پیغام fan protect در سینمای خانگی سامسونگ

پیغام fan protect در سینمای خانگی سامسونگ

آنچه در این نوشته خواهید خواند

پیغام fan protect در سینمای خانگی سامسونگ یک حالت محافظتی برای جلوگیری از ایجاد و یا گسترش آن است که با خاموش شدن دستگاه همراه است.

از کار افتادن و یا عملکرد نادرست برخی از قطعات در دستگاه های الکترونیکی ممکن است باعث ایجاد آسیب و صدمه دیدن سایر قطعات دستگاه شود. فن های تبادل هوا از جمله این قطعات هستند و در بسیاری از دستگاه های جدید برای کنترل عملکرد آنها مدار محافظ ویژه ای طراحی می شود.

پیغام fan protect در سینمای خانگی سامسونگ نتیجه فعال شدن مدار محافظ ناظر بر کار فن تبادل هوای دستگاه است که قبل از پرداخت مستقیم به آن لازم است کمی درباره مدارات محافظ و نقش آنها در دستگاه ها توضیح دهیم :

در علم الکترونیک مدار محافظ به مجموعه قطعات و المانهایی گفته می شود که نقش نظارت بر مدار اصلی را بعهده دارند و در صورت بروز هرگونه تغییر در مقدار جریان و یا ولتاژ قطعات مدار اصلی ، مدار محافظ که معمولا در حالت عادی خاموش است روشن شده و با فرمان به سیستم کنترلر اصلی ، دستگاه را از حالت کار عادی خارج می کند.

در طراحی های جدید دستگاههای صوتی و تصویری مدارات پروتکتور غیر از نقش حفاظتی که در گذشته داشتند در نقش های دیگری بکار گرفته می شوند که یکی از آنها مدارات عیب یاب (self check) است.

در این نوع از مهندسی و طراحی قطعات ، مدارات محافظ بگونه ای طراحی می شوند که در هنگام بروز هرگونه ایراد و خرابی در قطعات دستگاه فعال شده و پیغامی را به کنترلر اصلی دستگاه ارسال می کنند و کنترلر اصلی دستگاه را از حالت کار عادی خارج می کند و پیغام خطایی را که مشخص کننده محل و بخش قطعات معیوب است به شیوه های مختلف به نمایش می گذارد.

سیستم های عیب یاب در برندهای مختلف به روشهای متفاوتی بکار برده می شوند مثلا در تلویزیونهای LED و LCD سونی سیستم عیب یاب داخلی که در منوی این دستگاهها با نام SELF DIAGNOSIS FUNCTION شناخته می شود با چشمک زدن لامپ جلوی تلویزیون  محل ایراد را مشخص می کنند و یا در دستگاههای صوتی پاناسونیک خرابی بخش آمپلی فایر دستگاه دستگاه با نمایش کد ( F61 )مشخص می شود.

همانطور که قبلا هم بارها گفتیم یکی از عواملی که استهلاک قطعات الکترونیک را تشدید می کند گرما و حرارت است که در مداراتی مانند بخش آمپلی فایر دستگاههای صوتی برای دفع این حرارت از فن هایی استفاده می شود تا گرمای حاصله از قطعات را دفع کنند.

در گذشته از فن هایی استفاده می شد که دارای 2 سیم برای انتقال ولتاژ کار فن بود اما فن های جدید دارای 3 و یا حتی 4 سیم هستند که سیم سوم و چهارم برای بازگشت فیدبک از فن به مدارات کنترل کننده هستند تا ضمن کنترل میزان سرعت گردش فن بر طرز صحیح کار آن هم نظارت شود.

در دستگاههایی که دارای این فن ها هستند در صورت تغییر میزان حرارت محیط و یا با بالابردن میزان صدای دستگاه سرعت فن هم بالا میرود و گرمای بیشتری دفع می شود و اگر تعداد دور فن از میزان مشخصی کمتر شود سیستم کنترل اصلی متوجه این تغییر شده و واکنش مشخصی انجام می شود که پیغام fan protect در سینمای خانگی سامسونگ از دسته همین واکنش ها است.

پیغام fan protect در سینمای خانگی سامسونگ نشان می دهد که فن دستگاه که وظیفه دفع گرمای بخش تقویت صدا که توان تلفاتی بالایی دارد و در نتیجه گرمای زیادی در این بخش تولید می شود به درستی کار نمی کند و ممکن است به دستگاه آسیب برسد ، پس به محض مشاهده این پیغام در صفحه نمایش سینمای خانگی خود از ادامه کار با آن خودداری کنید و اقدام مناسبی جهت تعمیر سینمای خانگی سامسونگ خود انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط