قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ

پس از تلویزیون‌های ال جی که رتبه یک مراجعه در بخش تعمیر بک لایت را دارند تلویزیون های سامسونگ بالاترین آمار را در بخش تعمیر بک لایت تلویزیون دارند.  قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مهمترین سوال مراجعین این بخش است.

اما قبل از آنکه بخواهیم راجع به مراحل تعمیر تلویزیون سامسونگ یا قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ صحبت کنیم بهتر است بدانیم بک لایت تلویزیون سامسونگ چیست و چه وظیفه‌ای در تلویزیون دارد؟

بک لایت تلویزیون سامسونگ چیست؟

تصویر تلویزیون‌های LCD و LED به تنهایی قابل دیدن نیست. این تصویر به قدری تاریک است که در نور طبیعی محیط دیده نمی‌شود.

برای دیده شدن لازم است که از پشت به صفحه نمایش تلویزیون نور تابانده شود. به این نور بک لایت گفته می‌شود.

در تلویزیون‌ LCD بک لایت یا نور زمینه بوسیله لامپ‌های فلورسنت تولید می‌شود. این لامپ‌ها به صورت افقی و در طول تصویر قرار داده می‌شوند. برد بک لایت ولتاژ کار این لامپ‌ها را تامین می‌کند.

در تلویزیون ال ای دی از لامپ‌های ال ای دی بجای لامپ فلورسنت استفاده شده است. این لامپ‌ها به چند شکل در پشت صفحه نمایش تلویزیون قرار داده می‌شوند. یا به صورت چند خط افقی به صورت مستقیم نور را پشت صفحه نمایش می‌تابانند. به این نوع بک لایت مستقیم یا دارکت گفته می‌شود.

نوع دیگر بک لایت لبه یا EDGE است. در بک لایت لبه لامپ‌ها در کناره‌های تصویر قرار داده می‌شوند. نور از طریق شکست در صفحه دیفیوزر در سطح تصویر پخش می‌شود.

بک لایت تلویزیون سامسونگ

عمر بک لایت تلویزیون سامسونگ چقدر است؟

یکی از سوالات و یا بهتر بگوییم شکایات مراجعین بخش تعمیر بک لایت تلویزیون اینست که انتظار نداشته‌ایم تلویزیونی که خریده‌ایم بعد از 4 تا 5 سال استفاده نیاز به تعمیر داشته باشد و لازم باشد بخشی از قطعات آن تعویض شود.

سوال مهم این مراجعین اینست که چرا تلویزیون آنها دچار خرابی شده و آیا نقشی در ایجاد این خرابی داشته اند یا خیر ؟

در جواب باید بگوییم که عوامل مختلفی در ایجاد خرابی بک لایت در یک تلویزیون موثر هستند و باید همه آنها را هم عرض با هم در نظر گرفت :

لامپ هایی که برای تولید بک لایت در تلویزیون های ال ای دی از آنها استفاده می شود در واقع دیودهای نورانی هستند که با عبور جریان نور تولید می کنند. جریان مصرفی پایین و حرارت بسیار کمتری که نسبت به لامپ های فلورسنت تولید می کنند باعث شد تا جای آنها را در تلویزیون ها بگیرند. اما باید بدانیم که ساختار فیزیکی بسیار ضعیف‌تری نسبت به لامپ های فلورسنت دارند و نسبت به آنها آسیب‌پذیر‌تر هستند.

عمر مفید و متوسط لامپ های ال ای دی حدود 15 هزار ساعت در نظر گرفته می شود که البته می توان آن را روش های مختلفی مانند کاهش نور بک لایت تلویزیون و یا خاموش کردن تلویزیون در فواصل زمانی 2 تا 3 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه، افزایش داد.

عمر بک لایت تلویزیون سامسونگ

داغ شدن بک لایت تلویزیون سامسونگ

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ

اصلی ترین نکته در تعیین قیمت تعمیر تلویزیون که بک لایت آن دچار خرابی شده است انتخاب تعمیر بک لایت و یا تصمیم به تعویض کامل آن است. لامپ های بک لایت معمولا در مدارهای سری مداربندی می شوند که باعث می شود با خرابی حتی یکی از لامپ ها تمام بک لایت و یا حداقل بخشی از آن از کار بیفتد.

اگر میزان خرابی لامپ های بک لایت و تعداد آنها در حدی باشد که بتوان به ادامه کار بک لایت امیدوار بود می توان فقط لامپ های خراب شده را تعویض کرد.

اما اگر تعداد لامپ های خراب تلویزیون زیاد باشد و یا کیفیت لامپ های سالم پایین باشد بهترین راه برای تعمیر تلویزیون ، انتخاب تعویض کامل بک لایت است.

در ادامه قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ در مدل های مختلف را بیان می کنیم. قیمت های ارائه شده بروزرسانی می شود و در صورت نیاز می توانید با بخش مشاوره تعمیر تلویزیون رایان تماس بگیرید.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F

ساختار خوب و با کیفیت لامپ های بک لایت باعث می شود تا بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F عمر مناسبی داشته باشد.

در سایز 32 اینچ مدل F مداربندی لامپ ها به صورت یک مدار سری بسته شده است. در مداربندی سری حتی خرابی یکی از لامپ‌ها باعث قطع شدن کامل نور بک لایت تلویزیون و قطع شدن کامل تصویر می‌شود.

در سایز 40 اینچ مدار بندی لامپ ها به صورت سری و موازی است. لامپ های بک لایت 40 اینچ 7 خط را شامل می شود که به دو دسته بالا و پایین تقسیم می شوند. در اکثر ورژن ها 3 خط بالایی با هم سری می شوند و 4 خط پایینی هم با هم و این دو سری به صورت جداگانه بایاس و تغذیه می شوند.

خرابی لامپ ها در هر بخش باعث قطع شدن نور لایت در همان بخش می شود. به همین دلیل است که در اکثر موارد مراجعه مدل F ایراد بخش بک لایت به صورت تاریکی نیمه بالایی و یا پایینی تصویر دیده می شود.

در سایز 46 اینچ مدل F از 8 ردیف لامپ ال ای دی برای تولید بک لایت استفاده شده است. شاخه‌های لامپ ها به صورت دو تایی در کنار هم سری شده اند و خرابی در هر خط باعث از کار افتادن دو خط از لامپ ها می شود.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل F از 250 هزار تومان در سایز 32 اینچ و در نمونه های چینی شروع می شود. افزایش کیفیت و سایز تلویزیون افزایش قیمت بک لایت را به دنبال دارد.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ در نمونه اورجینال و با کیفیت مدل F در سایز 40 اینچ به حدود 1.100 میلیون تومان و در سایز 46 اینچ به حدود 1.400 میلیون تومان می رسد.

قیمت بک لایت سامسونگ 40

تعمیر غلط و اشتباه بک لایت تلویزیون سامسونگ

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل H

در اکثر موارد مراجعه تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل H  لازم است که بک لایت به طور کامل تعویض شود. کیفیت بالای صفحات پولاریزه و رفلکتور در این مدل باعث می شود که خاموشی تعدادی از لامپ ها تاثیر کمی در تصویر ایجاد کند.

مثلا حتی خاموشی 10 عد از لامپ های تلویزیون سامسونگ مدل H تقریبا هیچ تاثیری در کیفیت ظاهری تصویر ندارد.

مصرف کننده هم نیاز به مراجعه به نمایندگی تعمیر تلویزیون سامسونگ نمی بیند و به تدریج لامپهای بیشتری می سوزد و وقتی ایراد ظاهر می شود که اکثر لامپ ها سوخته و یا نیمه خراب هستند.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل H در اینچ‌های مختلف بین 300 هزار تومان تا 1.400 میلیون تومان است.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل D

لامپ های بک لایت در سری D به صورت لبه استفاده شده است و در طول بالایی تصویر قرار دارد. خرابی بک لایت در این مدل باعث ایجاد تاریکی و هاله های سیاه در تصویر می شود.

اما به دلیل ایرادهای دیگری که در این مدل به صورت شایع ایجاد می شود و ممکن است با ایراد بک لایت اشتباه گرفته شود. توصیه می کنیم در صورت نیاز به تعمیر بک لایت حتما از مشاوره متخصصین تعمیرات تلویزیون به صورت حضوری و یا ارسال عکس استفاده کنید.

یکی از موارد مهم در این مدل اینست که در برخی از ورژن ها به صورت فابریک کیفیت نور بک لایت پایین است و تصویر وضوح پایینی دارد.

این ایراد در بخش بک لایت و با تغییراتی که در نوع لامپ ها داده شده است اصلاح شده و پس از تعویض کامل بک لایت ، تصویر به صورت واضح و شفاف دیده خواهد شد.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ در تلویزیون سامسونگ مدل D در اینچ‌های مختلف بین 500 هزار تومان تا 1.200 میلیون تومان است.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل ES

سامسونگ در طراحی مدل ES از بک لایت لبه (EDGE) استفاده کرده است. در سایز 32 و 40 بک لایت در عرض سمت راست تصویر و در سایز 46 اینچ در هر دو عرض تصویر لامپ‌های بک لایت قرار دارد.

یکی از ویژگی‌های بک لایت لبه که در عرض پنل تلویزیون قرار داده می‌شوند اینست که بعلت تعداد پایین، لامپ‌ها باید با توان بالایی کار کنند.

در این حالت گرمای زیادی تولید می‌شود. این گرما یکی از دلایل خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل ES است.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ مدل ES در اینچ‌های مختلف بین 350 هزار تومان تا 1.200 میلیون تومان است.

نکته مهم در تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ

یکی از نکات مهم در تعمیر بک لایت تلویزیون سامسونگ استفاده از چسب حرارتی در بک لایت شاخه‌ای است.

توضیح بیشتر این که در بک لایت دایرکت معمولا از شاسی اصلی تلویزیون بعنوان خنک کننده لامپ‌های بک لایت استفاده می‌شود. چسب حرارتی بین شاخه‌ها و شاسی فلزی باعث اتصال کامل و انتقال بهتر حرارت خواهد شد.

نکته مهم اینجاست که سامسونگ بر خلاف سایر برندها از چسب حرارتی بین شاخه‌های بک لایت و شاسی اصلی تلویزیون استفاده نمی‌کند.

شاخه های بک لایت در تلویزیون های سامسونگ روی صفحه فلزی اصلی دستگاه قرار می گیرد و نگهدارنده‌های فلزی باعث ثابت شدن آنها می شود.

در این حالت ارتباط شاخه‌ها با سطح زیر که به صورت خنک کننده لامپ ها عمل می کند کامل نیست. تجربه تعمیرات تلویزیون ثابت کرده اضافه کردن چسب حرارتی استاندارد باعث افزایش عمر بک لایت تلویزیون سامسونگ خواهد شد.

یکی از راهکارهایی که در مجموعه رایان جزء ملزومات این بخش در نظر گرفته می شود استفاده از چسب حرارتی است. استفاد از این چسب حرارتی طی آزمایش ها و تست های انجام شده در مجموعه رایان باعث افزایش عمر لامپ‌ها حتی تا حدود 40% می‌شود.

قیمت بک لایت تلویزیون سامسونگ

اصلاحیه بک لایت سامسونگ

 

 

1 دیدگاه

  1. منصور شیردل گفت:

    سلام
    از توضیحات و راهنمایی تخصصی و دقیق شما بی نهایت سپاسگزارم
    موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ