگ در منزل

 

روشن نشدن تلویزیون سامسونگ (دیر روشن شدن تلویزیون سامسونگ)

این ایراد بیشتر در بین تلویزیون های ال سی دی سامسونگ ایجاد می‌شود. هر چند ممکن است که ایراد روشن نشدن تلویزیون یک ایراد کلی باشد که ممکن است در بین تلویزیون های مختلف ایجاد شود اما روشن نشدن تلویزیون با ویژگی دیر روشن شدن یا به تعبیر برخی از مصرف کنندگان سخت و بد روشن شدن تلویزیون ، ایرادی است که به طور مشخص در تلویزیون های ال سی دی سامسونگ ایجاد می‌شود.

ظاهر ایراد به این شکل است که وقتی تلویزیون برای مدتی خاموش باشد مدتی طول میکشد تا روشن شود. وقتی دکمه پاور تلویزیون را می‌زنیم یا با کنترل تلویزیون را روشن می‌کنیم چراغ تلویزیون شروع به چشمک زدن می کند اما تلویزیون روشن نمی‌شود. این حالت از چند دقیقه شروع می شود و به مرور زمان این زمان تاخیر افزایش پیدا می‌کند.

در این ایراد احتمال خرابی برد پاور بیشتر است اما ممکن است که مین برد تلویزیون هم آسیب دیده باشد. ابتدا باید ولتاژهای خروجی برد پاور کنترل و چک شود. در صورت درست بودن این ولتاژها سپس باید به سراغ مین برد تلویزیون و عیب یابی و تست آن رفت.

خاموش و روشن شدن تلویزیون سامسونگ

دومین ایراد از 10 ایراد شایع تلویزیون سامسونگ ، روشن و خاموش شدن تلویزیون است. ظاهر این ایراد به این شکل است که وقتی تلویزیون را روشن می کنیم برای لحظاتی لوگوی سامسونگ نمایش داده می شود و حتی ممکن است تصویر هم ظاهر شود اما مجددا تلویزیون خاموش می شود و بعد از لحظاتی مجددا روشن می‌شود و این مراحل دوباره تکرار می شود.

این ایراد یکی از ایرادهای متداول در مدل D سری 4 و 5 است. خاموش و روشن شدن تلویزیون سامسونگ که نام صحیح آن ریبوت شدن است در اغلب موارد به دلیل خرابی مین برد تلویزیون ایجاد می شود. اما به مرور زمان و با افزایش عمر این دستگاهها در برخی موارد ایراد مشابهی در برد پاور این دستگاهها دیده شده است. تعمیرکار ماهر تلویزیون سامسونگ در مواجهه با این ایراد ابتدا برد پاور را به طور کامل با نمونه سالم تعویض می‌کند و در صورت ثابت بودن ایراد به سراغ تست و عیب یابی و تعمیر مین برد تلویزیون سامسونگ می‌رود.

تعمیر نرم افزاری اولین قدم در تعمیر مین برد تلویزیون سامسونگ در این ایراد است. اشکالات نرم افزاری ایرادهای مختلفی را می‌تواند در تلویزیون ایجاد کند. در برخی موارد ممکن است لازم باشد تعمیرات سخت افزاری و نرم افزاری به صورت همزمان انجام شود.

تاریک شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

سفید شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

سومین مورد از 10 ایراد شایع تلویزیون سامسونگ مختص تلویزیون های ال سی دی سامسونگ است. روشنایی تصویر افزایش پیدا می‌کند به نحوی که تصویر کاملا سفید می‌شود. این ایراد در بیشتر مواقع بعلت خرابی برد تی کان ایجاد می شود اما ممکن است که پنل تلویزیون هم معیوب شده باشد.

همانطور که گفتیم این ایراد در بین تلویزیون های ال سی دی سامسونگ ایجاد می شود و در اغلب ورژن‌های مدل‌های A سری 4 و 5 و 6 دیده می شود. جالب است بدانید که ایراد سفید شدن تصویر تلویزیون در برندهای دیگری هم که از پنل های تولیدی سامسونگ استفاده می کنند به صورت مشابه ایجاد می‌شود.

یکی از ایرادهای دیگری که در تلویزیون سامسونگ و نزدیک به این ایراد ایجاد می شود نگاتیو شدن تصویر است. در این ایراد فاز رنگ تغییر می‌کند و باعث می شود که تصویر مختل دیده شود.

ایجاد خطوط رنگی یا سیاه عمودی در تصویر تلویزیون

به بیان ساده ایجاد تصویر در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی به صورت خطوط عمودی کنار هم شکل می‌گیرد. در واقع تصویر تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی از تعداد بسیار زیاد خطوط کنار هم تشکیل می شود. اگر اطلاعات وارد شده به یک خط به هر دلیل قطع شود یک خط از تصویر قطع شده و نسبت به نوع و ساختار پنل تلویزیون و نوع خرابی و محل قطعه معیوب یک خط عمودی رنگی یا تیره در تصویر ایجاد می‌شود.

تغذیه خطوط پنل یا همان صفحه نمایش تلویزیون که به صورت خطوط عمودی انجام می‌شود، در تلویزیون های ال سی دی از بالا انجام می شود. در این تلویزیون ها برد تی کان و بردهای آدرس که آخرین مراحل پردازش تصویر تلویزیون را انجام می‌دهند در بالای تلویزیون قرار می گیرند. به مرور زمان طراحان تلویزیون متوجه شدند که گرمای ایجاد شده در قطعات مختلف به سمت بالا حرکت کرده و باعث آسیب دیدگی این قطعات می‌شود. به همین دلیل مجموعه این قطعات به بخش پایینی پنل منتقل گردید اما بعد از مدتی ایرادهایی مانند آبخوردگی پنل تلویزیون یا همان صفحه نمایش تلویزیون متولد شد که به شکل کلاسیک آن در تلویزیون هایی ایجاد می‌شود که برد تی کان و بردهای آدرس آنها در پایین قرار دارد.

خطوط عمودی در تصویر تلویزیون
خطوط عمودی در تصویر تلویزیون

چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سامسونگ

پنجمین ایراد در بین 10 ایراد شایع تلویزیون سامسونگ ، چشمک زدن چراغ پاور تلویزیون سامسونگ است. این چشمک زدن که اغلب به صورت نامتناوب ظاهر می‌شود در اغلب موارد با روشن نشدنم تلویزیون همراه است. در واقع باید گفت که تلویزیون سامسونگ روشن نمیشود و چراغ جلوی تلویزیون به صورت نامتناوب چشمک می‌زند.

این ایراد در LED های سامسونگ دیده می شود و بیشتر به دلیل خرابی بخش بک لایت و یا تغذیه بک لایت که به صورت بخشی از برد پاور طراحی می شود اتفاق می‌افتد. مثلا در تلویزیون های سامسونگ مدل D سری 4 و 5 مانند D5000 – D5500 – D5950 خرابی بک لایت یا برد پاور باعث ایجاد این ایراد می شود. بک لایت این مدل به صورت لبه (EDGE) طراحی و ساخته شده است.

در ادامه به بررسی سایر موارد از 10 ایراد شایع تلویزیون سامسونگ می‌پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط