قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ

وقتی یک مشکل فنی در یکی از لوازم منزل ایجاد می‌شود یکی از سوالات مهم پس از نحوه و چگونگی مراحل تعمیر، میزان قیمت آن خدمات است. هزینه تعمیر تلویزیون هم بعنوان یکی از لوازم اصلی زمانی که دچار خرابی می‌شود، می‌تواند این نگرانی را ایجاد کند. پس از تعمیر تلویزیون‌ ال جی که رتبه یک مراجعه در بخش تعمیر بک لایت را دارد، تلویزیون‌های سامسونگ بالاترین آمار را دارد.  قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مهمترین سوال مراجعین این بخش است.

اما قبل از آنکه بخواهیم راجع به مراحل تعمیر تلویزیون سامسونگ یا قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ صحبت کنیم بهتر است بدانیم بک لایت تلویزیون سامسونگ چیست و چه وظیفه‌ای در تلویزیون دارد؟

بک لایت تلویزیون چیست؟

تصویر ایجاد شده در تلویزیون‌های LCD و LED به تنهایی قابل دیدن نیست. این تصویر به قدری تاریک است که در نور طبیعی محیط دیده نمی‌شود. برای دیده شدن لازم است که از پشت به صفحه نمایش تلویزیون نور تابانده شود. به این نور، بک لایت گفته می‌شود.

در تلویزیون‌ LCD بک لایت یا نور زمینه بوسیله لامپ‌های فلورسنت تولید می‌شود. این لامپ‌ها به صورت افقی و در طول تصویر قرار داده شده و برد بک لایت ولتاژ کار آنها را تامین می‌کند. در تلویزیون ال ای دی از یودهای نورانی بجای لامپ فلورسنت استفاده شده است. این لامپ‌ها به چند شکل در پشت صفحه نمایش تلویزیون قرار داده می‌شوند. یا به صورت چند شاخه افقی به صورت مستقیم نور را به پشت صفحه نمایش می‌تابانند. به این نوع بک لایت مستقیم یا دایرکت گفته می‌شود.

نوع دیگر بک لایت لبه یا EDGE است. در بک لایت لبه لامپ‌ها در کناره‌های تصویر قرار داده می‌شوند. نور از طریق شکست در صفحه دیفیوزر در سطح تصویر پخش می‌شود.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ

عمر بک لایت تلویزیون سامسونگ چقدر است؟

یکی از سوالات و یا بهتر بگوییم شکایات مراجعین بخش تعمیر بک لایت تلویزیون اینست که انتظار نداشته‌ایم تلویزیونی که خریده‌ایم بعد از 4 تا 5 سال استفاده نیاز به تعمیر داشته باشد و لازم باشد بخشی از قطعات آن تعویض شود.

سوال مهم این مراجعین اینست که چرا تلویزیون آنها دچار خرابی شده و آیا نقشی در ایجاد این خرابی داشته اند یا خیر ؟

در جواب باید بگوییم که عوامل مختلفی در ایجاد خرابی بک لایت در یک تلویزیون موثر هستند و باید همه آنها را هم عرض با هم در نظر گرفت :

لامپ هایی که برای تولید بک لایت در تلویزیون های ال ای دی از آنها استفاده می شود در واقع دیودهای نورانی هستند که با عبور جریان نور تولید می کنند. جریان مصرفی پایین و حرارت بسیار کمتری که نسبت به لامپ های فلورسنت تولید می کنند باعث شد تا جای آنها را در تلویزیون ها بگیرند. اما باید بدانیم که ساختار فیزیکی بسیار ضعیف‌تری نسبت به لامپ های فلورسنت دارند و نسبت به آنها آسیب‌پذیر‌تر هستند.

عمر مفید و متوسط لامپ های ال ای دی حدود 15 هزار ساعت در نظر گرفته می شود که البته می توان آن را روش های مختلفی مانند کاهش نور بک لایت تلویزیون و یا خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه، افزایش داد.

عمر بک لایت تلویزیون سامسونگ

داغ شدن بک لایت تلویزیون سامسونگ

بیشتر بخوانید : روش های ساده برای افزایش عمر بک لایت تلویزیون

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ

اصلی ترین نکته در تعیین قیمت تعمیر تلویزیون که بک لایت آن دچار خرابی شده است نوع ساختار بک لایت و اینچ تلویزیون است.

بک لایت‌هایی که دارای ساختار لبه (EDGE) هستند معمولا کیفیت بالاتری نسبت به بک لایت‌های دایرکت (DIRECT) دارند. به دلیل تراکم بالای لامپ‌ها لازم است که از خنک کننده مجزا برای آن استفاده شود. این هیت سینک باعث دفع بهتر گرمای بک لایت تلویزیون می‌شود و معمولا بک لایت‌های لبه عمر مفید بیشتری دارند.

ابعاد تلویزیون عامل موثر دیگر در قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ است. بک لایت تلویزیون‌های ایچ بالا گران‌تر هستند و تعویض آنها نیازمند تبحر بیشتر تعمیرکار تلویزیون است و در نتیجه هزینه خدمات در این بخش هم بیشتر می‌شود.

در ادامه قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ در مدل های مختلف را بیان می کنیم. قیمت های ارائه شده بروزرسانی می شود و در صورت نیاز می توانید با بخش مشاوره تعمیر تلویزیون رایان تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید : هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی

 

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F

ساختار خوب و کیفیت بالا در لامپ‌های بک لایت باعث شده تا بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F عمر مناسبی داشته باشد. عامل دیگری که در قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F تاثیر گذار بوده است تعداد بالای لامپ‌ها است. اگر تعداد لامپ‌های استفاده در هر خط را با مدل‌های دیگر مقایسه کنید متوجه این موضوع می‌شوید.

در سایز 32 اینچ مدل F مداربندی لامپ ها به صورت یک مدار سری بسته شده است. در مداربندی سری حتی خرابی یکی از لامپ‌ها باعث قطع شدن کامل نور بک لایت تلویزیون و قطع شدن کامل تصویر می‌شود. به همین دلیل اصلی ترین نشانه خرابی بک لایت در تلویزیون سامسونگ مدل F32 اینچ قطع شدن تصویر است

در سایز 40 اینچ مدار بندی لامپ ها به صورت سری و موازی است. لامپ های بک لایت 40 اینچ 7 خط را شامل می‌شود که به دو دسته بالا و پایین تقسیم می شوند. دسته بالایی بک لایت شامل 3 خط و دسته پایینی شامل 4 خط بک لایت می‌شود. معمولا قطع شدن بک لایت در تلویزیون سامسونگ مدل F40 اینچ به صورت نیمه بالایی یا پایینی ایجاد شده و به صورت ایجاد تاریکی در نیمه بالا و یا پایین تصویر ظاهر می‌شود.

در واقع خرابی لامپ‌ها در هر بخش باعث سیاه شدن تصویر همان بخش می‌شود. به همین دلیل است که در اکثر موارد مراجعه مدل F 40 اینچ ایراد بخش بک لایت به صورت تاریکی نیمه بالایی و یا پایینی تصویر دیده می‌شود.

در سایز 46 اینچ مدل F از 8 ردیف لامپ ال ای دی برای تولید بک لایت استفاده شده است. شاخه‌های لامپ ها به صورت دو تایی در کنار هم سری شده اند و خرابی در هر خط باعث از کار افتادن دو خط از لامپ ها می شود.

                    اینچ تلویزیون سامسونگ مدل F                     قیمت بک لایت
                                      32                     550 الی 850
                                      40                     750 الی 1.200
                                      46                     900 الی 1.400
                                      55                     1.250 الی 1.800

 

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل H

تلویزیون سامسونگ مدل H دارای بک لایت دایرکت است و در دو ورژن 5 و 6 ساخته و تولید شده و نوع بک لایت استفاده شده در آنها کمی متفاوت است.

نکته مهم در مورد تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل H آن است که نشانه‌های خرابی بک لایت در این مدل خیلی دیر نمایان می‌شود. توضیح بیشتر این که کیفیت بالای صفحات پولاریزه و رفلکتور در این مدل باعث می‌شود که خاموشی تعدادی از لامپ‌ها تاثیر کمی در تصویر ایجاد کند. مثلا حتی خاموشی 10 عدد از لامپ‌های تلویزیون سامسونگ مدل H تقریبا هیچ تاثیری در کیفیت ظاهری تصویر ندارد و علائم خرابی بک لایت تلویزیون زمانی ظاهر می‌شود که اکثر لامپ‌ها سوخته است.

در این حالت مصرف کننده هم نیاز به مراجعه به نمایندگی تعمیر تلویزیون سامسونگ نمی بیند و به تدریج لامپهای بیشتری می‌سوزد و وقتی ایراد ظاهر می شود که اکثر لامپ ها سوخته و یا نیمه خراب هستند.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل H در اینچ‌های مختلف بین 300 هزار تومان تا 1.400 میلیون تومان است.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل D

لامپ های بک لایت در سری D به صورت لبه استفاده شده است و در طول بالایی تصویر قرار دارد. خرابی بک لایت در این مدل باعث ایجاد تاریکی و هاله های سیاه در تصویر می شود.

اما به دلیل ایرادهای دیگری که در این مدل به صورت شایع ایجاد می شود و ممکن است با ایراد بک لایت اشتباه گرفته شود. توصیه می کنیم در صورت نیاز به تعمیر بک لایت حتما از مشاوره متخصصین تعمیرات تلویزیون به صورت حضوری و یا ارسال عکس استفاده کنید.

یکی از موارد مهم در این مدل اینست که در برخی از ورژن ها به صورت فابریک کیفیت نور بک لایت پایین است و تصویر وضوح پایینی دارد. این ایراد در بخش بک لایت و با تغییراتی که در نوع لامپ‌ها داده می‌شود، اصلاح شده و پس از تعویض کامل بک لایت ، تصویر به صورت واضح و شفاف دیده خواهد شد.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ در تلویزیون سامسونگ مدل D در اینچ‌های مختلف بین 500 هزار تومان تا 1.200 میلیون تومان است.

بیشتر بخوانید : بررسی مراحل تعمیر تلویزیون سامسونگ مدل UA40D5950

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل ES

سامسونگ در طراحی مدل ES از بک لایت لبه (EDGE) استفاده کرده است. در سایز 32 و 40 بک لایت در عرض سمت راست تصویر و در سایز 46 اینچ در هر دو عرض تصویر لامپ‌های بک لایت قرار دارد.

یکی از ویژگی‌های بک لایت لبه که در عرض پنل تلویزیون قرار داده می‌شوند اینست که بعلت تعداد پایین، لامپ‌ها باید با توان بالایی کار کنند. در این حالت گرمای زیادی تولید می‌شود. این گرما یکی از دلایل خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل ES است.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل ES در اینچ‌های مختلف بین 350 هزار تومان تا 1.200 میلیون تومان است.

نکته مهم در تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ

یکی از نکات مهم در تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ استفاده از چسب حرارتی در بک لایت شاخه‌ای است. توضیح بیشتر این که در بک لایت دایرکت معمولا از شاسی اصلی تلویزیون بعنوان خنک کننده لامپ‌های بک لایت استفاده می‌شود. چسب حرارتی بین شاخه‌ها و شاسی فلزی باعث اتصال کامل و انتقال بهتر حرارت خواهد شد.

نکته مهم اینجاست که سامسونگ بر خلاف سایر برندها از چسب حرارتی بین شاخه‌های بک لایت و شاسی اصلی تلویزیون استفاده نمی‌کند.

شاخه های بک لایت در تلویزیون های سامسونگ روی صفحه فلزی اصلی دستگاه قرار می گیرد و نگهدارنده‌های فلزی باعث ثابت شدن آنها می شود.

در این حالت ارتباط شاخه‌ها با سطح زیر که به صورت خنک کننده لامپ ها عمل می کند کامل نیست. تجربه تعمیرات تلویزیون ثابت کرده اضافه کردن چسب حرارتی استاندارد باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون سامسونگ خواهد شد.

یکی از راهکارهایی که در مجموعه رایان جزء ملزومات این بخش در نظر گرفته می شود استفاده از چسب حرارتی است. استفاد از این چسب حرارتی طی آزمایش ها و تست های انجام شده در مجموعه رایان باعث افزایش عمر لامپ‌ها حتی تا حدود 40% می‌شود.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ

 

 

3 دیدگاه ها

 1. منصور شیردل گفت:

  سلام
  از توضیحات و راهنمایی تخصصی و دقیق شما بی نهایت سپاسگزارم
  موفق و پیروز باشید

 2. علی ناجی گفت:

  سلام این امکان وجود دارد بکلایت یک تلوزیون بایکی دیگر به هر دلیلی مثلا وجود نداشتن مدل اصلی جا به جا کنیم به نهوی که شباهتی هم بایک دگر داشته باشند.

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، برای استفاده از قطعات مشابه مثل بک لایت باید پارامترهای مختلفی را در نظر بگیرید. تطابق شکل ظاهری بک لایت، مقدار جریان و ولتاژ لامپ‌های بک لایت از مهمترین این موارد هستند. بهتر است در این بخش از تعمیرکارن تلویزیون متخصص و با سلیقه کمک بگیرید. تعمیرکارانی که برندهای مختلف را تعمیر می‌کنند و با بک لایت‌ها در برندهای مختلف آشنایی دارند، راهنمای خوبی در این بخش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ