علت قطع شدن تصویر تلویزیون سونیا + راه حل

قطع شدن تصویر تلویزیون سونی

قطع شدن تصویر تلویزیون سونیا یکی از ایرادهایی است که خریداران این برند تلویزیون با آن مواجه می‌شوند. در این نوشته همراه متخصصین تعمیرات تلویزیون رایان ایراد سیاه شدن تصویر تلویزیون سونیا را توضیح داده و مراحل تعمیر تلویزیون سونیا را بررسی می‌کنیم.

با توجه به افزایش قیمت لوازم خانگی و ممنوعیت ورودی برندهای ال جی و سامسونگ عرصه بازار برای خودنمایی برندهای دیگر فراهم شده است. در این میان تلویزیون‌های سونیا با توجه به کیفیت مناسب تصویر و همچنین قیمت متوسط نظر بسیاری از خریداران را به خود جلب می‌کند.

 

قطع شدن تصویر تلویزیون سونیا

قطع شدن تصویر تلویزیون سونیا

تلویزیون سونیا ساخت کجاست؟

سونیا جزء شرکت‌هایی است که می توان آنها را در دسته تولید کنندگان لوازم خانگی درجه دوم قرار داد. این شرکت که مرکز اصلی آن در کشور چین قرار دارد در تولید لوازم خانگی فعالیت دارد. این کشور قطعات محصولات خود را در کشور چین تولید کرده و آن‌ها را خود چین یا در کشور های همسایه دیگر مونتاژ خواهد کرد. عملیات مونتاژ کردن این محصولات به صورتی است که جز چین در کشور تایوان هم به صورت عمده انجام می شود. شرکت سونیا با وجود آن که به صورت نوپا فعالیت خود را شروع کرده است به سرعت پیشرفت کرده و نام خود را در بین بهترین برند های تولید لوازم خانگی و مخصوصا تولید تلویزیون های LED جای داده است.

همانطور که همه ما می دانیم معروف ترین شرکت های جهان که در تولید لوازم خانگی و به خصوص تلویزیون فعالیت دارند سونی، ال جی و سامسونگ هستند. هر چند این شرکت‌ها دارای محصولاتی با درجه کیفیت بالایی هستند، اما بخش زیادی از پولی که برای خرید محصولات آنها می پردازید، هزینه برند این محصولات است. در مقابل شرکت هایی هم چون سونیا که هزینه‌ای به عنوان هزینه برند ندارند سبب می شود که تلویزیون هایی با تکنولوژی های پیشرفته را با قیمتی بسیار پایین‌تر نسبت به شرکت شرکت های تراز اول تهیه کنید.

ایرادهای متداول در تعمیر تلویزیون سونیا

با نگاهی به امار مجموعه تعمیر تلویزیون سونیا خواهیم دید که برخی از ایرادها بیشتر در مجموعه تلویزیون‌های سونیا ایجاد شده است. در ادامه لیست این ایرادها را می‌توانید مشاهد کنید.

 1. روشن نشدن تلویزیون

 2. روشن و خاموش شدن تلویزیون

 3. قطع شدن تصویر تلویزیون سونیا

 4. سیاه شدن تصویر (ایجاد هاله های تاریک در تصویر تلویزیون)

 5. قطع شدن صدای تلویزیون

 6. هنگ کردن تلویزیون

 7. ویروسی شدن تلویزیون

 

بیشتر بخوانید : بررسی مراحل تعمیر ضبط خانگی سونی مدل VX33

 

علت قطع شدن تصویر تلویزیون سونیا چیست؟

اگر با ساختار نمایش تصویر در تلویزیون‌های ال ای دی آشنا باشیم می‌دانیم که بک لایت، نوری است که در پشت صفحه نمایش تولید شده و باعث قابل دیده شدن تصویر می‌شود. سوختن تعدادی از لامپ‌های تولید کننده بک لایت باعث ایجاد نقاط تاریک در تصویر و قطع شدن بک لایت باعث قطع شدن تصویر تلویزیون سونیا یا بعبارت دیگر سیاه شدن کامل تصویر خواهد شد.

شاید در این جا این سوال پیش بیاید که چرا خرابی بک لایت بعضی مواقع به صورت ایجاد هاله تاریکی در تصویر ظاهر می‌شود و بعضی مواقع به صورت قطع شدن کامل تصویر تلویزیون؟

جواب اینست که شکل ظاهری خرابی بک لایت تلویزیون به ساختار بک لایت و نوع مداربندی لامپ‌ها بستگی دارد. بعضی مواقع لامپ‌های بک لایت با مداربندی سری طراحی می‌شوند. در حالت سری با قطع شدن حتی یکی از لامپ‌ها جریان مدار قطع شده و بک لایت به طور کامل خاموش می‌شود.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا چگونه انجام می‌شود؟

در اکثر تلویزیون‌های سونیا از بک لایت شاخه ای استفاده شده است. بک لایت های شاخه ای ویژگی های متفاوتی نسبت به بک لایت های لبه دارند. در اکثر بک لایت های شاخه ای از مداربندی سری و یا سری-موازی استفاده می‌شود. در مداربندی سری حتی اگر یکی از لامپ‌های بک لایت قطع شود مدار باز شده و باعث می‌شود همه لامپهای بک لایت تلویزیون خاموش شوند. در این حالت تصویر تلویزیون به طور کامل قطع می‌شود.

ویژگی دیگر بک لایت های شاخه ای میزان پایین تبادل حرارت ایجاد شده با بخش کننده است. لامپ های بک لایت نسبت به میزان روشنایی نور زمینه تلویزیون حرارت زیادی زیادی تولید می‌کنند. یکی از نکات مهم در بخش تعمیر بک لایت کاهش میزان تولید این حرارت و دفع بیشتر و بهتر آن است.

 

تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا مدل SU50KD7140

بک لایت این مدل از تلویزیون های سونیا در 9 شاخه طراحی شده است. هر شاخه دارای 5 لامپ است و در مجموع 40 عدد لامپ بک لایت تلویزیون سونیا در این مدل را تشکیل می‌دهد. لامپ های بک لایت تلویزیون سونیا SU50KD7140 از نوع 6 ولت است.

تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا مدل SU6500

12 خط بک لایت تلویزیون سونیا مدل SU6500 را تشکیل می‌دهد. هر خط دارای 7 لامپ است.

تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا مدل SU5093

12 نیم خط بک لایت تلویزیون سونیا مدل SU5093 را تشکیل می‌دهد. در هر نیم خط 7 عدد لامپ تعبیه شده است.

سایر مدل‌های تلویزیون سونیا که در مجموعه خدمات تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا گروه تخصصی رایان قرار دارند:

 1. تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا SU5094

 2. تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا SU4310

 3. تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا SU5590 – SU5591

 4. تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا SU5588

 5. تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا SU5587

 6. تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا SU4990

 7. تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا SU4985

 8. تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا SU4388

 9. تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا SU4387

 10. تعمیر بک لایت تلویزیون سونیا SU3277

 

قطع شدن تصویر تلویزیون سونیا

چگونه از خرابی بک لایت تلویزیون سونیا جلوگیری کنیم؟

حالا که با عوامل موثر در کارکرد و عمر بک لایت تلویزیون آشنا شدیم بهتر می‌توانیم راههای جلوگیری از خرابی بک لایت و قطع شدن تصویر تلویزیون سونیا را بررسی کنیم. در اولین قدم باید از گرم شدن بک لایت تلویزیون جلوگیری کنیم و در عین حال کمک کنیم گرمای تولید شده بهتر دفع شود. کاهش نور بک لایت تلویزیون یکی از راههای اصلی جلوگیری از ایجاد گرمای بک لایت است. این کاهش نور هم می تواند به صورت دستی و با تنظیمات منوی تنظیم تصویر تلویزیون انجام شود و هم به صورت کاهش ولتاژ بک لایت از داخل تلویزیون که به نام اصلاحیه بک لایت شناخته می‌شود.

اقدام دیگر در مورد گرمای بک لایت، دفع گرمای ایجاد شده است. خاموش کردن تلویزیون در فواصل 2 تا 2.5 ساعت به مدت 10 تا 15 دقیقه کمک زیادی به این مسئله می‌کند. در تلویزیون های میان رده مانند سونیا یا مارک های مشابه مانند دوو – مارشال و… معمولا در بخش منوی تنظیمات گزینه مشخصی برای تنظیم بک لایت تلویزیون وجود ندارد. در این تلویزیون ها باید با استفاده از گزین های کمکی مانند اصلاحیه برد پاور و یا خاموش کردن تلویزیون در فواصل مشخص زمانی بیشتر استفاده کرد.

 

بیشتر بخوانید : عمر بک لایت تلویزیون

 

 

2 دیدگاه ها

 1. شاهرخ گفت:

  سلام وقت بخیر تلویزیون ما نصف تصوریش کم نور شده مشکل از کجاست چی کارکنم لطفا جواب بدین

  • گروه تخصصی رایان گفت:

   با سلام، مدل تلویزیون یا برند آن را قید نکرده‌اید. تاریکی نصف تصویر تلویزیون یکی از ایرادهای شایع در برند سامسونگ است که به دلیل خرابی بخش بک لایت تلویزیون ظاهر می‌شود. با توجه به ایجاد سوال شما در بخش تعمیر تلویزیون سونیا احتمالا تلویزیون شما هم دچار همین ایراد شده است. در صورت نیاز با تماس با بخش مشاوره تعمیرات تلویزیون رایان مدل تلویزیون را اعلام کنید و شرایط تعمیر و هزینه تعمیر تلویزیون را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تعمیر تلویزیون ال جی

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیر تلویزیون سامسونگ